Haftalık Basın Bülteni Özeti 5-11 Ağustos 2017

Haftalık Basın Bülteni Özeti 5-11 Ağustos 2017
Haftalık Basın Bülteni Özeti 5-11 Ağustos 2017 (14-20 Mordad 1396)
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

Ruhani’nin İkinci Dönemi Resmen Başladı

3 Ağustos Perşembe günü Devrim Rehberinden mazbatasını alan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani 5 Ağustos Cumartesi günü İran Anayasası'nın 121. maddesine göre Yargı Başkanı Ayetullah Sadık Laricani'nin huzurunda yemin metnini okuyarak imzaladı. Ruhani’nin yemin törenine Ermenistan’ın da arasında bulunduğu çeşitli ülkelerden 7 cumhurbaşkanı, 17 meclis başkanı, 12 cumhurbaşkanı ve başbakan yardımcısı, 10 meclis başkan vekili ve özel temsilcisi olmak üzere 39 kişi devlet görevlisi dahil yaklaşık 500 misafir katıldı. Törende Türkiye’yi Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci temsil etti. Ayrıca Ruhani’nin yemin törenini 215’i yerli 123’ü yabancı toplam 338 basın mensubu takip etti.

Ruhani’nin Yemin Törenine Sünni Lider Davet Edilmedi

Sistan ve Belucistan Eyaleti'nin yönetim merkezi olan Zahidan şehrinin Cuma imamı ve Sünnilerin dini liderinden Mevlevi Abdulhamid 5 Ağustos Cumartesi günü verdiği röportajda Cumhurbaşkanının yemin törenine davet edilmediklerini söyledi. Başta Cumhurbaşkanı İcra İşlerinde Sorumlu Yardımcısı Muhammed Şeriatmedari ve diğer devlet adamlarının törene katılmaları için ısrar ettiğini söyleyen Abdulhamid, ev sahibinin meclis olduğunu vurguladı ve Meclis Başkanı ve Meclis Başkanlık Divanından herhangi bir davet almamaları nedeniyle de törene katılmamayı tercih ettiklerini ifade etti. 19 mayısta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Mevlevi Abdulhamid, Hasan Ruhani’ye açıkça destek vermiş ve Ruhani, Sünnilerin yoğun olarak yaşadığı Kürdistan eyaletinde %75, Sistan ve Belucistan eyaletinde ise %73’den fazla oy almıştı. Konuyla ilgili açıklama yapan Meclis İkinci Başkanvekili Ali Mutahhari ehli sünnet alimlerini ve eski Cumhurbaşkanları Muhammed Hatemi ve Mahmud Ahmedinejad’ı yemin törenine davet etmeleri gerektiğini, meclis ve hükümet olarak bu konuda yanlış yaptıklarını ifade etti. Tahran Milletvekili Mahmud Sadıgi ise davet krizine Twitter hesabından yayımladığı “kabinede Sünnilere yer verilmemesini bazı sınırlamaların var olmasına bağlayanlar Mevlevi Abdulhamid’i yemin törenine davet etmemeyi nasıl açıklayacaklar?” masajıyla tepki gösterdi.

Yeni Kabine Güvenoyu İçin Meclise Sunuldu

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani 8 Ağustos Salı günü 18 kişilik kabinesinin 17 ismini güvenoyu için meclise sundu. Ruhani’nin bir önceki kabinesinden dokuz bakan yerini korurken diğer dokuz isim yerlerini yeni isimlere bıraktılar. Savunma Bakanlığına Hüseyin Dehgan’ın yerine Tuğgeneral Emir Hatemi atanırken kabinede yer alıp almayacağı tartışılan Dışişleri Bakanı Cevad Zarif koltuğunu korudu. İçişleri ve İstihbarat Bakanlığında da değişiklik olmadı. Genel olarak ılımlılardan oluşan kabinenin en genç siması ise 36 yaşındaki İletişim ve Bilgi Teknolojisi Bakanı Muhammed Cevad Azerî Cehrumî oldu. Bilim Bakanlığı için henüz bir isim önerilmedi. Ülkede son günlerde artan kadın bakan talebi ise karşılık bulmadı. Bu konuyla ilgili en son Ümid Fraksiyonu Yönetim Kurulu Üyesi Tahran Milletvekili Fatime Saidî Telegram kanalından yaptığı açıklamada 157 milletvekilinin Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye gönderdikleri ortak mektupta kadın bakan atanmasının zaruret olduğunu belirttiklerini açıklamıştı.

Ruhani’ye Üç Kadın Yardımcı

Yeni kabinede kadın bakana yer vermeyen Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yardımcıları arasında üç kadına yer verdi. 12 yardımcısı bulunan Cumhurbaşkanı, Masume Ebtekar’ı Aile ve Kadın İşlerinden Sorumlu Yardımcılığına, La’ya Cüneydi’yi Hukuk İşlerinden Sorumlu Yardımcılığına ve Şehinduht Mevlaverdi’yi Vatandaşlık Haklarından Sorumlu Yardımcılığına atadı.

Tahran’ın Yeni Belediye Başkanı Belli Oldu

19 Temmuz Çarşamba günü gerçekleşen Tahran 5. dönem belediye meclisi toplantısında Tahran Belediye Başkanlığı adaylığı için 24 kişinin arasından 7 kişi seçilmişti. Bu yedi isim Muhammed Ali Necefî, Hüseyin Maraşî, İlahe Kulayi, Muhammed Ali Efşânî, Habibullah Bîtaraf, Muhammed Şeriatmedarî ve Muhsin Mihralizâde’dir. Yeni kabinede Enerji Bakanlığına önerilen Habibullah Bîtaraf ve Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığına önerilen Muhammed Şeriatmedarî adaylıktan çekilmişlerdi. Diğer adayların da adaylıktan çekilmesi üzerine Muhammed Ali Necefî ve Muhsin Mihralizâde sona kaldı. Reformistler arasında yapılan oylamayı ise Necefî kazandı. 6 Eylül Çarşamba günü yapılacak olan belediye meclis seçiminin ardından Necefi’nin resmi olarak görevine başlaması bekleniyor. Mevcut Belediye Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf 12 yıldır Tahran'ı yönetmektedir.[*]

Taburcu Olan Mehdi Kerrubî’nin Ev Hapsi Devam Ediyor

Geçtiğimiz haftalarda kalp rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılan Mehdi Kerrubî 10 Ağustos Perşembe günü taburcu oldu. Gazetecilere açıklamalarda bulunan Mehdi Kerrubî’nin oğlu Muhammed Hüseyin Kerrubî, babasının kalp atışlarının normale döndüğünü ve yeniden ev hapsinde bulunduğu evine götürüldüğünü söyledi. Hastaneye kaldırılan Kerrubî’nin ev hapsine son verilmesi yönünde dile getirilen talepler karşılıksız kalmıştı.

Milletvekillerinin Selfie Çabası

5 Ağustos Cumartesi günü gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Yemin Töreninin en dikkat çeken isimlerinden birisi Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini oldu. Çoğu Ümid Fraksiyonundan olan bazı milletvekillerinin Federica Mogherini ile selfie çekme yarışına girmesi ülkede tepkilere neden oldu. Özellikle sosyal medyada İranlı milletvekillerinin Batılı bir kadın karşısından bu tarz davranışlar sergilemesi eleştiri konusu oldu. Selfie çekme yarışında öne çıkan isimlerden Şiraz Milletvekili Fercullah Recebî ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada bu davranışından dolayı halktan özür diledi.

Tahran Emniyet Müdürlüğüne Yeni Atama

Sistan ve Belucistan Emniyet Müdürü olan Devrim Muhafızları komutanlarından Hüseyin Rahimî Tahran Emniyet Müdürü olarak atandı. Tahran eski Emniyet Müdür Sacidi Niya ise İran Polis Teşkilatı (NACA) Operasyon Yardımcılığı görevine getirildi.

Tahran’da Asker Dehşeti

Tahran Eyaletine bağlı Kehrizek şehrinin Belediye Meclis Başkanı Muhammed Haşimî, Sistan ve Belucistanlı bir askerin bölükteki askerlere ateş açarak bir binbaşıyı ve iki askeri öldürdüğünü ve 12 askeri de yaraladığını açıkladı. Saldırgan diğer askerler tarafından etkisiz hale getirildi.

Devrim Muhafızları ve Silahlı Bir Grup Arasında Çatışma

Devrim Muhafızları Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Hamza Seyyid-üş Şüheda Karargâhı Halkla İlişkiler bürosu yayımladığı bir bildiride ülkenin kuzeybatı sınırında silahlı bir grupla çatışma yaşandığını. Söz konusu grup üyelerinden ikisinin öldürüldüğü dördünün ise yaralı ele geçirildiği belirtilen açıklamada operasyon sonucu birçok silah, mühimmat, patlayıcı madde ve iletişim aracının ele geçirildiği bilgisine de yer verildi.

Muhafazakâr Din Adamları Ahmedinejad'ın Yargılanmasını İstiyor

Muhafazakâr Mücadeleci Din Adamları Cemiyeti (MDAC) Sözcüsü Golâm Rıza Misbahî Yezdi, Mahmud Ahmedinejad’ın Hamid Bekaî’nin tutuklanması konusundaki eleştirilerine tepki gösterdi. Ahmedinejad’ın cumhurbaşkanlığı döneminde başta sübvansiyonlar kanunu gelmek üzere birçok yolsuzluk yaptığını iddia eden Yezdi, MDCA’nın Ahmedinejad’ın dosyalarının incelenmesi konusunda talebi olduğunu dile getirdi. Yezdi, Ahmedinejad’ın sürekli olarak alacaklı gibi konuştuğunu ancak kendisinin borçlu olduğunu da ileri sürdü.

“Bazı Şii Fetva Makamları Sünni Bakana Karşıydı”

Eski Sünni Milletvekili ve Kürt aktivist Hasıl Dâse, verdiği bir röportajda bazı Şii fetva makamı anlamına gelen Merci-i Taklitlerin Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile temasa geçerek yeni kabinede Sünni bakan olmamasını istediklerini iddia etti. Hasan Ruhani’nin seçim kampanyalarında Sünni Türkmen, Kürt, Belûç ve Farslardan kabinede, ülke ve eyalet yönetiminde istifade edileceği vaadinde bulunduğunu hatırlatan Dâse, açıklanan listede Sünni bir ismin yer almamasının Sünniler için hayal kırıklığı olduğunu belirtti. Savaş zamanında hiç kimsenin Şii-Sünni ayrımı yapmadığını, İranlılık vurgusu yapıldığını hatırlatan Dâse mevcut durumda sergilenen bu ayrımcılıkla 6 milyon Sünni’nin oyunun hiçe sayılmış olduğunu dile getirdi. Dâse son olarak 20 milyon azınlığın taleplerinin ihmal edilmesinin ciddi sonuçlar doğuracağını da vurguladı.

Mossad Bağlantılı Olduğu Düşünülen Kişiler Tutuklandı

İran’da sosyal medyayı en faal kullanan siyasetçilerin başında gelen Reformist Milletvekili Mahmud Sadıgi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Mossad bağlantılı olmakla suçlanan Ammariyun Telegram hesabı sorumlularının tutuklandığını bildirdi. Ammariyun Telegram kanalı muhafazakarlara mensup en aşırı kanallardan birisidir. Geçtiğimiz aylarda reformistlere yakın birçok Telegram kanalının yöneticileri de tutuklanmıştı. Siyasi gerekçelere dayanmakla eleştirilen tutuklamalar ülkede tartışma konusu olmayı sürdürmektedir.

İran Esad’a Olan Desteğini Sürdürecek

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, 12. dönem cumhurbaşkanlığı yemin törenine katılmak üzere Tahran’a gelen Suriye Başbakanı İmad Hamis’le 6 Ağustos Pazar günü bir araya geldi. Görüşmede Laricani, İran’ın her zaman Suriye milleti ve devletinin hamisi olacağını belirtti. Laricani ayrıca, Astana müzakerelerinin bir an önce istenilen sonuçlara ulaşmasını, bölgede barış ve huzurun sağlanmasını diledi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Tahran’da

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, 12. dönem cumhurbaşkanlığı yemin törenine katılmak üzere 6 Ağustos Pazar günü Tahran’a gitti. Sarkisyan’la görüşen Ruhani, Irak ve Suriye’de hezimete uğrayan teröristlerin Kafkasya ve Orta Asya bölgelerine yayılabilecekleri uyarısında bulundu. Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan ise iki ülke arasında siyasi ilişkilerin çok iyi düzeye geldiğini fakat iktisadi iş birliğinde hâlâ olması gereken seviyeye ulaşılamadığını, bu yüzden İran ile tüm iktisadi alanlarda daha aktif ilişki kurmayı amaçladıklarını vurguladı.

Rusya ile İran Arasında Askeri Anlaşma Görüşüldü

Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitri Rogozin 7 Ağustos Pazartesi günü ziyaret ettiği Tahran’da İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan’la bir araya geldi. Görüşmede tarafların iki ülke arasında daha önce imzalanan askeri iş birliği anlaşmasını ele aldığı ve anlaşmasının bir an önce hayata geçirilmesi konusunda hemfikir oldukları belirtildi. Görüşmede İran’ın Rusya’dan daha fazla silah alımı yapmak isteğini dile getirdiği de iddia edildi.

İran ve Rusya Askeri İş Birliğini Geliştirme Üzerine Anlaştı

Rusya’da diplomatik bir kaynak, Tahran ve Moskova’nın Amerika’nın yeni yaptırım kararından sonra askeri iş birliğini geliştirmeye karar verdiklerini açıkladı. Rusya Başbakan Yardımcısı Dimitri Ragozin’in bürosuna bağlı söz konusu kaynak, iki ülkenin bu kararı Amerika’nın yeni yaptırımlarından sonra aldıklarını ifade etti.

İran ABD’nin Yaptırımlarına Karşı Önlem Yasasını Kabul Etti

10 Ağustos Perşembe günü İran Parlamentosu Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu ABD’nin bölgedeki faaliyetlerine karşı önlem yasasını onayladı. Kabul edilen yasa tasarısı, ABD’nin faaliyetlerine karşı önlemler alınmasında, İran hükümetiyle Ulusal Güvenlik Yüksek Şurasının iş birliği içerisinde hareket etmesini ve sonuçlarını parlamentoya bildirmesini öngörmektedir. Ayrıca bu yasayla İran Genelkurmayının füze çalışmalarının güçlendirilmesi ve Devrim Muhafızlarının “Kudüs” birliğinin bütçesinin artırılması öngörülmektedir.

Renault İran’da Üretime Başlayacak

Fransız otomobil üreticisi Renault, İran Sanayi Geliştirme ve Yenileme Organizasyonu (IDRO) ve özel bir şirket olan Negin Khodro ile uzun zamandır görüşmeleri devam eden üç taraflı üretim anlaşması imzaladı. İran tarihinde en büyük yabancı otomotiv anlaşması olarak değerlendirilen 660 milyon Euro değerindeki girişimin çoğunluğunu %60 pay ile Renault elinde bulundururken; Negin Khodro ve IDRO geriye kalan %40 hisseye yarı yarıya sahip. Başlangıçta 150 bin, daha sonra yıllık ortalama 300 bin araç üretilecek tesisin yaratacağı doğrudan istihdam kapasitesi 150 bin kişi olarak tahmin ediliyor. Üretilen otomobiller gelecek yıldan itibaren İran pazarında satışa sunulacak. Bu yatırımla İran’da otomotiv alanında ithalat pazarının %22,4'lük payıyla en üst sırada yer alan Renault, iç üretimde de dominant bir üretici konumuna geçecek. Anlaşmaya göre, otomotiv ithalatında %65’lik paya sahip SUV ve crossover sınıflarındaki araçlar, üretimde de büyük paya sahip olacak ve bu araçlar iç piyasada ithalat fiyatlarından daha düşük fiyatlarla satışa sunulacak.

3 Ülkeden İş Birliği Anlaşması

İran Petrol Bakanlığı yaptığı açıklamada, İran’ın Gadir, Rusya’nın Zarobej Neft ve Türkiye’nin Unit Intenational şirketleri tarafından petrol arama ve üretimi için ortak bir anlaşma imzalandığını duyurdu. Anlaşmaya göre 3 firma petrol ve gaz geliştirme faaliyetleri programı çerçevesinde ortak girişimler yapacak. Anlaşmada lider konumda İran’ın Gadir şirketi bulunurken yatırımın payı üç firma arasında eşit olarak dağıtılmış durumda. Tarafların hem İran'da hem de ülke dışındaki projeleri finanse etmek için ortak girişimler kurması bekleniyor.

İran Üzerinden Katar’la Ticaret

Katar’a uygulanan ambargonun ardından Türkiye ve İran Katar’a ürün temini konusunda destek olmuş, ikili ülkeler arasındaki ithalat ihracat verilerinde bir ay gibi kısa bir sürede 2 kat artış gözlemlenmişti. Bu konuda açıklama yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Katar ile Türkiye arasındaki ticareti kolaylaştırmak için İran'ın karayolu kullanımı üzerine üç ülkenin görüşmelerde bulunduğunu belirtti. Alternatifler arasında en makul seçeneğin İran üzerinden Katar’a ulaşım olduğuna değinen Zeybekçi, kargo uçaklarıyla ürün taşımanın sürdürülebilir olmadığını ve denizyolu seçeneğine ek olarak küçük ölçekli ticaretlerde kara yolunun en iyi seçenek olabileceğine değindi.

İran’da Uyuşturucu Devlet Eliyle Dağıtılıyor

İran’da yayımlanan 07.08.2017 tarihli Aftabeyezd gazetesine göre İran Meclis Hukuk ve Adalet Komisyonu, İran’da uyuşturucu bağımlılarına uyuşturucunun devlet eliyle dağıtılmasını onayladı. Uyuşturucu bağımlılarının sayısını azaltmayı hedefleyen bu proje üzerinde uzmanlar birkaç yıldır çalışmaktaydılar. İran Sağlık Bakanlığı yetkilileri ve uyuşturucu ile mücadele merkezi gibi bazı kurumlar bu kanuna karşı çıkıyor.

İran’da 2017 Üniversite Sonuçları Açıklandı

İran’da İnsani Bilimler, Matematik, Fen, Sanat ve Yabancı Dil bölümleri için üniversite sınav sonuçları açıklandı. Bu sınavda Tahranlı öğrencilerin başarıda ilk sırada yer aldıkları görülmektedir. İran’da üniversiteye giriş sınavları 373 yerleşim alanında 478 sınav merkezinde ve İran’ın dışında 23 ülkede 27 sınav merkezinde 1.094.223 kişinin katılımıyla 6-7 Temmuz 2017 Perşembe-Cuma günleri yapılmıştı.

Bu öğrencilerden 930 bin kişi herhangi bir üniversitede okumak için 10 Ağustos 2017 tarihinden itibaren tercih yapmaya başladılar. İran’daki üniversitelerde İnsani Bilimler alanında 310.925, matematik alanında 235.497, Temel Bilimler 158.582, Sanat Bölümleri 19.292 ve Yabancı Diller bölümlerinin 23.596 kişi olmak üzere toplam 747.892 kontenjan bulunmaktadır.

Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Kitapların Farsça Çevirilerini Ödüllendirecek

Yunus Emre Enstitüsü’nün Tahran bürosu Türkçe kitapların en iyi Farsça çevirilerini ödüllendirmeyi planladığını duyurdu. Yarışmaya sadece 1 Ocak 2015 ile 20 Temmuz 2017 tarihleri arasında İran'ın Kültür Bakanlığı ve İslami Rehberlik izniyle yayımlanan eserler katılabilecek. Kitapların çevirilerinin, orijinalleriyle birlikte Enstitünün Tahran’daki şubesine 31 Ağustos 2017 tarihine kadar gönderilmesi gerekiyor.

Yunus Emre Enstitüsü son birkaç yıldır Tahran'da önemli sergiler ve toplantılar da düzenlemektedir. Enstitü nisan ayının başlarında Türk Hattat Ali Rıza Özcan ve arkadaşı minyatürist Şehnaz Biçer Özcan’ın eserlerini Tahran'daki İran Kitap Tasarım Enstitüsü'nde sergiledi. Yunus Emre Enstitüsü ve İran'ın Kültürel Miras ve Turizm Araştırma Enstitüsü, 2015 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nda (1299-1922) ve Safevi Devleti’nde (1501-1736) mimari şaheserler yaratan tasarımcıların eserlerini tartışmak üzere bir dizi oturum düzenlemişti.

Futbolculara Siyasi Kırmızı Kart

Yunan futbol takımı Panionios'un İranlı iki oyuncusu İhsan Hacsafi ve Mesud Şucai, İsrail takımı Makkabi Tel Aviv’e karşı maça çıkınca, İran'ın milli takım kadrosundan atıldı.

İran Spor Bakanı Yardımcısı Muhammed Reza Davarzani, iki futbolcunun İsrail kulübüne karşı oynamasının ardından artık milli takım forması giyemeyeceklerini söyledi. Davarzani, "Şucai ve Hacsafi’nin ülkenin kırmızı çizgilerini aştıkları için artık İran milli takımında yerlerinin olmadığını” belirtti.

İran’da 10 Bin Çocuk ve 180 Bin Kadın Koruma Altında

Sosyal Refah Kurumu Başkan Yardımcısı Habibullah Mesudi Ferit, İRNA Haber Ajansına verdiği röportajda, İran’da 590 Çocuk Esirgeme Kurumunda 10 bin kimsesiz çocuğun bulunduğunu, 180 bin kadının ise Sosyal Refah Örgütünün koruması altında olduğunu açıkladı. Sosyal Refah Kurumu Başkan Yardımcısı Habibullah Mesudi Ferit, açıklamalarında şunları dile getirdi:

“İran Çocuk Esirgeme Kurumlarına her yıl terk edilmiş, kimsesiz 2 bin çocuk kayıt edilmekte fakat bu çocukların çoğu kurumlarda kalıcı olmamaktadırlar. Mahkeme onayı ile kimsesiz çocuklar aile büyüklerinin (anneanne-babaanne) yanlarına yerleştirildikleri halde, bazı çocuklar koruyucu ailelerin yanlarında kalmak istememektedirler. Hâlihazırda İran’da 590 Çocuk Esirgeme Kurumunda 10 bin kimsesiz çocuk barınmaktadır. İran’da ev reisliğini üstlenen 180 bin kadının çocukları ile birlikte sağlık, ev kirası gibi ihtiyaçları Sosyal Refah Örgütü tarafından karşılanmaktadır. 2011 yılında Sosyal Refah Örgütü bünyesinde 2,5 milyon ev reisliğini üstlenen kadın bulunmaktayken, bu sayı şimdilerde 2 milyon 600 bin civarına yükselmiştir. Bu 2,5 milyon kadından yaklaşık olarak %5,5’inin, yani 137 bin 500’ünün hiç evlenmediğinden, %71’inin eşinin ölümü dolayısıyla evin geçimini üstlenmiş, yaklaşık %10’u boşanma nedeni ile aile reisi olmuş ve diğer kadınlar ise eşinin engelli veya sakat kalması dolayısıyla aile reisliğini kabullenmiştir.”

Son olarak bazı kadınların eşleri olduğu halde beraber yaşamadıklarını ya da erkek eşler evin geçimi ile ilgilenmediklerini sözlerine ekledi.

İran ve Kazakistan Kültür Bakanları Tahran'da Buluştu

İran Kültür ve İslami Rehberlik Bakanı Reza Salehi ve Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Arystanbek Mukhamediuly 08 Ağustos 2017 Salı günü Tahran'da bir araya geldi. Toplantıda karşılıklı sanat sergileri, müzik ve tiyatro gösterileri ile kitap fuarları ve edebi toplantılar gibi diğer kültürel programları organize etme planları konuşuldu. Mukhamediuly, toplantı sırasında Kazakistan sinema sektörünün İran sinema sektörüyle de iş birliği yapabileceğini söyledi.

 

[*] İran’da belediye başkanları doğrudan halk tarafından değil belediye meclisi tarafından seçilmektedir.