Aksa Tufanı Operasyonu’na İran’dan Gelen Tepkiler

Aksa Tufanı Operasyonu’na İran’dan Gelen Tepkiler
Görsel @AA Images
Aksa Tufanı Operasyonu, en tepeden aşağısına devletin bütün kademelerinde zafer havası yaratmış ve tam destek almıştır.
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz
Araştırmacı Oral Toğa

7 Ekim Cumartesi günü Gazze Şeridi’nden İsrail’e yönelik gerçekleştirilen Aksa Tufanı Operasyonu, İran’da büyük bir coşkuyla karşılanmış ve birçok makamdan konuyla ilgili açıklama gelmiştir. Saldırılardan birkaç gün önce Devrim Rehberi Ayetullah Ali Hamenei yaptığı konuşmada “Gaspçı rejim gidicidir!” ifadelerine yer vermiştir. Saldırıların hemen ardından gerek basında gerek Hamenei’nin bazı sosyal medya hesaplarında bu sözler yeniden hatırlatılarak paylaşılmıştır. Ayrıca olayın hemen ardından devletin birçok üst düzey isminin yanı sıra milletvekilleri ve kanaat önderleri de ardı sıra açıklamalarda bulunmuş ve birçok üniversitede destek mitingleri gerçekleşmiştir.

Devletin Üst Düzeyinden Gelen Tepkiler

Saldırılardan birkaç saat sonra Devrim Rehberi Danışmanı Yahya Rahim Safevi “gurur verici Aksa Tufanı Operasyonu”na olan desteğini açıklamış ve direniş cephesinin de bu operasyonu desteklediğinden emin olduğunu ifade etmiştir. Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri ise “Operasyonların birleşimi ve Filistinli grupların gurur verici ‘Aksa Tufanı’ adı altında siyonist rejimin silahlı mevkilerine ve tahkimatlarına karşı işgal altındaki topraklarda gerçekleştirdiği eylemler, bu işgalci rejimin yanıltıcı prestijini ve sahte gücünü bir kez daha kanıtladı.” demiştir. Aynı konuşmasında Bakıri “Aksa Tufanı’nın şiddeti, siyonist düşmanın mazlum Filistin milletine ektiği ve şimdi biçmesi gereken kutsal öfkenin ürünüdür.” demiştir. Öte yandan İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi sosyal medyada yaptığı paylaşımda “Filistin İslami direnişinin, işgal altındaki toprakların derinliklerinde gerçekleştirdiği bugünkü direniş operasyonu, Müslüman milletlerin arzularını tatmin etti ve çocuk katili rejimin ölüm döşeğinde olduğunu kanıtladı. Bu operasyonu ve işgalci siyonistlere darbe vuran her eylemi tamamen destekliyoruz.” demiştir.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani de açıklamada bulunan üst düzey isimlerden birisidir. Kenani yaptığı açıklamada “Bugünkü operasyon, Filistin halkının siyonistlere karşı devam eden silahlı direnişinde bir dönüm noktasıdır. Başka bir deyişle bu operasyonla Filistin halkının siyonistlere karşı direniş arenasında yeni bir sayfa açılmıştır. Bu operasyon, Filistin'deki direniş hareketinin işgalcilere karşı birleşik ve çok yönlü operasyonlar gerçekleştirme konusunda çok iyi bir öz güvene sahip olduğunu göstermiştir. Direniş hareketi, bu operasyonda sürpriz unsurunu ve diğer birleşik yöntemleri kullanarak Filistin halkının işgalcilere karşı öz güvenini sergilemiştir.” demiştir. Anayasayı Koruyucular Konseyi Sözcüsü Hadi Tahan Nazif ise “Bugün dünyanın tüm özgürlük sevdalıları ile birlikte kalplerimiz, siyonist rejimin yıllarca süren saldırganlığı ve devam eden suçlarının ardından intikam için ayaklanan mazlum Gazze ve Filistin halkıyla birlikte. Ve Aziz Kur'an-ı Kerim'in vaadine inanıyoruz ki eninde sonunda yeryüzü uysallara miras kalacaktır.” ifadelerini kullanmıştır.

İran Millî Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani konuyla alakalı “Kararlı, ender ve etkili Aksa Tufanı Operasyonu; son aylarda mazlum Filistin halkına yönelik hiçbir baskıyı, ihlali ve suçu durdurmayan işgalci ve cani rejime karşı meşru savunmanın gerçek bir örneğidir. Filistin direnişi, gücünü halkın yaygın desteğinden alan; olgun ve bağımsız bir harekettir.” demiştir. Hükûmet Sözcüsü Ali Bahadır Cehromi ise yaptığı açıklamada “Filistinli gençlerin Aksa Tufanı Operasyonu’ndaki güçlü tepkisi, çocuk öldüren rejimin suç eylemlerini kanıtladı. Bugün siyonist rejim her zamankinden daha mağlup ve inisiyatif, Filistinli gençlerin elindedir.” demiştir. Devrim Rehberi Başdanışmanı ve Dünya İslami Uyanış Forumu Genel Sekreteri Ali Ekber Velayeti ise konuyla ilgili uzun bir mesaj yayımlamış ve “Siyonist rejimin çöküşünü kolaylaştıracak ve hızlandıracak olan bu muzaffer operasyon, siyonist rejimin yakın zamanda yıkılacağını vadediyor.” demiştir.

İslami Şûra Meclisinden Gelen Tepkiler

Söz konusu olaylar, İran İslami Şûra Meclisi üyeleri arasında da büyük bir heyecan yaratmış ve ardı sıra açıklamalar gelmiştir. Olayın gerçekleştiği cumartesi günü, akşam yapılan açık oturumda milletvekilleri oturum boyunca; “İsrail’e ölüm!”, “Amerika’ya ölüm!”, “İngiltere’ye ölüm!”, “İsrail yok edildi ve Filistin galip geldi!” sloganları atmışlardır. Operasyona Reformcu Cephe’den de destek gelmiş ve Reformcu Cephe Sözcüsü Cevad İmam, sosyal medyada paylaştığı gönderide “Aksa Tufanı Operasyonu'nun sonucu, İsrail'in hegemonyasının çöküşü ve bir işgalci ayrımcılık (apartheid) rejiminin 70 yıllık zulüm ve suçlarının ardından mağlup edilmesidir. Bu şiddet döngüsünün yeniden üretilmesinin ana sebebi, İsrail'in zulmü ve onun dünya çapındaki destekçileridir.” demiştir.

İslami Şûra Meclisi Başkanlık Konseyi Üyesi Ali Rıza Selimi “Filistinli savaşçıların sahte siyonist rejimin yok edilme sürecini hızlandırmalarını umuyor ve başarılar diliyorum.” açıklamasında bulunurken İslami Şûra Meclisi İçişleri Komisyonu Üyesi Ali Asger Annabestani “Filistinli mücahitlerin büyük zaferini tebrik ediyor ve temsilcilerden, Filistin milletini desteklemek amacıyla hazırlanan bildiriyi imzalamalarını rica ediyorum.” demiştir. Benzer şekilde İslami Şûra Meclisi İçişleri Komisyonu Üyesi Muhammed Rıza Sebagyan da operasyondaki başarılarından dolayı Filistin halkını kutlayarak “Filistin milletinin büyük zaferinden dolayı İslam dünyasını tebrik ediyorum. Direniş cephesi; gizli güçlerin, çökmekte olan bir örümcek ağı gibi olduğunu gösterdi.” demiştir.

İslami Şûra Meclisi İnşa Komisyonu Üyesi Elborz Hüseyni “Direniş cephesinin zaferini bekleyenleri ve tüm mücahitleri tebrik ediyorum. Bu ilahi bir vaatti ve bu zafer, İsrail'in helakinin yakın olduğunu gösterdi.” diyerek zaferi kutlamıştır.  İslami Şûra Meclisi Ekonomi Komisyonu Üyesi Seyyid Kazım Musevi ise yaptığı açıklamada “Direniş cephesinin zaferini tebrik ediyorum. Hamas'ın bu büyük zaferi; İsrail'in yok edilmesi gerektiğini, galip gelenin daima Hamas ve Filistin halkının olacağını gösterdi. Büyük Filistin ve Lübnan milletini takdir ediyorum. Hamas'ın büyük zaferi, bu örümcek ağının yıkıldığını gösterdi.” demiştir.

Abadan Milletvekili Mucteba Mahfuzi “Hamas'ın kahramanca saldırısını ve Filistinli mücahit halkı kutluyoruz. Eğer bu ‘Demir Kubbe’niz örümcek ağı kadar dayanıklı olsaydı, en azından dört sinek ona takılabilirdi ancak bu seviyede bile değildi.” açıklamalarında bulunurken İslami Şûra Meclisi Tarım Komisyonu Üyesi Zebiullah Azami ise İngilizce, Arapça ve Farsça “Direnişe selam, İsrail’e ölüm!” sloganı atmıştır.

Olayların İran Basınındaki Yansımaları

Aksa Tufanı Operasyonu, en tepeden aşağısına devletin bütün kademelerinde zafer havası yaratmış ve tam destek almıştır. İran basınında da aynı havayı görmek mümkündür. Mehr News, gazete manşetlerini haberleştirdiği haberinde “İsrail nefretinin sağı solu yoktur.” diyerek her cenahtan yayının ortak bir tavır aldığını vurgulamıştır. Şark gazetesi konuyu “İsrail’in Kara Cumartesisi” diye manşete taşırken Cam-ı Cem, büyük bir patlama resmiyle beraber haberi servis etmiş ve “İsrail’i Mahvedecek Tufan” manşetini atmıştır. Hemmihen gazetesi ise tıpkı Cam-ı Cem gibi büyük bir patlama resmi eşliğinde “Ani Savaş” manşetini kullanmıştır. Keyhan gazetesi ilgili haberi, esir alınan İsrailli komutanın fotoğraflarıyla birlikte sunmuş ve “Aksa Tufanı İsrail’i Yok Etti” manşetini atmıştır. Horasan gazetesi “Kaybeden Atın (İsrail’in) Benzersiz Aşağılanması” manşetini atmış, “Son haftalarda Suudi Arabistan ve siyonist rejim arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine dair haberler, siyonist ve Batılı çevrelerde dolaşıyordu ve raporlar, yaklaşan bir uzlaşıdan bahsediyordu. Ancak birdenbire oyunun akışı değişti ve direniş grupları işgalcileri hedef alan ani bir operasyon ile dikkatleri başka yöne çekti. Siyonist rejimin Batı Şeria'daki suçlarına ve Mescid-i Aksa'nın avlularına yönelik saygısızlığına yanıt olarak Filistin direniş grupları, Gazze'de cumartesi günü işgal altındaki topraklara karşı geniş çaplı bir operasyon başlattı.” ifadelerine yer vermiştir.

Genel bir çerçeveden bakıldığında İran’daki bütün siyasi çevreler, operasyonu destekler ve kutlar mahiyette açıklamalarda bulunmuştur. Basın ise siyasilerle paralel bir çizgide konuyu haberleştirmiştir. Ülkenin hemen her köşesinde ve birçok önemli üniversitede ise kutlamalar gerçekleştirilmiştir. Buna karşın bir futbol maçında açılan Filistin bayrağına taraftarlar tepki göstermiş ve küfürlü sloganlarla bayrağın indirilmesini istemişlerdir. Bu video kısa sürede viral olmuş ve birçok İsrail destekçisi tarafından “İran halkı bizimle.” başlığıyla sosyal mecralarda servis edilmiştir.