Film Okumaları I - İran Sinemasında Kadın: Nergis (1992)

Film Okumaları I - İran Sinemasında Kadın: Nergis (1992)

İRAM İstanbul bünyesinde gerçekleştirilecek Film Okumaları’nın ilkinde şehir, mimari, edebiyat, sinema, sosyoloji gibi pek çok farklı alanda çalışmaları bulunan yazar Cihan Aktaş’la hem belgesel hem kurmaca işleriyle 20. yüzyıl İran’ındaki köklü değişimlerin izini süren Rahşan Beni İtimad’ın Nergis (1992) filmi ekseninde çevrim içi bir okuma gerçekleştirilecektir. Türkiye’de İran sineması üzerine ilk telif kitap özelliğini taşıyan Şark’ın Şiiri İran Sineması’nın yazarı Cihan Aktaş’la Nergis filmi özelinde İran sinemasında kadın mefhumu üzerine konuşulacaktır.

Hayatını hırsızlık ve dolandırıcılık üzerine kuran Adil, bir yuva/aile özlemi içerisinde çırpınıp dururken birbirine dokunan hikâyeleriyle Afak ve Nergis, Adil’in varlığını şekillendiren iki güçlü kadındır. Beni İtimad aile mefhumunu merkeze aldığı Nergis filmiyle hırsızlık, dolandırıcılık, fahişelik ve masumiyet gibi kavramları basmakalıp okumalardan uzaklaştırıp farklı bir yorumla beyazperdeye taşıyarak 1992 Fecr Film Festivali’nde En İyi Film ödülünü kucaklamış, gişede de büyük başarı sağlayarak halkın teveccühünü kazanmıştır.

İran sineması üzerine çeşitli okumaların gerçekleştirileceği program dizisinin ilki, 29 Ocak 2022 Cumartesi saat 20.00’de Zoom üzerinden takip edilebilecektir. Program sadece kayıtlı katılımcılara açıktır. Zoom linki katılımcıların e-posta adreslerine iletilecektir. Kayıt için lütfen tıklayınız.

Katılımcıların Nergis filmini izlemeleri ve Şark’ın Şiiri İran Sineması kitabının “Sinema ve Kadın” başlıklı bölümünü okumaları, programdan istifadelerini arttıracaktır.

Not: Nergis filmi şu linkten çevrim içi izlenebilir: https://www.namayesh.com/v/sq54 Program öncesinde okunması önerilen metin ise şu şekildedir: Cihan Aktaş. Şark’ın Şiiri İran Sineması. 3. baskı. İstanbul: İz Yayınları, 2015; “Sinema ve Kadın”, s. 184-225.

Google Takvime Ekle
Etkinlik Tarihi:   29/01/2022
Etkinlik Saati:   20:00
Etkinlik Bitiş Tarihi:   29/01/2022