Film Okumaları 3 - Gerçeklik ve Klişeler Açmazında İran: Persepolis (2007)

Film Okumaları 3 - Gerçeklik ve Klişeler Açmazında İran: Persepolis (2007)

İRAM İstanbul Film Okumaları dizisinin üçüncüsünde Marksizm, dünya ve Türkiye sol tarihi, savaş ve devlet teorileri, sınıf teorisi, sanat sosyolojisi ve kültür politikaları gibi alanlarda çalışmaları bulunan, hâlihazırda İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde doktorasını sürdüren Hüseyin Etil’le Persepolis (Vincent Paronnaud & Marjane Satrapi, 2007) filmi ekseninde bir okuma gerçekleştirilecektir.

Fransız çizgi roman yayıncısı L’Association tarafından 2000-2003 yılları arasında dört cilt şeklinde yayımlanan Marjane Satrapi’nin otobiyografik çizgi romanı dikkatleri üzerine çekerek pek çok ödül alır.  Satrapi’nin söz konusu çalışmasından hareketle gerçekleştirilen Marjane Satrapi ve Vincent Paronnaud imzası taşıyan animasyon film ise başta 2007 Cannes Film Festivali Jüri Ödülü olmak üzere çeşitli ödüller alır.

Paris’ten Tahran’a gitmeye çalışan genç bir kadın (Marjane/Marji) ile açılan filmde, İslam Devrimi ve İran-Irak Savaşı fonunda İran’ın siyasal ve toplumsal gelgitleri Marjane’ın çocukluk, ergenlik  ve yetişkinlik deneyimleri özelinde anlatılır. Gerçeklik iddiasının İran tarihi/siyasi iklimi ve bir otobiyografi yedeğinde perçinlendiği çalışmada, yaslanılan klişeler özelinde ideolojik söylem İranlı öznenin kim olmadığı üzerine kurulur. Filmin tematik yönelimi üzerinden Avrupalı bir özneden farklı olmadığını vurgulayan Marjane, yeni bir bilgi vermeyerek kimi gerçeklikleri ve klişeleri tekrarlar.

Sadece kayıtlı katılımcılara açık olan program, 30 Mart 2022 Çarşamba saat 20.00’de Zoom üzerinden takip edilebilecektir. Zoom linki kayıt zamanlarıyla paralel katılımcıların e-posta adreslerine iletilecektir. Kayıt için lütfen tıklayınız.

Katılımcıların okuma öncesinde Persepolis filmini izlemeleri programdan istifadelerini arttıracaktır.

Google Takvime Ekle
Etkinlik Tarihi:   30/03/2022
Etkinlik Saati:   20:00
Etkinlik Bitiş Tarihi:   30/03/2022