İran’ın Afgan Lejyonerleri: Fatimiyyun Tugayı

12.12.2016
İsmail Sarı Koordinatör, Dış Politika
Rahimullah Farzam Araştırmacı, Dış Politika
Ahmad Jawid Türkoğlu Asistan, İç Politika

2003’te Irak’ın ABD tarafından işgali ve 2010’da başlayan Arap Baharı, mevcut güvenlik, ekonomik ve stratejik yapılarını altüst etmiştir. Bu süreçte büyük güçlerin ve bölgesel aktörlerin nüfuz kazanmak üzere Orta Doğu üzerindeki rekabeti, bölgeyi vekalet savaşlarının yaşandığı bir eylem alanına dönüşmüştür. ABD ve Rusya gibi sistemik güçler zaten, yerel, etnik, mezhebî ve siyasî nedenlerle yapay bir şekilde parçalanmış olan yapılardan da faydalanarak bölgesel aktörlerle yine başka bölgesel aktörlere karşı ittifaklar kurmuşlar ve böylece bölgesel ve küresel çatışma alanları arasında bir bağlantı (linkage) oluşmuştur. Bu açıdan Orta Doğu’daki bölgesel çatışma uluslararası sistemdeki çatışmayla iç içe geçmiştir.

Irak’ta Artan Saldırılar ve ABD’nin Operasyon Hazırlığı

İsmail Sarı

Tahran yönetiminin dikkate almadığı tek değişken Trump’ın koronavirüs salgını öncesi koşullarda İran’la bir savaş başlatmak istemediği varsayımıdır.

Suriye İç Savaşı Onuncu Yılına Girerken

İsmail Sarı

Suriye iç savaşı onuncu yılına girerken bu ülke de Afganistan ve Irak örneklerinde olduğu gibi kısa sürede istikrara kavuşacak gibi görünmüyor.