Haftalık Basın Özeti 12-18 Mayıs 2018

Haftalık Basın Özeti 12-18 Mayıs 2018
Haftalık Basın Özeti 12-18 Mayıs 2018 (22-28 Ordibeheşt 1397)
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

Tahran Yeni Belediye Başkanı Belli Oldu

Tahran Belediye Meclisi’nde 13 Mayıs Pazar günü yapılan oylamada 21 oydan 19’unu alan Muhammed Ali Efşani Tahran’ın yeni belediye başkanı oldu. Reformist partilerden Milli Güven Partisi’nin merkez konsey üyesi olan Efşani, Ruhani’nin birinci döneminde Fars eyaletinin valiliğini yapmıştı. Daha önce birçok görevde bulunan Efşani, İçişleri Bakan Yardımcılığı, Belediyeler Meclisi Başkanlığı, Eğitim ve Öğretim Bakan Yardımcılığı gibi görevleri üstlendi.

Telegram’a Erişim Yasağı Kalkmayacak

Sosyal medya uygulaması Telegram geçtiğimiz günlerde milli güvenliğe tehdit oluşturduğu ileri sürülerek erişime kapatılmıştı. Ülke Genel Savcı Yardımcısı Abdulsamed Hürrem Abadi verdiği bir röportajda Telegram’a erişim engelinin devam edeceğini söyledi. İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehromi ise bakanlığın VPN kullanımını sınırlandırmaya başladığını açıkladı.

Ruhani Nükleer Anlaşma Şartını Yineledi

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani 13 Mayıs Pazar günü Sri Lanka Cumhurbaşkanı Maithripala Sirisena ile düzenlediği ortak basın toplantısında nükleer anlaşma şartını yineledi. İran’ın P5+1 ülkeleriyle Temmuz 2015’te imzalanan nükleer anlaşmaya bağlı kaldığına dikkat çeken Ruhani, “Nükleer Anlaşmada (ABD dışında kalan) diğer beş ülke yükümlülüklerini yerine getirdi. İran’ın anlaşmadan doğan çıkarlarına güvence verdikleri takdirde anlaşma devam edecektir.” dedi.

Ruhani’den Kudüs Açıklaması

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani 16 Mayıs Çarşamba günü Bakanlar Kurulu’nda Amerika’nın büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını ve İsrail’in gerçekleştirdiği katliamlara değindi. ABD ve İsrail’in daha fazla baskı yaparak Filistin halkını meşru haklarından mahrum edebileceğini düşünmesinin büyük bir yanlış olduğunu belirten Ruhani, siyasi oyunlarla Mescid-i Aksa’nın 1,5 milyar İslam aleminden ayrılamayacağını ifade etti.

Uzmanlar Meclisi’nden Ruhani’ye Özür Çağrısı

Uzmanlar Meclisi yayımladığı bildiriyle Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’den Devrim Rehberinin uyarılarını dikkate almadan imzaladığı nükleer anlaşmadan kaynaklanan zararlardan dolayı halktan özür dilemesini istedi. Hükümetten yapılan açıklamada ise Uzmanlar Meclisine “Sebep olduğunuz nükleer yaptırımlardan ve ülkenin ulusal çıkarlarını uğratmış olduğunuz zarardan dolayı asıl siz milletten özür dilemelisiniz” çağrısı yapıldı. Hükümet Sözcüsü Muhammet Bakır Nobaht ise son günlerde nükleer anlaşmadan dolayı hükümete yöneltilen eleştirilere ilişkin nükleer anlaşmanın doğru bir adım olduğunu belirterek, “Hükümeti bazı şeyleri söylemeye mecbur etmeyin” şeklinde tepki gösterdi.

Meclis Başkanvekili Ali Mutahhari de Uzmanlar Meclisi Başkanı Ali Cenneti’ye hitaben bir mektup yazarak “Nükleer Anlaşma Devrim Rehberinin onayıyla imzalanmıştır. Cumhurbaşkanından özür dilemesini istediniz. Bu çelişkili sözleriniz istemeden Devrim Rehberine saldırmak değil midir? Diplomasinin şer’i yükümlülüğünü siz mi belirliyorsunuz Devrim Rehberi mi? Gerçek şu ki, ülkenin sorunlarından birisi de muhtelif kurumların diğerlerinin işine karışmasıdır. Nükleer Anlaşma gibi konulara girmek, Cumhurbaşkanı ve Meclis’in görevlerini belirlemek sizin vazifeniz değildir” şeklinde tepkisini gösterdi.

*Uzmanlar Meclisi Devrim Rehberi’ni seçen meclistir.

Merkez Bankası Başkanı Yaptırımlar Listesinde

İran Merkez Bankası Başkanı Veliyullah Seyf Lübnan İslami Direnişi ve Devrim Muhafızları Kudüs Gücü’ne verilen mali desteğe aracılık etmek suçlamasıyla ABD Hazine Bakanlığının yeni yaptırımlar listesine alındı. Seyf ile birlikte 3 kişi ve Irak’ın Bilad-i İslami Bankası Başkanı da yaptırımlar listesine eklendi.

TOTAL ve MAERSK İran’daki Çalışmalarına Devam Etmeyeceğini Açıkladı

İran’ın Fars eyaletinde aktif olarak faaliyet gösteren TOTAL petrol şirketi ve dünyanın en büyük taşımacılık şirketi MAERSK, ABD’nin İran’a yönelik uyguladığı ambargoları devam ederse İran’da yatırım yapmayacaklarını açıkladılar.

Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisiyle Görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan 16 Mayıs Çarşamba günü İran Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Mahmut Vaizi’yi AK Parti genel merkezinde kabul etti. Taraflar ekonomi ve ticari ilişkiler başlıklı konular üzerine konuştular ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılacağı konusunda görüş alışverişinde bulundular.

Ruhani Ermenistan’ın Yeni Başbakanı Nikol Paşinyan’ı Tebrik Etti

Günlerdir Ermenistan’da tartışma konusu olan başbakanlık seçimlerinin sonucu belli oldu. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ermenistan’ın yeni başbakanı Nikol Paşinyan’a resmî bir mektup göndererek kendisini tebrik etti.

Macron: AB, ABD’nin İran’daki Yaptırımlarına Karşı Avrupalı Şirketleri Savunmalı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron 17 Mayıs Perşembe günü yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin İran'la iş yapan AB şirketlerini ABD yaptırımlarından korumak zorunda olduğunu söyledi. Macron, Washington'la olan ticari anlaşmazlıklarda, AB’nin Avrupa'nın “ticari egemenliğini” koruması gerektiğinin altını çizdi.

Erdoğan ve Putin Nükleer Anlaşmada Ortak Adım Kararı Aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rus devlet başkanı Vladimir Putin 17 Mayıs Perşembe günü yaptıkları telefon görüşmesinde, İran'ın nükleer programına ilişkin, iki ülkenin Ortak Kapsamlı Eylem Planı’na (JCPOA) ilişkin atılacak adımları koordine etmek üzere anlaşma sağladıklarını açıkladılar. Taraflar, “Rusya ve Türkiye'nin, Eylem Planının diğer katılımcıları ile daha fazla iş birliği yapma ve bu yönde alınacak tedbirlerin koordinasyonu konusundaki kararlılığını” da doğruladı.

Zarif Çin’e Gitti

Çin Dışişleri Bakanlığı, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in 13 Mayıs Pazar günü Pekin’i ziyaret etme nedenini “İran nükleer meselesine ilişkin ilgili taraflarla görüş alışverişinde bulunma” olarak açıkladı.  Pekin, Trump'ın anlaşmadan çekilme kararından duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve anlaşmaya bağlı kaldığını söyledi. 16 Mayıs Çarşamba günü yapılan açıklamada, Çin'in “İran ile normal, şeffaf ve pragmatik iş birliğini sürdüreceği” söylendi.

Erdoğan ve Ruhani Filistin Hakkında Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde Ruhani “Siyonist rejimin suçlarının, Filistin halkını daha birleştirdiğini ve ABD’nin gerçek niyetinin ortaya çıktığını” söyledi. Erdoğan’ın İstanbul'daki olağanüstü İİT zirvesine katılma konusundaki davetini memnuniyetle karşılayan Hasan Ruhani, “İslam ülkeleri olarak ABD ve İsrail’e karşı daha güçlü bir ses çıkarmak için çaba göstermeliyiz” dedi. Ruhani ayrıca bu görüşmede “Ankara-Tahran ilişkilerinin derinleşmesinin iki ülkenin yararına olacağını; bölgede barış, istikrar ve güvenliği teşvik edeceğini” söyledi.

Lavrov, Nükleer Anlaşmadaki Son Durumu Kriz Olarak Değerlendirdi

Fransa, Almanya, İngiltere, Çin, İran ve Rusya, İran Nükleer Anlaşması’nın hükümlerine uyacaklarını belirterek tarafların yeni ortak eylem planını tartışmayı düşündüklerini açıkladı. ABD’nin anlaşmadan çekilmesiyle yaşanan süreci “kriz” olarak değerlendiren Lavrov, anlaşmanın olası bir zarar görmemesi ve yeni tehditlerin önlenmesi için mevcut mekanizmaların kullanılmasının önemini vurguladı.

AB, Nükleer Anlaşmanın Korunması İçin Söz Verdi

15 Mayıs Salı günü Brüksel’de bulunan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilmesinden ve İran’a yönelik yaptırımların tekrar uygulanmaya başlamasından bir hafta sonra Almanya, Fransa, İngiltere ve AB’nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Temsilcisi Federica Mogherini ile bir araya geldi. Avrupalı güçler ABD olmadan anlaşmayı koruyacaklarını ve Tahran’nın sözlerini yerine getirmesi için çabalaması gerektiği hususunda anlaştılar. Taraflar önümüzdeki haftalarda petrol ve doğal gaz ürünlerinin satışına, bankacılık faaliyetlerine ve AB’nin İran’daki yatırımlarının korunmasına ilişkin pratik çözümler bulma kararı aldılar.

Amerika İran Merkez Bankasının Başkanını Yaptırım Listesine Aldı

ABD Hazine Bakanlığının yeni yaptırım listesinde İran Merkez Bankası Uluslararası Departman Genel Müdür Yardımcısı Ali Terzi ve Irak Bellad-i İslami Bankasının Müdürü de yer aldı. Yaptırımlara neden olarak bu şahısların uluslararası terörizmi destekledikleri gösterildi. ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Hizbullah temsilcisi Muhammed Cafer Kasir, Devrim Muhafızları’nın yardımıyla para transferi yapmaktan suçlandı.

Rusya: Nükleer Anlaşmanın Ortak Komisyonu Haftaya Düzenlenecek

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, İran ve P5+1 üyelerinin Kapsamlı Eylem Planı çerçevesindeki çabalarını artırmasını istedi ve bu amaçla gelecek hafta Viyana’da ortak bir komisyon kurulacağını açıkladı.16 Mayıs Çarşamba günü, nükleer anlaşma müzakerecisi Sergei Ryabkov, bulunulan zamanda imzacı ülkelerin çabalarına ihtiyaç duyulduğuna ve bu çabaların ABD'siz de mümkün olabileceğine inandıklarını vurguladı. Ortak Komisyon toplantısında, mevcut duruma ilişkin konuların tartışılacağını söyledi. Ryabkov bu bağlamda, katılımcıların anlaşmayı destekleme ve sürdürme konusunda belirleyici bir mesaj vermelerinin öneminin altını çizdi.  Sergei Ryabkov ayrıca tarafların ilgili tüm konularda İran'la çalışmaya devam etme konusundaki kararlılıklarını ciddi bir şekilde taahhüt etmelerinin de gerekli olduğunu ifade etti.

“ABD Gibi Dostu Olanın Düşmana İhtiyacı Yok”

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, ABD Başkanı Donald Trump’ın kararı üzerine yaptığı açıklamada, AB’ye İran Nükleer Anlaşması’nın korunması için birleşme çağrısında bulundu. Tusk, Avrupa'nın “transatlantik bağı” muhafaza etmek zorunda olduğunu ancak “birlik içinde ve kararlılıkla” kendi başına hareket etmeye de hazır olduğunu belirtti. ABD gibi dostu olanın düşmana ihtiyaç duymayacağını söyleyen Tusk, AB ve İran'ın nükleer anlaşmayı korumak için 9 maddelik bir ekonomik plan üzerinde anlaşmaya varmasını işaret ederek AB'nin bağımsız olarak da hareket ettiğini ifade etti.

Nikki Haley Gazze’deki Şiddetten İran’ı Sorumlu Tuttu

Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley, 15 Mayıs Salı günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin acil oturumunda, Gazze'deki şiddetin, ABD'nin Kudüs'teki yeni elçiliğinin açılmasıyla ilgili olmadığını savundu. Haley, İran’ın bölgeyi istikrarsızlaştırmasına daha çok dikkat edilmesi gerektiğini ve Hamas’ın İran tarafından desteklendiğini sözlerine ekledi.

İran ve Türkmenistan Arasında İşbirliği

Türkmenistan Dışişleri Bakanı ve beraberindeki heyet İran’da bir dizi ekonomik ve siyasi içerikli görüşmeler yaptı. Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ve Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in yanı sıra İran Karayolları ve Kentsel Gelişim Bakanı ile de görüşmeler yaptı. Bu görüşmede iki ülke arasında ekonomik iş birliğinin geliştirilmesi ve ayrıca ulaşım alanında mevcut altyapının geliştirilmesi hususunda görüş birliğine varıldı. Bu toplantıda en önemli gündem maddesi İran-Türkmenistan arasında doğrudan uçuşların başlatılması başlığıdır. Özellikle iki destinasyon öne çıkmaktadır: Tahran-Aşkabat ve Meşhed-Aşkabat. Diğer bir önemli gündem maddesi iki ülke arasındaki transit geçiş maliyetlerinin azaltılmasıdır.

İran ve Çin Arasında Ticaret Artıyor

Çin gümrük raporlarına göre 2018’in ilk üç ayında Çin ve İran arasındaki ticaretin geçen yılın aynı dönemine göre %11 oranında artarak 10 milyar dolara ulaştığı belirtilmektedir. Çin’in Ocak-Mart 2018 döneminde İran’a ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre %4,5 artışla 4,32 milyar dolar oldu. Çin’in İran’dan ithalat oranında artış görüldüğü ve bu artışın önemli bir bölümünün petrol fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığı gözlemlenmektedir. Çin Ocak-Mart 2017 döneminde İran’dan 4,84 milyar dolarlık mal ithalat etmiş ve bu yıl Ocak-Mart döneminde ise bu rakam %16,6 artışla 5,66 milyar dolara ulaşmıştır. Petrol, Çin’in İran’dan ithalatında ilk sırada yer almaktadır.

Danimarkalı Şirket İran’da Çalışmayı Bıraktı

Petrol ve petrol ürünleri nakliyeciliği yapan Danimarkalı Torm Tanker Şirketi, İran’a yönelik yeni yaptırımları gerekçe göstererek yeni sipariş vermeyi durdurdu. Torm şirketinin dünya çapında petrol ürünleri taşıyan 79 tankeri bulunmaktadır. ABD hükümetinin geçen hafta nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklamasından sonra İran’a karşı yeni yaptırımlar başladı. ABD’nin yaptırımlarının İran’ın petrol üretimini nasıl etkileyeceği belirsiz kalsa da bu karar petrol fiyatlarının artmasına sebep oldu. Ayrıca, Almanya’nın Allianz sigorta şirketi İran ile ticari ilişiklerini durduracağını açıkladı. Allianz sigorta şirketinin sözcüsü yaptırımlar nedeniyle İran ile ilgili sözleşmeleri kesmeye hazırlandığını söyledi.

İran ve Türkiye’nin 30 Milyar Dolarlık Ticareti

İran Cumhurbaşkanlığı Temsilcisi Mahmud Vaezi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede, iki ülkenin 30 milyar dolarlık ticaret hacmi belirleme gücünün olduğu açıklamasında bulundu. Vaezi, iki ülkenin 30 milyar dolarlık ticaretine ulaşmak amacıyla başta ekonomik ve ticari olmak üzere tüm alanlarda Tahran-Ankara İlişkileri Stratejik Konseyi kararlarının uygulamaya geçiş sürecinin hızlandırılması gerektiğini söyledi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Washington’ın Nükleer Anlaşmadan çıkışını kınadı.

Kerec’de Kaçak İlaç

Elburz Eyaleti Emniyet Müdürü Abbas Ali Muhammediyan, kaçakçılıkla mücadele polisleri tarafından Kerec’de bir depoya yapılan operasyon sonucunda yaklaşık 20 milyar Riyal değerinde yerli ve ithal kaçak ilaç ele geçirdiklerini ve bu operasyonda bir kişinin tutuklandığını söyledi.

Diplomalı İşsizlik Sorunu

Meclis Eğitim ve Araştırma Komisyonu Üyesi Muhammed Gomi, gençlerin birçoğunun üniversiteden mezun olduktan sonra çalışmadıklarını, çok sayıda işsiz genç ile karşı karşıya olunduğunu ve diplomalı işsizliğin alarm verdiğini belirtti. Ülkenin üniversite eğitim sisteminin mevcut sorunlarının değerlendirilmesi için herhangi bir stratejisi olmadığını ve üniversite mezunu olup da bölümü ile alakalı bilgi sahibi olmayan birçok gencin olduğunu ve ülke istihdamına katkı sağlamaya yönelik bir eğitim olmadığını savundu. Muhammed Gomi, üniversitelerdeki eğitimin öğrencilerin eğitim taleplerine cevap vermesi gerektiğine dikkat çekerken şu anda İran’daki üniversitelerin toplum ve öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamadığını itiraf etmek zorunda olduğunu söyledi.

Öğretim üyesi Golamrıza Zarifiyan, İran’ın son yıllarda karşı karşıya kaldığı ciddi sorunlardan en önemlisinin ekonomi ile ilgili meseleler ve işsizlik olduğunu belirterek üniversite mezunu işsizlerin durumunun genel işsizlerden daha karışık olduğuna işaret etti. İran Eğitim Bakan Yardımcısı Mocteba Şeriati Niyaser, İran’daki işsizlik oranlarına dikkat çekerek ülkede genel işsizlik oranlarının yaklaşık %12,5 ve üniversite mezunu işsiz sayısının da %17 civarında olduğu açıklamasında bulundu.

Ahvaz’da 237 Milyon Riyal Sahte Banknot Bulundu

Huzistan Emniyet Müdürü Haydar Abbas Zade, Ahvaz asayiş birimlerinin yaptığı operasyon sonucunda 237 milyon Riyal sahte banknot ele geçirilirken sahte para basan 9 şahsın da tutuklandığını açıkladı. Ayrıca yapılan aramalar sonucunda bilgisayar, renkli yazıcı, özel kâğıt ve kesim makinaları gibi birçok malzeme de ele geçirildiği belirtildi

Tahran ve 16 Eyalette Kur’an Sergisi

İslami İrşad ve Kültür Bakanı Kur’an ve Ehl-i Beyt Yardımcısı Abdulhadi Fıkhîzade, 14 Mayıs Pazartesi günü yapılan bir basın toplantısında Tahran’da ve İran’ın diğer 16 eyaletinde organize edilecek olan 26. Uluslararası Kur’an-ı Kerim Sergisi hakkında bilgi verdi. Tahran’da, Humeyni’nin Türbesi’nde yapılacak olan Kur’an sergisi diğer eyaletlerde Ramazan şenlikleri kapsamında gerçekleştirilecek. 19 Mayıs’ta Humeyni mezar kompleksinin güney kısmında açılışı yapılan Kur’an sergisi Ramazan ayının 20. gecesine kadar her gün saat 17.00’dan 00.00’a değin ziyaretçilere açık olacağı belirtildi.

Abdulhadi Fıkhîzade, en az 15 bakanlık ve devlet kurumu, Kur’an üzerine araştırmalar yapan 32 sivil toplum kuruluşu, 16 üniversite öğrenci merkezi ve 15 ilim havzası ve havza merkezlerinin bu seneki sergiye katılacakları söyledi. Fıkhîzade, bu sene Tahran’da yapılacak olan Kur’an sergisinin İslam aleminde Kur’an hakkında yapılan en büyük organizasyon olacağı bilgisini verdi ve bu organizasyonun bir şahsa, bakanlığa ve bir örgüte ait bir hadise olmadığını, bütün kültürel ve Kur’an kurum ve kuruluşlarının organizasyonda yeni fikirleriyle birlikte katılım gösterebilecekleri mesajını paylaştı.

Fars Dilinin Öğreniminde Teknolojiden Yararlanılmalı

İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehromi, 14 Mayıs Pazartesi günü Fars Dili ve Edebiyatının Korunması Günü vesilesiyle Sâdi Kurumu tarafından düzenlenen bir basın toplantısında “Bugün dünyada Fars Dili ve Edebiyatına ilgi duyan büyük bir muhatap kitlesi ile karşı karşıyayız” diyerek birçok insanın İran’a gitmek, İran’ın tarihi, kültürel ve dini merkezlerini görmek arzusunu taşıdıklarını ve İran’ı daha iyi tanımak, İranlılarla daha iyi koşullarda iletişim kurmak için Farsça öğrenmeye istekli olduklarını belirtti. Azeri Cehromi, İran’da Sâdi Kurumu’nun bu arzuya sahip insanlara gerekli olan Farsça öğrenimini kolay hâle getiren hizmetlerde bulunduğunu ve bu hizmetlerinde günümüzde sürekli gelişmekte olan siber teknoloji imkânlarından yararlanıldığını açıkladı. Sâdi ve Bilgi Teknolojileri Kurumu arasındaki iş birliği ile Farsça öğretimi alanında dünya çapında daha hızlı bir ilerlemenin sağlanabileceğini inandıklarını ifade etti.

Kazerun’da Halk ve Emniyet Güçleri Arasında Çatışma

16 Mayıs’ı 17 Mayıs’a bağlayan gece Fars Eyaleti’nin Kazerun ilçesini iki ayrı bölgeye ayıracak olan hükümetin idari taksimatını halk protesto etti. Emniyet güçleri ile halk arasında çıkan olaylarda polis halkın üzerine ateş açtı. Fars Eyaleti Valisinin açıklamasına göre ölü, yaralı ve tutukluların olduğu olaylar esnasında kayda alınan videolarda açılan ateş sonucu öfkelenen halkın tutukluların konulduğu polis karakolunu ateşe verdiği görüldü.

6. Yeni Ufuk Konferansı Meşhed’de Başladı

6. Uluslararası Yeni Ufuk Konferansı Meşhed’de Avrupalı ve Amerikalı analistlerin katılımıyla başladı. “Kudüs, Filistin’in Kalıcı Başkenti” başlıklı uluslararası konferans, 18 Mayıs Cuma sabahı Al-Ghadir Hotel’de başladı. İki günlük etkinliğe 50’den fazla Amerikan, Avrupalı, Asyalı ve Rus bilim adamı ve siyasi yorumcu katıldı. Konferans, Ortadoğu ve dünyadaki son gelişmelere, özellikle ABD Başkanı Trump’ın ülkesinin büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma planını ele alıyor.

6 Aralık 2017’de Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak resmen tanıdığını açıklamıştı.

Isfahan Uluslararası Bilim Konferansına Ev Sahipliği Yapacak

Uluslararası Bilim Parkları ve İnovasyon Alanları Birliği (IASP), 35. Dünya Bilim Parkları ve İnovasyon Alanları Konferansını 2-5 Eylül tarihleri ​​arasında Isfahan Bilim ve Teknoloji Parkı’nda gerçekleştirecek. Uluslararası Bilim Parkları ve İnovasyon Alanları Birliği’nin IASP Genel Müdürü Luis Sanz, İran’a yaptığı son ziyarette Uluslararası ve Teknolojik İlişkiler Başkan Yardımcısı Ali Murtaza Birang’ı ziyaret etti. Ziyareti sırasında Sanz, dünyanın dört bir yanından 500’ün üzerinde katılımcının konferansa geleceğini duyurdu. “Sürdürülebilir Şehirlere ve Topluluklara Doğru: İnovasyon Ekosistemlerini Teşvik Etmek” temasıyla IASP 2018 Dünya Konferansı, inovasyon ekosisteminin ve şehirlerin sürdürülebilir kalkınmasında yazılım teknoloji parkları ve yenilik alanlarının rolünü araştıracak.