Haftalık Basın Özeti 12-18 Ağustos 2017

Haftalık Basın Özeti 12-18 Ağustos 2017
Haftalık Basın Özeti 12-18 Ağustos 2017 (21-27 Mordad 1396)
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

Hamenei Düzenin Yararını Teşhis Konseyinin Başkanını Atadı

Devrim Rehberi Ayetullah Ali Hamenei, yayımladığı bir kararla 5 yıllık bir süre için Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanını, Genel Sekreterini ve üyelerini atadı. Hamenei, Haşimi Rafsancani’nin vefatından bu yana başkanlık koltuğu boş olan Konsey Başkanlığına Ayetullah Mahmud Haşimi Şahrudi’yi ve Genel Sekreterliğe ise Muhsin Rezaî’yi atadı.

Düzenin Yararını Teşhis Konseyi, Anayasayı Koruyucular Konseyi ile İslami Şûra Meclisi arasındaki anlaşmazlıkları çözme ve Devrim Rehberine genel politikaların belirlenmesinde danışmanlık etme görevleri olan anayasal bir kuruldur. 6 Şubat 1988 yılında kurulan Konseyin üyeleri; Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Yargı Başkanı, Anayasayı Koruyucular Konseyi'nin altı din adamı ve Devrim Rehberi tarafından atanan üyelerden oluşmaktadır. Konseyin Başkanlığını 1989 yılından vefatına (Ocak 2017) kadar Ayetullah Haşimi Rafsancani yürüttü.

  • Konsey Başkanlığına atanan Şahrudi, aynı zamanda Uzmanlar Meclisi Başkan Vekili ve Anayasayı Koruyucular Konseyi üyesidir.
  • Hamenei’nin bu kararıyla Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da konseye yeniden üye olarak atanmış oldu.
  • Konseyin atanan yeni üyeleri arasında görev süresi önümüzdeki ay bitecek olan Tahran Belediye Başkanı Muhammed Bâkır Kalibaf ve geçen cumhurbaşkanlığı seçimleri adaylarından İbrahim Reisi de bulunmaktadır.

Meclisten Devrim Muhafızlarına Ek Bütçe

İran Meclisi 13 Ağustos Pazar günü ABD'nin yaptırımlarına karşı mücadele kapsamında 27 maddelik yasa tasarısını onayladı. Meclis bu amaçla Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Güçlerine yaklaşık 270 milyon dolar ek bütçe tahsis etti.

Devrim Muhafızlarından Amerika’nın İddialarına Cevap

Devrim Muhafızları Ordusunun Basra Körfezi’ndeki İnsansız Hava Aracı Birimi Halkla İlişkiler Bürosu yaptığı açıklamada ABD Deniz Kuvvetleri Sözcüsünün 14 Ağustos Pazartesi günü Amerika’nın Basra Körfezi’ndeki Nimitz Uçak Gemisine bir İran İHA’sının yaklaştığı iddialarını yalanladı. Açıklamada İran’ın hava devriyesi görevlilerinin hava savunmasını kontrol sınırları içerisinde rutin ve günlük olarak kurallara uygun bir şekilde yerine getirdiği ifade edildi.

Yeni Hükümetin Programı Açıklandı

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani 15 Ağustos Salı günü Bakanların güven oylamasında yaptığı konuşmada hükümetin 4 yıllık programının özgürlük, huzur, güvenlik ve gelişme üzerine olacağını söyledi. Son seçimde halkın itidal yolunu ve cumhurbaşkanının programını seçtiklerini belirten Ruhani, bu programların gerçekleşmesinde kendisini sorumlu gördüğünü ve kendisine oy veren-vermeyen herkesin hukukunu koruyacağını ve savunacağını vurguladı.

Kum’da Neler Oluyor?

12 Ağustos Cumartesi günü Kum Belediyesi ile çalışan ve alacakları ödenmeyen Şeyh Alizade adındaki bir müteahhit belediye binasının önünde kendini yaktı. Hastaneye kaldırılan Alizade kurtarılamadı. Aynı gün zabıtalar tarafından darp edilen bir seyyar satıcı arbede esnasında başını kaldırım taşına çarparak hayatını kaybetti. Kum Belediyesi zabıtaların yaptıklarını inkâr etse de Kum Savcılığı olaya karıştığı düşünülen beş zabıtayı mahkemeye çağırdı.

“Türkiye ile Anlaşma Peşindeyiz”

Devrim Muhafızları Halkla İlişkiler yetkilisi General Ramazan Şerif, İran Genelkurmay Başkanı General Muhammed Bakırî’nin Türkiye ziyaretine işaretle, ‘’Ülkenin Batısında ve Kuzey Batısında sınır güvenliğinin daha fazla sağlanması için Türkiye ile anlaşma peşindeyiz’’ dedi. 15 Ağustos Salı günü Huzistan’da açıklamalarda bulunan Şerif, ‘’Maalesef terörist gruplar son yıllarda İran-Türkiye sınırlarında bazı istikrarsızlıklar yaratmışlardır’’ ifadelerini kullandı. İran Genelkurmay Başkanının Türkiye’de bu hususta müzakerelerde bulunmak ve iyi bir anlaşmaya varmak için gittiğini hatırlatan Şerif, Devrim Muhafızlarının -özellikle kara kuvvetlerinin- sınırları dikkatlice kontrol ettiğini belirterek, sınırlardaki bu grupların istikrarsızlık yaratma çabalarına kararlı bir şekilde karşılık verileceğini vurguladı.

Mehdi Kerrubi’nin Açlık Grevi

2009 Yeşil Hareketi liderlerinden ve altı yıldır ev hapsinde tutulan Mehdi Kerrubi 16 Ağustos Çarşamba günü açlık grevine başladı. Mehdi Kerrubi’nin eşi Fatma Kerrubi kendilerine yakın olan bir internet sitesine yaptığı açıklamada, eşinin içinde bulunduğu duruma itiraz olarak açlık grevine başladığını söyledi. Fatma Kerrubi eşinin evlerinin içindeki görevlilerin uzaklaştırılmasını ve aleni bir şekilde yargılanmak istediğini ifade etti. İstihbarat Bakanlığı Güvenlikten Sorumlu Yardımcı ile Sağlık Bakanı Kerrubi ile müzakere için hastaneye gittiler. Müzakere sonucu Kerrubi’nin talepleri kabul edildi. Evindeki 12 güvenlik memuru dışarı çıkacak ve yargılama için de ilgili mercilerle gerekli görüşmelerin yapılacağı sözü verildi. Mehdi Kerrubi geçtiğimiz haftalarda kalp rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı.

Genelkurmay Başkanı: Türkiye ile Hemfikiriz

İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Hüseyin Bakırî, İran ve Türkiye’nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminin bağımsızlık referandumu ile ilgili ortak görüşe sahip olduklarını söyledi. Ankara’da temaslarda bulunan Bakırî, Türk yetkililerle görüşmelerinin ardından yaptığı açıklamada, “Bu görüşmede bölgesel önemli konular hakkında Türk yetkililerle müzakereler yapıldı’’ dedi. Bakırî, müzakerelerde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminin yapılmasını kararlaştırdığı referandumun gündeme geldiğini belirterek, “Görüşmelerde Türk ve İran tarafı referandum yapılması durumunda bunun Irak içinde bazı çatışmaların başlamasına ve bunun sonuçlarının komşu ülkeleri de içine alacağını vurguladılar. Bu referandum hem Türkiye hem de İran’ı etkilemekte ve bundan dolayı iki ülke yetkilileri bunun olmaması gerektiğini belirttiler’’ dedi. Genelkurmay Başkanı Akar’ı Tahran’a davet eden Bakırî, İran ve Türkiye arasında askeri öğrenci tebadülü, liman ziyaretleri ve tatbikat gözlemcileri konuları üzerinde anlaştıklarını ifade etti.

Ankara’ya Genelkurmay Başkanı düzeyinde devrimden bu yana ilk kez bir ziyaret gerçekleştiren Bakırî ziyaretinin ilk gününde Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile ikinci gün ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile görüştü.

Mesud Nîlî Ruhani’nin Özel Yardımcısı Oldu

Cumhurbaşkanı Ruhani’nin birinci döneminde ekonomi planlamalarında büyük rolü olduğu bilinen Mesud Nîlî, Ruhani tarafından Cumhurbaşkanı Ekonomiden Sorumlu Özel Yardımcılığına ve Ekonomik Koordinasyon Komitesi Sekreterliği görevine getirildi. Nîlî daha önce Cumhurbaşkanının ekonomi danışmanlığını yapıyordu.

İtimad Gazetesinin Editör Yardımcısına Gözaltı

Reformcu çizgisiyle bilinen İtimad Gazetesinin Editör Yardımcısı Sasan Agayi 12 Ağustos Cumartesi günü Kültür ve Medya Adliyesinin kararıyla gözaltına alındı. Gazete binasında güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan Agayi evine götürüldü ve evinde yapılan aramadan sonra Tahran’daki Evîn Hapishanesine gönderildi. Agayi’nin gözaltı sebebi henüz belli değil. 2009 seçimlerinin sonuçlarına itirazlar sırasında tutuklanan Agayi dört ay sonra serbest bırakılmıştı.

İran’da Çifte Vatandaşlık Tartışmaları

Çifte Vatandaşlık Araştırma Komisyonu Başkanı Meşhed Milletvekili Cevad Kerimi Kuddusi yaptığı açıklamada aralarında cumhurbaşkanı yardımcıları seviyesinde olan birçok devlet yetkilisinin ya çifte vatandaşlık ya da yabancı ülkelerde oturma iznine sahip olduğunu ileri sürdü. Bu açıklamalara tepki olarak Cumhurbaşkanı Sekreterliği Kuddusi’nin bu ifadelerinin temelsiz olduğunu belirterek yargının duruma müdahil olmasını talep etti.

Laricani ve Şemhani’den Lahor’daki Saldırılara Kınama

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, Pakistan Senato ve Ulusal Meclisi Başkanlarına ayrı ayrı gönderdiği mesajlarda, Lahor'daki terör saldırılarını kınadı. Laricani mesajında çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına neden olan terör eylemlerinin derin üzüntüyle karşılandığını belirterek, Pakistan devleti ve halkına başsağlığı diledi. Ayrıca, İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani de Afgan mekvidaşına gönderdiği mesajda "Mirza Oleng" bölgesinde masum sivillere yönelik düzenlenen terör saldırısını şiddetle kınayarak, hayatını kaybedenlerin aileleri başta olmak üzere Afganistan halkı ve hükümetinin acılarını paylaştığını söyledi.

İran’dan ABD’nin Venezuela’ya Yönelik Tehdidine Dair Açıklama

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Trump'ın Venezuela’ya karşı askeri tehdidine işaretle “bağımsız ülkeler aleyhindeki baskı ve askeri tehdit kozundan istifade etme dönemi sona ermiştir” dedi. Behram Kasımi yaptığı açıklamada; Venezuela’nın içişlerine herhangi bir şekilde müdahaleye karşı çıkarak uluslararası kurallar çerçevesinde ülkelerin bağımsızlığı ve egemenlik haklarına saygı duyulması gerektiğini söyledi.

Ruhani, Pakistan Başbakanını Kutladı

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Şahid Hakan Abbasi’nin Pakistan Başbakanlığına seçilmesini kutladı. Ruhani, mesajında Abbasi’nin başbakanlığı döneminde iki ülke ilişkilerinin tüm alanlarda gelişmesini temenni ederek Abbasi ve Pakistan milletine esenlikler diledi.

Ruhani’den ABD’ye Tehdit

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, "ABD yaptırımlarına yenisini eklerse İran saatler içerisinde nükleer anlaşmayı sonlandırabilir" açıklamasında bulundu. Ruhani, televizyonda yayınlanan konuşmasında "Eğer ABD yaptırımlara devam ederse İran saatler içerisinde nükleer anlaşmadan çekilebilir" ifadelerini kullandı. "Daha önce başarısız yaptırımlar uygulandı" diyen Ruhani, bunların daha sonra müzakere masasında sonuçlandığını söyledi.

İran Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Ankara’ya geldi

İran  Silahlı Kuvvetler Genelkurmay Başkanı General Muhammed Bakıri mevkidaşı Hulusi Akar’ın daveti üzerine 15 Ağustos Perşembe günü Ankara‘ya geldi. Üç gün sürecek ziyarette Bakıri, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Savunma Bakanı ve MİT Müsteşarı ile görüşecek. General Bakıri’ye Ankara ziyaretinde Dışişleri Bakan Yardımcısı İbrahim Rahimpur, Devrim Muhafızları Kara Kuvvetleri Komutanı General Muhammed Hakpur, Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat ve Güvenlik Dairesi Başkan Yardımcısı ve diğer bazı üst düzey askeri yetkililer eşlik etmektedir. Terörle mücadele, bölgesel gelişmeler, iki ülke arasındaki savunma ilişkileri ve sınır iş birlikleri konularının görüşüleceği belirtilen ziyarette, ayrıca kuzey Irak’ta Barzani yönetiminin bağımsızlık referandumu kararının, Suriye’de çatışmasızlık bölgeleri mutabakatının hayata geçirilmesinin, Türkiye’nin İran sınırına duvar inşasının ve terör meselesinin masaya yatırılacağı düşünülmektedir.

İsrail Televizyonu: “İran Suriye'de Uzun Menzilli Füze Fabrikası Kurdu”

İsrail Kanal 2 televizyonu, uydu görüntüleri yayımlayarak İran’ın Suriye'nin kuzey batısında uzun menzilli füze üreten bir fabrika kurduğunu iddia etti. İsrail Başbakanı Netanyahu geçtiğimiz haftalarda DEAŞ teröristlerinin Suriye'de bazı bölgelerden çekilirken İran’ın Suriye'deki yerini güçlendirdiğini dile getirmiş, ayrıca İsrail’in gelişmeleri yakından takip ettiğini ve olabilecek her türlü tehdide karşı tedbirli olmak gerektiğini söylemişti.

İran’dan Tacikistan’a Tepki

1990’lı yıllarda Tacikistan’da yaşanan iç savaşta İran’ın olumsuz rol oynadığına, Tacikistan’da siyasetçiler ve öğrencilere yönelik suikastlarda Tahran’ın eli olduğuna dair iddiaların yer aldığı Tacikistan resmi televizyonu tarafından yayımlanan belgesele İran’ın Duşanbe Büyükelçiliğinden tepki geldi. İran, yayımlanan filmin İran-Tacik dostluk ve kardeşliğine zarar vermek için yapılmış bir “bölücü girişim” olarak nitelendirdi.

İran-HAMAS İlişkileri Devam Ediyor

İran Cumhurbaşkanlığı yemin törenine katılan HAMAS’ın üst düzey yetkililerinden İsaat ar-Raşk, HAMAS ile Tahran ilişkilerinin hiçbir zaman kopmadığını ve İran-HAMAS ilişkilerinin en yüksek seviyede olduğunu belirtti.

Suudi Arabistan’dan Irak’a Arabuluculuk İsteği

Yakın zamanda Suudi Arabistan’ı ziyaret eden Irak İçişleri Bakanı Kasım al-Araci Suudiler’in Riyad-Tahran arasında arabulucu rolünü üstlenmesi için Irak Başbakanı İbadi’ye çağrıda bulunduğunu belirtti. Al-Araci, Suudi Prens Muhammed Bin Selman benden gerginliği azaltmak için resmi bir teklifte bulundu” açıklamasını yaptı.

Nükleer Anlaşmayı Korumak İçin Rusya “P5+1” Ülkelerini Toplayabilir

Rusya Federal Konseyi Senatörü ve Rusya Federal Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Üyesi İrog Morozov, ABD’nin adımlarının uluslararası nükleer anlaşmayı tehdit ettiğinden dolayı Rusya’nın İran’la yapılan anlaşmayı korumak için ABD, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya’dan oluşan “P5+1” ülkelerini toplayabileceğini belirtti. Morozov, Avrupa sermayesi ve yatırımlarının İran’a gelmeye başladığını, Avrupa’nın bölgede istikrarsızlıktan rahatsız olduğunu da vurguladı.

İran Ekonomi Diplomasisini Güçlendirecek

İran’da kurulan yeni hükümette tekrar Dışişleri Bakanlığı görevine getirilen Cevad Zarif, İran Parlamentosunda yaptığı konuşmada, İran ekonomisini güçlendirmek amacıyla ekonomi diplomasisini güçlendireceğini açıkladı. Zarif, ulusal çıkarlar doğrultusunda Dışişleri Bakanlığı çerçevesinde siyasetle ekonomi arasında düzen ve uyum kurulması gerektiğine de vurgu yaptı.

Çift Kur Rejimi Değiştirilecek mi?

İran’da finans ve bankacılık sisteminde var olan sorunlar ve özel sektör ile yabancı yatırımcıların sistemdeki sorunlardan ötürü ülke içinde büyük ölçekli yatırımlardan kaçındığı sık sık hükümet ve çeşitli çevreler tarafından dile getirilmekteydi. Sorunları çözme amacıyla atılan adımların sonuncusunda para biriminin tekleştirilip sadece tümenin kullanılması için gerekli düzenleme meclise sunulmuştu. Ruhani’nin Merkez Bankası başkanının aynı kişi olarak kalacağını açıklamasının ardından yatırımcılar için büyük bir sorun olan çift kur rejimi sorunu tekrar gündeme geldi. Zira bu konu hakkında sık sık açıklamalar yapan ve bu sorunu çözmeye çalışan Merkez Bankası Başkanı Veliyullah Seif’in görevine devam etmesi halinde soruna odaklanması bekleniyordu. Merkez Bankası’nda meydana gelen görev değişikliği ile Seyyed Ahmet Araqchi’nin Kambiyo Bölüm Başkanı olarak atanmasının ardından çift kur konusunda ilerleme kaydedileceği tahmin ediliyor. Seif’in bu konuyla ilgili olarak gerekli işlemlerin tamam olduğunu açıklamasının ardından gelen yeni başkanın öncelikle resmi kur ve serbest kur arasındaki makası daraltması ilk beklentiler arasında.

İstanbul’da Büyük Fuar

İran Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Hamid Zadboom, 25-28 Ekim tarihleri arasında İran'ın ürünlerinin İstanbul'da CNR Expo Center da düzenlenecek bir etkinlikte sergileneceğini açıkladı. Fuarın yüksek düzey İran ve Türk yetkililerin katılacağı resmi bir tören sonrasında başlatılacağını belirten Müsteşar; enerji, petrol ve gaz, petrokimya, otomobil ve otomobil yedek parçaları, ahşap ve selüloz, metal, tarım ürünleri, maden ve madencilik, inşaat malzemeleri, kiremit ve seramik, ev eşyaları, el sanatları, bankacılık, ulaştırma, turizm, tekstil, gıda alanlarında faaliyet gösteren İranlı şirketlerin ve serbest ticaret bölgelerinin temsilcilerinin katılacağı fuarın iki ülke arasındaki ticaret açısından da önemli bir etkinlik olacağının altını çizdi.

Ekonomi Bakanı Değişiyor

Hasan Ruhani Hükümeti’nin ilk dönem Ekonomi ve Finans Bakanı Ali Tayyib Niya Ağustos 2013’ten beri sürdürdüğü görevine ikinci dönem devam etmeyeceğini daha önceden dile getirmişti. Ruhani’nin sunduğu yeni kabine listesinde de Tayyib Niya’nın yerine İran Gümrük İdaresi Başkanlığı görevini yürüten Mesut Karbasian bakanlığa aday olarak gösterildi. Yönetim ve Planlama bölümünde doktora yapmış olan Karbasian, Gümrük İdaresi Başkanı olduğu dönemde reformlarda gösterdiği başarılarla gündeme gelmişti. Meclisteki oturumda planlarını ayrıntılarıyla anlatan başkan adayı, ülkede var olan sorunların farkında olduğunu ve seçildiği takdirde Merkez Bankası ve Meclis Ekonomik Komisyonu ile sağlam bir iş birliği oluşturarak sorunların çözümünde bakanlığın da elini taşın altına koyacağını belirtti.

Tahran’da Dünya’nın En Büyük Halı Fuarı Açılıyor

İran’dan 700’den fazla el dokuma halısı üretici ve ihracatçı firmanın katılımıyla düzenlenecek fuarda İran’ın farklı bölgelerine ait çeşitli ölçü ve renklerdeki halı, kilim, duvar halısı ve tablo halılar sergilenecek.

Bu yıl 25.si düzenlenen İran El dokuması halı fuarı 14-29 Ağustos 2017 tarihleri arasında saat 10:00’dan 20:00’ye kadar Tahran Uluslararası daimî fuar alanında yerli ve yabancı halı severler tarafından ziyaret edilebilecek. İran halıcılığı alanında yeni yatırım imkanlarına da fırsat verecek olan bu fuara İranlı ve yabancı halı tüccarları da katılacaklar.

İran Kışın IORA Zirvesine Ev Sahipliği Yapacak

İranlı turizm yetkilisi Mirradi Qareseyyed-Romiani, 15 Ağustos 2017 Salı günü yaptığı açıklamada, İran’ın önümüzdeki kış aylarında Hint Okyanusu Rim Derneği'nin (İORA) bir toplantısına ev sahipliği yapacağını açıkladı.

Mirradi Qareseyyed-Romiani, IORA zirvesine ev sahipliği yapılmasının, turizm hedeflerini yükseltmek ve Endonezya, Malezya ve Singapur gibi IORA üyesi ülkelerle olan iş birliğini genişletmek için iyi bir fırsat olduğunu söyledi.

IORA, bölgedeki ticaret, yatırım ve ekonomik iş birliği potansiyelini en üst düzeye çıkarma hedefinin yanı sıra yasadışı balıkçılık, insan kaçakçılığı, uyuşturucu kaçakçılığı, yasadışı göç ve korsanlık gibi konuları da ele almayı hedefliyor.

IRNA Müdürü, Medyayı Doğru Bilgi Üretmeye Çağırdı

İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı (IRNA) genel sekreteri Khoddadi, Sanandaj’da yaptığı açıklamada, doğru bilginin üretilmesinde medyanın en üst düzeyde etkinlik kazanmasının önemli ihtiyaç olduğunu söyledi.

IRNA’nın Sanandaj ofisinin açılış töreni için Sanandaj’da yerel bir toplantıya katılan Khoddadi, bilginin oksijenden sonra insanın ikinci temel ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Japonya Nehir Suyu Yönetimi Konusunda İran’a Yardım Edecek

Japonya, İran’ın gemi taşımacılığına tek elverişli nehri olan Karun ırmağında su yönetimi stratejileri sağlamak için İran’la anlaşma imzaladı.

Bu anlaşma Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve İran Orman, Çevre ve Su Havzaları Yönetim Organizasyonu arasında 15 Ağustos 2017 Salı günü Tahran'da imzaladı.

Anlaşmaya göre, Japon hükümeti İran'ın güneybatısında bulunan Karun ırmağındaki su kalitesini korumak ve iyileştirmek, ırmağın akış hızını artırmak için İran'a arazi kullanım planlarını ve su yönetimi uygulamalarını yürütmesinde yardımcı olacak.

İran’ın yedi batı eyaletinin topraklarından geçen nehrin debisi erozyon ve ormanların yok olması gibi doğal sebeplerden dolayı azalmıştı.

Anlaşmaya göre bir İran heyeti Japonya’ya eğitim almak için giderken bir Japon heyeti ise orman, çevre ve havza yönetimi programları konularında eğitim vermek için İran’a gelecek.

JICA’nın İran’daki ofisinin başkanı Yukiharu Kobayashi Japonya’nın anlaşmayı imzalamadan altı ay önce çalışmalar yaptığını belirtti.

Japon araştırmacılar, ülkenin kuzeybatısında tehlike altındaki Urumiye Gölü'nü kurtarmak için İran'a daha önce yardım sağlamışlardı.

İran’daki Selde Ölü Sayısı 13’e Yükseldi

İran Kızılay Derneği (IRCS) Yardım ve Kurtarma Şefi Morteza Salimi, İran’ın kuzey ve kuzeydoğu bölgelerinde meydana gelen ani sel baskınlarında 13 kişinin öldüğünü ve 5 kişinin hala kayıp olduğunu açıkladı.

Morteza Salimi, taşkınların yaşandığı Gilan, Golestan, Kuzey Horasan, Horasan Razavi ve Semnan eyaletlerinde afetzedelere selden sonra geçen dört günde yardım sağlanmaya çalışıldığını söyledi.

Salimi, selde 3 eyalette toplam 13 kişinin hayatını kaybettiğini ve Golestan eyaletinin Shirinabad köyünde hala 5 kişinin kayıp olduğunu ve sel baskınlarında havadan kurtarma çalışmalarının da yürütüldüğünü sözlerine ekledi.

İran’da 2016 Genel Nüfus Sayımına Göre Gençlerin Durumu

İranlı Nüfus bilimci (Demograf) Şehla Kazimi Pur, İran’daki genç nüfusun 15-19, 20-24 ve 24-29 olmak üzere üç gruba ayırıldığını ve 2016’da yapılan son nüfus sayımına göre 10 milyon 900 bini genç erkek ve 9 milyon 900 bini genç kız olmak üzere İran nüfusunun dörtte birinin genç nüfustan oluştuğunu ve doğurganlığın ve genç nüfusun da azalmakta olduğunu söyledi.

Kazimi Pur, İran’da genç erkeklerin çoğunun, yani %70’nin bekar olduğunu ve buna karşılık genç kızlarda ise bekarlık oranının daha az olduğunu ve İran’da 11 milyon 600 bin (4 milyon 400 bin kız, 7 milyon 200 bin erkek) bekar gencin bulunduğunu açıkladı.

Kazimi Pur son olarak gençler arasında işsizlik oranlarına da değinerek genç erkek nüfusun %21’i işsiz iken genç kız nüfusunun ise %40’ının işsiz olduğunu, sözlerine ekledi.