Yeni Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Göreve Başladı

Yeni Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Göreve Başladı
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

Aylardır boş kalan Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı koltuğu yaklaşık 6 ay sonra dolduruldu. Ali Rıza Rezm Hüseyni, İran Meclisinin güvenoyu oylamasında toplam 264 oydan 175’ini alarak bakanlık koltuğuna oturdu. Reformcu bir kimliğe sahip olan yeni Bakan Hüseyni, İran-Irak Savaşı boyunca aktif şekilde askerî kademelerde yer almış sonrasında da muhafazakâr kanada yakın kurumlarda üst düzey görevlerde çalışmıştır.

Yeni Bakan Hüseyni ve Çifte Vatandaşlık

Hüseyni, 1961’de Kirman’da doğdu. Lisans eğitimini iktisat ve işletme bölümünde tamamladı. İran-Irak Savaşı’nda Kasım Süleymani’nin yardımcılığını yaptı. Sonrasında da Kirman ordusunun komutanı oldu. Ayrıca 8 yıllık savaş sırasında Hatemü’l-Enbiya Karargâhı’nın komutan yardımcılığı görevinde bulundu. İran’da ve yurt dışında çeşitli mühendislik firmalarında görev alan Hüseyni ayrıca muhafazakâr kanadın önemli vakıfları arasında yer alan Bonyad-i Mostazafan’da danışmanlık da yaptı. Özel sektör tecrübesinin yanı sıra Kirman ve Horasan-i Rezevi şehirlerinde valilik görevlerinde bulundu. Hüseyni aynı zamanda İran ve Kanada olmak üzere çifte vatandaşlığa sahiptir.

 

Kaynak: Tabnak

 

Kasım Süleymani’ye Yakınlığı

Hüseyni’nin bakanlık görevinin duyurulmasıyla 3 Ocak 2020 tarihinde bombalı saldırıda öldürülen Kasım Süleymani ile çekilen fotoğrafları çeşitli mecralarda paylaşıldı. Hemşehri olan ikilinin İran-Irak Savaşı dönemindeki fotoğrafları ve son dönemlerde birlikte verdikleri pozlardaki samimiyet kamuoyunda ilgi uyandırdı.

 

 

Eski Bakan Görevden Alınmıştı

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 11 Mayıs’ta eski Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Rıza Rahmani’yi görevden almış ve yerine başkan vekili olarak Hüseyin Müderris Hiybani’yi atamıştı. Son dönemlerde sıfır ve ikinci el otomobil fiyatlarının artması ve artışlara karşı etkili bir müdahalede bulunamaması Rahmani’nin görevden alınmasına sebep olmuştu. Buna ilave olarak ambargo, yaptırım ve koronavirüs sürecindeki başarısızlıklar da Rahmani’nin koltuğundan olmasına yol açmıştı.

Hüseyni Kanayan Yaraya Merhem Olabilir mi?

Özel ve kamu sektörü tecrübelerinin yanında Bonyad-i Mostazafan’da da görev alan yeni Bakan Hüseyni, reformcu ve muhafazakâr adayların desteklediği bir isim. Ancak İran’ın önemli bakanlıkları arasında yer alan Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığının bürokratik ve yönetim sorunları yıllardan beri sürmekte ve bu sorunlar için etkili bir çözüm yolu üretilememektedir. Bakanlığın idari görevinin geniş bir alanı kaplayan sanayi, maden ve ticaret sektörlerini içermesi performansının düşmesine neden olmakta ve bu alanlarla alakalı sağlıklı ve etkili adımlar atılamamaktadır. Bu da Bakanlığın alanına giren sektörlerde çeşitli krizlere yol açmakta veya var olan krizleri derinleştirmektedir. Örneğin Bakanlık, geçtiğimiz aylarda otomotiv endüstrisindeki sorunların çözümü için etkin bir adım atamamış ve otomobil fiyatları yaklaşık %60 artmıştı.

Bürokratik sorunların yanında Bakanlığın idari alanına giren sektörler de her ne kadar Devrim Rehberi Ayetullah Hamenei’nin yeni İran yılında “Üretim Sıçraması” hedeflerini gerçekleştirmeye çabalasa da ABD ambargolarının etkisinin ağır şekilde hissedilmesi ve koronavirüsten kaynaklı bazı zararlar sorunları daha da derinleştirmektedir. Bu noktada yeni Bakan Hüseyni’ye büyük sorumluluk düşmektedir.