Irak’ta Yeni Şii Milis Gruplar

Irak’ta Yeni Şii Milis Gruplar
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

Son dört ayda yükselen ABD-İran gerilimiyle birlikte adı önceden duyulmayan Iraklı Şii milis oluşumlar ortaya çıktı. Usbetu's-Sa'irin, Ashab-ı Kehf ve Kabdetu'l-Huda adlı bu yeni milis gruplar, ülkedeki ABD güçlerine ve siyasi misyonlarına doğrudan tehditler yöneltmeye başladı.

Bu Milis Gruplar Kimlerdir?

• Bu gruplardan en çok öne çıkanı Usbetu's-Sa'irin’dir. Bu grup 11 ve 14 Nisan tarihlerinde ABD güçlerine karşı düzenlenen Taji Üssü Saldırılarını üstlendi. Daha sonra ABD güçlerine tehditler içeren videolar yayınlamaya başladı. Taji Saldırısı’nın ardından yayınladığı ilk videoda ABD güçlerini Irak’tan çekilmesi için tehdit etti. Sonrasında ise İHA ile kaydedilmiş iki ayrı videoda ABD’ye gözdağı verme stratejisini sürdürdü. Bu videoların birinde Kasım Süleymani saldırısına karşılık verileceği ifade edildi. Grubun kullandığı iddia edilen İHA’lar ile sırasıyla Irak'taki ABD Büyükelçiliği ve Aynu’l-Esed Askerî Üssü ayrıntılı bir şekilde havadan kayda alınmış ve adı geçen yerlerin fotoğrafları çekilmişti.

• Yeni milis grupların bir diğeri ise Ashab-ı Kehf’tir. Daha çok 7 Nisan 2020 tarihinde yayımladığı bildiri ile adını duyurdu. Bildiride ABD üslerine çıkan yolların güvenli olmadığı ifade edildi. Aynı zamanda ABD’lilere “Çekilirseniz saldırmayacağız.” çağrısı yapıldı. Ayrıca grup, ABD üslerine saldırıda kullanılacağı ima edilen mühimmatın görsellerini sosyal medyada paylaştı. Son olarak 9 Nisan 2020 tarihinde yayınladığı videoda Erbil’den Selahattin iline giden ABD askerî konvoyunu hedef aldığını ve Sünni Iraklıların da bu saldırıda kendilerine yardım ettiğini iddia etmişti. Grubun web sitesinde, İran eski Devrim Rehberi Humeyni ve hâlihazırdaki Devrim Rehberi Hamenei’nin resimleri bulunmaktadır.

• Bu yeni grupların üçüncüsü ise Kabdetu'l-Huda’dır. Milis grup ismini 1970’li yıllarda Irak İslami Davet Partisine bağlı aynı adlı bir gruptan aldığı izlenimini verdi. İlk kez 7 Nisan 2020 tarihinde yayımladığı bildiriyle dikkatleri çekti. Bu bildiride, ABD güçlerinin milis gruplara saldırı düzenleme amacında olduğunu iddia etti. Aynı bildiride ABD’lileri yakından izlediğini vurguladı. Ayrıca ABD ve İngiliz büyükelçilerini ölümle tehdit etti.
Bu milis gruplar şimdiye dek Haşdi Şabi içerisindeki İran destekli gruplar ile bağları olduğuna dair bir beyanda bulunmamıştır. İran destekli milis gruplar da bu grupların bağımsız olduğunu iddia etmektedir.

Stratejileri ve Hedefleri Nelerdir?

• Bu milis gruplar, temel amaçlarının ABD askerlerinin Irak’tan çıkarılması olduğunu beyan etmektedir.

• Hedeflerine ulaşmak için ise silahlı yöntemlere başvuracaklarını birçok kez dile getirmişlerdir.

• Bildirilerin yanı sıra İHA’lar aracılığı ile çektikleri video ve fotoğraflarla yeni iletişim ve propaganda stratejilerine de başvurmaktadırlar.

Değerlendirme

• Yeni milis gruplar şimdiden ileri iletişim ve savaş teknolojilerini kullandıklarını göstererek ABD ile psikolojik savaş sürecine dâhil olmuştur.

• Yalnız askerî üslere değil sivil misyonlara da saldırı tehditleri yöneltmeleri, Lübnan İslami Cihat Örgütü gibi 1980’lerin başındaki Lübnanlı Şii milis organizasyonların stratejilerini benimsediklerini göstermektedir.

• Sünni Iraklılar ile ortak saldırı düzenlediklerini iddia etmeleri, ABD’ye karşı saldırıları mezhepsel bir çerçeveden çıkarmayı hedeflemekte oldukları izlenimini vermektedir.

• ABD’nin ocak ayında yaptığı sert misilleme göz önünde bulundurulduğunda, yeni milis yapıların İran destekli Haşdi Şabi grupları tarafından ABD’nin olası misilleme saldırılarından kaçınmak için kurulmuş olduğu ihtimaller dâhilindedir.

• Irak’ın kırılgan güvenlik durumu dikkate alındığında, yeni milis grupların stratejileri ve amaçlarının merkezî otoriteyi güçlendirmek isteyen başbakanları daha zor durumda bırakacağı uzak bir ihtimal değildir.