Lübnan Genel Seçimleri ve İran

DIŞ POLİTİKA 02.05.2018
Taylan Çökenoğlu Araştırmacı, Dış Politika

On yıllardır vekalet savaşlarının yaşandığı Lübnan, küçük ama konumu ve demografik yapısı itibariyle Ortadoğu’nun en stratejik siyasi sahnelerinden biridir.

On yıllardır vekalet savaşlarının yaşandığı Lübnan, küçük ama konumu ve demografik yapısı itibariyle Ortadoğu’nun en stratejik siyasi sahnelerinden biridir. Bağımsızlığını kazandıktan sonra yaşadığı silahlı çatışmalar, 15 yıl süren yıkıcı iç savaş ve sonrasındaki siyasi belirsizlikler aynı zamanda Lübnan’ı, bölgenin en istikrarsız ülkelerinden biri hâline getirmiştir. İç savaş sonrasında ülkenin siyasal gerilimler yaşadığı dönemler, daha çok seçimler öncesi ve sonrası olagelmiştir. Öyle ki Lübnan yakın tarihine bakıldığında, ülkenin siyasi anlaşmazlıklardan dolayı iki ayrı dönemde toplamda yaklaşık 3,5 yıl cumhurbaşkanı seçemediği görülmektedir.

Bölgesel Gerilimde Yeni Evre: Beyrut Patlamaları

Taylan Çökenoğlu

Beyrut’ta gerçekleşen patlamalar ve akabindeki gelişmeler, 2006 yılından beri istisnalar dışında sakin bir evre içinde olan İsrail-Hizbullah gerginliğinde 13 yıl sonra yeni bir evreye girildiğini gösterdi.

Gerilimde Irak Sahnesi: Haşdi Şabi Üslerine Saldırılar

Taylan Çökenoğlu

Netanyahu’nun saldırıları üstü kapalı üstlenmesi ABD’nin İsrail’e Irak’ta saldırı düzenlemesi için “yeşil ışık” yaktığı şeklinde yorumlandı.