Film Okumaları 2 - İran Yeni Dalga Sineması: Gav/İnek (1969)

Film Okumaları 2 - İran Yeni Dalga Sineması: Gav/İnek (1969)

İRAM İstanbul Film Okumaları dizisinin ikincisinde Marmara Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Anabilim Dalı öğretim üyesi Dr. Yusuf Ziya Gökçek’le İran Yeni Dalga Sineması’nın çığır açıcı örneklerinden Gav/İnek (Daryuş Mehrcuyi, 1969) filmi ekseninde bir okuma gerçekleştirilecektir.

Golam Hüseyin Saidi’nin 1964’te yayımlanan ve sekiz hikâyeden oluşan Bayel Ağıtçıları adlı romanındaki bir hikâyeden uyarlanan senaryo, Saidi ve Mehrcuyi imzası taşır. Venedik Film Festivali (1971 FIBRESCI Ödülü) başta olmak üzere uluslarası festivallerde dikkatleri üzerine çeken Gav/İnek filmi, İran sinemasının uluslararası arenadaki yüzü olur.

Çocukların elinde maskaraya dönüşen köyün delisini izleyen köy halkıyla açılan film, yoksulluğun ve uğursuzluğun kol gezdiği bir köyde umutların bağlandığı yegane varlığın -Meşhedi Hasan’ın hamile ineğinin- şüpheli ölümüyle başlar. Hikâye, ineğiyle arasında özel bir bağ geliştiren Meşhedi Hasan’ın bu ölüme verdiği beklenmedik tepki etrafında gelişir.

Sadece kayıtlı katılımcılara açık olan program, 26 Şubat 2022 Cumartesi saat 20.00’de Zoom üzerinden takip edilebilecektir. Zoom linki kayıt zamanlarıyla paralel katılımcıların e-posta adreslerine iletilecektir. Kayıt için lütfen tıklayınız.

Katılımcıların okuma öncesinde Gav/İnek filmini izlemeleri programdan istifadelerini arttıracaktır.

Google Takvime Ekle
Etkinlik Tarihi:   26/02/2022
Etkinlik Saati:   20:00
Etkinlik Bitiş Tarihi:   26/02/2022