Hamid İbrahimi

İran’ın önemli kurumlarından Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Mahmud Haşimi Şahrudi, uzun süredir yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle tedavi gördüğü hastanede, 24 Aralık Pazartesi günü hayatını kaybetti.

Gelinen noktada Hefttepe Şeker Fabrikasında yaşananların belirli yönleriyle İran sanayisinin durumunu yansıttığını söylemek mümkündür.

Muhafazakârların Ruhani’yi ve dolayısıyla ılımlı-reformist ittifakı iktidardan uzaklaştırmaya çalıştıkları, Cumhurbaşkanının sınırlı dahi olsa elinde bulunan yetkileri çeşitli girişimlerle devralmaya uğraştıkları anlaşılmıştır.

Güvenlik güçleri ve silahlı kuvvetlerin mevcut rejimin yanında durmaması için çaba sarf ettiklerini ifade eden Pehlevi, mevcut aşamada muhalif gruplar arasında “koordinasyonu sağlama” görevini üstlenmek istediğini açıkladı.

Mevcut durumda ülke yönetiminde ‘cesur ve girişken’ yöneticilere ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Cihangiri, bu vasıfları haiz olmayan kişileri görevden alamadığı gibi kendi sekreterini değiştirme yetkisinin dahi olmamasından yakınmıştır.

İran'ın Huzistan eyaletine bağlı Ahvaz kentinde askeri geçit töreni sırasında düzenlenen terör saldırısı, yerel ve uluslararası ölçekte önemli sonuçlara yol açabilir.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 6 Ağustos Pazartesi günü katıldığı bir canlı yayın programında gündemin sıcak konularına ilişkin soruları yanıtladı.

İran’ın Azerbaycan bölgesinin farklı yerlerinde 3 Temmuz Salı günü 14 Türk asıllı aktivist gözaltına alındı.

Genel olarak İranlı yetkililerden gelen tepkiler ve olayın İran basınına yansıması İran tarafında ülkenin geleceğine dair kaygının hâkim olduğunu göstermektedir.

Her ne kadar bölgeye özgü nedenlerle patlak vermiş olan Kazerûn olaylarının diğer bölgelere sıçraması beklenmese de son dönemlerde İran’da bu tarz gerginliklerin farklı eyaletlerde muhtelif gerekçelerle ortaya çıktığı görülmektedir.

İran’ı gözlemleyenler için etnik kimlik konusun ülkede sürekli önemini koruduğu ve dönem dönem hararetli tartışmalara neden olduğu bilinen bir gerçektir.

1396 yılında İran iç politikasında öne çıkan başlıklar neler oldu?