İran Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ve Adaylar

İran Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ve Adaylar
Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ve Adaylar Üzerine
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

Modernleşme ve demokratikleşme sancıları yaşayan İran’ın geçirdiği sosyolojik dönüşüm, ülkedeki sosyo-politik dinamiklerin güç ve iktidar mücadelesinde farklı bir evreye girildiğini göstermektedir. Bu açıdan cumhurbaşkanlığı seçimleri oldukça önem arz ediyor. Zira devrim sonrası tesis edilen yeni düzende İslamiyet ve Cumhuriyet gibi iki temel kavram sentezlenerek yeni bir siyasal düzen ortaya çıkarılmıştır. İslamiyet’i temsilen Veliy-i Fakih/Devrim Önderi ve cumhuriyeti temsil eden cumhurbaşkanı arasında zaman zaman güç mücadelesi yaşanmaktadır.

19 Mayısta gerçekleştirilecek olan on ikinci dönem cumhurbaşkanlığı seçimleri, modernleşme ve demokratikleşme mücadelesi yürüten Ruhani önderliğindeki Reformist-Ilımlı koalisyonu ile Devrim Önderi, Devrim Muhafızları ve Yargı gibi statüko yanlısı güç sahipleri arasında çetin bir mücadele alanına dönüşmüş durumdadır. Bu çalışmada, on ikinci dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerinin nasıl bir sürecin parçası olduğu ele alınmıştır.
Çalışmada ayrıca; adayların biyografileri, devlet ve siyaset deneyimleri ile dünya görüşlerine ilişkin bilgilere yer verilerek sonuç kısmında seçimlerin muhtemel sonuçları, cephelerin karşılıklı hamleleri ve olası ikinci tur için adayların stratejileri değerlendirilmiştir.