Haftalık Basın Özeti 11-17 Ağustos 2018

Haftalık Basın Özeti 11-17 Ağustos 2018
20-26 Mordad 1397
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

DMO ve KDP Arasında Çatışma

Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hamza Seyyid’üş Şüheda Karargâhı 10 Ağustos Cuma günü gecesi DMO ile Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) arasında Batı Azerbaycan’da bulunan Uşnu şehrinin sınırında çıkan çatışmada 10 kişinin öldürüldüğünü ve bazılarının yaralandığını bildirdi. KDP ise bu çatışmada DMO’dan 12 kişiyi öldürdüğünü iddia etti.

Hamenei’den Yargı Başkanı’na Onay

Yargı Başkanı Sadık Laricani, Devrim Rehberi Ali Hamenei’ye yazdığı mektupta mevcut şartlarda ekonomide ihlal ve bozgunculuk suçlarıyla mücadele için kendilerine özel yetkilerin verilmesini teklif etmişti. Mektupta ekonomide yolsuzluk yapanların cezalarının hiçbir şekilde ertelenmesinin ve indirime gidilmesinin yasak olması önerilmişti. Bu öneriyi kabul eden Devrim Rehberi Hamenei, yargıya suçluların hızlı ve adilce cezalandırılması talimatını verdi.

Döviz Piyasası’nda Usulsüzlük Tutuklaması

Yargı Başkanvekili ve Sözcüsü Gulam Hüseyin Muhsin Ejei, bugüne kadar döviz piyasasında usulsüzlük ve manipülasyon yaptıkları tespit edilen 67 kişinin tutuklandığını açıkladı. Yüzden fazla devlet çalışanına yurtdışına çıkış yasağı getirildiğini belirten Ejei ayrıca, 25 dosya için iddianame hazırlandığını vurguladı.

Hamenei: ABD ile Savaş veya Müzakere Olmayacak

Devrim Rehberi Ali Hamenei 13 Ağustos Pazartesi günü toplumun farklı kesimleriyle yaptığı görüşmede, “Nükleer Anlaşma hataydı. Ben de hata yaptım ama tecrübe etmek için yetkililerin ısrarları üzerine müzakerelere izin verdim. Bütün halkımız bilsin ki ne savaş ne müzakere olmayacak.” dedi. İran'da yaşanan ekonomik krizin tek nedeninin ABD ambargosu olmadığını dile getiren Hamenei, içeride de sorumluların işlerini iyi yapmadığını ve daha tedbirli davranırlarsa yaptırımların çok fazla etkili olmayacağını ve karşı konulabileceğini vurguladı. Hamenei geçen hafta Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye ülkedeki sorunlar nedeniyle görevi bırakma çağrısında bulunan Mahmud Ahmedinejad’a dolaylı olarak cevap verdi. Hamenei, “Bazıları hükümetin görevden çekilmesi ifade ederek düşmanın planına göre hareket ediyor. Ülkedeki sorunlar ve çözüm yolları bellidir. Çıkmaz sokak yoktur. Yasama, Yürütme ve Yargı ortak çalışma yaparak ve uzmanların görüşlerinden faydalanarak halkı sorunlarını çözmelidir.” ifadelerini kullandı.

İletişim Bakanı’nın Twitter Talebine Ret

Ülke Başsavcı Yardımcısı Abdussamed Hürrem Abadi, İletişim ve Teknoloji Bakanı Muhammet Cevad Azeri Cehromi’nin Twitter’a erişim yasağının kaldırılması talebinin “Yasa dışı ve hukuk temellerine aykırı” bulunduğu için reddedildiğini açıkladı.

Kerbasçiyan'ın Hapis Cezası Onaylandı

Geçen yıl İsfahan’da yaptığı konuşmada İran'ın Suriye politikasını eleştiren Tahran eski Belediye Başkanı ve Kalkınma Partisi Genel Sekreteri Gulam Hüseyin Kerbasçiyan'ın 1 yıllık hapis cezası temyiz amacıyla görüşüldüğü üst mahkeme tarafından da onaylandı. Kerbasçiyan, 1988-1998 yılları arasında Tahran Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmıştır.

Fatih Füzelerine Bir Yenisi Eklendi

Savunma Bakanı Emir Hatemi’nin katılımıyla “Fatih Mobin” füzesi tanıtıldı. Böylece İran’ın Fatih-110 balistik füzelerine bir yenisi daha eklenerek sayısı on adete çıkmış oldu. Fatih füzelerinin ilk örneği 2002 yılında görücüye çıkmış ve ilk örneğinde sonra bu proje kapsamında çeşitli projeler geliştirilmiştir.

Joseph Votel’in Süleymani’ye Eleştirileri

ABD Merkez Orduları Komutanı Joseph Votel İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi kendi Twitter hesabından yaptığı açıklamada bölgedeki yayılmacı ve pahalıya mal olan bir kampanyanın sorumlusu olarak tanımladı. ABD’li general 12 Ağustos Pazar günü yayımladığı bu mesajda İran’ın Irak, Lübnan, Suriye ve Yemen’deki faaliyetlerini işaret ederek “Bu yıkıcı ve istikrarsızlaştırıcı faaliyetler bölgenin güvenliğini ve istikrarını tehlike atıyor ve bu İran halkının çıkarına da değil” beyanında bulundu. General Joseph Votel yakın zamanlarda İran Devrim Muhafızları’nın Basra Körfezi’nde bir tatbikat gerçekleştireceğini dünya medyasına duyuran kişiydi.

Suudi Arabistan Üç İranlı Balıkçıyı Serbest Bıraktı

Suudi Arabistan bir yıl önce tutuklamış olduğu üç İranlı balıkçıyı serbest bıraktı. Suudi Arabistan tutuklamaların gerçekleştiği sırada bu balıkçıların silahlı Devrim Muhafızları üyesi olduklarını iddia etmişti. Buşehr Balıkçılık İdaresi Halkla İlişkiler Müdürü Ardeşir Yarmuhammedi “Balıkçıların botları gelgit yüzünden Suudi Arabistan sularına girmiş ve o yüzden Suudi Sahil Güvenlik Güçleri tarafından tutuklanmışlardı” açıklamasında bulundu. Suudi Arabistan’ın balıkçıların Devrim Muhafızı üyesi olduğu iddialarına geçen İran İçişleri Bakanlığı “Onların Suudi Arabistan sularına bunu fark etmeden girdikleri” yanıtını vermişti.

Ruhani: İran Hazar Anlaşması’ndan Özel İmtiyazlar Elde Etti

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani İran halkının Hazar Anlaşması sonrası endişelerine dair “Bazı anlaşmazlıklar çözüldü ancak bazıları hâlâ müzakere sürecinde” açıklamasında bulundu. Son günlerde halktan, milletvekillerinden ve siyasetçilerden anlaşmada İran’ın haklarının Rusya tarafından ihlal edildiğine dair endişeler beyan edilmişti. Cumhurbaşkanı Ruhani de bu endişelere cevaben yaptığı açıklamada “İran anlaşmadan özel ayrıcalıklar edinerek çıktı” dedi. Ruhani ayrıcalıkların detayları hakkında ise açıklama yapmadı.

Beş Ülke Hazar Denizi Konusunda Anlaştı

Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, İran ve Rusya liderleri Hazar Denizi’nin hukuki statüsünü çözüme bağlayan anlaşmaya Kazakistan’ın Aktay şehrinde imza attılar. Anlaşmada Hazar’ın statüsü “deniz” olarak kabul edildi. Hazar Denizi büyük çapta petrol ve doğalgaz gibi yer altı kaynaklarına sahip bir deniz olarak bilinmektedir. Hazar’da tahmini 48 milyon varil petrol ve 8,3 trilyon metreküp doğalgaz olduğu bildiriliyor.

Haydar el-İbadi’nin ABD’nin İran’a Yaptırımlarına Dair Açıklamaları

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi daha önce yaptığı belirtilen “ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımlara riayet edeceğiz” açıklamasının ertesinde “Böyle bir açıklama yapmadım. Biz Irak’ın sadece İran ile dolar üzerinden yaptığı işlemleri sonlandırma şartına uyacağız” dedi. İbadi kendisine yöneltilen Irak’ın İran ile yaptığı emtia ve teçhizat ithalatını durdurup durdurmayacağı ile ilgili soruya ise “Bu konuyla ilgili herhangi bir karara varmadık” cevabını verdi. İbadi’nin 13 Ağustos Pazartesi yaptığı bu yeni açıklamasının Tahran’ın İbadi’nin İran’a yapmak istediği ziyareti reddetmesinin ardından geldiği belirtiliyor.

Moskova: ABD Açıkça İran’ı İçten İstikrarsızlaştırma Amacı Taşıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü yaptığı açıklamada ABD makamlarının İran ile ilgili yaptığı açıklamaların boş ve yanlış olduğunu, uygulanan ekonomik yaptırımların ve siyasi baskının sadece İran’ı içerden istikrarsızlaştırma amacı taşıdığını belirtti. Maria Zakharova Moskova’nın defalarca ABD’nin nükleer anlaşmadan tek taraflı bir biçimde ayrılmasından kaygılarını deklare ettiğini bildirerek “ABD bazı ülkelerle ticari savaşa giriyor ve yaptırım siyaseti uyguluyor ancak bu siyaseti Washington’daki bazı siyasi gruplar için yürütüyor, kendi ülkesinin menfaati için değil” açıklamasında bulundu. Zakharova, ABD’nin Türkiye’ye karşı yürüttüğü ekonomik ve mali baskı politikasını, Çin’e karşı yürüttüğü ticari savaşı, İran’a karşı yaptırımları yeniden yürürlüğe koymasını ve hatta AB ülkelerine karşı uyguladığı baskıyı şu an yürüttüğü baskı siyasetine örnek olarak gösterdi.

ABD’nin İran Özel Temsilcisi Atandı

16 Ağustos Perşembe günü ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Brian Hook’u ABD’nin İran Özel Temsilcisi olarak atandığını duyurdu. Hook’un yeni kurulan İran Eylem Grubu’nu Dışişleri Bakanlığı ile eşgüdüm halinde yöneteceği bildirildi. George W. Bush döneminde Dışişleri Bakanlığı Yardımcılığı da yapan Hook’un İran’a baskı kurulmasını savunan ve bu ülkeye uygulanan yeni yaptırımları desteklemeleri için AB ülkelerini ikna etmeye çalışan bir diplomat olduğu belirtildi. Pompeo İran Eylem Grubu’nun Dışişleri Bakanlığı’nın İran ile ilgili her eyleminin yönlendirilmesi, değerlendirilmesi ve eşgüdüm halinde yürütülmesinden sorumlu olacağını açıkladı.

Alman ve İngiliz Şirketleri İran’daki Faaliyetlerini Durdurdu

Alman otomobil parçaları imalat şirketi Dürr AG şirketi, ABD hükümetinin yeni yaptırımları nedeniyle İran'daki faaliyetlerini durdurdu. Total, Peugeot, Renault ve Daimler gibi birçok Avrupalı şirket ABD hükümetinin İran’a yaptırım kararı nedeniyle İran'a yapmayı planladıkları yatırımları durdurma kararı almıştı. Ayrıca yenilenebilir enerji yatırımcısı İngiliz ‘Quercus Şirketi', ABD'nin Tahran'a uyguladığı son yaptırımlar sebebiyle İran'da yapılması planlanan 500 milyon Euro (570 milyon dolar) değerindeki güneş enerjisi projesini iptal ettiğini duyurdu. Quercus CEO’su Diego Biasi, "ABD'nin İran'a yeniden uyguladığı yaptırımlar sonrasında 600 megavatlık güneş enerjisi projemiz de dahil olmak üzere İran’daki tüm faaliyetlerimizi durdurmaya karar verdik" açıklamasında bulundu.

İran'ın Aylık Petrol Üretiminde Düşüş

İran'ın petrol üretimi haziran ayında 3,793 milyon varil iken bu rakam temmuz ayında günlük 56,3 bin varil düşüşle 3,737 milyon varil seviyesine geriledi. İran'da, 2018’in ikinci çeyreğinde ham petrol üretimi günlük ortalama 3.813 milyon varil oluşmuştu ve yılın ilk çeyreğine göre sayı değişmeyerek sabit kaldı.

İran’ın Gaz Kondensat İhracatı %37 Azaldı

Ticaret Geliştirme Örgütü'nün yayımladığı istatistiklere göre, 2018’in ilk dört ayında gaz kondensat ihracatında %37 azaldı. 2018’in ilk dört ayında gaz kondensat ihracatı değer ve ağırlık bakımından %16 ve %37 düşüş gösterirken, 2.228 milyon dolardan 1.864 milyon dolara düştüğü belirtilmektedir. istatistiklere göre, Çin, BAE ve Irak, bu yılın ilk dört ayında ülkenin en büyük ihracat destinasyonları.

İranlıların 2018’de Yurtdışındaki Harcamaları

İran Meclis İstihdam ve Üretim Fraksiyonu üyesi Muhammed Cevad Cemali, vatandaşların geçen yıl yurt dışı seyahatinde 10 milyar dolar harcadığını söyledi. Türkiye'ye geçen yıl 2,5 milyon İranlının gittiğine dikkat çeken Cemali İranlıların sadece Türkiye'de 2,5 milyar dolar harcadığını ifade etti.

Tebriz’de Varoş Nüfus Artıyor

Yol ve Şehir Bakanlığı bünyesinde çalışan bir grup genç yaklaşık 9 ay önce Tebriz’in kenar mahallelerindeki yaşam hakkında 2 mahalleyi temel alarak bazı araştırmalarda bulunmuşlardır. Yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip olan Tebriz’de 400 binden fazla insan varoşlarda yaşamaktadır. Ancak son aylarda İran’da yaşanan döviz kurlarındaki dalgalanma sebebiyle varoş nüfusun da arttığı görülmektedir. Sadece köylerden değil Doğu Azerbaycan Eyaleti merkezinden de bu bölgelere göçler yaşanmıştır. Bu bölgelerde yaşayan insanların elektrik, eğitim, sağlık ve hatta içme suyundan da yeterince yararlanmadığı belirtilmektedir. Araştırma sonucunda Tebriz’deki varoş nüfusunun %92’sinin sigorta ve sağlık hizmetinden yoksun olduğu ortaya çıkmıştır. Tebriz’deki varoş nüfus 2 bin 500 yüz hektarlık bir alanda yaşam sürmektedir. İran’da varoş nüfusun 2000’li yıllarda yaklaşık 7 milyon olduğu ve hâlihazırda ise yetkililere göre bu rakamın 11 ila 15 milyon civarında olduğu belirtilmektedir. Yani İran nüfusunun beşte biridir.

Beyaz Evlilikler

Antropolog Kamil Ahmedi, İran’da 213 evli çift arasında “Beyaz evlilik” üzerine incelemelerde bulundu. Bu çalışmada, İranlı çiftler arasında gerçekleştirilen beyaz evliliğin 1-3 yıl aralığında sürdüğünü ve bu evliliği yapan kişilerin ise 25-30 yaş aralığında olduğu ve ayrıca %62’sini lisans mezunu ve %23’ünün ise yüksek lisans yahut doktora yaptığı görülmektedir. Beyaz evlilik yapanların %39’unun herhangi bir dini inancının olmadığı, %57’sinin zayıf inançlı olduğu ve sadece %2,9’unun inançlı olduğu belirtilmektedir. Beyaz evlilik yapan kadınların %40’tan fazlası bu evliliklerinin gelecekte resmiyete kavuşacağına inanırken erkeklerin ise %47’si resmî nikâhlı olmak istememektedir. Kamil Ahmedi, beyaz evliliğin olumsuz sonuçlarına da dikkat çekerek bu evliliklerden daha çok kadınların zarar gördüğünü, psikolojik bunalımlar yaşadıklarını, kürtaj, tek ebeveynlik ve geçim sıkıntısı çekmesinin bu tür evliliklerin sonuçlarından olduğuna değinmektedir. Bu evliliklerden olan çocukların birçoğunun sakat doğduğunu belirten İran Milletvekili Pervane Sulhşuri, doğum belgelerinde babalarının isimlerinin yazmadığını ve bu sebeple de kimlik problemi yaşayacaklarını ve eğitim öğrenim sıkıntılarının olması dolayısıyla bu yaşam tarzının İran halkı olarak ciddiye alınması gerektiğine dikkat çekti. İran’da beyaz evliliğin yasal ve şer’i olarak herhangi bir dayanağı bulunmamaktadır.

Tebriz’de İşçilerin Maaşları Ödenmiyor

Tebriz’de bir kompresör fabrikasında işçiler maaşlarını alamamaları sebebiyle protesto gösterilerinde bulundular. Kompresör üretimi yapılan fabrikada işçilerin yaklaşık altı aydır maaşlarının ödenmediği ve sigorta primlerinin yatırılmaması dolayısı ile de dört ay boyunca sigorta hizmetlerinden faydalanamadıkları belirtilmektedir. İşçiler “Altı aydır ailelerimizin yüzüne bakamıyoruz, gelecekten umudumuz kalmadı, ne zamana kadar sabır” gibi sloganlar ile protestolarını gerçekleştirdiler.

Doğu Azerbaycan, İran’da En Çok Sel Felaketinin Yaşandığı İkinci Eyalet

İran Doğu Azerbaycan Bölgesi Su Kaynaklarını Koruma ve Kullanımı Yardımcısı Mocteba Celilzade, Doğu Azerbaycan Eyaleti’nin ülkenin en çok sel yaşanan ikinci eyaleti olduğunu açıkladı. Nehir ve Sel Sorunları Uzmanları Komitesi’nde konuşan Celilzade, nehir yataklarının kullanımının sellerin oluşumuna neden olduğuna dikkat çekti. Doğal afetlerin verdiği zararları onarmak için ayrılmış olan fonun %70’inin sel felaketlerinden dolayı yaşanan zararlara aktarıldığını belirtti. Bunun yanında Doğu Azerbaycan’ın yarıya yakın bir oranda arazisinin sel tehlikesine açık olduğunu aktaran Celilzade, 21 Mart 2017-20 Mart 2018 tarihleri arasında Doğu Azerbaycan’ın Tebriz, Colfa, Hodaferin, Keliber şehirlerinde sel hadiselerinin yaşandığını hatırlattı ve bu şehirler içerisinde Tebriz’in birçok kez sele maruz kaldığını belirtti. Celilzade, Tebriz’de bilhassa Tebriz’in 5. Bölge yerleşim alanında sel felaketinin yoğun bir şekilde yaşanmasının usulsüz yapılaşmadan kaynaklandığını açıkladı.

Behbehan Sanayi Şehri Oluyor

İran Milli Kalkınma Fonu Yürütme Kurulu Başkanı Morteza Şehidzade, Huzistan Valisi Golamreza Şeriati ile birlikte Huzistan’daki büyük projelerden biri olan ve yapımı devam eden Basra Körfezi Bid-i Bolend/ Uzun Söğüt Petrol Rafinerisi’nde incelemelerde bulundu. Vali Golamreza Şeriati, incelemeler sırasında projenin Milli Kalkınma Fonu’nun sermaye yardımıyla başladığı ve proje kapsamında Huzistan Eyaleti’nin Behbehan şehrine 20 km uzaklıkta inşa edilen petrol rafinerisinin 2,3 milyar dolara mal olduğu bilgisini paylaştı. Projenin yapımının geçtiğimiz 2 yıl boyunca sürdüğünü belirten Huzistan valisi, projenin gelecek yıl 2019’da bitmiş olacağını ve faaliyete başlayacağını söyledi. Projenin daha güçlü bir ekonominin yaratılmasında büyük bir rol oynayacağına değinen Şeriati, Milli Kalkınma Fonu ve Bank-i Sipah / Ordu Bankası’nın yardımlarıyla Huzistan’da daha birçok projeye imza atılması ve Huzistan’ı ülkenin yıllık brüt üretiminde daha iyi bir konuma yükseltmek konusunda ümitli olduklarını açıkladı.

Hastanelerde Kapasite Artışı

Yol ve Bayındırlık Bakan Yardımcısı Muhammed Cafer Alizade, bu yıl 20 hastanenin 4000 yatak kapasitesiyle sağlık sektörüne ilave edileceğini açıkladı. 16 Ağustos’ta Meraga'da Sina Hastanesi'ni ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan Bakan Yardımcısı Cafer Alizade, sağlık sektörüne 5 trilyon riyal yatırım anlamına gelen ve yeni hastanelerin inşası ile yatak kapasitesinin artırılmasından oluşan projenin 2019’un mart ayına kadar gerçekleşeceğini belirtti. Mart 2018’den beri Bane, Burucerd ve Kurçek'te 9 yeni hastanenin açılışını yaptıklarını belirten Cafer Alizade, 9 hastanenin daha şu an yapım aşamasında olduğunu ve bunların da yakın tarihte açılacaklarını söyledi. Proje Sağlık Bakanlığı ile Yol ve Bayındırlık Bakanlığının iş birliği ile yürütülüyor.

İran’ın Su Politikalarında Reform Gerekiyor

İranlı çevre uzmanı Muhammed Mojabi yaptığı açıklamada, “İran’da suyun daha verimli bir şekilde kullanılabilmesi için genel su politikalarında değişiklikler yapılmasına ihtiyaç var” dedi. Muhammed Mojabi, Enerji Bakanlığının değişiklik istenilen politikaların taslağını hazırladığını, hükümet ve yürütme organlarının ve hatta toplumun İran’da bir su sıkıntısı olduğunu kabul ettiğini açıkladı. Muhammed Mojabi, bir taraftan büyük tankerlerle sokaklarda su dağıtılırken diğer taraftan bazı insanların hâlâ kendi bahçelerini içme suyuyla suladığını ve arabalarını içme suyuyla yıkadığını belirtti. Mojabi, ilk adım olarak herkesin İran'da su sorunu olduğu gerçeğini kabul etmesi gerektiğini, ikinci adım olarak ise mevcut koşulları değiştirmek için reform politikalarının uygulanmasının gerekli olduğu gerçeğini kabul etmesi gerekir, dedi. Mojabi, İran'da halen uygulanmakta olan su politikaları, su sıkıntısının olmadığı 1990’lara ait olduğunu ve söz konusu politikaların gözden geçirilmesi ve yeni sorunların ana konularından biri olarak yeniden düzenlenmesi gerektiğini açıkladı. Yeraltı suyu kaynaklarının da kötü durumda olduğunu söyleyen yetkili, İran’da 609 akiferden 309 tanesinin tükendiğini ve bu akiferlerde artık su çekilmesine izin verilmediğini söyledi.

İran Halıları Ankara’da Sergileniyor

Türkiye’nin başkenti, İran kültürünü ve el sanatlarını tanıtmak amacıyla İran halılarını ve el işlerini sergileyen bir galeriye ev sahipliği yapıyor. Ankara'nın Panora Alışveriş Merkezi, bugünlerde İran'ın farklı bölgelerinin doğal peyzajlarından ilham alan tasarımları, Kuran metinleri, göçebe kültürü ve hayatı, çiçek ve sosyal yaşam temalı 24 değerli el dokuması kilim ve resim halısını sergiliyor. Sergide ayrıca, Kum ve Tebriz'den gelen narin ipek halılar, kuzeydoğu İran'ın Horasan Eyaletinden kilimler ve ülkenin Bakhtiari Kabilesinden tasarımlar taşıyan halılar da yer alıyor. Sergide ziyaretçiler aynı zaman geleneksel İran müziği eşliğinde eğlenebiliyorlar.

İran Sanat Dünyasından İki Yıldız Kaydı

İranlı yönetmen ve yazar Ziaeddin Dorri 16 Ağustos sabahı 65 yaşında vefat etti. Temmuz 1953'te Tahran'da doğan Dorri, 1982'de sinema faaliyetlerine Hossein Davani'nin 'Whirlpool'una ortak yönetmen olarak başlamış ve “The English Briefcase” (1999) ve 'The Pahlavi Hat' (2006-2011) adlı dizileriyle büyük beğeni kazanmıştı. Oğlu Navid, yönetmenin karaciğer nakli geçirdikten sonra enfeksiyon nedeniyle Tahran'daki bir hastanede hayatını kaybettiğini açıkladı.

Efsanevi İranlı aktör Ezzatollah Entezami 17 Ağustos sabahı Tahran'da vefat etti. Entezami, tiyatro ve sinema endüstrisinde 70 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak çalışıyordu. 21 Haziran 1924'te doğan Entezami, Tahran'daki bir teknik ve meslek okulundan mezun olduktan sonra tiyatro ve sinematografi eğitimi almak için 20'li yaşlarında Almanya'nın Hannover şehrine taşınmıştı.