Haftalık Şii Basın Özeti Sayı 1 (4-10 Ocak 2020)

Haftalık Şii Basın Özeti Sayı 1 (4-10 Ocak 2020)
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

Taklit Mercii Hamedani’den İran’ın Füze Saldırılarıyla İlgili Açıklama

Ayetullah Uzma Nuri Hamedani 8 Ocak Çarşamba günü Kum Azem Camii hariciye dersleri sırasında yaptığı bir açıklamada Fatimiye günleri esnasında talebelerin dinî meseleleri tebliğ etmeye önem vermesi gerektiğini ifade etti. Hamedani aynı şekilde İran halkına Süleymani’nin cenaze töreninde göstermiş olduğu yoğun ilgiden dolayı teşekkür ederek Süleymani’nin İran’da şehadet kültürünün devam ettiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi. Konuşmasının sonunda DMO’ya, ABD’nin Irak’ta bulunan üslerine yönelik füze saldırısından dolayı teşekkür eden Hamedani 19 Dey Günü’nün de kutlanması gerektiğini vurguladı. 19 Dey Günü İran’da İslami Devrim’e yol açan ilk gösteriler olarak bilinir ve her sene İran’da resmî gün olarak kutlanır.

Ayetullah Arafi DMO’yu Irak Operasyonu’ndan Dolayı Tebrik Etti

Koruyucular Konseyi Üyesi Ayetullah Ali Rıza Arafi 8 Ocak Çarşamba günü bir bildiri yayımlayarak DMO’yu Irak’ta bulunan ABD üslerine yönelik yaptığı saldırılardan dolayı tebrik etti. Arafi saldırıların Süleymani’nin intikamına yönelik ilk saldırı olduğunu dile getirerek İran’ın onurunu korumak mahiyetinde oluşuna vurgu yaptı. Arafi bildirisinin sonunda DMO’nun başarılarının devamını Allah’tan dilediğini de ekledi.

ABD, Hazali ve Sadr’la İlgili Belgeleri Ortaya Çıkardı

6 Ocak Pazartesi günü Asaib Ehli'l-Hak lideri Kays el-Hazali’nin, amiri olan Mukteda es-Sadr aleyhine bilgi paylaşımında bulunduğunu gösteren Amerikan belgeleri ortaya çıktı. 2007 yılında Kerbela’daki hükûmet yerleşkesine yapılan ve beş Amerikan askerinin ölümüne sebep olan saldırı ile bağlantısı olduğu şüphesi ile Amerika tarafından tutuklanan el-Hazali, olaydan iki yıl sonra Nuri el-Maliki’nin arabuluculuğu ile serbest bırakılmıştı. 2018’de ortaya çıkan Amerikan gizli belgelerinden, Hazali’nin tutuklu kaldığı iki yıl boyunca Amerikan hükûmetine bilgi sağladığı öğrenildi. Bu belgeler, el-Hazali’nin din adamı ve Irak siyasi lideri Mukteda es-Sadr ile İran Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ile ilişkileri hakkında Amerikalılara önemli bilgiler verdiğini ortaya koydu.

Muhammed Helbusi’den Şii vekillere: Kürtler Gibi Olun

Irak Parlamentosu’nda gerçekleşen yabancı güçlerin ülkeden çıkarılmasına yönelik oylamayı Kürtler ve Sünniler boykot etti. Şii vekillerin oyuyla kabul edilen kararın aslında Şii grupların kendi tabanlarına vermek istediği bir mesaj olduğu söyleniyor. Süleymani’nin ölümünden sonra taziyelere katılan Kürtlerin ise oylamalara katılmamaları, bir denge politikası güttükleri izlenimi yarattı. Irak Parlamentosu Başkanı Muhammed Helbusi 6 Ocak Pazartesi yaptığı konuşmasında Kürtlere atıf yaparak “Bakınız Kürtler Süleymaniye’de ve Erbil’deki Kasım Süleymani’nin taziyesine katılıyor ancak parlamentodaki oturuma katılmayarak ABD’yi karşılarına almadı, bunu da dengeyi sağlamak için yaptılar.” ifadelerini kullandı.

Iraklı Direniş Güçleri Amerika’yı Irak’tan Çıkarmak İçin Bir Araya Geldi

7 Ocak Pazartesi günü Asaib Ehli'l-Hak, Nuceba Hareketi ve Ketâib Hizbullah’ın da aralarında bulunduğu Iraklı direniş grupları, Irak'taki Amerikan işgalcilerinin varlığına karşı birleşik bir cephe oluşturmak, Amerika ile mücadele etmek ve Amerikalıları Irak topraklarından çıkarmak üzere mutabakata vardılar. Yayımlanan ortak bildiride Amerika’nın Irak’taki askerî varlığına son vermekle yetinmeyip Kasım Süleymani ve el-Mühendis’in intikamını alana kadar mücadelenin sürdürüleceği belirtildi.

Ketâib Hizbullah’tan İnfialden Uzak Durma Çağrısı

Ketaib Hizbullah, “düşman Amerika’yı ve takipçilerini Irak’tan atmak” için en arzulanan sonucu elde etmek adına Irak halkını infialden uzak durmaya çağırdı. 8 Ocak Çarşamba günü yapılan açıklamada; ülkenin egemenliğini, Irak’ın evlatlarının kanını ve güvenlik güçlerinin güvenliğini koruma konusuna vurgu yapıldı. Irak’ın düşmanlarına verilecek cevabın daha ısrarlı ve karmaşık bir yapıya büründüğünün altı çizilen açıklamada düşmanın faydasına olabilecek zafiyetler verilmemesi için doğru zamanlarda çalışılması tavsiyesinde bulunuldu. Mukteda es-Sadr ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Iraklı grupları sabırlı olmaya ve tüm siyasi, parlamenter ve uluslararası yöntemler tükenene kadar askerî harekat için adım atmamaya çağırdı.

Haşdi Şabi, Roket Saldırısı ile Olan İlişkisini Yalanladı

Haşdi Şabi milisleri, perşembe günü Bağdat’ta Amerikan Büyükelçiliğine gerçekleştirilen roket saldırılarının Haşdi Şabi tarafından yapıldığı ithamlarını reddetti. Asaib Ehli'l-Hak lideri Cevad Talibavi, Haşdi Şabi tarafından 9 Ocak Perşembe günü yaptığı açıklamada kendileri tarafından Yeşil Bölge’ye yapılan herhangi bir saldırının olmadığını, Haşdi Şabi’nin herhangi bir Amerikan Elçiliğini yahut Amerikan üssünü hedefleyen bir saldırı planı içinde bulunmadığını dile getirdi. Mevcut saldırıların ise “duygusal ve kişisel tasarruflar” olduğunu belirten Talibavi, Yeşil Bölge’ye yapılacak herhangi bir saldırının bütün Haşdi Şabi üyelerini zan altında bırakacağından acilen durdurulması gerektiğini vurguladı.

Sistani'nin Temsilcisi, Süleymani'nin Ailesini Ziyaret Etti

ABD'nin saldırısı sonucu hayatını kaybeden Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin evine taziye ziyaretleri sürüyor. 6 Ocak Pazartesi günü Iraklı Şiilerin büyük taklit mercii Sistani'nin Temsilcisi Seyyid Cevad Şehristani, Süleymani'nin ailesini ziyaret ederek başsağlığı dileklerinde bulundu. Aynı günün sabahı, Lübnan Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım da Süleymani'nin ailesini ziyaret etti.

İsa Kasım’dan Süleymani'ye Yönelik Suikastla İlgili Açıklama

Bahreyn İslami Hareket Lideri İsa Kasım, Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve arkadaşlarının şehit edilmesinin Amerika rejiminin hunharlığından kaynaklandığını ifade etti. Amerika'nın şeytani siyasetler izlediğini kaydeden İsa Kasım, İslam'ın vahdet dini olduğunu ve tüm Müslümanların birlik ve beraberlikle Amerikalıların bölgeden ihraç edilmesi yönünde çaba göstermesi gerektiğini vurguladı.

Sistani'den Hamenei’ye Taziye Mesajı

Irak'ın dinî otoritesi Sistani, 5 Ocak Pazar günü Kasım Süleymani için İran Devrim Rehberi Hamenei'ye taziye mesajı gönderdi. Başsağlığı mesajında Kasım Süleymani'nin ölümünden duyduğu üzüntüyü ve Süleymani'ye ve el-Muhendis'e karşı yapılan bu suikastı kınadığını belirten Sistani: "Şehit Süleymani'nin DEAŞ ile mücadelesindeki çabaları asla unutulmayacak." dedi.

Pakistan Ehlisünnet Aliminden Süleymani Suikastına Ağır Eleştiri

Pakistan İslam Alimleri Topluluğu Partisi Başkanı Mevlana Fazlurrahman, Kasım Süleymani'ye yönelik suikastine yönelik “Amerikalılar bölgede yeni bir savaş ve maceracılık peşinde olduklarını ispatladılar.” ifadelerini kullandı. Mevlana Fazlurrahman ABD Başkanı Donald Trump'ın Batı Asya'da durumu gerginleştirmekteki hedefinin, Amerika'nın bölgede aldığı peş peşe yenilgilerini ört bas etmek olduğunu söyleyerek, "Trump gelecek başkanlık seçimlerinde ortam hazırlamak için yeni bir savaşı dayatmaya hazırlanıyor." vurgusunu yaptı.

Kasım Süleymani'nin Cenaze Namazı

Hamenei Tahran Üniversitesinde Kasım Süleymani'nin cenaze namazını kıldırdı. İran medyasına göre Tahran Üniversitesinde binlerce İranlı Süleymani'nin cenaze namazına katılmak üzere bir araya geldi. Cenaze törenine katılanlar pazartesi sabahı erken saatlerde Tahran Üniversitesi ve çevresinde Süleymani'nin resimlerini taşıdılar. Cenaze namazına katılan binlerce kişi, Süleymani'nin ölümü için intikam isteyen pankartlar taşıdı ve "Amerika'ya Ölüm" ve "İsrail'e Ölüm" sloganları attı.

Hazali ABD'yi "Sarsıcı" Bir İfadeyle Tehdit Etti

Irak Asaib Ehli'l-Hak Hareketi Genel Sekreteri Kays el-Hazali paylaştığı bir Tweetinde, ABD'nin son yaptığı ile ideolojisini kanıtladığını ve bu yapılanın Irak ve bölge üzerindeki Siyonist varlık projesinin uygulanmasından başka hiçbir şeyle ilgisi olmadığını ifade etti. Ayrıca yaşananların Amerikan varlığının Irak'tan derhal geri çekilmesi gerektiğinin kanıtı olduğunu da ekleyen Hazali, el-Muhendis için intikam operasyonlarının henüz gerçekleşmediğine vurgu yaptı. Geçen günlerde yaptığı açıklamasını yineleyerek el-Mühendis için vermeyi düşündükleri tepkinin Kasım Süleymani'nin öldürülmesine verilen tepkiden daha az bir tepki olmayacağını tekrar hatırlattı. Tweetinde asla diplomatik konumları hedeflemediklerini vurgulayan Hazali, şu anda askerî ve istihbarat varlığına rağmen ABD Büyükelçiliğinin hedeflerinde olmadığını ancak yine de önceliklerinin askerî varlık olduğunu belirtti. Hazali, Tweetinin sonunda "Irak'tan çekilmeyi reddettikleri için Amerikan işgal güçlerine tekrar sesleniyoruz, Irak'ın sarsıcı tepkisi için beklemeye devam edin." ifadelerine yer verdi.