Basın Özeti 29 Nisan-5 Mayıs 2017

Basın Özeti 29 Nisan-5 Mayıs 2017
Haftalık Basın Özeti 29 Nisan-5 Mayıs 2017 (9-15 Ordibeheşt 1396)
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

İstanbul’da Gem TV Başkanı Öldürüldü

İstanbul’da GEM TV Medya Grubu Başkanı İran uyruklu İngiliz vatandaşı Sael Kerimiyan’ın 30 Nisan’da silahlı saldırı sonucu öldürülmesinin ardından saldırıyı düzenleyenlerin kimliği hakkında spekülasyonlar gündeme geldi. Kerimiyan’ın geçmişte İran rejimine muhalif Halkın Mücahitleri Örgütü ile bağlantılı olduğu ve bu örgütün İran aleyhinde yürüttüğü propaganda faaliyetlerinde yer aldığı ancak daha sonra GEM TV medya grubunu kurarak bu tür faaliyetlerden uzaklaştığı ve bunun da örgütü rahatsız ettiği iddia edildi. Reuters Haber Ajansı ise Kerimiyan’ın geçen sene İran’da gıyabında yargılandığını ve 6 yıl hapis cezasına çarptırıldığını duyurdu. Haberde, Karimiyan’ın ‘ulusal güvenliğe aykırı eylem’ ve ‘devlete karşı propaganda’ yapmakla suçlandığı belirtildi.

İran’ın Esed’e Desteği Devam Edecek

İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, 1 Mayıs 2017’de Tahran'da Suriyeli mevkidaşı Ali Abdullah Eyüp ile görüştü. Bakıri, görüşme sonrası yaptığı açıklamada Suriye halkının ve ordusunun tekfirci teröristlere ve bölgenin müdahalecilere ve saldırganlarına karşı verdikleri direnişi överek, terörle mücadelede İran'ın Suriye'ye verdiği desteğin devam edeceğini vurguladı.

Türkiye ve İran Heyetleri Astana’da

Türkiye ve İran Dışişleri Bakan Yardımcıları, Astana'daki Suriye müzakereleri kulisinde bir görüşme yaptılar. Sedat Önal ve Cabiri Ensari, 3 Mayıs 2017 tarihinde Astana'da Suriye görüşmeleriyle ilgili olarak bir araya gelirken, Tahran'ın ev sahipliğindeki Suriye gelişmelerinin ele alındığı uzmanlar oturumundaki kararları ele alarak, ''Suriye'deki mevcut şartları göz önünde bulundurarak, Astana görüşmelerinin ilerlemesinin önündeki engelleri'' görüştüler. Türkiye ve İran Dışişleri Bakan Yardımcıları, Suriye sorunun çözümü konusunda ihtilaf ve uzlaşı noktalarını da masaya yatırdılar.

İran’ın BM Temsilcisinden Açıklama 

İran'ın BM'deki daimi temsilcisi, Arabistan İkinci Veliaht Prensi ve Savunma Bakanı Muhammed Bin Selman'ın açıklamalarının, İran aleyhinde tehdit ve Siyonist rejim İsrail'le, İran içindeki terörist girişimlerin iş birliğinin itirafı olduğunu söyledi. Gulamali Hoşru, BM Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyi dönem başkanına hitaben ayrı ayrı gönderdiği mektupta, Suudi veliahdının salı günü İran aleyhinde yaptığı açıklamaların, “gerçekte savaşı İran sınırlarının içine çekme hedefi” olduğunu belirterek, bu açıklamaların İran aleyhinde aşikar tehdit ve BM bildirgesinin 2. maddesinin 4. bendinin çiğnenmesi manasına geldiğini belirtti.

Hürmüz Boğazı’nda İran Denizaltı Füzeleri

Amerikalı yetkililer, İran’ın bir denizaltı füzesini Hürmüz Boğazı’ndan fırlatmaya çalıştığını iddia etti. Amerikalı yetkililer, bu füzenin küçük bir denizaltı olan Uno’dan fırlatıldığını söyledi. Ayrıca Washington Times daha önce, İran’ın Rusya’dan uçaksavar sistemleri, nükleer yardım araçları, savaş uçakları ve tanklar olmak üzere gelişmiş silahlar satın aldığını iddia etmişti.

Tahran Eski Belediye Başkanı’na Yargı Yolu Gözüktü 

1989-1998 yılları arasında Tahran Belediye Başkanlığı yapmış olan Yapım ve Onarım Partisi Genel Müdürü Gulâm Hüseyin Kerbasçi İsfahan’da yaptığı konuşmada kullandığı ifadelerden dolayı mahkemeye çağırıldı. Suriye, Irak, Yemen vb. ülkelere barış gelmesini, mazlumların savunulmasını ve Şiilerin orada güçlenmesini istediklerini belirten Kerbasçi ancak bunun para vermek, silah satın almak ve öldürmekle mi olabileceği sorusunu yöneltmişti. Bu açıklamalara tepki gösteren İsfahan Adliyesi Genel Başkanı Ahmet Hüsrevi Vefa 2 Mayıs Salı günü verdiği röportajda İran’ın Suriye politikalarını eleştiren Kerbasçi için ‘Haremi Savunan Şehitlere Hakaret’ ettiği gerekçesiyle dosya hazırladığını ve kendisinin mahkemeye çağrıldığını bildirdi.

10 Bin Aday Adayının Başvurusu Reddedildi 

Köy ve Şehir Belediye Meclisleri Seçimlerini Denetleme Merkezi Başkanı Muhammed Mahmudi Şah Nişîn bir televizyon kanalına verdiği röportajda belediye meclisi seçimleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Belediye seçimlerine 283 bin kişinin başvuruda bulunduğunu ve bunlardan 5799 kişinin adaylıktan çekildiğine işaret eden Şah Nişîn şehirlerde 55 bin 20 aday adayın 3605’inin, köylerde ise 234 bin 735 kişiden 6377’si olmak üzere yaklaşık 10 bin aday adayının vilayet denetleme merkezlerinde incelenmeden önce adaylıklarının reddedildiğini açıkladı.

“Suriye'de Kudüs Ordusuna Yardıma Gittik” 

Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) Kara Kuvvetleri Komutanı Muhammed Pâkpûr verdiği röportajda Kara Kuvvetleri olarak Suriye’de bulunan DMO Kudüs Kuvvetlerine yardıma gittiklerini ve tecrübeli kişileri danışman olarak oraya gönderdiklerini, bu kişilerin şu anda Suriye’de bulunduklarını ve başka kişileri de göndereceklerini söyledi.

İranlı Askerin Kaçırılması 

Sistan ve Belucistan vilayetinin Mircâve şehrinde 26 Nisan Çarşamba günü devriye gezen sınır görevlilerine Pakistan topraklarından Ceyşü’l Adl adlı bir gruba mensup kişiler tarafından açılan ateş sonucu 8 kişi öldürülmüştü. Çatışmadan yaralı olarak kurtulan Davud Başteni isimli bir asker saldırı esnasında bir ağacın arkasına saklandığını ve çatışmadan sonra örgüt mensuplarının Said Berati adlı bir yaralı askeri yanlarında götürdüklerini gördüğünü söyledi. Emniyet Teşkilatı İkinci Komutanı İskender Mümini de yaralı askerin açıklamalarını teyit etti.

Kara Kuvvetleri Kerrar Tankının İlk Müşterisi Oldu 

Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) Kara Kuvvetleri Komutanı Muhammed Pâkpûr verdiği bir röportajda Savunma Bakanlığı tarafından üretilen ‘Kerrar’ isimli tank için bakanlığa sipariş verdiklerini ve bu tankı DMO Kara Kuvvetlerinin ya da İran Ordusu Kara Kuvvetlerinin kullanacağını söyledi.

Hamenei ve Ruhani Arasında Nükleer Anlaşma Tartışması 

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin 23 Nisan Pazar günü Kazvin’de yaptığı konuşmada nükleer anlaşma sayesinde savaş tehdidinin ortadan kalktığı yönünde ifadeler kullanmıştı. Devrim Rehberi Ali Hamenei ise 30 Nisan Pazar günü yaptığı konuşmada Ruhani’nin ifadelerini reddetti ve savaş tehdidinin nükleer anlaşma ile değil halkın siyaset sahnesindeki etkin katılımının söz konusu tehdidi bertaraf ettiğini söyledi. Düzenin Yararını Teşhis Konseyi bünyesindeki Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı ve Hamenei’nin Dış İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti de daha önce yapmış olduğu açıklamalarda savaş tehdidinin nükleer anlaşma ile ortadan kalktığını ifade etmişti.

Hasan Ruhani Kirman’da Konuştu 

29 Nisan Cumartesi günü Kirman’a giden ve burada bir konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani vaatlerini tekrarladı. Yollarının özgürlük yolu olduğuna işaret eden Ruhani ülkedeki üniversitelerde bir kez daha güvenlik eksenli politikalara dönüş izni vermeyeceğini söyledi. Üç buçuk yılda özel ve genel toplantılarda halkın sosyal medya kullanmaması için defalarca karşılarında duranlar olduğunu ve kitle iletişim araçlarının filtrelenmesi için baskı gördüklerini belirten Ruhani, bu engelleri çıkaranların kitle iletişim araçlarını daha çok kullandığını vurguladı ve bazı şeyler onlar için iyi ise halk için neden iyi olmayacağı sorusunu yöneltti. Ruhani ayrıca Kirman halkına İran milletinin bugün mü yoksa 2012’de mi kendisini daha fazla güvende ve izzetli hissettiğini sordu ve döviz kurundaki istikrarsızlıklara değinerek o yıllarda sabahları doların değerinin kaç tümen olduğunu bilmediklerine dikkat çekerek Ahmedinejad hükümetini eleştirdi.

“Ülkenin İdari Yapısı İslam Devrimine Yaraşır Düzeyde Değil” 

29 Nisan Cumartesi günü bir konferansta konuşan Cumhurbaşkanı adaylarında İbrahim Reisi ülkedeki işsizliğe dikkat çekerek hükümete milli sermaye ve verimli iş gücüyle ülke sorunlarının halledip halledemeyecekleri sorusunu yöneltti. Reisi ülkedeki işsizlik genel ortalamasının %12 olduğunu hatırlatarak bu oranın üniversite mezunları arasında %40 ve gençler arasında da %30 düzeyinde olduğunu vurguladı. Reisi konuşmasında 38 yıl geçmiş olmasına rağmen neden ülkenin idari yapısının İslam Devrimine yaraşır düzeyde olmadığını sorguladı. Sistemin içinden gelen biri olarak Reisi’nin ülkenin idari yapısı konusundaki bu açıklamaları, devrim sonrası bu alanda atılan adımların başarısızlıkla sonuçlandığının kanıtıdır.

Ilımlı Muhafazakârlar Ruhani’yi Desteleyecek 

Düzenin Yararını Teşhis Konseyi üyesi Ali Ekber Natık Nuri’nin de Yüksek Konsey üyesi olduğu Ilımlı Muhafazakârlar Cephesi, 19 Mayıs Cuma günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Hasan Ruhani’yi destekleyeceklerini açıkladı.

Arif’ten Seçimi Boykot Edenlere Tepki 

İran Ümit Fraksiyonu (Reformist-Ilımlı Koalisyonu) Lideri Muhammed Rıza Arif reformistlerden bir kesimin seçimi boykot etmesine tepki gösterdi. Arif seçimlere fazla katılım olmazsa Ahmedinejadlı yıllara geri döneceklerini hatırlattı. Son yıllarda reformistlerin en önemli kazanımlarının dayanışma olduğunu belirten Arif, reformcuların zafer şifresinin halkın seçimlere yüksek oranda katılımı olduğuna dikkat çekti. Arif reformcu basınında Ruhani’nin yeniden yüksek bir oy oranıyla seçilmesi için seçime en fazla katılımın sağlanması yönünde çalışması gerektiğini vurguladı. Muhafazakâr kesim arasında seçime katılım oranı her zaman yüksek olduğundan, reformist kanadın katılımının düşük olması durumunda seçimi muhafazakarların kazanma olasılığı oldukça yüksektir.

İDDC İbrahim Reisi’yi Destekleyecek 

İslam Devrimi Direniş Cephesi yayımladığı bir bildiriyle 19 Mayıs Cuma günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde İbrahim Reisi’yi destekleyeceklerini açıkladı. Bu cephenin manevi lideri konumundaki Ayetullah Misbah Yezdi bir zamanlar Ahmedinejad hükümetinin de yol göstericisi idi. Yezdi, Hamenei’ye yakınlığıyla bilinmektedir.

Muhammed Hatemi’den Ruhani’ye Destek 

İran Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, 2 Mayıs Salı günü Reformist Siyasetçiler Yüksek Konseyi üyeleriyle yaptığı görüşmede Ruhani’nin tekrar seçilememesi durumunda büyük ihtimalle ülkenin uluslararası alanda yeniden tecride ve ambargoya uğrayacağını ve bu sebeple Ruhani’yi desteklemeleri gerektiğini söyledi.

Ruhani: Bölgenin İstikrarı Tehlikeye Girerse İran'a da Sirayet Edebilir 

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani katıldığı bir televizyon programında bölgesel konulara ilişkin birtakım açıklamalarda bulundu. Ruhani kendisine yöneltilen “İran’ı zayıflatmak için bölgede İran’ın müttefiklerine yapılan saldırılarla mücadele etmek için ne gibi planlarınız var?” sorusuna, bölge istikrarının kendileri için önemli olduğunu, ülkeyi korumanın ve imkanlarını kullanmanın ve daha iyi ticaret için en yakın ve en iyi yolun komşu ve dost ülkelerle ticaret yapmak olduğunu, uluslararası ve siyasi iş birliği istiyorlarsa bunu da en iyi dost ve komşu ülkelerle yapabileceklerini söyledi. Bölgenin istikrar ve güvenliğinin tehlikeye girmesi durumunda bunun İran ve bütün ülkelere sirayet edeceğine dikkat çeken Ruhani bölgede terörizme karşı mücadelede İran’ın yardımlarının gerekli olduğunu ve İran’ın bu yardımları hem bölgenin istikrarı hem de kendi milli güvenliği için yaptığını belirtti.

Yenilenebilir Enerji Hükümetin Ajandasında 

Ekonomi Bakanı Yardımcısı Muhammed Khazaei, Tahran'da Sürdürülebilir Enerji Üzerine 1. İran-Avrupa Birliği İş Forumu'nda yaptığı konuşmasında İran’ın petrol gelirlerine olan bağımlılığını azaltmaya çalıştıklarını ve hükümetin de yenilenebilir enerjiler ile elektrik üretimini hedefleyen 48 projeyi onayladığını belirtti. Ruhani hükümeti sadece gelir kaynağı açısından bağımlılık sorunu olarak değil aynı zamanda da çevre sorunları sebebiyle petrole daha temkinli yaklaşmakta. Üstelik bu konuda pek çok adım atmakla birlikte yenilenebilir enerji yatırımlarına 5-13 yıl arasında vergi muafiyeti de sağlanıyor.

“Bu Yıl Ekonomik Büyüme Halk Tarafından da Hissedilecek” 

İran Ekonomi Bakanı Ali Tayyip Niya yaşanılan olumlu ekonomik gelişmelerin ve sağlanan büyümenin İranlılar tarafından henüz hissedilmemesi ile ilgili olarak kapsamlı bir açıklama yaptı. Açıklamasında derin ekonomik depresyonların olduğu dönemlerden ötürü son zamanlarda yaşanan gelişmelerin günlük yaşamda hissedilemediğini ancak bunun 2017-18 döneminde değişeceğini belirten Tayyip Niya, ekonominin %8 daraldığı ve devlet bütçesinin %20 azaldığı bir durumda bu iyileşmenin hemen gerçekleşmesinin zorluğunu da sözlerine ekledi. Son olarak 2015 yılında petrolün bütçedeki yerinin %80’lerden %31’lere düştüğünü ve bu dönemde toplanan vergilerin bütçe ve devlet harcamalarında petrolden daha büyük yer kapladığının altını çizdi.

Büyükelçi’den İş Birliği Mesajı 

İran'ın Türkiye Büyükelçisi Muhammed Ebrahim Taherianfard nisan ayı sonlarında yaptığı konuşmasında, Tahran'ın ticaret ve ekonomi alanlarında özellikle Ankara ile olan iş birliğini daha da güçlendirmeye hazır olduğunu belirtmesinin ardından konuyla ilgili bir açıklama da Türkiye’nin İran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin tarafından yapıldı. Konuşmasında Ankara ve Tahran'ın rakip değil, ticaret ve ekonomik alanda ortak olduğunu vurgulayan Tekin, İran ile Türkiye'nin birbirine çok yakın olduğunu ve birbirlerinin ikili ilişkilerine zarar vermemelerinin sonucundaki ülkeler arasında iyi ilişkiler olduğunu iki ülke için ayrıcalık olduğunu belirtti.

İran Demir-Çelik İşçi Emeklilerinde Maaş Krizi

Emekli işçilerin sorunlarının çözülmesi için defalarca dilekçe verilmesine rağmen yine bu insanlar maaş alma konusunda sıkıntılar yaşamaya devam etmektedir. Emekli işçiler son aylardaki protestolarını İsfahan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kooperatifine taşıyarak 29 Nisan 2017 Cumartesi sabahı kooperatif binası önünde toplandılar ve maaşlarının ödenmesi hakkında araştırma yapılmasını istediler.

Emekli işçilerden birisi yaptığı açıklamada: “Demir-Çelik işçi emeklilerinin ilk başlarda Maden Bakanlığına bağlı olduğunu, daha sonra Sanayi ve Maden Bakanlığına ve son olarak da Kooperatifler Bakanlığına bağlandığını” dile getirdi. Aynı işçi bu kurumların hiçbirinin işçilerin sorunlarıyla ilgilenmediğinden ve şimdilerde de Kooperatifler Bakanlığı bünyesinde olduklarından ve bu bakanlığın da problemlerin çözümüne ilgisiz kaldığından yakındı.

Ertelenmiş ödemeleri hakkında da konuşan bu emekli işçi, 21 Mart 2017’den beri maaşlarının ödenmediğini, sigorta sorunlarının olduğunu, giderlerinin arttığını, ceplerinde para kalmadığını, sorunun devam etmesinden ve yetkililerin ilgilenmemesinden dolayı devletten yardım beklediklerini kaydetti. 

İran’da Kısırlık Problemi

İran Embriyoloji Derneği Başkanı Dr. Muhammed Mehdi Ahundi, 2016 nüfus sayımına göre İran’da 24 milyon 200 bin çiftin bulunduğunu, bunlardan yaklaşık 5 milyon çiftin çocuğunun bulunmadığını dile getirdi.

Çocuk doğurmamanın veya kürtajın yüksek seviyelerde olduğu İran’da uzmanlar, kısırlığı engellemek için yeni çiftlerin evliliklerinin ikinci yılından itibaren tedavi görmeleri gerektiğine inanıyorlar.

Tahran’da Adli Tıp Kurumlarına Müracaatlar

Adli Tıp Genel Müdürlüğü, yaptığı açıklamasında Tahran’da 2016 yılında anlaşmazlıklardan dolayı oluşan zararlardan nedeniyle 100 bin 246 kişi Adli Tıp Kurumu Merkezine başvuruda bulunduğunu belirtti. Yapılan açıklamadan müracaat sayınının 2015 yılındaki 101.109 olan başvuru sayısına yakın olduğu anlaşılmaktadır. 

Batı Azerbaycan’da Okulların %30’nun Yeniden Yapılması Gerekiyor 

Merkezi Urumiye olan İran’ın Batı Azerbaycan Eyaleti Eğitim-Öğretim Genel Müdürü Feridun Seyyid Mostafavi, belirlenen standartlara ulaşmak için Batı Azerbaycan’da okulların %30’unda, yani 5.000 derslikte yeniden yapılanma gerektiğini açıkladı.

Halen 3.725 derslikte ikili öğretimin yapıldığını dile getiren genel müdür, standartlara uygun öğretim için 722 dersliğe daha ihtiyaç duyulduğunu belitti. Su, elektrik ve gaz gibi temel ihtiyaçların ve diğer eksikliklerin hayır kurumları tarafından giderildiğini söyleyen genel müdür, devletten Batı Azerbaycan’da yeni okulların yapılmasını beklediklerini ifade etti. 

İran’da Sakat Doğum Dünya Ortalamasının Üzerinde 

İran Meclisi Sağlık Komisyonu Üyesi Hümayun Haşimi, sakat doğan çocukların sayısının dünya standartlarından ve normundan yüksek olduğunu, özürlü doğan çocukların toplum için önemli problemlerden biri sayıldığını açıkladı. Özürlü doğumların azaltılması, bunun için özürlü doğumu önleyici program ve projelerin geliştirilmesi, bu anlamda genel bir eğitim verilmesi gerektiğini ve bunun deneylerle ve genetik danışmanlıkla engellenebileceğini söyledi. 

30. Uluslararası Tahran Kitap Fuarı Başladı

30. Uluslararası Tahran Kitap Fuarı, Kültür ve İslami İrşad Bakanı Rıza Salehi Amiri ve Meclis Başkanı Ali Laricani'nin katıldığı bir törenle Tahran’da ‘Şehr-i Aftab’ (Güneş Şehri) Kompleksinde salı günü açıldı. Bu yıl "Bir Kitap Daha Okuyalım" sloganıyla açılan fuar, ziyaretçilerini 3-13 Mayıs tarihleri arasında saat 10:00 ile 18:30 arası konuk etmektedir. Etkinliğe 110 ülkeden 643 yerli ve 139 yabancı yayıncı da dahil olmak üzere 2.282 yayıncı katılıyor.

Rıza Salehi Amiri ile Antimo Cesaro Görüşmesi

İran'ın yayıncılık sektöründeki en önemli etkinliği olan 30. Tahran Uluslararası Kitap Fuarı'nda İtalya tarafından düzenlenen programları denetlemek üzere özel konuk olarak Tahran'da bulunan Antimo Cesaro ile İranlı yetkili arasında yapılan görüşmede iki ilke arasındaki kültürel ilişkilerin geliştirilmesi konusu ele alındı. Salehi Amiri, İran Kültür Bakanlığının İtalya'yla daha fazla iş birliği için hazır olduğunu ve İtalya ile kültürel mutabakat zaptı imzalanacağını açıkladı. 

Sağanak Yağış Tahran Kitap Fuarını Vurdu

5 Mayıs 2017 Cuma günü öğleden sonra Tahran'ı vuran sağanak yağmur Şehr-i Aftab fuar alanındaki 30. Uluslararası Kitap Fuarında hasara sebep oldu. Tavanın su sızdırmasından dolayı, stantları su altında kalan çok sayıdaki yayınevi ana salonda sergiledikleri kitapları toplamak zorunda kaldı. Ayrıca fuar alanının avlusuna kurulan geçici pavyonlar da ağır zarar gördü.

Zemestan Yurt Maden Ocağında Patlama

İran’ın kuzeyinde yer alan Gülistan eyaletine bağlı Azadşehr kentindeki Zemestan Yurt maden ocağında 3 Mayıs 2017 Çarşamba günü öğle saatlerinde meydana gelen maden faciasında ilk belirlemelere göre 35 madenci can verirken, göçük altından 22 ceset çıkarıldı.  Şu ana kadar 69 yaralı göçük altından çıkarıldı ve bunlardan 20 kişi kaldırıldıkları hastanelerden taburcu edildi.

Gülistan Eyaleti Kriz Yönetimi Genel Müdürü, 4 Mayıs 2017 Perşembe sabahı yaptığı açıklamada 22 cesede ulaşıldığını ve madende ikinci bir patlamadan endişe duyulduğunu belirtti.

Sanayi ve Maden Bakanı Muhammed Rıza Nimetzade, Gonbedkavs hastanesi önünde gazetecilere yaptığı açıklamalarda Zemestan Yurt Maden Ocağında daha sağlıklı inceleme yapılması için ocağın kapatıldığını bildirdi.

Velâyet-i Fakih temsilcisi Ayetullah Seyit Kazım Nur Mofidi, Gorgan Cuma İmamı ve Gülistan Valisi Hasan Sadıklov yaptıkları ortak açıklamada meydana gelen maden faciasından dolayı Gülistan Eyaletinde 3 gün yas ilan edildiğini söyledi.

İran'da Kaç Kişinin Kimliğinin Olmadığı Bilinmiyor

İran Meclisi Sosyal Komisyonu Üyesi Şekur Pur Hüseyin, nüfus cüzdanı olmayanların sayısının tam bilinmediğini, buna daha çok nüfus cüzdansız-yasadışı olarak İran’da yaşayan yabancıların ve bunlardan doğan çocukların sebep olduğunu açıkladı.