İRAM İstanbul Okuma Grubu

İRAM İstanbul Okuma Grubu

İran'ın Dış Politikası ve Uluslararası İlişkileri Okuma Grubu

Okuma grubunun temel amacı İran'ın devrimden günümüze dönüşen dış politikasını ve uluslararası ilişkilerini teorik ve tarihsel boyutları ile kapsamlı ve nitelikli bir şekilde tartışmaktır. Okuma grubu çalışmalarına öncelikle kavramsal tartışmalar ile başlayacak ve ardından İran'ın dış siyasetinde kimlik, ulusal çıkar mefhumu, kültür ve tarih gibi unsurların rolünü inceleyecektir. İlk hafta yapılan bu okumalar, sonraki haftalardaki tartışmaların kavramsal çerçevesini ve zeminini çizecektir. Sonraki haftalarda kronolojik bir hat üzerinden ilk olarak İran'ın devrim öncesi dış politikasına değinilecek, tartışmaların ağırlıklı noktasını ülkenin devrim sonrası dönemde dönüşen küresel ve bölgesel ilişkileri oluşturacaktır. Yapılan okumalar ve tartışmalar ile İran dış politikasında ideoloji mi yoksa çıkarlar mı etkilidir ikileminin ötesine geçilerek dış politikanın rasyonalite, söylem, aktörler, kimlik, jeopolitik ve politik ekonomi boyutları, vakalar ve süreçler üzerinden kapsamlı bir şekilde değerlendirilecektir.

Takip edilecek metinlerin ağırlıklı olarak İngilizce olması sebebiyle katılımcıların İngilizce metin okuyabilme yeterliliğine sahip olması gerekmektedir.

Okuma grubu iki grup olarak düzenlenecektir.

Birinci Grup: Salı 15:00-18:00

İkinci Grup: Cumartesi 14:00-17:00

Yer: İRAM İstanbul

İlk Toplantı Tarihi: 3 Aralık 2019

Başvuru Süresi: 28 Kasım 2019 Perşembe gününe kadar başvurular kabul edilecek ve okuma grubuna kabul edilenler 30 Kasım Cumartesi günü e-posta ile bilgilendirilecektir.

Etkinlik Dili: Türkçe

Başvuru formunu indirmek için tıklayınız

Google Takvime Ekle
Etkinlik Tarihi:   03/12/2019
Etkinlik Saati:   15:00
Etkinlik Bitiş Tarihi:   28/12/2019