Haftalık Basın Özeti 16-22 Şubat 2020

Haftalık Basın Özeti 16-22 Şubat 2020
27 Behmen-3 Esfend 1398
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

Tahran’da Seçim Sonuçları Açıklandı

İran İçişleri Bakanlığı Yüksek Seçim Kurulu Sözcüsü Seyit İsmail Musevi, Tahran’da yapılan 11. Dönem İran Meclisi seçimlerinin son sonuçlarını açıkladı. Musevi’ye göre Tahran’da kazanan Kalibaf’ın liste başı olduğu Birlik Listesidir.

Muhafazakâr gruplardan Devrim Şurası ve Direniş Cephesi, cuma günü yapılan genel seçimlere Tahran’da ortak listeyle (Birlik Listesi) girme konusunda anlaşmıştı.

Said Nemeki: Korona Virüsünü Yeneceğiz

İran Sağlık Bakanı Said Nemeki, son günlerde İran’da birkaç kişinin hayatına mal olan korona virüsüne karşı mücadeleyi zaferle bitireceklerini söyledi. Nemeki, İran’da son bir yılda yaşanan onca sel felaketine rağmen salgın hastalıkların yaşanmadığını belirterek bu konuda Dünya Sağlık Örgütünün övgüsünü bile topladıklarını ifade etti. Nemeki, koronavirüsün İran’dan er veya geç uzaklaştırılacağını belirterek, “Emin olun halkımız yakında bu hastalığın kontrol altına alındığı ve önlendiği haberini duyacaktır.” dedi.

Devrimi Rehberi İranlı Seçmenlere Teşekkür Etti

Fıkıh dersinde konuşan Devrim Rehberi Hamenei, ülkede yapılan Meclis seçimlerine ilişkin açıklamada bulundu. Seçmenlere teşekkür eden Hamenei, düşmanlarının seçimlerle ilgili geniş kapsamlı kampanyaları hakkında, “Kara propagandalar birkaç ay önce başlatıldı ve seçim günü yaklaştığında bu durum arttı. Düşman medya kuruluşları hastalık ve koronavirüs bahanesiyle seçmenlerin oy kullanmasını engellemek için en ufak bir fırsatı da kaçırmadı.” dedi.

Meclis Başkanı Ali Laricani Beyrut’ta

İran İslam Cumhuriyeti Meclis Başkanı Ali Laricani 17 Şubat Pazartesi günü Suriye’den sonra Beyrut’a resmî bir ziyaret düzenledi. Laricani Lübnan’da Cumhurbaşkanı Michel Aoun, Meclis Başkanı Nabih Berri, Başbakan Hassan Diab, Hizbullah Genel Sekreteri Hassan Nasrallah ve Filistin İslami Cihat temsilcileri ile görüşmelerde bulundu. Ali Laricani bu ziyaretle Lübnan’ın yeni Başbakanı Hassan Diab’ı ziyaret eden ilk yabancı yetkili oldu.

Pompeo Riyad’da İran’ı Konuşacak

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo 19 Şubat Çarşamba günü resmî bir ziyaret için Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a iniş yaptı. Pompeo’nun Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, veliaht prens Muhammed bin Selman ve Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan ile görüşeceği bildirildi. Pompeo ziyaretle alakalı olarak “İran’dan gelen tehditle alakalı güvenlik konuları üzerine çokça konuşacağız.” ifadelerini kullandı.

Senatör Chris Murphy Münih’te Cevad Zarif ile Görüştü

ABD Connecticut Senatörü Chris Murphy’nin ABD yaptırımları kapsamında olan Cevad Zarif ile 14-16 Şubat tarihleri arasında Almanya’da düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı sırasında gizli bir görüşme gerçekleştirdiği belirtildi. Görüşmeyi öğrenip eleştiren ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo “Umarım Murphy ABD’nin İran’a karşı duruşuna takviye yapmıştır, Demokratların duruşuna değil.” ifadelerini kullandı. Zarif ile görüşme yaptığını daha sonra teyit eden Senatör Murphy ise sosyal medya hesabında “Hasımlarla konuşmamak tehlikelidir, özellikle gerilimin yükseldiği zamanlarda. Diyalog kurmak değerlidir. Başkan Trump’ın da bu değerin farkına varmasını dilerim. Zira hâlihazırdaki kör ve stratejik olmayan gerilim yükseltme politikamız İran’ı sadece güçlendiriyor ve daha tehditkâr bir duruma getiriyor, ABD’yi ise daha zayıf ve daha güvensiz bir duruma.” diyerek görüşmeyle alakalı gelen eleştirilere yanıt verdi.

İran’ın Dış Borçları

İran Merkez Bankası verilerine göre İran’ın toplam dış borcu Mart-Aralık 2019 döneminde 9,05 milyar dolar olarak açıklandı. Bu rakam bir önceki döneme göre %11 düşüş olduğunu göstermektedir.

İran’da Likidite Sorunu

İran Merkez Bankasının yayımladığı rapor İran’da likidite hacminin 174 milyar dolara ulaştığını göstermektedir ve bu rakam Aralık 2018 yılına göre %28, Aralık 2017’ye göre %56 artış göstermiştir. Rapor ayrıca, 2019 yılında bankalara olan devlet borcunun %28 arttığını ve bu borcun 30 milyar dolara yakın olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte ülkedeki para tabanı 218 trilyon tümenden (52 milyar dolar) Haziran 2018 yılında %25,5 artış ile Haziran 2019 yılında 274 trilyon tümene (65,2 milyar dolar) yükselmiştir. Likidite ve para tabanında yaşanan artış hükûmetin ve Merkez Bankasının harcamalarının arttığını göstermektedir.

İşçilerin Maaşı Ödenmedi

30 Ocak-16 Şubat tarihleri arasında en az 19 işçi sendikası İran’ın genelinde miting düzenledi. İşçiler tarafından düzenlenen mitinglerin amacı geçen seneden bu yana maaş, sigorta ve primlerin ödenmemesini protesto etmekti. Ülke genelinde gerçekleştirilen protestolara belediye işçileri, petrokimya, petrol, demiryolu ve gaz sektörlerindeki resmî veya sözleşmeli çalışanlar katıldı.

Enflasyon Oranında Son Durum

İran İstatistik Merkezi Behmen ayının (21 Ocak-20 Şubat 2020 döneminde) yıllık enflasyon oranını %1,6 düşüş ile %37 olarak açıkladı. İstatistiklere göre kentlerdeki hane halkının yıllık enflasyon oranı %36,5 iken kırsal bölgelerdeki hane halkının enflasyon oranı %40,1 olarak görülmektedir.

Nima Kurumu Döviz Rakamlarını Açıkladı

İran Merkez Bankası verilerine göre Mart-Aralık 2019 döneminde Nima Kurumu ticari firmalara ithalat ve ihracat işlemleri için yaklaşık 27,2 milyar avro döviz sağlamıştır. İstatistiklere göre belirlenen rakamın yaklaşık 14,780 milyar avrosu temel malları ithal etmek ve 12,425 milyar avrosunun ise ihracat faaliyetleri için arz olunduğu görülmektedir.