İran Parlamentosunda Türk Nüfuslu Bölgeler Fraksiyonu

İran Parlamentosunda Türk Nüfuslu Bölgeler Fraksiyonu
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

İran İslami Şura Meclisi milletvekillerinden 100 milletvekili, 30 Eylül Pazar günü "Türk Nüfuslu Bölgeler Fraksiyonu’nun ilk toplantısını gerçekleştirdi. Bu toplantıda Tebriz milletvekili ve halihazırda İran İslami Şura Meclisinin Başkan Birinci Yardımcılığı görevini yürütmekte olan Mesut Pezeşkiyan Fraksiyon başkanlığına ve Urumiye milletvekili Nadir Kadıpur başkan birinci yardımcılığına seçildi. Erdebil milletvekili Rıza Kerimi başkan ikinci yardımcılığına seçilirken Cülfa ve Merend milletvekili Muhammed Hasannejad ve Tebriz Milletvekili Şehabeddin Bimikdar Fraksiyon’un sekreterliğine getirildi. Tebriz milletvekili Zehra Sai de Fraksiyon’un sözcüsü olarak seçildi.

Türk Nüfuslu Bölgeler Fraksiyonu Sözcüsü Sai, İsna Haber Ajansına verdiği röportajda 25 kişilik bir merkezi komisyona sahip olduğunu belirttiği Fraksiyon’un kurulma amacına ilişkin bilgiler vermiştir. Oluşumun Türkçe konuşan milletvekillerince meydana getirildiğini ifade eden Sai; amaçlarının Türklerin yaşadığı ülkenin geniş bir coğrafyasını oluşturan bölgelerin sorunlarını çözmek ve bu bölgelerin potansiyelinden yararlanılmasını sağlamak olduğunu belirtmiştir. Sai ayrıca, Fraksiyon’un milli birliği güçlendireceğini ve ülkede dengeli bir kalkınmanın meydana gelmesini sağlayacağını iddia etmiştir. Fraksiyon’un Başkan Yardımcılarından olan Rıza Kerimi 31 Eylül’de Khabar Online haber ajansına verdiği röportajda rejimin temellerini ve Velayet-i Fakih kurumunu güçlendireceğini öne sürdüğü oluşuma ilişkin Sai’nin açıklamalarına benzer görüşlerini paylaşmıştır.

İran Parlamentosunda kurulan bu Fraksiyon’un dikkat çekici özellikleri bulunmaktadır. İran siyasetinde partiler yerine siyasi cenah ve akımlar hakimdir. Günümüze kadar merkezi siyasi fraksiyonların var olduğu İran Parlamentosunda böyle bir bölgesel fraksiyonun oluşması oldukça yenidir. 289 sandalyeli Parlamentoda yüz milletvekilinden oluşan ve Parlamento başkanı Ali Laricani’nin birinci yardımcısının başkanlığını yürüttüğü Türk Nüfuslu Bölgeler Fraksiyonu’nun diğer merkezi siyasi fraksiyonlarda da aktif olarak görev alan çok sayıda üyesi bulunmaktadır. Bu durum Fraksiyon’un gerek Parlamentodaki etkinliği açısından gerekse de bölgesel konularda sahip olacağı rol bağlamında büyük önem arz etmektedir.