PYD/YPG’de İran Etkisi

2000’li yılların başında, terörist başı Abdullah Öcalan’ın yakalanmasının ardından PKK içinde başlayan yeni örgütsel vizyon belirleme çabaları, örgüt içerisinde derin bir ayrılık ve ihtilaf tablosunun ortaya çıkmasına yol açmıştır.

Suriye krizi 11. yılına girerken krizin çözümü ve sonlandırılmasına yönelik arayışların ve geleceğe yönelik projeksiyonların kendisini daha fazla göstermeye başladığı görülmektedir. 10 yıllık süreç içerisinde; Suriye krizinin, kendileri açısından yarattığı risk ve fırsatlara yönelik farklı tutum ve davranış biçimleri geliştiren aktörler, söz konusu arayış ve çabaların da ana özneleridir. Bu bağlamda devletler düzeyinde ABD, Rusya, İran ve Türkiye; devlet dışı aktörler düzeyinde ise muhalif gruplar, DEAŞ ve PYD/YPG terör örgütleri, bu sürecin temel aktörleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

...

İran, PKK, PYD/YPG, ABD, Suriye

İran’ın Kürt Bölgelerinde Şiddet Sarmalı

Çağatay Balcı

İran’ın Kürt bölgeleri, gösterilerin başladığı tarihten itibaren şiddet sarmalı ve terörizm tuzağının net biçimde kendisini gösterdiği alanlara dönüşmüştür.

PKK/PJAK-İran Denklemi Değişebilir mi?

Çağatay Balcı

PKK/PJAK’ın, “Jin, Jiyan, Azadi” sloganıyla edindiği kitleselliği Türkiye’ye ihraç etme potansiyeli; terör örgütünü, Türkiye’de kaybettiği etkinliğini “kadın özgürlük hareketi” temasıyla yeniden tesis etme hedefine yönlendirebilir.