Haftalık Basın Özeti 16-22 Eylül 2017

Haftalık Basın Özeti 16-22 Eylül 2017
Haftalık Basın Özeti 16-22 Eylül 2017 (25-31 Şehriver 1396)
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

İsfahan’da Şüpheli Araç İmha Edildi

Devrim Muhafızları Ordusu Kara Kuvvetleri 8. Tümen Komutanı Seyfullah Reşidzade 16 Eylül Cumartesi günü İsfahan’ın Necefabad şehrinde bir araçta bulunan şüpheli bir pakette bomba tespit edilerek etkisiz hale getirildiğini bildirdi. İran Polis Teşkilatı (NACA) ve Devrim Muhafızları Kara Kuvvetleri 8. Tümenin katılımıyla gerçekleştirilen operasyonda gerekli incelemeler yapıldıktan sonra sabaha karşı şehrin dışına çıkarılarak bomba infilak ettirildi. Olayın DEAŞ tarafından esir alınan ve kafası kesilen İranlı gönüllü milis Muhsin Hücceci’nin ailesinin evinin yakınında olduğu söylentilerinin doğru olmadığını belirten Reşidzade, olayın arkasında kimlerin olduğuna yönelik araştırmaların devam edeceğini söyledi.

Kuzey Irak’ın Referandum Kararına Tepkiler Devam Ediyor

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımî 16 Eylül Cumartesi günü El Cezire’ye verdiği röportajda IKBY’nin almış olduğu referandum kararını stratejik hata olarak gördüğünü söyledi. Yapılması planlanan referandumun bölgenin güvenlik ve istikrarını tehdit ettiğine dikkat çeken Kasımî oylamanın aynı şekilde demokrasinin yeni yeni ortaya çıktığı ülkedeki siyasi süreci de tehdit ettiğini vurguladı. Son olarak mevcut durumda yapılacak olan referandumun bölge ve Irak Kürdistanı’na kaostan başka bir şey getirmeyeceğinin altını çizen Kasımî, bu kararı aceleci ve hesap edilmemiş olarak yorumladı.

Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani de aynı şekilde tepki göstererek İran’ın sadece federal ve toprak bütünlüğüne sahip olan Irak’ı resmi olarak tanıdığını ve Irak’ın toprak bütünlüğünün bozulması durumunda bütün anlaşmaları ve iş birliğini sonlandıracaklarının altını çizdi.

Uzmanlar Meclisi Başkanı Ahmet Cenneti de yapılacak olan referandumun orada yeni bir İsrail’in kurulmasına zemin hazırlayacağını belirtti.

Devrim Muhafızları Genel Komutanının Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Resul Senayirad ise bu kararın Irak halkına yardımdan çok “menfaatçi” bir ailenin (Barzani ailesi) şahsi adımı olduğunu ve DEAŞ sonrası durumda bu adımın atılmasının Irak ve komşu ülkelerde ciddi çatışmalara zemin hazırlayacağını ifade etti.

Devrim Rehberi Ali Hamenei’nin Uluslararası İlişkiler Danışmanı olan Ali Ekber Velayeti de eğer Irak’ta huzur olmazsa sonu gelmez bir iç savaşın başlayacağı uyarısında bulundu.

Arif: Gelecek Seçimde Muhafazakarlarla İttifak Yapmayacağız

Reformistlerin meclis oluşumu olan Ümit Fraksiyonu Başkanı Muhammed Rıza Arif 2020 meclis seçimlerinde ılımlı muhafazakarlarla (Hasan Ruhani ve ekibi) ittifak kurmayacaklarını söyledi. 2016 yılındaki seçimlerde muhafazakarlarla ittifak kurduklarını ve meclis seçimlerini kazandıklarını hatırlatan Arif, muhafazakarlardan bazılarının bu ittifaka sadık kalmadıkları gibi bazı konularda kendilerine karşı çıktıklarını belirtti. Arif, bu nedenle gelecek seçimlerde sadece reformistler olarak seçimlere katılmayı düşündüklerini ifade etti.

Tahran Savcısından Yargıçlarla İlgili Açıklama

Tahran Savcısı Cafer Devlet Abadi 17 Eylül Pazar günü Tahran Savcılığı Yardımcılar Konseyi’nin 10. toplantısında son iki yılda yargıçlarla ilgili hazırlanan iddianameler hakkında açıklamalarda bulundu. 2015 yılında yargıçlarla ilgili 1622 dava açıldığını ve bunların 1509 tanesinin hükme bağlanarak kapandığını belirten Abadi, 70 dosyada yargıçların mahkûm olduğunu söyledi. Geçen yıl 72 dosyadan hakimlerin mahkûm edildiğini belirten Devlet Abadi bu yılın ilk beş ayında ise 21 davadan yargıçlara hüküm verildiğini bildirdi.

Muhammed Rıza Nekunam’a Hapis Cezası

Kum’daki Din Adamları Özel Mahkemesi Ayetullah Muhammed Rıza Nekunam’ı beş yıl hapis, kırbaç ve dini kıyafetleri çıkarma cezasına mahkûm etti. Din adamları mahkemesi, din adamlarının konumunu ve itibarını korumak için Nikunam’ın ithamlarını açıklamadığını söyledi. Yakınları 2014 yılında gözaltına alınan ve bir süre sonra serbest bırakılan Nikunam’ın tutuklanma sebebinin Ayetullah Nasır Mekarim Şirazi’nin hızlı internetin haram olduğuna dair verdiği fetvayı eleştirdiği için tutuklandığını iddia etmişti. 2015 yılında tekrar tutuklanıp serbest kalan Nikunam tutuklanmadan önce verdiği bir röportajda İran devletinin kadınların İslamî giyimi hakkındaki sertliğini eleştirmişti. Nikunam 2016 yılı yazından beri hapistedir.

İran-Irak Savaşının Yıldönümü

İran’da, İran-Irak Savaşının başladığı tarih[*] olan 22 Eylül’ün (31 Şehriver) yıldönümü vesilesiyle başkent Tahran’da ve ülke genelinde askeri geçit törenleri düzenlendi. “Kutsal Savunma Haftası” adıyla düzenlenen törende konuşma yapan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani savunmaya ne kadar gereksinim varsa o kadar takviye yapacaklarını vurguladı. Sadece füze alanında değil, aynı zamanda kara, deniz ve hava kuvvetlerinde de takviye yapacaklarını söyledi.

İran Yeni “Hürremşehr” Füzesini Tanıttı

22 Eylül Cuma günü düzenlenen “Kutsal Savunma Haftası” töreni sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızâde törende ilk kez tanıtılan Hürremşehr füze sisteminin 1800 kilometreye kadar savaş başlığı taşıyabildiğini söyledi.

Kara Kuvvetleri Komutanından Tatbikat Açıklaması

22 Eylül Cuma günü düzenlenen “Kutsal Savunma Haftası” töreni sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Kara Kuvvetleri Komutanı Muhammed Pakpûr Devrim Muhafızları Hamza Seyyid-üş Şüheda Karargâhının “Muharrem” adıyla İran’ın kuzey batısında tatbikat yapacağını söyledi. 23 Eylül Cumartesi günü başlayacak ve iki gün sürecek olan Irak sınırındaki bu tatbikatta zırhlı birlikler, zırhlı topçu birlikleri, özel kuvvetler, helikopter ve İHA’lar kullanılacak. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminin yapmayı planladığı referandumuna sayılı günler kala bu tatbikatın zamanlaması dikkat çekti.

Ümit Fraksiyonundan Tutuklamalar İçin Komite

Meclisteki Ümid Fraksiyonunun oluşturduğu Tutuklamaların Takibi Komitesi geçen hafta çalışmalarına başladı. Basın mensuplarının ve öğrenci aktivistlerin tutuklanmalarıyla bu komite ilgilenecek. Bu komitenin 24 Eylül Pazar günü tutuklamaların nedenini ve tutukluların mevcut şartlarının nasıl iyileştirileceğini tespit etmek için İstihbarat ve İçişleri Bakanı ile görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor. Görüşme sonrasında ise komite bu alanda ne gibi hukuki ve pratik adımların atılabileceğini inceleyecek.

Türkiye Sınırına Ziyaret

İran’ın Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakan Yardımcısı ve Ticaret Geliştirme Kurumu Başkanı olan Mucteba Hüsrevtac Van’daki İran-Türkiye sınırı olan Kapıköy sınır kapısına bir ziyaret gerçekleştirdi. Hüsrevtaç buradaki ticaretin çok geniş bir potansiyele sahip olduğunu belirterek raylı ticaret ve taşımacılığın daha da geliştirilmesini dile getirdi. İran ve Türkiye arasındaki petrol ve petrol ürünleri dışı ticaret hacminin bu yılın ilk altı ayında 2.2 milyar dolar olduğunu hatırlatan Hüsrevtac, İran’ın Türkiye’ye 900 milyon dolarlık mal ithal ettiğini Türkiye’nin ise İran’a 1.3 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirdiğini söyledi.

İran’a Yapılan Yatırımlarda Artış

İran’da yeni yatırımların yapılması ve var olanların daha verimli bir hale getirilmesi için yüksek miktarlarda yabancı yatırıma ihtiyaç duyulmaktadır. Nükleer Anlaşma sonrası yatırım konusunda çekinceli davranan Avrupa ülkeleri ise yavaş yavaş da olsa doğrudan yatırımlarla İran’a giriş yapmaya başladı. İngiltere ve İran arasında Nükleer Anlaşma sonrası yapılan ve en büyük sözleşme olarak değerlendirilen güneş enerjisi anlaşması da bunlardan biri. İngiltere'de yenilenebilir enerji yatırımcısı olan Quercus şirketi CEO’sunun yaptığı açıklamada İran'da 600 megavatlık (MW) bir güneş enerjisi tesisi kurmak ve işletmek için İran’la yarım milyar avro değerinde bir anlaşma imzalandığına yer verildi.

Nükleer Anlaşma sonrası yatırımlara hemen başlayan Fransa ise süratle devam ediyor. Son olarak Fransa Ekonomi ve Finans Bakanlığı, İran’ın havalimanı ekipman ve radarların yenilenmesi için İran'a 70 milyon avro kredi vermeyi planladığını açıkladı. Bir diğer kredi açıklaması ise Çin’den geldi. İran'ın Merkez Bankası Başkanı Veliyullah Seyf tarafından yapılan açıklamada Çin’in CITIC yatırım grubu ile İran Merkez Bankası arasında yapılan anlaşma sonucunda İran’da yapılacak su, enerji ve ulaşım projelerinin finansmanında kullanılması amacıyla 10 milyar dolarlık bir kredi hattı sağlandığı belirtildi.

Kuraklık Yatırımcıları Ülke Dışı Alternatiflere Yönlendiriyor

İran’da son yıllarda ülkeyi esir alan kuraklık, sulama sorunları ve tarımda yaşanan sıkıntılar yatırımcıları tarım faaliyetlerini başka ülkelerde yapmaya yönlendirdi. Tarım Bakanı Mahmut Hücceti tarafından yapılan açıklamada hükümetin tahıl, mısır ve yağlı tohumlar başta olmak üzere belirli tarım ürünlerine olan ihtiyacın karşılanması için yurtdışında yüksek tarımsal potansiyele sahip arazilerin uzun süreli finansal kiralama veya sahiplik seçenekleri doğrultusunda kullanılabileceğine yer verildi.

Bankaların Borçları Artıyor

İran’da bankacılık sisteminin sorunları sık sık dillendirilmekte ve çözüm yolları aranmakta iken Merkez Bankası tarafından yapılan açıklama başka bir soruna daha dikkat çekti. Açıklamada 27 özel banka ve banka dışı kredi kuruluşunun Merkez Bankası’na olan borçlarında son ayda %14,7 bir artış gözlemlendiği, süre uzatılıp yıllık karşılaştırmaya bakıldığında ise bir yıllık süreçte borçlarda %165,7 bir artış yaşandığı dikkat çekiyor. Merkez Bankası’na göre bu artışın sebebi ülkede resmi oranların çok daha üstlerinde gezinen mevduat faizleri. Bankacılık sistemindeki sorunların çözümlenememesi ise sistemin daha da karmaşık hale gelmesine neden olmakta.

İran’da 2017 Üniversiteye Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

İran Ölçme Değerlendirme Kurumu Yüksek Müşaviri Dr. Tevekküli, 16.09.2017 tarihinde yaptığı açıklamada 2017 üniversite yerleştirme sınav sonuçlarına göre 378.706 kişinin bir yükseköğrenim kurumuna girmeye hak kazandığını duyurdu. Bunlardan 213.884’nü kız öğrenciler, 164.822’sini erkek öğrenciler oluşturuyor. Bu öğrencilerden 203.248 kişi üniversite sınavıyla, 175.458 kişi ise özel yetenek, sanat ve benzeri kurs belgeleri ile üniversitelere yerleştirildiler.

İran’da Kuraklık Tarihe Meydan Okuyor

Şehr-i Rey Kültürel Miras, El Sanatları ve Turizm Müdürü, şimdilerde Tahran’ın banliyösü olan Rey şehrindeki Çeşm-i Ali’nin suyunun aniden kuruduğunu açıkladı. 8 bin yıl öncesinden ve Eşkaniler ve Sasaniler döneminden kaldığı sanılan, Tahran’ın örnek tarihi ve turistik yelerinden sayılan, halk arasında kutsal olduğuna inanılan ve üzerinde Feth Ali Şahın yazıtı bulunan Çeşm-i Ali (Ali Çeşmesi) kurudu.

2017 Yılı Barış için Sanat Yüksek Ödülleri Sahiplerini Buldu

14 Eylül Perşembe günü İran Sanatçılar Evi tarafından düzenlenen “Barış için Sanat Yüksek Ödülleri” programında Mahmut Dovletabadi, Muhammed Rıza Şeceriyan, Nasır Tekvayi ve Kuruş Şişegeran görsel sanatlar, müzik, edebiyat ve tiyatro alanlarında ödüle layık görüldüler. Ödül programında sadece Mahmut Dovletabadi hazır bulundu.

İran Sanatçılar Evi Müdürü Mecit Recebi Muammer, törende yaptığı konuşmada barış ve sanat arasında doğal ve belirgin bir bağ olduğuna işaret etti. Mecit Recebi Muammer, bu festivale uluslararası boyutuna da dikkat çekerek son olarak: “Geçen yıl bu festivale dünyanın birçok şehrinden eserler sunuldu ve biz de İran Sanatçılar Evi olarak bu eserlere daha çok yöneleceğiz” dedi.

İstiklal Futbol Takımında Fatih Terim Sesleri

İstiklal Kulübü Başkanı Seyit Rıza İftihari, kulüp resmî sitesinden yaptığı açıklamada: “Mevcut Teknik Direktör Ali Rıza Mansuriyan’ın istifasından sonra birçok teknik adam ile görüşmeler devam ediyor” dedi. Fakat ilk tercihlerinin Türkiye A Milli Futbol Takımı Eski Teknik Direktörü Fatih Terim’den yana olduğunu söyleyen Başkan İftihari, eğer Terim anlaşmayı kabul ederse bu mutlu haberi taraftarlara en kısa sürede ilan edeceklerini ekledi.

İran’da 12 Milyon İnsan Yoksulluk Sınırının Altında

İran Yardım Komitesi Başkanı Perviz Fettah, 16 Eylül’de yaptığı açıklamasında 12 milyon insanın yoksulluk sınırının altında yaşadığını, eğer refah değer ölçümlerini azcık yukarı çekerlerse bu sayının 20 milyona ulaşacağını açıkladı.

İran’da Beyin Göçü Engellenemiyor

İran’da tanınmış televizyon programcısı Ali Ziya, Formula 1 programında yaptığı açıklamada İran’da beyin göçünün tehlikeli boyutlara ulaştığını, İran en önemli üniversitesi sayılan Şerif Üniversitesinin matematik bölümündeki 150 öğrenciden yalnızca Emin Muhammedi adında 1 öğrencinin kaldığını, diğer 149 öğrencinin okuldan ayrılıp yurtdışına gittiğini açıkladı. Bu durumu İran’da matematik alnında gelecek için beyin kalmadı şeklinde yorumlayan Ali Ziya, 2011-2016 yılları arasında Amerika’da okuyan öğrencilerin sayısının iki kat arttığını, hükümetin göçen beyinleri tekrar İran’a döndürmek için son yıllarda yaptığı çalışmaların da iyi sonuç vermediğini söyledi.

İran’da Ehl-i Sünnet, Muhafazakarlara mı Yöneliyor?

İran’da yapılan seçimlerin çeşitli dönemlerinde reformistlere güvenen ve oylarını onlara veren gruplardan biri de İran’daki Ehl-i Sünnet gruptur. Son seçimlerde de Zahidan’ın Ehl-i Sünnet Cuma İmamı Mevlevi Abdulhamid’in Hasan Ruhani’yi desteklemesinden sonra çevresindekilerin büyük bir çoğunluğu Ruhani’ye oy verdi. 19 Mayıs 2017’de İran’da yapılan Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin üzerinden yaklaşık 4 ay geçtikten sonra Mevlevi Abdulhamid’in 15 Eylül’de setaresobh’da yayımlanan açıklamasında eğer muhafazakarların programının daha iyi olacağını bilirsek gelecek seçimlerde muhafazakarları korumak için onlara oy verebileceklerini söyledi.

İran’da Kuraklık ve İklim Değişimi Tehlikesi

Uluslararası Meteoroloji Merkezi’nin ve İran Meteoroloji Kurumun yaptığı açıklamalara göre, İran gelecek 20 yılda iklim değişikliği ve buna bağlı olarak sıcaklık ve kuraklık problemiyle karşı karşıya kalacaktır. Açıklamalara göre; Horasan-ı Şomali, Horasan-ı Rezevi, Horasan-ı Cenubi, Simnan, El-Borz, Tahran, Yezd, Kerman, Sistan ve Beluçistan eyaletleri başta olmak üzere en az 16 eyalet bu iklim değişimi, sıcaklık artışı ve kuraklık probleminden etkilenecek bölgeler arasında görülmekte.

Hazar Devletleri Uluslararası Gençlik Forumu Kazakistan’da yapıldı

Hazar Denizi'nin doğu kıyısındaki Aktau liman kentinde düzenlenen ve bölgeden 50 gencin katılımıyla gerçekleştirilen üç günlük Uluslararası Gençlik Forumu, 23 Eylül Cumartesi günü tamamlandı.

Bölge gençleri arasında diyalog çağırısı yapan Hazar Ülkeleri Uluslararası Gençlik Forumuna İran da katıldı. Bu etkinlik, gençlik dernekleri, öğrenci birlikleri ve derneklerinin yanı sıra gençlik politikasıyla ilgilenen yürütme organlarının temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Beyaz Rusya Üniversiteleriyle İş Birliği

Tahran Asra Üniversitesi Rektörü Mustafa Hosseini Neyshabori 22 Eylül Cumartesi günü Beyaz Rusya Devlet Üniversitesi Felsefe ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vadim Francevic Geigin ile karşılıklı iş birliği için görüşmelerde bulundu. Toplantıda Beyaz Rusya Felsefe Enstitüsü Başkanı Valerie Alexandervic ve birçok akademisyen de hazır bulundu. Tahran Asra Üniversitesi Rektörü ayrıca diğer Beyaz Rusya üniversitelerinin yetkileriyle de görüşmeler planlıyor.

“Yeva” Ermenistan’da Gösterime Girdi

İran-Ermenistan ortak yapımı olan ve Anahid Abad'ın yönettiği "Yeva" filmi, 24 Eylül’de Ermenistan’da gösterime girecek. Film, 2015 yılında Farabi Sinema Vakfı Genel Müdürü ve Ermenistan Ulusal Film Merkezi Müdürü George Georgian arasındaki görüşmede ortak yapım olarak kabul edilmişti. Birlikte film çekmek ve gösterime koymak iki ülke arasındaki sinema iş birliğinin yeni bir bölümünün başlangıcıdır. Yeva, 2017 Nisan ayında Fajr Film Festivali'nde ve 2017 Eylül ayında Montréal Film Festivali'nde de izleyici ile buluşmuştu. Yeva, Erivan’daki üç sinema salonunda Farsça altyazıyla gösterilecek. Çoğu oyuncusu Ermeni olan ve Ermenistan’da çekilen filmin konusu günümüz sosyal problemleriyle ilgili.

İspanya’nın Salamanca Üniversitesinde Farsça İkinci Yabancı Dil Oldu

İspanya’nın Salamanca Üniversitesi dilbilimi öğrencilerine ikinci yabancı dil olarak Farsça öğretilecek. Program, İran Saadi Vakfı ile iş birliği alanında imzalanan mutabakat sonucunda uygulamaya konuldu.

Şu anda yirmiden fazla öğrencinin Farsça dersini almakta olduğu Salamanca Üniversitesi İspanya’nın en eski, tüm Avrupa’daki üniversiteler arasında da en eski üçüncü üniversitedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İran’ı Ziyaret Edecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 4 Ekim tarihinde resmi bir ziyaret için İran’ı ziyaret edeceğini bildirdi. Erdoğan verdiği röportajda, “İran ile yakın ilişkilere sahibiz. Bu ziyarette terörle mücadelede iş birliğini ve bölgesel sorunları ele alacağız” açıklamasında bulundu. İki ülke yetkililerinin karşılıklı ziyaretlerinin devam ettiğini ifade eden Erdoğan, bu ziyaret esnasında İran-Türkiye Yüksek Ekonomik ve Stratejik Komisyonu toplantısının da düzenleneceğini ekledi. Erdoğan ayrıca, Tahran ziyareti öncesinde Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Tahran’ı ziyaret edeceğini de açıkladı.

Türkiye ve İran Genelkurmay Başkanları Telefonda Görüştü

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile İranlı mevkidaşı Hüseyin Bakıri 15 Eylül Cuma günü iki ülke arasındaki askeri ilişkiler ve bölgesel meseleler hakkında telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Ayrıca görüşmede IKBY’nin yapmayı planladığı referandumun bölge ülkeleri içinde tehlikeli olduğu vurgulanırken referandumun iptali için Irak’a komşu ülkelerin ciddi çaba sarf etmesi gerektiği vurgulandı.

Macron, Ruhani'ye Yeni Nükleer Müzakere Önerisinde Bulundu

Üst düzey Fransız bir yetkili, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un New York'ta İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile yaptığı görüşmede, 2025 yılından sonra İran ile yeni nükleer müzakerelerin yapılmasını gündeme getirdiğini ifade etti. Fransız yetkili, Macron'un Ruhani ile BM Genel Kurul Toplantısı'nın kulisinde 19 Eylül Salı günü yaptığı görüşmede, İran ile yeni nükleer müzakerelerin yapılmasını teklif ettiğini bildirdi.

Ruhani, Pakistan ile İlişkilerini Geliştireceğini Vurguladı

BM Genel Kurul Çalışmaları için New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 20 Eylül Çarşamba günü Pakistan Başbakanı Şahit Hakan Abbasi ile görüştü. İki ülke ilişkilerinde son yıllardaki gelişmenin sevindirici olduğunu ifade eden Ruhani, iki milletin de isteğinin kalıcı ve güçlü ilişkiler olduğunu söyledi.  Ruhani, Tahran’ın İslamabad ile dostane ilişkilerine önem verdiğini ve tüm alanlarda ilişkilerini geliştirmek istediğini söyledi.

İran Britanya ile İş Birliği Yapmaya Hazır

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani 21 Eylül Perşembe günü gittiği New York’ta İngiltere Başbakanı Teressa May’le görüştü. Görüşmede Kapsamlı Ortak Eylem Planı’na (KOEP) değinen Ruhani, anlaşmanın yedi ülkenin çabalarının sonucunda ve zor şartlarda elde edildiğini ve tüm tarafların yükümlülüklerini yerine getirerek anlaşmayı korumaları gerektiğini vurguladı. Ayrıca İran’ın bölgesel sorunların çözümü için Britanya ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu ifade etti. 

[*] 22 Eylül 1980’de başlayan İran-Irak Savaşı 20 Ağustos 1988’de sona ermiştir.