Sorunlardan Fırsatlara: Türkiye-İran-Irak İş Birliği Sempozyumu

Sorunlardan Fırsatlara: Türkiye-İran-Irak İş Birliği Sempozyumu

Türkiye, İran ve Irak jeopolitik açıdan önemli bir bölgeyi paylaşmaktadır. Özellikle İran ve Irak sahip olduğu yüksek miktarda hidrokarbon rezervleriyle ön plana çıkmaktadır. Türkiye ve İran ise Asya’yla Avrupa’yı birbirine bağlayan çok önemli ticaret yolları üzerinde konumlanmaktadır. Bu ülkelerin ilişkileri, özellikle son zamanlarda “Katar Ablukası” ve “Kuzey Irak Referandumu” gibi gelişmelere karşı izlediği başarılı ortak politikalar sayesinde giderek gelişmektedir. Bu gibi ortak politikalar neticesinde tüm taraflar güvenlik, politika, ekonomi, kültür ve çevre alanlarında güçlü ilişkiler yürütmektedir.

İran Araştırmaları Merkezi’nin (İRAM) yılda iki kez Ankara’da düzenlediği; Türkiye, İran ve Avrasya ya da Orta Doğu’dan davet edilen üçüncü bir ülkeyi içeren “Üçlü Sempozyumun” bu yılki davetlisi Irak’tır. İRAM’ın diğer iki ülkeden partner kurumlarla düzenlediği bu etkinliğin amacı ilgili ülkelerin önde gelen uzmanlarıyla beraber ikili ve üçlü ilişkilerdeki fırsatları ve zorlukları tartışmak ve aynı zamanda bu ilişkileri güçlendirecek sürdürülebilir alternatif politikalar geliştirmek adına bağımsız bir tartışma ortamı yaratmaktır. Türkiye, İran ve Irak arasındaki iş birliğini engelleyen gelişmeler yaşansa da İRAM; taraf ülkelerin önde gelen aydınları, siyasileri ve kanaat önderleri arasında fikir alışverişinin artmasıyla birlikte bu engelleyici gelişmelerin fırsata dönüştürülebileceğine inanmaktadır. 

Bu engelleri ortadan kaldırmak amacıyla düzenlenen bu sempozyumda Türkiye, İran ve Irak için alternatif ve sürdürülebilir kazan-kazan politikalarının geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu üç ülke arasındaki ilişkiler tarihî, kültürel, ekonomik ve siyasi başta olmak üzere birçok farklı alanda gelişmiştir. Ancak sempozyumun ana konusu siyaset, güvenlik, enerji, çevre ve ekonomi olarak belirlenmiştir. Sempozyum 1 Aralık 2019 tarihinde üç ayrı panel şeklinde gerçekleşecektir.

 

Sabah Oturumu 
11:30-13:00
Bölgede Siyasi ve Güvenlik Kaygıları: Muhtemel İş Birliği Alanları
Öğleden Sonra Oturumu-1 
14:00-15:30
Çevre ve Enerji Alanlarında Ortak Zorluklar: Kazan-Kazan Çözümleri Çok mu Uzak?
Öğleden Sonra Oturumu -2
16:00-17:30
Daha İyi Ekonomik İlişkileri Ararken: Ticaret ve Yatırım Fırsatları

 

Google Takvime Ekle
Etkinlik Tarihi:   01/12/2019
Etkinlik Saati:   10:00
Etkinlik Bitiş Tarihi:   01/12/2019