Haftalık Basın Özeti 13-19 Ocak 2018

Haftalık Basın Özeti 13-19 Ocak 2018
Haftalık Basın Özeti 13-19 Ocak 2018 (23-29 Dey 1396)
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

Amerika Sadık Laricani’yi Yaptırımlar Listesine Aldı

ABD Hazine Bakanlığı 12 Ocak Cuma günü yayımladığı bildiride İran Yargı Başkanı Sadık Laricani'yi insan hakları ihlali ve İran'ın silahlanma ve füze programını desteklediği gerekçesiyle yaptırım uygulanacak kişiler listesine alındığını açıkladı. Yaptırım uygulanacaklar listesinde Laricani dışında 13 İranlı kişi ve çeşitli İran kurumları da bulunmaktadır.

Tahran Savcısından Tutuklamalara İlişkin Açıklama

Tahran Savcısı Abbas Caferi Devlet Abadi protesto gösterilerinden dolayı tutuklananlardan geçen hafta 140 kişinin, bu hafta içinde ise 300 kişinin gerekli incelemeler yapıldıktan sonra serbest bırakıldığını açıkladı. Tahran Milletvekili Mahmud Sadıki geçen hafta ülke genelinde son verilere göre yaklaşık olarak 3 bin 700 kişinin tutuklandığını belirtmişti.

Protesto Gösterilerinde 25 Kişi Hayatını Kaybetti

Yargı Sözcüsü Muhsin Ejei 14 Ocak Pazar günü yaptığı açıklamada protesto gösterilerinde protestoculardan ve güvenlik güçlerinden toplam 25 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Olaylardan hemen sonra bazı kaynaklarda sadece protestoculardan 21 kişinin öldüğü yazılmıştı.

İİT Parlamento Birliği Tahran’da Toplandı

İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği 13. Konferansı 44 ülkenin temsilcilerinin katılımıyla 13 Ocak Cumartesi günü Tahran'da toplandı. Meclis Toplumsal İşlerden Sorumlu Komisyonu Başkanı Abdul Rıza Azizi bu toplantıya İİT üyesi 54 ülkenin davet edildiğini ancak 44 ülkenin iştirak ettiğini söyledi. Azizi, katılımcılardan 16’sının meclis başkanı, 14’ünün meclis başkanvekili ve diğerlerinin ise milletvekilleri ile parlamento dostluk grubu başkanları düzeyinde olduğunu belirtti. Azizi son olarak bu toplantıda Filistin başta olmak üzere İslam dünyasının sorunlarının ele alındığını ifade etti. TBMM Başkanı İsmail Kahraman da bu toplantıya katılmak için 15 Ocak Pazartesi günü Tahran’a gitti. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani 16 Ocak Salı günü konferansta bir konuşma yaptı. Katılımcılar aynı gün Devrim Rehberi Ali Hamenei ile de bir görüşme gerçekleştirdiler. Konferans 17 Ocak Çarşamba günü yayımlanan bildiriyle sona erdi.

Cuma İmamları Üniversitelerin Mütevelli Heyeti Oldu

İslami Azad Üniversitesi Rektörü Ferhad Rehber aldığı kararla üniversitelerin bulunduğu her şehirde o şehrin Cuma imamını üniversitenin mütevelli heyetine atadı. Ayrıca sekiz maddelik yeni yönetmelikle birlikte üniversitelerde konser programları ve kız erkek karışık gezi programları yasaklandı.

*İslami Azad (özel) Üniversitesinin ülke genelinde 400’den fazla şubesi bulunmaktadır. 2016-2017 yılı verilerine göre, Kültür Devrimi Yüksek Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren üniversitede toplam 1 milyon 620 bin öğrenci eğitim görmektedir.

Tahran Belediye Başkanı’ndan Kalibaf Açıklaması

Tahran Belediye Başkanı Muhammed Ali Necefi, 14 Ocak Pazar günü yaptığı açıklamada eski Belediye Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf’ı yolsuzlukla suçlayan ifadeler kullandı. Necefi, Kalibaf’a karşı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde belediyenin bütçesini kullanmak, seçim arifesinde bir anda 13 bin kişiyi işe almak ve belediye personeli için ayrılan fonda yolsuzluk yapmak gibi suçlamalarda bulundu. Necefi, belediye olarak Kalibaf’ın bu yolsuzluklarını yargıya taşıyacaklarını da belirtti. Kalibaf’ın Polis Teşkilatı şirketlerinden biriyle yaklaşık 325 milyon dolarlık anlaşma yaptığını hatırlatan Necefi, bunun sadece 40 milyon dolarının şirket hesabına yatırıldığını savundu. Necefi, paranın geri kalanının ise Kalibaf’ın yardımcılarından birinin sekreterinin hesabına yatırıldığını ve bu paranın seçimlerde kullanıldığını da iddia etti.

Trump’ın Kararına İran’dan Tepki

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin İran ile P5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya) arasında 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşma kapsamında sağlanan yaptırım muafiyetini "son kez" 120 günlüğüne uzatmasına İran’dan tepki geldi. Amerika’nın dünya kamuoyunun karşısında durarak uluslararası bir anlaşmayı ihlal etmek istediğini ancak bunda başarısız olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, birkaç ülke hariç bütün dünyanın ABD’nin karşısında durduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri de “ABD Nükleer Anlaşmadan çekildiği takdirde kendisinin zarara uğrayacağını bilmelidir. İran her türlü ihtimale karşı hazırlıklıdır” açıklamasında bulunurken Dışişleri Bakanı Cevad Zarif bildirinin anlaşmayı zayıflatmaya yönelik beyhude bir çaba olduğunu söyledi. Meclis Başkanı Ali Laricani, meclisin nükleer anlaşmanın yapısında hiçbir değişikliği kabul etmeyeceğini belirtti. Dışişleri Bakanlığı da Trump'ın kararıyla ilgili 10 maddelik bir bildiri yayımlayarak bu kararı kınandı. İran’ın anlaşmadan doğan taahhütlerine bağlı kaldığının vurgulandığı bildiride nükleer anlaşmada herhangi bir değişikliğin kabul edilmeyeceği de vurgulandı.

Telegram Sansürü Kaldırıldı

28 Aralık (2017) Perşembe günü başlayan protesto gösterileri nedeniyle Milli Güvenlik Yüksek Konseyi (MGYK) kararıyla İran’da yaygın olarak kullanılan sosyal medya uygulaması Telegram’a erişim engellenmişti. Telegram uygulaması MGYK Başkanı da olan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin talimatıyla 13 Ocak Cumartesi günü erişime açıldı.

Sanchi Gemisi Tamamen Battı

Çin sahillerinde 6 Ocak’ta bir İran petrol tankeri ile Çin kargo gemisinin çarpışması sonucu gemide çıkan yangın yaklaşık 9 gün sürdü. 15 Ocak Pazartesi günü tamamen batan gemide bulunan 30’u İranlı, 2’si Bangladeşli 32 kişilik mürettebatın öldüğü açıklandı. Yapılan arama çalışmalarında şu ana kadar üç kişinin cesedine ulaşıldı.

Cuma İmamından Bütçe Eleştirisi

Tahran Cuma İmamlarından Kazım Sadıgi 12 Ocak Cuma günü verdiği hutbede bütçe görüşmelerinde dini eğitim çevrelerine ayrılan bütçenin üniversitelere nazaran az olduğunu savundu. Ülkenin dini bilimler konusunda ilerlemesinin bütçeye bağlı olduğuna işaret eden Sadıgi, dini bilimlerde geri kalmanın medeniyet açısından da geriliği getireceğini belirtti. Sadıgi bu nedenle dinin yaygınlaşması için dini eğitim çevrelerine ve dini kültür merkezlerine uygun bir program öngörmeleri gerektiğini vurguladı.

Muhammed Hatemi’den Protestolara İlişkin Açıklama

İran eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi 15 Ocak Pazartesi günü kendi web sitesinden yaptığı yazılı açıklamada Çin sahillerinde batan Sanchi Gemisinde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi. Hatemi ayrıca ülkede yaşanan son sokak olaylarına değindi. Halkın, sorunlarını ve taleplerini dile getirmesi için uygun bir ortam hazırlanmalı diyen Hatemi, bütün devlet kurumlarının kendi kusurlarını kabul etmesi gerektiğini söyledi.

Tahran Belediyesinde 4,5 Milyar Dolar Kayıp

Tahran Belediye Meclisi Bütçe Komitesi Başkanı Mecid Ferhani belediyede 4,5 milyar doların kayıp olduğunu savundu. 2005-2017 yılları arasında belediyenin gelir ve giderleri hesaplandığında büyük bir açık olduğunu belirten Ferhani, 12 yıl içinde 4,5 milyar doların kayıp olduğunu iddia etti ve bu paranın nereye gittiğini sorguladı. Tahran Belediyesini 2005-2017 yıllarında Muhammed Bakıf Kalibaf yönetmişti.

Azad Üniversitesi Suriye’de Şube Açacak

İslami Azad Üniversitesi Kurucular ve Mütevelli Heyetlerinin Başkanı Ali Ekber Vilayeti 16 Ocak Salı günü yaptığı açıklamada Azad Üniversitesi’nin Suriye’de şube açacağını söyledi. Beşşar Esad’a mektup yazdığı belirten Vilayeti, mektupta Azad Üniversitesi’nin Suriye’de şube açmak için hazırlandığını anlattığını ve Esad’ın da Suriye’deki tüm şehirlerde Azad Üniversitesi’nin şube açması için talimat verdiğini aktardı. Geçen hafta Irak Meclis Başkanı Hummam Hamudi ile yaptığı görüşmeye de değinen Vilayeti, Hamudi’nin de Irak’ta Azad Üniversitesinin kurulmasına istediğini aktardı. Velayeti daha önce imzalanan protokole göre Kerbela, Necef, Bağdat, Basra ve Erbil şehirlerinde Azad Üniversitesi’nin şube açacağını ifade etti. Vilayeti, Hasan Nasrullah’la görüşmesi sırasında Nasrullah’ın Azad Üniversitesinin Lübnan’daki şubesini ülke genelinde kapsamlı bir üniversiteye dönüştürmesi için Lübnan Yüksek Eğitim Bakanlığına başvuruda bulunacağını söylediğini de ilave etti.

‘Bitmeyen’ Hava Kirliliği Sorunu

Sağlık Bakanlığı Hava Sağlık Grubu Başkanı Abbas Şahseveni yaptığı açıklamada ülkede yılda yaklaşık 360 bin kişinin öldüğünü ve bu ölümlerin takriben 36 bininin hava kirliliğiyle ilgili olduğunu söyledi. 2015 yılında nüfusu 30 milyonu bulan 25 şehirde 12 bin 800 kişinin hava kirliliğinde dolayı hayatını kaybettiği aktaran Şahseveni, Tahran'da bu sene 4 bin 300 kişinin, geçen sene ise 4 bin 810 kişini aynı nedenlerle hayatını kaybettiğini belirtti. Şahsuni ayrıca, hava kirliliğinin hükümete çok fazla ekonomik yük getirdiğini ifade etti.

Kasımi: ABD Suriye Krizini Alevlendiriyor

İran, ABD'nin Ortadoğu'daki "yıkıcı" politikalarını tersine çevirme çağrısı yaparak Suriye'nin Türkiye sınırı yakınında militan bir güç kurarak Arap ülkelerinin içişlerine karışmasını "bariz müdahale" olarak kınadı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi Salı günü yaptığı açıklamada, ABD planının Suriye'nin içişlerine müdahale edilmesinin "net bir örneği" olduğunu söyledi.

İran ve Kırgızistan İkili İlişkiler Kuracak

İran ve Kırgızistan, birçok sektörde ikili ilişkiler kurmayı düşünüyor. Gazetelerde yer alan bir habere göre, iki ülke arasında 10 yıllık uzun vadeli bir iş birliği anlaşması imzalandı. İran Büyükelçisi Ali Mücteba Ruzbehani, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 25. yıldönümü dolayısıyla gazetecilere yaptığı açıklamada, varılan anlaşmanın ekonomik ilişkilerin gelişmesini sağlayacağını söyledi.

İran ve Senegal Arasında Ticari İlişkiler

İran Afrika’da özellikle Senegal ile, otomobil ve traktör imal etmek için ekonomik ilişkiler geliştirmeye başladı. Pazartesi günü Tahran'da İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve Senegal Meclis Başkanı Mustafa Niyas bir araya geldi. Zarif, toplantı sırasında, "Senegal ile otomobil ve traktör imalatı yapmaya ve üretilen bu araçları komşu ülkelere ihraç etmeye hazırız" dedi.

Burkina Faso Milletvekili İran’la Parlamento İlişkilerinin Genişletilmesi Çağrısında Bulundu

Burkina Faso parlamentosu Başkan Yardımcısı Salifu Timore 15 Ocak Pazartesi günü yaptığı konuşmada, özellikle parlamento faaliyetleri alanında İran'la olan ikili ilişkilerin genişletilmesi yönünde çağrıda bulundu. Timore, iki ülkenin karşılıklı işbirliğini güçlendirecek ortak görüşlere sahip olduklarını söyledi.

İran ve İsviçre’den Ortak Projeler

Kadın Ve Aileden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Masume Ebtekar, Tahran'da 14 Ocak Pazar günü İsviçre Büyükelçisi Marcos Lightner ile bir araya geldi. İran ve İsviçre, ortak projeler başlatarak kadınların güçlendirilmesi için izlenecek yolları tartıştılar.

İran Savunma Bakanı: “Füze Programımızı Müzakere Konusu Yapmayız”

Çeşitli medya kuruluşlarında çıkan İran’ın füze programıyla ilgili yabancı ülkelerle müzakere yapmayı kabul ettiğine dair yayınları yalanlayan İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Amir Hatami, “İran İslam Cumhuriyeti, hiçbir ülkenin içişlerine ve savunma politikalarına karışmasına izin vermeyecektir” dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı: “Nükleer Programa İlişkin Anlaşmayı Destekliyoruz”

İran’ın nükleer programına ilişkin Kapsamlı Ortak Eylem Planı'nı (KOEP) desteklediklerini bir kez daha vurgulayan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, “Tüm tarafların eylem planıyla ilgili olan yükümlülüklerini yerine getirmesini umuyoruz” ifadelerini kullandı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: “Tüm Müslüman ülkelerle olan ilişkilerimizi derinleştireceğiz”

Umman Meclis Başkanı Halid bin Hilal El-Mevali ile görüşen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “İran, Umman da dahil olmak üzere tüm Müslüman ülkelerle kardeşçe ilişkilerini derinleştirecektir” ifadelerini kullandı.

Tahran’da Toplanan 13. İİT Parlamento Birliği ABD’nin Kudüs Kararını Kınadı

İran’ın başkenti Tahran’da gerçekleştirilen 13. İİT (İslam İşbirliği Teşkilatı) Parlamento Birliği oturumuna katılan üye ülkeler, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını kınadı.

İran ve Rusya Dışişleri Bakanları Telefon Görüşmesi

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la telefonda görüştü. Görüşmede, Suriye krizi ve İran nükleer anlaşması hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

İran'ın Avrupa Ülkelerinden İthalatında Önemli Artış

İran’ın Avrupa ülkelerinden yapmış olduğu ithalat bir önceki yılın ilk dokuz aylık dönemine göre ciddi bir şekilde artış gösterdi. Gümrük istatistiklerine göre, İran'ın Avrupa ülkelerinden yaptığı ithalat artışı, aynı dönem bakımından İran'ın bu ülkelere yapmış olduğu ihracattaki artışın oldukça üstünde. Özellikle bazı Avrupa ülkelerinin İran’dan yaptıkları ithalatta hissedilir bir azalma olurken İran’a yaptıkları ihracatta genel olarak artış gözlemleniyor.  Örneğin, İran'ın İngiltere'den ithalatı bu yılın ilk dokuz ayında %117 artarken İran'ın İngiltere’ye yaptığı ihracat sadece %10,9 arttı.  İran'ın İspanya'dan ithalatı%25,1 oranında artarken, İspanya'ya yapılan ihracat%44,2 azaldı. Bu yılın ilk dokuz ayında, Fransa’dan İran’a yapılan ihracat %66 artarken Fransa’nın İran'dan bu ithalatı %35 arttı. Fransa’ya benzer bir durum İtalya için gözlemlendi. İtalya’dan İran'a yapılan ihracat %26,3, ithalatı ise %29,5 arttı. Bulgaristan, Türkiye, Polonya ve Hollanda gibi ülkeler ilk dokuz ayda İran’dan daha az mal ithal eden ancak ülkeye yaptıkları ihracatı önemli ölçüde artırmayı başaran ülkeler.

Tahran ve Yeni Delhi Arasında Demiryolu Anlaşması

İran’ın Ulaştırma Bakanı Abbas Akhoundi, İran ve Hindistan'ın 2 milyar dolarlık demiryolu anlaşmasını konusunda sona yaklaştığını bildirdi. Hindistan’a üç günlük bir ziyaret gerçekleştiren Akhoundi , Hintli yetkililerle yaptığı görüşmelerde üç önemli konuyu ele aldıklarını ve ilk olarak bir milyar dolar değerindeki Chabahar-Zahedan demiryolu projesinden konuştuklarını söyledi. Son olarak İran'a yaptığı ziyarette Hintli yetkililerin güneydoğu İran'daki demiryolu projesine mali katkıda bulunma planlarını sunduklarını aktaran Akhoundi, hedeflerinin kargo trenleri için 200 lokomotif imal etmek olduğu dile getirdi. Akhoundi ayrıca Hindistan'ın üç yıl içinde uygulanması planlanan 600 milyon dolarlık projenin finansmanına hazır olduğunu duyurduğunu da sözlerine ekledi. Lokomotiflerin bazıları İran'da üretilecek. Demiryolları ortak imalatı, iki ülke arasında görüşülen üçüncü meseleydi ve Akhoundi parçaların bir kısmının Hindistan'dan satın alınacağını, ancak büyük kısmının İran'da üretileceğini ifade etti.

İran-İtalya Arasında 5 Milyar Euroluk Kredi Anlaşması

İran Merkez Bankası, ülkenin kalkınma ve üretim projelerini finanse etmek amacıyla İran bankaları ve Invitalia Global Investment Institute arasında 5 milyar Euro'luk kredi anlaşması imzaladığını açıkladı. Merkez Bankası'na göre, bu krediyi iç hukuk ve düzenlemeler, özellikle Altıncı Kalkınma Planında zikredilen hedefler ile bütçe amaçları çerçevesinde uyumlu alanlarda kullanılacağını bildirdi. Ayrıca, ilgili kuruluşlar tarafından onaylanmış ve lisansları almış olan tüm kamu sektörü ve sivil toplum projeleri bu tesisi kullanabilecek. İtalya, son aylarda Hindistan, Çin, Güney Kore, Danimarka, Avusturya ve Rusya ile yapılan anlaşmanın imzalanmasından sonra finans sözleşmesinin imzalandığı yedinci ülke haline geldi. Bazı ülkelerle yapılan finansal ön anlaşmalar çeşitli nedenlerle durdurulmuştu.

İran ve Ermenistan Arasında 2018’in İlk Anlaşması

Ermenistan'ın Gürcistan sınırındaki Bagrataşen sınır muhafız köprüsü İranlı Ariana şirketi tarafından yapılacak. İran’ın Erivan Büyükelçisi Sajjadi Ermenistan Ulaştırma ve Enformasyon Teknoloji Bakanı Vahan Martirosyan davetiyle bakanlıkta yapılan imza törenine katıldı. Bu projenin Ariana Şirketi için büyük bir kazanım olduğunu dile getiren Martirosyan, şirketin bu projeyi kaliteli bir şekilde tamamlayacağına inandığını söyledi. Projenin 19 ay içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.

Leman Yılmaz, 36. Fecr Festivali Tiyatro Jüri Üyesi

Uluslararası 36. Fecr Festivali çerçevesinde organize edilen Fecr Tiyatro Festivali, “Uluslararası”, “İran A” ve “İran B” kategorilerinde olmak üzere üç kategoride düzenlenmektedir. Bu yılki Fecr Festivali uluslararası tiyatro jüri üyeleri, İsviçre’den Nicolas Helbling, Türkiye’den Leman Yılmaz, Hollanda’dan Lucia van Heteren, İran’dan Behzad Kadiri ve Mo’temed Arya olarak belirlendi. Bu jüri üyeleri Fecr Festivali Uluslararası Tiyatro gösterisinde 18 tiyatro eserinin jüri üyeliğini yapacaklar.

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde Lisans ve Yüksek Lisans öğrenimi görmüş ve İstanbul Üniversitesi’nde Drama ve Eleştiri alanında doktora yapmış olan Leman Yılmaz, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın tiyatro festivali müdürlüğü görevinde bulunmuş ve halen Beykent Üniversitesi Gösteri Sanatları Yönetimi bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

İran’da Kültürel Alanda İlk Yabancı Sergi: Ermenistan Sergisi

İran’da “Ermenistan Kültür Gecesi” ve yaklaşık üç ay süren “İran-Ermenistan: Bir Toprak Hatırası” başlıklı bir sergi düzenlendi. İran ve Ermenistan cumhurbaşkanlarının katılımı ile geçen yıl ilk defa iki ülke müzeleri arasında iş birliği alanında anlaşma imzalanmıştı. Bu anlaşmanın ardından ilk yabancı sergi özelliği taşıyan, İran Ulusal Müzesinde düzenlenen “İran-Ermenistan: Bir Toprak Hatırası” sergisinde Ermenistan müzelerinden getirilen yaklaşık 103 eser sergilendi. Bu sergiyi çoğunluğu öğrenci, akademisyen ve yabancı turistler olmak üzere 45 binden fazla kişi ziyaret etti. Sergisinin kapanış törenine Ermenistan’ın İran Büyükelçisi Aradeşes Tomaniyan ve İran Müzeleri Genel Müdürü Cebrail Novkende katıldı. İran Müzeleri Genel Müdürü Cebrail Novkende, son 80 yıl içerisinde İran Ulusal Müzesinde birçok sergi düzenlendiğini fakat bu serginin ilk yabancı sergi olduğunu belirtti.

Kum’da 5,5 Ton Uyuşturucu Yakalandı

İran’ın Kum Eyaleti Narkotik Şube Müdürü Seyit Mehdi Sadeki, uyuşturucu ile mücadele toplantısında 2017 yılında Kum Eyaletinde yaklaşık 5,5 ton ağırlığında çeşitli uyuşturucu madde yakalandığını ve 22 uyuşturucu çetesinin ve 125 uyuşturucu kaçakçısının etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Kum Eyalet Valisi Golam Abbas Belfekih, Kum’da 2017 yılında uyuşturucu satıcısı, dağıtıcısı ve kullanan kişiler olmak üzere toplamda 13 bin 200 kişinin tutuklandığını belirtti. Kum Eyaleti Narkotik Şube Sekreteri Ebul Fezl Şerifi de gerçekleştirilen bu toplantıda uyuşturucu bağımlılığının azaltılması için öğretmenlere verilen eğitimlere dikkat çekerek 148 atölye çalışmasında 3885 öğretmenin eğitime tabi tutulduğunu ifade etti.

İran ve Ermenistan Meclisleri Arasında İş Birliği Genişliyor

İran'ın Ermenistan Büyükelçisi Seyit Kazım Sejjadi, İran-Ermenistan Meclis Dostluk Grubu Başkanı Vahram Bağdasaryan ile görüştü ve görüşmede iki ülke meclisi arasında işbirliği ve dostluk çalışmalarının daha da artması gündeme getirildi. Seyit Kazım Sejjadi, İran ve Ermenistan arasında ticaret ilişkilerinin kolaylaştırılması ve iki ülke arasında ticari teşvik yapılması çağrısında bulundu. İran-Ermenistan Meclis Dostluk Grubu Başkanı Vahram Bağdasaryan, son Tahran seyahatinde meclis yetkilileri ve özellikle İran-Ermenistan Meclis Dostluk Grubu ile yapılan istişarelerin olumlu geçtiğini açıkladı. Görüşmede Meclis Dostluk Grubu üye milletvekillerinin yanı sıra meclisin diğer komisyonlarının üye milletvekilleri hazır bulundu. Her iki taraf da Ermenistan Meclis Başkanının yakın zamanda Tahran’a yapacağı seyahatle birlikte iki ülke arasındaki işbirliğinin artmasından umutlu olduklarını belirtti.

Traktör Sazi Futbol Kulübüne 40 Milyon Tümen Para Cezası

İran Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu, Tebriz’in Traktör Sazi Futbol Kulübüne 40 milyon Tümen para cezası verdi. Disiplin Kurulu toplantısında alınan kararda, “Geçen haftalarda Traktör Sazi ve İstiklal futbol takımları arasında oynan müsabakada Traktör Sazi taraftarlarının ırkçı ve hakaret içerikli tezahüratlarından dolayı Traktör Sazi futbol takımına 40 milyon tümen para cezası verildiği açıklandı.

İran, Orta Asya ve Kafkasya Kültürel Diyaloglar Meclisi Çalışmalara Başladı

İran, Orta Asya ve Kafkasya Kültürel Diyaloglar Meclisi, 12 Ocak Pazar günü Mazenderan Üniversitesi'nde İranlı ve yabancı araştırmacılar, akademisyenler ve yetkililerin katılımıyla başladı. Konferansın Bilim Sekreteri Ali Ekber Caferi konferansa 70 civarında makale gönderildiğini söyledi. IRNA'ya göre, konferansın amacı, Orta Asya ve Kafkasya'daki ülkeler arasında kültürel ve tarihsel ortak noktalara değinmek, sürdürülebilir gelişmeyi ve ikili güveni teşvik etmekti. Etkinliğe Kazakistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Nahçıvan, Ermenistan, Kırgızistan, Özbekistan, Gürcistan ve Türkiye'den gelen akademisyenler bu toplantıda hazır bulundular. Türkiye’den İstanbul Üniversitesinden Prof. Dr. Ali Güzelyüz ve Prof. Dr. İlber Ortaylı katıldı.

İran-İspanya Turizminde İşbirliği

İran Kültür Varlıkları, El Sanatları ve Turizm Kurumu Başkanı Ali Asghar Mounesan, İspanyol Turizm Şirketleri Müdürü Joan Gaspart ile birlikte turizm sektöründe işbirliğini ilerletme konusunda görüşmelerde bulundu. Madrid'deki Uluslararası Turizm Fuarı'nın oturum aralarında yapılan toplantılarda her iki yetkili İran'da otelcilik ve turizm ile ilgili hizmetlerde aktif olan yabancı şirketlerin varlığını da görüştü. Ali Asghar, İran’ın kültürel potansiyeline değindi ve İspanyol turizm şirketlerine İran piyasasına girmeleri için çağrıda bulundu. Gaspart, İran’ın turizm potansiyeline değindi ve İspanyol şirketlerin İran pazarındaki durumunu görüşmek için İran’a ziyarette bulunmaya hazır olduğunu söyledi. Uluslararası Turizm Sergisine, kamu ve özel sektör temsilcilerini içeren bir İran heyeti de katıldı.

İranlı ve Pakistan Arasında Bilim ve Teknoloji Alanında İşbirliği

Pakistan Bilim ve Teknoloji Bakanı Rana Tanveer Hüseyin, İranlı mevkidaşının özel daveti üzerine Tahran'da bazı ziyaretlerde bulunuyor. Bu ziyaret sırasında Tahran'da İranlı ve Pakistanlı üst düzey bilim ve teknoloji uzmanları bir araya geldi. İran Bilim Araştırma ve Teknoloji Bakanı Mansur Golami ve Pakistan Bilim ve Teknoloji Bakanı Rana Tanveer Hüseyin, bu toplantıda hazır bulundular. Hem Pakistan'ın hem de İran'ın tarih boyunca önemli ilişkiler kurduğunu dile getiren Pakistanlı bakan Rana Tanveer Hüseyin, her iki tarafın da bilimsel ve teknolojik işbirliği üzerine ortak çalışmalar yaparak işbirliklerini ilerleteceklerini söyledi. Taraflar Pakistan Bilim Vakfı tarafından sunulan bir öneriyi görüştü ve taraflarca ortaklaşa finanse edilen projeleri değerlendiler. Bu bağlamda Pakistan Bilim Bakanlığı ve İran İslam Cumhuriyeti Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan çeşitli anlaşmalara değinildi. Pakistanlı Bakan, İranlı mevkidaşına bio-teknoloji, yenilenebilir enerji vb. alanlardaki yardımları için teşekkür etti.

Ertuğrul Sağlam Traktör Sazi Kulübü ile Anlaştı

Türk Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam, Traktör Sazi Futbol Kulübü ile anlaşma imzalamak için 18 Ocak Perşembe günü Tebriz’e gitti. Traktör Sazi Kulübü daha önce bir diğer Türk antrenör olan Mustafa Denizli ile yoğun görüşmelere rağmen anlaşamadığı ve Denizli’nin Tebriz takımından 1,5 sezon için 2 milyon dolar talep ettiği belirtildi. Ertuğrul Sağlam’ın Tebriz temsilcisi ile sezon sonuna kadar anlaşma imzalayacağı ve gelecek sezon için de iki tarafın anlaşması neticesinde devam edeceği açıklandı.