Haftalık Basın Özeti 15-21 Aralık 2019

Haftalık Basın Özeti 15-21 Aralık 2019
24-30 Azer 1398
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

Selami: Bağımsızlık için Güçlenmekten Başka Seçeneğimiz Yok

Devrim Muhafızları Komutanı Selami, tam bağımsızlığı elde etmek için güçlü olmaktan başka çareleri olmadığını ve bugünün gücünün de bilim ve teknoloji olduğunu vurguladı. Selami, “Bugün ülkelerin gücü ve genişliği, geleneksel olarak değerlendirilen zahiri ve fiziksel göstergelerle ölçülmemektedir, diğer taraftan nüfusun çokluğu ve coğrafi büyüklüğü de bir ülkenin gücünün iyi bir göstergesi değildir.” dedi. Ancak, zihinsel genişliğin ve yönlendirici aklın bir ülkenin büyüklüğünün belirleyicisi olduğunu söyledi.

Üç Bakanın Gensoruyla Azledilmesi İptal Oldu

İran İslami Şura Meclis sözcüsü Esedullah Abbasi, Eğitim ve Öğretim, İçişleri ve Petrol Bakanlarının gensoruyla azledilmesinin ortadan kalktığını açıkladı. Abbasi, “Eğitim ve Öğretim Bakanı’nın azledilmesi Eğitim ve Araştırıma Komisyonunda gözden geçirildi ve milletvekilleri bakanın komisyondaki açıklamalarını ikna edici bulduğundan azli yönündeki gensoru talebi iptal edildi.” dedi. Diğer taraftan da İçişleri Bakanı ve Petrol Bakanı’nın azledilmesi için verilen gensoru imzalarının milletvekilleri tarafından geri çekmesiyle iptal olduğu belirtildi.

Ali Mutahhari: Milletvekilleri Kararlarında Özgür Değiller

Tahran Milletvekili Mutahhari, milletvekillerinin karar vermede özgür, rahat ve bağımsız olmadıklarını ancak bu koşullarda da sandıklara küsülmemesi gerektiğini ve ümitsiz olunmamasına inandığını belirtti. Mutahhari, “Baştan beri İslam Cumhuriyeti sistemini ve İslami prensipler çerçevesinde demokrasinin var olduğunu ve halkın İslam’a olan bağlılığının cumhuriyetçilikle bağdaşmadığını gösteren bir yorum yarattık; elbette İslam Cumhuriyeti yorumu halkının İslam’a inanmadığı bir ülkede kabul görmez ancak ülkemizde kabul edilen bir yorumdur.” dedi.

Uzmanlar Meclisi Aday Adayları için İçtihat Sınavı Gerçekleştirildi

Tasnim Haber Ajansı’na göre Uzmanlar Meclisi’nin beşinci dönem ilk ara seçiminin aday adayları 19 Aralık Perşembe günü saat 07.30’da Kum’daki Kuds-i Musalla Camiinde içtihat sınavına tabi tutuldular, içtihat sınavı saat 16.00’a kadar devam etti. Uzmanlar Meclisine Tahran, Horasan-i Rezevi, Kuzey Horasan, Fars ve Kum eyaletlerinden 7 sandalye için toplam 303 kişi aday adaylık başvurusunda bulundu.

Katar Savunma Bakanı Bölge İstikrarı için İran ile Diyalog Kurma İhtiyacını Vurguladı

Katar Savunma Bakanı Halid Bin Muhammed Al Atiye 19. Doha Forumunda bölgesel krizlere ve çözüm yollarına yönelik konuşma yaptı. Bakan, bu doğrultuda bölgede istikrar sağlamanın tek yolunun İran ile müzakere etmek olduğunu belirtti. Al Atiye, bunun için bölgedeki tüm ülkeleri İran ile diyalog kurmaya davet etti, aksi takdirde gelecek nesilleri zorlukların beklediğine dair uyarıda bulundu.

Ruhani: Amerika Yaptırımları Yasadışı ve Acımasız

İran Cumhurbaşkanı Ruhani Malezya ve Japonya ziyareti için Tahran’dan ayrılmadan önce gazetecilere ABD yaptırımları hakkında açıklamalarda bulundu. Ruhani, ABD yaptırımlarının illegal olduğunu belirterek, diğer ülkelerin de yaptırımlara karşı olduğunu ve İran ile iyi ilişkiler kurmak istediklerini belirtti.

Moskova: ABD’nin Uymadığı BMGK Kararlarına İran’ın Uymasını Beklemeyin

Rusya’nın Birleşmiş Milletler temsilcisi Vasily Nabenzia 19 Aralık Perşembe Günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısında İran’ın ABD’nin 2231 sayılı Çözüm ihlallerine karşılık cevap verme hakkına sahip olduğunu belirtti. Nabenzia, “Kimse İran’dan, ABD’nin yerine getirmediği BMGK kararlarını yerine getirmesini istememelidir.” dedi. Nabenzia ayrıca, İran’ın Nükleer Anlaşma’ya dönük taahhütlerinin azaltılmasının, IAEA’ya bilgi verilerek IAEA müfettişleri tarafından denetlenerek yapıldığını hatırlattı.

ABD Yaptırımları İran Döviz Rezervini Düşürdü

ABD yetkililerine göre İran sahip olduğu 100 milyar dolarlık döviz rezervinin sadece 10 milyar dolarına ulaşım sağlayabilmektedir. Kalan kısım ise yaptırımlar dolayısıyla diğer ülkeler tarafından bloke edilmiş durumda. IMF verilerine göre İran’ın döviz rezervi 2018’de 101 milyar dolar civarındayken bu rakamın 2019’da 85 milyar dolar seviyesine indiği ve 2020’de İran’ın döviz rezervinin 65 milyar dolara kadar gerileyeceği tahmin edilmektedir.

İranlılar Türkiye’de Konut Satın Alımında Artış

TÜİK verilerine göre İran vatandaşları 2019’un ilk 11 ayında Türkiye’de 4 bin 600 konut satın almıştır ve bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre %27 oranında artış göstermektedir. Bu rakam 2017 ve önceki yıllarla karşılaştırıldığında 6 kat artış yaşanmıştır. Aynı dönemde Türkiye’de İranlılar konut satın alımında ikinci sırada yer alırken Iraklılar 6 bin 699 konut satın alarak ilk sırada yer almaktadır.

Çin, İran’da Demiryolu Projesini Yeniden Açtı

İran’ın İsfahan Eyalet Valisi Abbas Rezaei, Çin’in Tahran-Kum-Isfahan hızlı tren projesini finanse etmek için 1,94 milyar dolarlık kredi imkânını yeniden açtığını belirti. Projenin sözleşmesi 2015 yılında CREC olarak da bilinen China Railway Group Limited Şirketi ile anlaşmıştı. Projenin 2021 yılında sona ermesi beklenmektedir.

İranlıların Türkiye’de Yatırım Hareketi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından sağlanan verilere göre Ocak-Ekim 2019 döneminde Türkiye’de 10,682 yabancı sermayeli şirket kurulmuştur. Söz konusu dönemde İranlılar Türkiye’de 49 şirketle doğrudan yabancı yatırım arasında birinci sırada yer aldı.

Travma Filmi 5. Uluslararası Salto Korku ve Bilim Kurgu Kısa Film Festivali’nde

Hüssam Dehkani’nin yönetmenliğini yaptığı “Travma” adlı kısa film, 5. Uluslararası Salto Korku ve Bilim Kurgu Kısa Film Festivali kapsamında vizyona girdi. 8-11 Ocak 2020 tarihleri arasında Uruguay’ın Salto şehrinde düzenlenecek olan festivalde, uzun ve kısa filmler çeşitli platformlarda yarışacaktır. Dehkani bu filmi, uzun zaman önce Tahran sokaklarından birinde meydana gelen gerçek bir suç olayından esinlenerek yazmıştır. Filmin başrollerinde Zohre Naimi ve Ali Reza Mehran yer almaktadır. Söz konusu isimler dışında birçok kişinin filmin yapım ve işleyiş sürecinde emeği geçmiştir.

Ahameniş Asker Kabartması Milad Kulesinde

İran Millî Müzesi Halkla İlişkiler Müdürlüğünün bildirdiğine göre 80 yıl sonra Amerika’daki bir müzeden İran’a geri getirtilen Ahameniş asker kabartması dördüncü kez İran Millî Müzesi deposundan dışarı çıkarıldı. 17 Aralık Salı gününden itibaren bir ay boyunca Milad Kulesinde sergilenecektir. Eser, 13 Eylül 2018’de İran Birleşmiş Milletler Daimî Temsilcisine devredilmişti. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin New York ziyareti akabinde ülkeye geri getirilen kabartma, İran Millî Müzesi’nde yirmi gün sergilendikten sonra İran’ın çeşitli eyaletlerinde sergilenmiştir.

Ben Bir Kadınım, Sesimi Duyuyor Musunuz? Gösterime Giriyor

Kamliya Gazzali’nın yönetmenliğini ve yazarlığını yaptığı ve Praxis tiyatro grubunun üzerinde çalıştığı “Ben Bir Kadınım, Sesimi Duyuyor Musunuz?” adlı tiyatro, ocak ayının ilk haftalarında Hafız salonunda sahnelenecektir. Tiyatro İtalya Piccolo Salonu, Avrupa Kültür Festivali ve Tahran Mevlâna Tiyatro salonundaki ilgisinden dolayı şimdi de Tahran’ın Hafız salonunda sahnelenecektir. Oyunda Setare İskenderi, Sara Behrami, Elnaz İsmailzadegan, Fehmine Eminzade, Şebnem Ferşadcu, Hana Kamkar, Suruş Kerimnejad ve Sanaz Necefi gibi isimler rol almaktadır.

Isfahan’ın Batı Bölgesinde Sinema Açılışı

Sanat alanında faaliyet gösteren Behman-i Sebz Enstitüsünün katılımıyla Isfahan’ın batı bölgesinin ilk sinema salonu şehrin 11. bölgesinde açılacaktır. Havza-i Hüneri Kurumu Halkla İlişkiler Müdürü Hamid Eşrafi; şehrin batı bölgesinde sinemasının bulunmamasından dolayı Behman-i Sebz Enstitüsünün katılımı ve Isfahan Belediyesinin onayıyla “Hüner Saray-ı Mehtap” salonunda sinema açılacağını duyurmuştur.

Isfahan’ın batısında açılan ilk sinema olan Mehtap sineması, bölgenin kalkınması yönelik girişimlerden biridir. Eşrefi, sinemanın son 100 yıldır insan toplulukları arasında yer alan bir olgu olduğunu özellikle görsel kültürün keyfini çıkarmanın yaygın olduğu günümüz çağında çeşitli şekillerde ve tarzlarda insanlara hizmet sunduğunu ifade etmiştir. Isfahan valiliği 11. Bölge Müdürü İmam Hüseyin Meydanı’nda bulunan tarihî Rehnan Hamamı yanındaki Mehtap sineması binasını genişletme işleminin 11. bölgenin taahhüdü kapsamında olan sinemanın yapımının sona erdiğini ve genişletme işleminin bilet satış gişesi, büfe, bekleme salonu, mescit, kitap-kafe ve lavaboları içerdiğini söyledi.

Mehtap sinemasının donanımı, Behmani-i Sebz Enstitüsü tarafından yapılmıştır. 735 metre kare alan üzerinde inşa edilen ve iki sinema salonuna sahip Mehtap sinemasının faaliyete geçmesi 25 milyar riyale mâl olmuştur.