Haftalık Basın Özeti 10-16 Şubat 2018

Haftalık Basın Özeti 10-16 Şubat 2018
Haftalık Basın Özeti 10-16 Şubat 2018 (21-27 Behmen 1396)
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

Devrimin 39. Yıl Dönümü Kutlandı

11 Şubat 1979 günü gerçekleşen İran İslam Devrimi 39. yıl dönümünde 11 Şubat Pazar sabahı ülke genelinde düzenlenen yürüyüşlerle kutlandı. Yürüyüşe Cumhurbaşkanının yanı sıra birçok askeri ve sivil yetkililer iştirak etti. Devrim Rehberi Ali Hamenei ise devrimin yıl dönümünü kutlayan bir mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanı’ndan Referandum Çağrısı

İran İslam Devrimi 39. yıl dönümü münasebetiyle 11 Şubat Pazar günü düzenlenen yürüyüşe katılan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, muhafazakarları, reformistleri ve ılımlıları birlik olmaya davet etti. Anayasanın 59. maddesinde belirtilen referanduma işaret eden Ruhani, bu maddenin siyasi gruplar arasındaki ihtilafları çözmek için bir çözüm yolu olduğunu söyledi. Sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi alanların bazı önemli konularıyla ilgili kararlar için doğrudan halkın oyunun esas alındığına belirten Ruhani, “iki fikir ayrılığı olsa da kavga ve slogana gerek yok. Sandıkları getirelim ve anayasanın 59. maddesinde belirtildiği gibi millet ne derse onu uygulayalım.” ifadelerini kullandı. Vergi, banka ve bütçe konularında gecikmelerin yaşandığını belirten Ruhani, bunları telafi etmeleri gerektiğini dile getirdi. Ruhani ayrıca halkın rahat bırakılmasını ve özel alanına müdahil olunmaması gerektiğini savundu.

İran Silah Teknolojilerini Tanıttı

Devrimin 39. yıl dönümü münasebetiyle 11 Şubat Pazar günü düzenlenen gösterilerde yeni silah teknolojileri tanıtıldı. Tahran sokaklarında 2000 kilometre menzilli “Kadr” balistik füzesi, “Fatih” denizaltısı, “Cemâran” savaş gemisi, “Fecr-5” füze sistemi, “Tufan-2M” tanksavar füzesi maket şeklinde tanıtıldı.

“Hükümetten 6.25 Milyar Dolar Alacağımız Var”

Devrim Muhafızları bünyesindeki Hatemü’l-Enbiya İmar Karargâhı Komutanı Tuğgeneral İbadullah Abdullahî yaptığı açıklamada yaptıkları projeler için hükümetten yaklaşık 6,25 milyar dolar alacakları olduğunu söyledi. Şu anda bu karargâhın bünyesinde yüzde biri resmî geri kalanı sözleşmeli olmak üzere toplamda 200 bin kişinin çalıştığına işaret eden Abdullahî, bu karargâhın özel sektöre rakip olmadığını ve özel sektörü daraltmadığını savundu. Abdullahî ayrıca, Devrim Muhafızlarının ekonomik faaliyet yürütmediğini ileri sürdü.

Bilindiği üzere İran’ın Savunma Bakanı Tuğgeneral Emir Hatemi 20 Ocak’ta İran Gazetesi’ne verdiği röportajda Devrim Rehberi Ali Hamenei’nin İran Silahlı Kuvvetlerinin (İSK) ekonomik faaliyetlerine son vermesi yönünde talimat verdiğini açıklamıştı. Hatemi’nin, Genelkurmay Başkanlığı tarafından yürütüleceğini belirttiği süreç, İSK’nin bünyesindeki Ordu’ya, Devrim Muhafızları’na ve Savunma Bakanlığına ait iktisadi teşekküllerin özel sektöre devredilmesini kapsayacaktır.

“Vur-Kaç Dönemi Sona Ermiştir”

İsrail, hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Suriye'den havalanan ve düşürdüğü İHA'nın İran’a ait olduğunu iddia etmişti. İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani konuya ilişkin yaptığı açıklamada İHA’nın İran’a ait olmadığını ve Suriye’de danışman olarak bulunduklarını söyledi. Suriye Ordusunun İsrail’e ait F-16’yı düşürmesini ise “Suriye İsrail’e vur-kaç döneminin sona erdiğini gösterdi” şeklinde yorumladı.

AKK’dan Ruhani’nin Referandum Açıklamasına Tepki

Anayasayı Koruyucular Konseyi (AKK) Sözcüsü Abbas Ali Kethudayi Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin referandum çağrısına tepki gösterdi. Cumhurbaşkanının referandum konusunu gündeme getirmesine ilişkin Ruhani’nin konuyu iyi incelemediğini ileri süren Kethudayi, anayasanın 59. maddesinin kullanımında bütün temel haklarının net olduğunu ve daha fazla tartışılmasına gerek olmadığını söyledi. 59. maddenin yasama erkinin yetkileriyle ilgili olduğunu vurgulayan ve meclisin seçim yasasını incelediğini belirten Kethudayi en kısa zamanda tamamlanıp yasa üzerindeki belirsizliklerin giderilmesini ümit ettiğini sözlerine ekledi.

Tutuklu Akademisyenin Cezaevinde Ölümü

24 Ocak Çarşamba günü “casusluk” suçlamasıyla tutuklanan İmam Sadık Üniversitesi Öğretim Üyesi Sosyolog Dr. Kavus Seyyid İmami 8 Şubat Perşembe günü hayatını kaybetti. Çevre sorunlarıyla ilgilenen İmami, bilimsel ve çevresel projelerin uygulanması konusunda ülkenin stratejik bilgilerini toplayıp yabancılara servis etmekle itham edilmişti. İmami istihbarat birimleri tarafından yakalanmış ve Tahran Savcılığı tarafından gözaltına alınmıştı. Yetkililerden yapılan açıklamada İmami’nin “intihar” ettiği ileri sürülmektedir. Tahran Milletvekili Mahmud Sadıgi çevre uzmanlarının tutuklanmasına ve İmami’nin ölümüne tepki göstererek “bu kişiler en ağır ithamlara maruz kalsalar bile yine de canlarını korumak Yargı’nın sorumluluğundadır” ifadelerini kullandı. Yargı Sözcüsü Muhsin Ejei ise konunun incelenmekte olduğunu söyledi.

Ruhani’den Cezaevlerini İnceleme Talimatı

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani son günlerde cezaevlerinde yaşanan olayların incelenmesi için İçişleri Bakanı, İstihbarat Bakanı, Adalet Bakanı ve Cumhurbaşkanı Hukuk İşlerinden Sorumlu Yardımcısından oluşan dört kişilik bir komitenin kurulması talimatını verdi.

Ahmedinejad’dan Hamenei’ye Eleştiri

İran eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad 14 Şubat Çarşamba günü yardımcısı Hamid Bekayi'nin temyiz duruşmasına katılmak için adliyeye gitti. İçeri alınmayan ve adliye önünde açıklama yapan Ahmedinejad, yargıyı hedef alan sert eleştirilerine devam etti. Ahmedinejad, milletin hukukunu koruması gereken mercilerin milletin karşısında olduğunu en ufak bir eleştiride en şiddetli şekilde karşılık gördüklerini ve düşünmeksizin insanların tutuklandığını daha sonra ölüsünün teslim edilerek uyuşturucu bağımlısı ve intihar gibi söylemlerde ileri sürdüklerini belirtti. Yargının ardından Devrim Rehberi Ali Hamenei'yi hedef alarak millet şikâyet merci olarak artık nereye başvurabilir diyen Ahmedinejad, Devrim Rehberi’nin ise yargının işleyişinden kendisinin sorumlu olmadığını dediğini hatırlattı.

Meşai: Yargı Katildir

İran eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın yardımcılığını yapmış olan İsfendiyar Rahim Meşai 14 Şubat Çarşamba günü yazdığı köşe yazısında cezaevinde birisinin hayatını kaybetmesinden yargının sorumlu olduğunu ve hesap vermesi gerektiğini belirtti. Ölüm sebebi intihar dahi olsa yargının aksini ispat etmedikçe cinayetten suçlanacağına işaret eden Meşai, mahkumların ve tutukların can güvenliğinde yargının sorumlu olduğunu vurguladı.

Okullarda Ücretsiz Süt Dağıtımı Durduruldu

İran Süt Endüstrisi Sekreteri Rıza Bakeri, finansman eksikliği sebebiyle İran okullarında ücretsiz süt dağıtımının iptal edildiğini söyledi. Rıza Bakeri, İran’da öğrencilere ücretsiz süt dağıtımı için 200 milyar tümen bütçe ayrıldığını ancak bu bütçenin temin edilmemesi nedeniyle ücretsiz süt dağıtımını durdurduklarını ve bu yüzden de okullarda ücretsiz süt dağıtımı ile ilgili medyada herhangi bir haberin de yer almadığını belirtti. İran Eğitim Öğretim Bakanlığınca 2000 yılından itibaren öğrencilere ücretsiz süt dağıtımı yapılıyordu. Fakat bu projenin geçtiğimiz yıllarda süt üreticilerine ödemelerin yapılmaması nedeniyle birçok kez durduğu açıklandı. İran hükumetinin 2018 bütçe görüşmelerinde ücretsiz süt dağıtımı için 700 milyar tümen bütçe ayırıldığı ancak bu miktarın temin edilmediği belirtilmektedir. Ayrıca İran hükumeti tarafından süt üreticilerine yapılan sübvansiyonların da kaldırıldığı açıklandı. Resmî kaynaklara göre İran’da süt tüketimi son yıllarda %37 düştü. Piyasa Düzenleme Kurumu tarafından, süt tüketimindeki bu düşüşe rağmen süt ve süt ürünleri fiyatlarında artış yapılma kararı alındı. Bakeri, son olarak bir litre çiğ süt fiyatlarında yaklaşık 200 tümen artış olacağını ekledi. 2017 yılı nisan ayında da süt ve süt ürünlerine 200 ila 2000 bin tümen arasında zam yapıldığı ancak İran Süt Satıcıları Birliği Başkanı Ali Recebi’nin açıklamalarına göre bu fiyat artışları ile ilgili halktan herhangi bir tepki alınmadığı belirtildi. 2017 yılı aralık ayında süt fiyatlarına Piyasa Düzenleme Kurumu’nun onayı olmaksızın zam yapılmıştı.

Yağışlar %50 Azaldı

2017 Ekim ayı başından 10 Şubat'a kadar İran’da toplam 46.5 mm'lik yağış kaydedildi. Bu oranlar geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında %48,6’lık bir azalma görülmekte. Yağış miktarındaki önemli düşüşler sonucunda İran’daki barajların doluluk oranlarında yaklaşık %35 oranında düşüş tespit edilmektedir. Ayrıca, İran Enerji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre altı ana havzada toplam 177 büyük baraj bulunduğu ve bunlardan 95 barajda doluluk oranlarının %40’ın altında olduğu belirtilirken bazılarının da Zayanderud Barajı gibi %10 doluluk oranında olduğuna dikkat çekildi. İran Enerji Bakanlığı, barajların doluluğunu artırmak ve ülkede su kaynakları sıkıntısını çözüme kavuşturmak için birçok plan hazırlarken ancak şimdiye kadar bu planlar için hiçbir somut adım atılmadığı söylendi. Meteoroloji verilerine göre gelecek haftalarda İran’da yağışın artacağı açıklaması da yapıldı.

İsrail İran İHA’sını Düşürdü

İsrail ordusu, 10 Şubat Cumartesi günü Suriye'den havalanan ve İran'a ait olduğu belirtilen bir İnsansız Hava Aracı'nın (İHA) İsrail hava sahasını ihlal etmesi üzerine düşürüldüğünü ve buna karşılık Suriye'deki İran'a ait hedeflere hava saldırısı düzenlendiğini duyurdu. Bu saldırı sırasında uçaksavarların İsrail jetlerini hedef aldığı ve İsrail jetlerinden birinin düştüğü ifadelerine yer verildi. İsrail’in iddiaları hakkında konuşan İran Devrim Muhafızları Genel Komutanı Yardımcısı Tuğgeneral Hüseyin Selami, yalan olarak nitelendirdiği Tel Aviv yönetiminin hiçbir açıklamasını teyit etmeyeceklerini söyledi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kasımi ise İsrail’in iddiasının ele alınmayacak derecede komik bir iddia olduğunu, İran’ın Suriye’de askeri müsteşar düzeyinde bulunduğunu bunun da Suriye yönetiminin resmî talebi üzerine olduğunu vurguladı.

Hasan Ruhani Hindistan’a Gitti

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani 15 Şubat Perşembe günü, Hindistan’a düzenlenen resmî ziyaretine çıkmadan önce basın açıklamasında bulundu. Ruhani, Hindistan’a düzenlenen 3 günlük ziyaretin asıl amacının Hindistan ve İran arasında ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi olduğunu açıkladı. Ruhani, ziyaretin Hindistan Başbakanı daveti üzerine gerçekleşeceğini ve pek çok Hindistanlı yetkiliyle görüşeceğini söyledi. Görüşmede ekonomik konuların yanı sıra bölgede artan terör olayları da ele alınacak.

Zarif, Kuveyt Emiri ile Görüştü

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile Kuveyt Emiri El Sabah Kuveyt’te düzenlenen Irak’ın yeniden inşa edilmesi konferansında görüştü. 14 Şubat Çarşamba günü gerçekleşen görüşmede Zarif, bölgedeki mevcut krizlerde arabuluculuk yapan Kuveyt Emir'in çabalarını takdir etti. Savaş alanlarının yeniden inşası için mali yardımlar, iç çatışmalara temel çözüm önerileri, Irak’ın ulusal ve yerel kapasitelerini yenileme, toplumu güçlendirme ve yeniden yapılanma süreci de görüşmenin maddeleri arasındaydı.

İran, Filipinler'de Devrimin 39. Yılını Kutladı

İran 1979 Devriminin 39. yıldönümünü kutlamak için Filipinler'de bazı kültür programları düzenledi. Etkinlik, İran'ın yurt dışındaki İranlılar için çalışan kültürel işbirliği ofisinin Manila şubesi tarafından organize edildi. Etkinliğe Filipinli hükümet yetkilileri, diplomatlar, akademisyenler ve Manila'daki İranlılar katıldı.

Zarif-Mogherini Görüşmesi

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, AB Dış Politika Şefi Federica Mogherini ile Kuveyt'te görüştü. 13 Şubat Salı günü yapılan toplantıda, iki taraf da nükleer anlaşmayı, özellikle de ABD'nin anlaşmanın uygulanmasına ilişkin engellerini ve bunları kaldırma yollarını konuştu. 1,5 saat süren toplantıda Zarif ve Mogherini Irak'ın yeniden inşası hakkında da görüş alışverişinde bulundu.

İran ve İtalya Adli Alanda İşbirliği

İran İdari Adalet Mahkemesi'nden bir heyet 15 Şubat Perşembe günü, İtalyan Yüksek Mahkemesi Başkanı Jovani Mamouneh ile karşılıklı işbirliği konusunda görüşmelerde bulundu. Heyette bulunan Rıza Fazl-Zarandi, toplantıda, iki ülkenin yargı sisteminin görüşüldüğünü ve adli konularda işbirliğine devam etmeyi kabul ettiklerini söyledi. İtalya Yüksek Mahkemesi Başkanı, toplantının iki ülkenin hukuk sistemlerini anlamada ve deneyim paylaşımı konusunda çok yararlı olduğunu söyledi. Ayrıca, İran heyeti, ülkedeki kural ve düzenlemeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Roma'daki İtalyan adli yetkilileriyle bir araya geldi. Roma'da iki gün süren görüşmelerde taraflar İtalyan yargı ve idari sistemi hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Tahran’da

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ribakov, İran’lı mevkidaşı Abbas Arakçi ile 14 Şubat Çarşamba günü Tahran’da görüştü. Görüşmede İran-Rusya ilişkilerinin geleceği ve Nükleer Anlaşma ile ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.

İran: BM’nin Raportör Atama Kararı Siyasi

Birleşmiş Milletler’in (BM) insan hakları konusunda İran için özel raportör atama kararının siyasi olduğunu belirten İran İnsan Hakları Yüksek Konseyi Başkanı Muhammed Cevad Laricani, İran’ın Batı Asya’daki en üst düzey demokrasiye sahip olduğunu iddia etti.

Yemen Ensarullah Hareketi Sözcüsü Tahran’da

Yemen Ensarullah Hareketi Sözcüsü Muhammed Abdulselam, başkent Tahran’da 12 Şubat Pazartesi günü İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Cebari Ensari ile ikili ilişkiler ve Yemen’deki kriz hakkında görüştü.

Velayeti, AP Dışişleri Komisyonu Başkanı ile Görüştü

İran’ın Dışişleri Bakanlığını 16 yıl yapan kıdemli diplomat Ali Ekber Velayeti, Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komisyonu Başkanı David McAllister ile Tahran’da 14 Şubat Çarşamba günü görüştü, görüşmenin oturum aralarında da gündeme dair konuları değerlendirdi. Velayeti, McAllister'le yaptığı görüşmede, İran ve Avrupa arasındaki ilişkiler ve nükleer program konusundaki sorulara da “Ulusal çıkarlarımıza dayanarak ülkemizi savunmak için füze programının evrimi yolunda ilerliyoruz ve bu yabancı ülkeleri ilgilendirmiyor." dedi.

Cevad Zarif ve El-İbadi, İran-Irak İlişkilerinin Genişlemesi Çağrısında Bulundu

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, 14 Şubat Çarşamba günü Kuveyt'te yapılan toplantıda İran ve Irak arasındaki ikili ilişkileri ilerletme sözü verdiler. Bu toplantıda Zarif, Irak Başbakanı'na, İran İslam Cumhuriyeti'nin teröristlerle savaşta Irak'taki halk ve hükümetin yanında durduğunu, Irak'ın yeniden yapılandırılmasına katkıda bulunmak için de herhangi bir çabadan kaçmayacaklarına dair güvence verdi. Zarif ayrıca İran'ın Irak'ı önemli bir siyasi ve ekonomik ortak olarak gördüğünü söyledi.

Türkiye, İran ve Pakistan İstanbul'da Üçlü Toplantı Yaptı

Siyasi ve Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü (IPIS), Türkiye Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) ve Karaçi Dış İlişkiler Konseyi (KCFR) ilk üçlü oturumu 14 Şubat Çarşamba günü İstanbul'da gerçekleştirildi. Toplantıda, İpek Yolu'ndaki en son bölgesel gelişmelere ve ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin üç bölgesel gücü zayıflatma çabalarına odaklanıldı. Yuvarlak masa toplantısında üç ülke arasında işbirliği yolları gözden geçirildi.

Ruhani ve Zarif, Özbekistan Dışişleri Bakanı ile Bir Araya Geldi

Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov 12 Şubat Pazartesi günü Tahran'da İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile görüştü. Taraflar, siyasi, ticari-ekonomik, ulaştırma-iletişim, yatırım, gibi alanlarda ikili ilişkileri değerlendirdiler. Bakanlar, Özbekistan-İran ilişkilerini her alanda güçlendirmek ve genişletmekteki karşılıklı isteklerini yinelediler. Bölgesel konularda da görüş alışverişinde bulunulan görüşmede Taşkent'te düzenlenecek Afganistan’la ilgili uluslararası konferansın gündemi de konuşuldu.

Kanada Hükümeti, İran’dan Bilgi İstedi

Kanada vatandaşlığı bulunan Kavus Seyyid İmami'nin cezaevinde şüpheli ölümüne Kanada hükümeti tepki gösterdi. Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland yaptığı yazılı açıklamada Kanada’nın İran hükümetinden İmami’nin ölümü hakkında bilgi vermesini beklediğini ifade etti. Freeland daha fazla bilgi edinmek için Kanada'nın elindeki her aracı kullanmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi. İran'da geçen ay casusluk suçlamasıyla gözaltına alınan İran asıllı Kanada vatandaşı İmami'nin Tahran'daki Evin Hapishanesi'nde hayatını kaybettiği bildirilmişti.

İran’da Özel Sektör için Yedi Engel

İran’da ekonomik düzelmenin bir türlü arzu edilen seviyeye gelememesi nedeniyle birçok kesimden tavsiyeler geliyor. Bu bağlamda aktivistlerin ve bazı sivil toplum kuruluşları ekonominin toparlanması için yedi önemli soruna işaret ediyorlar. Bu bağlamda ekonominin canlanması için hükümetin proaktif politikalar gütmesi gerektiği vurgulanıyor. Öne çıkan sorunlardan bazıları şunlar: döviz kurlarındaki aşırı oynaklık ve bazı sektörlerin yapısal nedenlerle durgunluk içinden çıkamamaları.  İşlem maliyetlerinin yüksek olmasına neden olan bazı katılıklar, bazı firmaların hükümete olan borçlarının bu firmaları zorlayacak düzeyde yüksek olması ve ayrıca üretici konumunda olan firmaların likidite hususunda sıkışık olmaları İran ekonomisinde faaliyette bulunan özel sektör firmalarını zorlamakta ve dolayısıyla bu firmaların yatırım yapma isteklerini azaltmakta. Denklemin bir tarafında döviz kuru oynaklığı diğer tarafında ise enflasyonun kontrol altında tutulma isteği İran devletinin aktif bir şekilde müdahale etme hususunda elini kolunu bağlıyor. İranlı ekonomistler, İran hükümetinin fiyatlama ve para yönetimi hususlarında önlemleri alması gerektiğini ve döviz kurundaki ani iniş-çıkışların kontrol altında tutması gerektiğini söyleseler de aynı anda bu denli çok sorunun çözümlenmesi hiç te kolay gözükmüyor.

Afganistanın Transit Geçişlerinin%80'i Pakistan'dan İran Limanlarına Nakledildi

Afganistan'daki kargo trafiğinin%80'inden fazlası Pakistan'ın Karaçi limanından İran'daki Bandar Abbas ve Chabahar limanlarına kaydırıldı. Bunun iki temel nedeni var: Pakistan'ın uygulamaya koyduğu yeni tarife ve ikinci olarak Chabahar Limanı'nın faaliyete geçmesi. Pakistan'ın Gwadar limanından yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki Chabahar Limanı, Pakistan'ın Afganistan için transit bir ticaret yolu rolü üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak.

İran'ın Hint Okyanusu'na en yakın bağlantı noktası olan Chabahar Limanının Afganistan'dan gelen mal akışını arttıracağı tahmin ediliyor. Chabahar limanı sayesinde Afganistan'dan diğer ülkelere 5 milyar dolar değerinde transit mal taşımacılığı olacağı bekleniyor.

Türkiye’de Altı Ayda Üç Bin 213 Yabancı Şirket Faaliyete Geçti

Ekonomi Bakanlığı’nın Türkiye’de faaliyette bulunan yabancı sermayeli şirketler listesi yenilendi. Listeye göre 2017 sonu itibariyle yabancı sermayeli şirketler sayısı 58 bin 422'ye ulaşmış. 2017 yılı ikinci yarısında 3 bin 213 yeni şirket kuruldu. Zirvede 428 şirketle Almanya var. 6 ayda 231 İran sermayeli şirket kurulması dikkat çekici. İran, bu sayı ile 3. sıraya yerleşti. Aynı dönemde ABD 104 şirket ile 9 ve Çin ise 90 şirket ile 10. Sırada. Çin bu rakam ile Fransa ve İtalya’nın önüne geçti.

Henza Şirketi İşçilerinden Grev

İran’ın Elburz eyaletinin yönetim merkezi olan Kerec şehrinde hizmet veren Henza Müteahhitlik Şirketinde çalışan işçiler 6 ay boyunca maaşlarının ödenmemesi nedeniyle 16 Şubat Cuma günü grev yaptı.

İranlı Kadın ve Erkeklerin Yaşam Süreleri

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü İreç Harirçi, İran İslam İnkılabından önceki ve sonraki dönemlerde İranlıların yaşam beklentisi ve erken ölüm gibi iki önemli konu hakkında bazı açıklamalarda bulundu. İreç Harirçi, devrimden önceki dönemlerde İranlı vatandaşların ortalama yaşam süresinin 54 yıl, 1960’lı yıllarda 45-50 sene aralığında olduğunu belirtirken şimdilerde kadınların ortalama yaşam süresinin 78,4 yıl, erkeklerin 73,8 yıl olduğunu söyledi. 2016 yılında İran’da 360 bin ölüm gerçekleştiğini açıklayan İreç Harirçi, bu sayıdan 219 bininin erkek, 141 bininin ise kadın olduğuna işaret etti. Bu ölüm oranlarının %53’üne tekabül eden 193 bin kişinin 70 ve daha aşağı yaşlarda olduğu belirtildi. Bu 193 bin kişinin 124 bini erkek ve 69 bini kadındır.

Yasuc Tıp Üniversitesinde Protesto

Yasuc Tıp Bilimleri Üniversitesi’ne işçi alım sınavına kayıt yaptıran yüzlerce genç sınavın iptal olması dolayısıyla üniversite önünde toplanarak yetkilileri protesto etti. İşçi alım sınavına yaklaşık üç bin kişinin müracaat ettiği ve her birinin de sınav ücreti olarak 50 bin tümen üniversite banka hesabına yatırdığı belirtilirken bu ücretlerin iadesi hakkında bir açıklama yapılmadı. Ayrıca sınav sorularının da sızdırıldığı söyleniyor.

İran, Asya-Pasifik’de Sinema Faaliyetlerini Genişletmeyi Planlıyor

İran, bölgedeki ülkelerle sinema sektöründe işbirliğini artırmak için Çin'deki Asya-Pasifik toplantısına katıldı. “Film Ortak Prodüksiyon ve Pazar” başlıklı toplantıya Tayland, Filipinler, Pakistan, Vietnam ve Avustralya’dan da temsilcileri katıldı. İran'ın, Çin’deki Kültür Ataşesi Muhammed Rassoul Almasieh, İran'ın sinema sektörü de dâhil olmak üzere farklı alanlardaki işbirliğini genişletmek konusunda her zaman hevesli olduğunu ve Asya ülkelerinin zengin kültür ve tarihinin Asya ülkeleri arasında işbirliğini kaçınılmaz kıldığını, söyledi. Asya-Pasifik Film Festivali, 1954 yılından bu yana Asya-Pasifik Sinema Filmleri Yapımcıları Federasyonu Yönetim Kurulu tarafından belirlenen bir Asya ülkesinde her yıl düzenli olarak gerçekleştirilmektedir.

Tahran, Paris ile Kültürel İlişkilerin Geliştirilmesini İstiyor

İran'ın Fransa Büyükelçisi Ebulkasem Delfi, iki ülke arasındaki tarihi kültürel bağlara değindi ve her iki tarafın da kültürel ilişkileri geliştirme konusunda istekli olduğunu söyledi. Ebulkasem Delfi, Oryantal Diller ve Medeniyetler Ulusal Enstitüsü eğitim atölyesine katılmak üzere şu anda Paris'te bulunan 18 kişilik Arap Dili Ve Edebiyatı profesöründen oluşan bir heyetle yaptığı toplantıda Fransa’nın Fars Dili Ve Edebiyatı bölümü için büyük bir kapasitesinin olduğunu söyledi. Delfi ayrıca, İran Büyükelçiliğinin iki ülke arasındaki bilimsel işbirliğinin geliştirilmesi için işbirliğine hazır olduğunu da belirtti.