Haber Analiz

İran’ın Azerbaycan bölgesinin farklı yerlerinde 3 Temmuz Salı günü 14 Türk asıllı aktivist gözaltına alındı.

Özellikle 2015 yılından itibaren Suriye iç savaşında ittifak ilişkisi geliştirmiş olan Rusya ile İran arasında çıkar çatışması her geçen gün daha da belirgin hâle gelmektedir.

Genel olarak İranlı yetkililerden gelen tepkiler ve olayın İran basınına yansıması İran tarafında ülkenin geleceğine dair kaygının hâkim olduğunu göstermektedir.

Her ne kadar bölgeye özgü nedenlerle patlak vermiş olan Kazerûn olaylarının diğer bölgelere sıçraması beklenmese de son dönemlerde İran’da bu tarz gerginliklerin farklı eyaletlerde muhtelif gerekçelerle ortaya çıktığı görülmektedir.

İran devrim lideri Ayetullah Humeyni'nin velayet-i fakih sistemi adına geleneksel mercilik kurumunu devre dışı bırakmaya çalışması, bugün de devam eden meşruiyet tartışmalarını başlattı.

İran ekonomisindeki çalkantılar ülkede zaten sıcak olan iç politik tartışmaları daha da alevlendirdi. Muhafazakârlar kötü ekonomik gidişattan Ruhani hükümetini sorumlu tutmaya çalışıyor.

Türkiye’yi hedef alan bazı haberlere rağmen İran basınının üçlü zirve konusunda genel olarak olumlu bir tutum sergilediği görülmektedir.

1396 yılında İran kültür, sanat ve eğitim dünyasında öne çıkan başlıklar neler oldu?

1396 yılında İran dış politikasında öne çıkan başlıklar neler oldu?