Haftalık Basın Özeti 17-23 Mart 2018

Haftalık Basın Özeti 17-23 Mart 2018
Haftalık Basın Özeti 17-23 Mart 2018 (26 İsfend 1396 -3 Ferverdin 1397)
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

Rahim Meşai Tutuklandı

Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın eski yardımcılarından İsfendiyar Rahim Meşai 17 Mart Cumartesi günü tutuklandı. Tahran Devrim ve Devlet Adliyesi, 13 Mart Salı günü yolsuzluk nedeniyle açılan davada Ahmedinejad’ın diğer yardımcısı Hamid Bekai hakkında verilen kararın onandığını ve Bekai’nin 15 yıl hapis cezasına çarptırıldığını açıklamıştı. Buna tepki gösteren Meşai, 15 Mart Perşembe günü İngiltere’nin İran Büyükelçiliği önünde mahkeme kararını yakmıştı. İran yargı sistemini ‘İngiliz etkisinin altında’ olmakla suçlayan Meşai, yargıya sert eleştiriler yöneltmişti. Meşai’nin avukatı Mehran Abdullahpûr, müvekkilinin bu nedenle tutuklanmış olabileceğini söyledi. Yargı Sözcüsü Muhsin Ejei ise Meşai’nin birkaç suçlamadan dolayı tutuklandığını açıkladı.

Bekai’den Kasım Süleymani Açıklaması

Devrim Muhafızları tarafından Afrika'ya gönderilmek üzere kendisine verilen 3.766 milyon Avro ve 590 bin doları kendi hesabına geçirmekle suçlanan ve 13 Mart Salı günü tutuklanarak 15 yıl hapis cezasına çarptırılan Hamid Bekai, hakkındaki iddialara 18 Mart Pazar günü mahkemeye sunduğu savunmada cevap verdi. Bekai, iddianamede yer alan söz konusu paranın Ahmedinejad'a eğitim, kültür ve sosyal faaliyetler kullanılmak üzere Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani tarafından hediye edildiğini iddia etti.

‘Ev Hapsi Kararı Yeni Yılda Kaldırılacak’

Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, 18 Mart Pazar günü gerçekleşen yılın son Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada bazı siyasilere konulan ev hapsi cezalarının yeni yılda kaldırılacağını açıkladı. Cihangiri, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin vaatlerinden biri olan ev hapsindeki 2009 Yeşil Hareketi liderleri olan Mehdi Kerrubi ile Mir Hüseyin Musevi ve eşi Zehra Rehneverd hakkındaki ev hapsi kararının kaldırılması konusunda Milli Güvenlik Yüksek Konseyi’nin (MGYK) önemli adımlar attığını söyledi. Birilerinin söz konusu kararın bu yılın sonunda kaldırılmasını beklediğine işaret eden Cihangiri, “Bu sene olmadı ancak MGYK’nin bu adımları inşallah gelecek yıl hayata geçirilerek.” ifadelerini kullandı.

Ahmedinejad: 40 Yıldır Özgürlük Yok

Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Devrim Rehberi Ali Hamenei’ye yazdığı mektubu kamuoyuyla paylaştı. Mektupta hiç kimsenin kendini anayasadan ve halktan üstün görmemesi gerektiğini belirten Ahmedinejad, özgürlüklerin önemine vurgu yaptı. Anayasanın ifade ve basın özgürlüğü vaz ettiğine dikkat çeken Ahmedinejad, yargının ve emniyet güçlerinin halk üzerinde ağır baskılar kurduğunu belirtti. Ahmedinejad mektubun devamında ülkede 40 yalnızca sadece siyasi anlamda değil diğer alanlarda da özgürlüğün olmadığını savundu. Eski İran Cumhurbaşkanı ayrıca devlet kurumlarının özellikle de emniyet güçlerinin ekonomik, kültürel ve toplumsal alanlarda mutlak yetkili olduğunu ve bu alanlarda halkın faaliyetlerine alan bırakılmadığını ileri sürdü. Anayasaya göre Anayasayı Koruyucular Konseyinin görevinin Meclisin kararlarını uygulamak olduğunu hatırlatan Ahmedinejad, Konseyin bunun yerine seçimlere müdahale ettiğini ve kendisini seçimlerde “mühendislik yapmakla” yetkili gördüğünü ve halkın yerine karar verdiğini ekledi. Meşai’nin tutuklanmasına ilişkin yayımladığı bildiride ise Ahmedinejad, yargının bu davranışının açıkça anayasa ihlali anlamına geldiğini belirtti ve Meşai’nin bir an önce serbest bırakılmasını talep etti.

Hamenei ve Ruhani’den Yeni Yıl Mesajı

Devrim Rehberi Ali Hamenei yayımladığı yeni yıl mesajında yeni yılı (1397) “İran Mallarını Destekleme Yılı” olarak adlandırdı. Hamenei yerli üretimin artırılması durumunda birçok sorunun çözüleceğini söyledi. 1396 yılının son günlerinde Kirmanşah’ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de yeni yıla ilişkin benzer mesajlar verdi. Burada halka hitap eden Ruhani de yeni yılın milli üretim, yerli malları destekleme, istihdam ve kalkınma yılı olacağını sözlerine ekledi.

İran’da yıl adlandırma geleceği 20 yıldır devam etmektedir. İran 21 Mart ile birlikte yeni yıla (1397) girmiş bulunmaktadır. “Direniş Ekonomisi, Üretim ve İstihdam” yılı olarak adlandırılan 1396 yılında bu sorunlara kalıcı çözümler üretilemediği görülmüştür.

AB: İran'a Karşı Yeni Yaptırımlar Söz Konusu Değil

Avrupa Birliği’nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Temsilcisi Federica Mogherini, AB’nin söz edildiği gibi İran’a yönelik uygulanacak yeni yaptırım planı olmadığını söyledi. Mogherini, AB ülkelerinin Brüksel’de Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın tam olarak uygulanmasını tartışmak için toplanacaklarını ve AB dışişleri bakanlarının da bu görüşmeler hakkında bilgilendirileceğini ekledi. AB Dış ilişkileri ve Güvenlik Politikası Temsilcisi konuşmasının devamında 16 Mart Cuma günü kurulan ortak komisyonun vardığı sonuçlar hakkında bilgilendirme yaptı. Avrupa ülkeleri, ABD, Rusya, Çin ve İran’ın anlaşmaya bağlı kalmasını ve İran’ın bölgesel rolünün bu anlaşmadan ayrı tutulmasının gerekli olduğu sonucuna vardıklarını söyledi. İran’ın balistik füzeleri gibi bölgesel konulara ayrı olarak odaklanılması gerektiğini ifade etti.

‘ABD’nin Nükleer Anlaşma İhlallerine Uygun Şekilde Karşılık Vereceğiz’

İran Yüksek Milli Güvenlik Konseyi Sekreteri Ali Şamhani, Umman Dışişleri Bakanı Yusuf Bin Alavi’yi başkent Tahran’da kabul etti. Görüşmelerin ardından yapılan açıklamalarda iki ülke arasında ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine vurgu yapıldı. S. Arabistan ve BAE’yi Yemen’de insani krize neden olup masum Yemenlileri öldürmekle suçlayan Şamhani, bu ülkelerin politikalarının yıkıcı olduğunu söyledi. İran’ın bölge ülkeleriyle iş birliği ve yapıcı ilişkiler kurma çabasında olduğunu iddia eden Şamhani, Yemen’de siyasi çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Ayrıca, ABD’nin nükleer anlaşmayı ihlal ettiğini belirten Şamhani, ABD’nin hukuksuz eylemlerine İran’ın uygun şekilde cevap vereceği uyarısında bulundu. Şamhani İran’ın nükleer anlaşmada değişikliği kabul etmeyeceğini bildirdi.

Ruhani Türkmenistan ve Azerbaycan’ı Ziyaret Edecek

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani 27 Mart’ta Türkmenistan ve 29 Mart’ta Azerbaycan’ı ziyaret edecek. Ruhani’nin gündemini daha önce bu iki ülkeyle imzalanan iş birliği anlaşmalarının uygulanması oluşturacak. 15 Mart’ta düzenlenen 12. İran ve Azerbaycan Müşterek Ekonomik Forumu’nda bankacılık, ulaşım, ticaret, ekonomi, teknoloji, kültür, enerji ve tarım alanlarında mutabakat zaptları imzalanmıştı. Ruhani’nin Azerbaycan ziyaretinde Rasht-Astara demiryolu yatırımı anlaşmasının da imzalanması bekleniyor.

İran, Rusya ve Türkiye Dışişleri Bakanları Kazakistan Cumhurbaşkanı ile Görüştüler

Astana süreci çerçevesinde düzenlenecek üçlü toplantıya katılmak üzere Kazakistan'a giden İran, Rusya ve Türkiye dışişleri bakanları 16 Mart 2018 tarihinde ülkenin Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile görüştüler. Dışişleri bakanları Kazakistan cumhurbaşkanı ile görüşmeleri sırasında Astana Süreci ve onun devamlılığının gerekliliğine dair istişarede bulundular.

Umman Dışişleri Bakanı Ruhani ile Görüştü

Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alavi, başkent Tahran’da İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüştü. Ruhani, “İran İslam Cumhuriyeti, Umman ile tüm alanlarda ikili ilişkileri ve iş birliğini geliştirme konusunda kararlıdır” dedi. İki ülke arasında özellikle bankacılıkla alakalı ilişkilerin derinleştirilmesinin ve karşılıklı iş adamları ziyaretlerinin kolaylaştırılmasının gerektiğine vurgu yapan Ruhani, “Ummanlı yatırımcılar petrokimya, enerji, çelik, alüminyum, demir yolu ve denizcilik sektörlerine yatırım yapabilirler” ifadelerini kullandı. İki ülkenin aynı zamanda bölgesel sorunlar konusunda da sorumluluğunun olduğunu belirten Ruhani, “Bölgede barış ve istikrarın sağlanması için İran ve Umman tecrübelerini kullanmalıdır. Bölgede güvenlik sağlanmazsa, daha fazla ülke acı çeker.” uyarısında bulundu.

Ruhani'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Taziye Mesajı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İstanbul'a dönerken içindeki 11 kişiyle İran'da düşen uçakta hayatını kaybeden kişiler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a başsağlığı dileğinde bulundu. Ruhani, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hitaben gönderdiği mesajında, İran'ın Çarmahal ve Bahtiyari eyaletinde düşen ve içindeki yolcuların hayatını kaybettiği uçak kazasından büyük üzüntü duyduğunu ve Allah'tan kazada hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine sabır dilediğini ifade etti.

Adil el-Cubeyr Trump’ın Tahran’a Yönelik Politikasını Desteklediğini Açıkladı

Suudi Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, İran’ı Yemen’e ve diğer bölge ülkelerine müdahale etmekle suçladı. Bakan Cubeyr, Yemen sorununu çözme sürecinde İran ve Hizbullah’ın olmayacağını söyledi. Yemen’de yaşanan sorunların Husilerin İran ve Hizbullah ile yaptıkları eylemlerin sonucu olduğunu vurguladı. Yapmaya çalıştıkları şeyin Yemen'de ikinci Hizbullah'ı yaratmak ve bu ülkeyi İran uydusu ülkeler arasına yerleştirmek olduğunu belirten Cubeyr böyle bir şeye izin veremeyeceklerini ifade etti.

İran Nükleer Anlaşması konusunda Trump’ın politikalarını desteklediğini, bu politikaların doğru olduğunu belirten Cubeyr, İran’ın dünyaya tehdit oluşturduğunu ve terörizm destekçisi olduğunu ifade etti. Suudi Dışişleri Bakanı, İran’ın nükleer anlaşmayı ihlal edip etmemesi konusunda ise İranlıların nükleer programını geliştirmek için ellerinden geleni yapacağını düşündüğünü söyledi. Cubeyr, İran’ın nükleer silaha sahip olmasına izin vermeyeceklerini, İran’ın nükleer silaha sahip olması durumunda Suudi Arabistan’ın da nükleer silah elde etmek için elinden geleni yapacağını ifade etti. Suriye’deki felaketlerin bitmediğini, uzun süre devam edeceğini belirten bakan, Suriye’deki durumun düzeltilmesi adına Suudi Arabistan ve ABD’nin iş birliğine ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Suriye’de ciddi bir siyasi süreç ve diyaloğa girebilmek için Esad rejimine baskı uygulayabileceklerini umduklarını ifade etti.

Laricani: İran Suriye'deki Krizde Her Zaman Siyasi Çözümden Yana Oldu

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, İran'ın Suriye'deki kriz ve bölgedeki diğer krizler ile alakalı olarak politik çözümün uygulanmasını her zaman vurguladığını söyledi. Laricani'nin sözleri, 18 Şubat’ta Tahran'daki Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alavi ile yaptığı görüşmede geldi. Suriye ve Irak'ta İran'ın yürüttüğü istişarenin, iki ülkenin hükümetlerinin terörle mücadele etmek için İran’dan yardım istemeleri üzerine oluştuğunu söyledi. Bin Alevi, bölge ülkeleri arasında bekleyen meselelerin çözülmesi adına, bölgenin güvenliğini ve istikrarını tehdit eden terörizmi ortadan kaldırmak için iş birliği halinde olunması gerektiğini belirtti.

İran Güvenlik Endişelerini Aşmak için Bölgesel İşbirliği Çağrısı Yaptı

İran Dışişleri Bakanı Zarif, mevcut güvenlik kaygılarının çözümü için bölge ülkeleri arasında iş birliği yapılmasının öneminin altını çizdi. Zarif, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile perşembe günü Bakü’de yaptığı toplantıda İran ve Azerbaycan'ın enerji sektöründe oynadığı önemli rollere dikkat çekti ve Basra Körfezi'nden Karadeniz'e uzanan bir ulaşım koridorunun süratle kurulmasını istedi. Ayrıca taşımacılık ve bankacılık alanı da dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde daha yakın iş birliği çağrısında bulundu. Günün ilerleyen saatlerinde, Elit Memmedyarov, Gürcistan Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katıldığı bölgesel ticareti geliştirmek amacıyla yapılan dörtlü toplantıya Zarif de katıldı.

Trump'tan İran'a Nevruz Mesajı

ABD Başkanı Trump, baharın müjdecisi olarak kabul edilen Nevruz ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Trump baharın gelişini kutlayan milyonlarca insanın Nevruz bayramını tebrik etti. Açıklamasının kalan bölümlerinde geniş bir şekilde İran yönetimine ve İran Devrim Muhafızları Ordusu'na yüklendi. Nevruz'un kökeninin İran'a dayandığını belirten Trump, İran halkına hizmet etmeleri gereken yöneticilerin bunun yerine halkına meydan okuduğunu belirtti.

İşçi Maaşlarına %20 Zam

Yapılan birkaç toplantı sonrasında Çalışma Yüksek Konseyi yeni yılda uygulanacak asgari ücretin bir önceki yıla göre %20 artacağını duyurdu. İran’da iş piyasaları ile ilgili işçi konseyleri, İş ve İşçi Bakanlığı ve işverenlerden oluşan komitede yapılan pazarlıklar sonucunda 1397 yılı asgari ücretinde hissedilir bir artış yapıldı. 1397 yılında asgari ücret ek ödemeler hariç 1 milyon 115 bin Tümen oldu. İran’da işçilere ayrıca 110 bin  Tümen “işçi bonosu” ve 40 bin  Tümenlik “konut hakkı” ödemesi yapılıyor. Bu ek ödemelerle birlikte 1397 yılında asgari ücret 1 milyon 265 bin Tümen olacak. 23 Mart itibarıyla serbest piyasada 1 ABD doları yaklaşık 4770 Tümen ve dolayısıyla İran’da asgari ücret dolar bazında 265 ABD doları. Türkiye’de asgari ücret net 1603 TL ya da yaklaşık 402 ABD doları.

İran ve Afganistan arasındaki Ticaret

İran’ın gümrük idaresi istatistiklerine göre İran ve Afganistan, on bir ay içerisinde şubat ayına kadar 2,48 milyar dolar değerinde petrol dışı alışveriş yapmışlar. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre bu rakam yaklaşık %9’luk büyümeyi gösteriyor. Diğer taraftan Afganistan aynı dönemde İran'a 18,71 milyon dolar değerinde mal ihraç etmiş. Bu cepheden bakıldığında bu rakam %9,2’lik bir düşüş olduğunu gösteriyor.

Merkez Bankasının Sermayesi Arttırıldı

Bakanlar Kurulunca hazırlanan önerge ile İran Merkez Bankasının sermayesi arttırıldı. Buna göre bankanın ihtiyat olarak tutulan sermayesi %10 civarında bir artış ile 4840 milyar  Tümenden 5240 milyar Tümene yükseltilmiş oldu.

İran-Çin Arasında Ticaret Hacmi 2017 Yılında %20 Arttı

İran'ın Pekin büyükelçisi Al-Asghar Khaji yaptığı açıklamada İran ile Çin arasındaki ticaret hacminin bir önceki yıla göre 4 milyar dolar artarak 2017 yılında 37 milyar dolara yükseldiğini belirtti.

Ahvaz’da İşçilerin Protesto Gösterileri

Ahvaz Ulusal Çelik Grup işçileri son üç aylık maaşlarının ödenmemesi dolayısıyla protesto gösterisi düzenlediler. Huzistan Valiliği önünde toplanan işçiler sorunlarının çözülmesi ve maaşlarının ödenmesi çağrısında bulundular. Fabrikada yaklaşık 4 bin işçinin çalıştığı söylenmektedir. Amir Mansur Ariya’nın girişimiyle kurulan Ahvaz Ulusal Çelik Grubu, Ariya ve ortaklarına yönelik yolsuzluk suçlamalarından dolayı bu fabrika yargı denetiminde özel sektöre devredildi. Ayrıca Huzistan Valisi’nin bugün yaptığı açıklamalara göre işçilerinin taleplerinin bir kısmının yarına kadar ödeneceği taahhüt edildi.

İran’da 110 Hektar Yeşil Alan Yok Edildi

Tahran Belediyesi Başkan Yardımcısı Zehra Süleymani, son üç yılda Tahran’da 110 hektarlık yeşil alanın yok edildiğini söyledi. Tahran’ın kalabalık bir nüfusa sahip olduğunu ve gün geçtikçe hem nüfusunun hem de araç sayısının arttığını belirten Zehra Süleymani, hava kirliliğinin Tahran’ın en temel sorunlarından biri olduğunu söyledi. Tahran’da yanlış imar ve çok katlı binaların yapımı ile yeşil alanların yok edilmesi sonucunda bu şehirde yoğun bir şekilde hava kirliliğine maruz kalınmaktadır. Tahran Belediyesi Planlama Müdür Yardımcısı Hojat Mirzayi Tahran Belediye Meclisi kararı ile 14 yıl sonra inşaatı durdurulan rezidans projesi için yapım süresince yaklaşık 110 hektar yeşil alanın tahrip edildiğini açıkladı. Tahran Kent Konseyi Üyesi Hasan Halil Abadi, Tahran’ın acil olarak yeşil alan ve bahçeye ihtiyacının olduğunu açıkladı.

İran’da Nevruz Alışverişine Türk Tekstili Damgasını Vurdu

Konfeksiyon ve Giyim Üreticileri Birliği Başkanı Hasan Rezai, Nevruz Bayramı’nda kurulan giysi pazarlarının Türk tekstil ürünlerinin akımına uğradığı ve bu ithal ürünlerin yerli üretimin yerini aldığı açıklamasını yaptı. Hasan Rezai, devletin yerli tekstil üreticilerini korumak için yurt içinde üretilen benzer malların ithal edilmesine karşı tedbir almasını, böylece yerli üretici esnafın korunabileceğini söyledi.

Uçak Kazası Enkazında Arama Çalışmaları Devam Ediyor

Kohgulûye ve Buyer Ahmed Valiliği Şehircilik İşleri Yardımcısı ve Afet Merkezi Başkan Vekili Aziz Feylî, Denâ Dağı’nda yaşanan uçak kazasında ölen kişilerinin bazılarının naaşlarına sert hava muhalefetinden dolayı ulaşılamadığı ancak Nevruz tatilinde arama çalışmalarının devam edileceği açıklamasında bulundu. Azîz Feyli, arama çalışmalarının zor şartlarda yapıldığını açıklarken Denâ Dağı’nda art arda yaşanan kar yağışından dolayı üç katman kar örtüsünün kazanın gerçekleştiği tahmin edilen yerin üzerini örttüğünü ve bazı yerlerde kar kalınlığının dört metreyi geçtiğini bundan dolayı arama kurtarma çalışmalarının durmak zorunda kaldığını belirtti. Arama çalışmalarının başladığı günden itibaren 126 adet insan dokusu bulgusuna rastlanıldığını, bunların resmî tıp makamlarınca incelenip kazada ölen 46 kişinin kimlik tespitinin yapılarak ailelerine haber verildiği belirtildi.

İran’da Kuraklık

Enerji Bakanlığı’nın yayımlamış olduğu bir istatistik raporuna göre bu yıl İran’da yağış miktarı geçmişte uzun dönemli yağış oranlarıyla karşılaştırıldığında %45 (162 milimetre), geçen senenin yağış oranıyla karşılaştırıldığında ise %41 (160 milimetre) azaldığı görülmektedir. Rapora göre yağış miktarında en çok azalma İran’ın merkez yaylalarındaki su havzalarında, doğu sınırları bölgelerinde ve Basra Körfezi bölgesinde yaşanmaktadır. Bahsedilen bu alan İran yüzölçümünün %85’ini kapsamaktadır. Yeni yılın ilk iki ayı da yağış tahminleri açısından pek ümit verici görünmemektedir. İsfahan, Çehâr Mahal ve Bahtiyarî, Güney Horasan, Horasan-i Rezevî, Huzistan, Semnân, Yezd, Sistan ve Beluçistan, Fars, Kirman Kohgulûye ve Buyer Ahmed, Kum, Merkezî ve Hurmuzgân eyaletlerinde, geçen yılın ölçümlerine göre %55’ten daha fazla bir oranda yağış miktarı kaybı yaşanmıştır.

Depremden Hasar Gören Bölgelere Maddi Yardımlar

Cumhurbaşkanı Başyardımcısı İshak Cihangiri, Kirman’da depremde hasar gören bölgelerin yeniden inşası için dini liderin de onayıyla Milli Kalkınma Fonu’ndan 200 milyon doların ayrıldığını, bunun 160 milyar Tümenlik payın Kirman Eyaleti’ne tahsis edildiğini belirtti. Cihangiri, Konut Kurumu’nun depremin ardından bölgede yeniden inşa çalışmalarını hayata geçirdiğini, Gorek ve Kûhbenân’daki depremzede halkın bu konutlara naklinin gerçekleştirildiğini söyledi. Bu kapsamda Gorek’te 200 konutun inşasının bitirildiğini ve 2018 yılının haziran ayına kadar tüm konutların bitirilerek depremzedelere evlerinin teslim edileceğini açıklandı. Cihangiri ayrıca 2018 yılında yaşanan depremin 2004’te yaşananla mukayese edilince çok daha büyük ölçekte olduğunu ancak geçmişte yapılan yeniden inşa faaliyetleriyle muhtemel can ve mal kaybının en aza indirildiğini belirtti. Cumhurbaşkanı başyardımcısı konut inşasının 11. ve 12. hükümetin ciddiye aldığı programlardan biri olduğunu, köylerde 200 bin mesken konutun yeniden inşasının gerçekleştirildiğini ve yine bu program kapsamında 2 milyon hanenin sağlamlaştırma çalışmalarının yapıldığını belirtti. Cihangiri, büyük şehirlerde birçok toplumsal sorunun kaynağı olan varoşların daha fazla büyümemesi adına köylere özel bir önem verildiğini, buralardaki altyapı hizmetlerinin takip edilerek köylerde yaşayanlar için cazibe merkezlerinin oluşturulması gerekliliğinden bahsetti. Cihangiri köylerdeki altyapının iyileştirilmesi çalışmaları hakkında 11. hükümetin ilk dönemlerinde toplam 14 bin köyün doğalgaz imkanından yararlandığını ama yalnızca Ruhani döneminde 11 bin köye daha doğalgaz altyapısının ulaştırıldığından bahsetti.

Kuran-ı Kerîm Müzesi’nde “Şiir Divanları” Sergisi

Milli Kur’an-ı Kerim Müzesi Müdürü Emir Lahrasbî, Timur döneminden Kacarlar zamanına kadar yazılmış şiir divanlarının “Divânhâ-yi Şiir / Şiir Divanları” adı altında geçici bir süreyle sergilerinin yapılacağını haber verdi. Emir Lahrasbî, serginin Hafız divanı, Sâdi külliyatı, Nizami’nin Hamsesi, Gelşen-i Raz, Emir Şahî’nin şiirlerinden seçmeler, Enveri, Zahîr-i Feryâbî, Kemaleddîn İsmail ve İbn-i Yemîn’in şiir divanlarının nüshalarına ev sahipliği yapacağını söyledi. Lahrasbî, sergilenecek divanların Mirza Kuçek İsfahanî, Muhammed Kasım Şirazî, Şah Kasım Abdurrahman, Muhammed Said ve Nimetullah Şahî gibi meşhur hattatlar tarafından kaleme alınmış eserler olduklarını belirtti. Serginin 21 Mart – 1 Nisan 2018 tarihleri arasında her gün sabah 09.00’dan 16.00’a kadar Veliasr Bulvarı, İmam Humeyni Kavşağı üzerinde bulunan Milli Kur’an-ı Kerîm Müzesi’nde ziyaretçilere açık olacağı bildirildi.

Daryuş Şayegân Vefat Etti

Meşhur yazar ve araştırmacı Daryuş Şayegân, 2018’in haziran ayında geçirdiği beyin kanaması sonucu kaldırıldığı Tahran Fîrûzger Hastanesi’nde 22 Mart Perşembe günü vefat etti. Daryuş Şayegân öldüğünde 83 yaşındaydı.

Daryuş Şayegân Kimdir?

1935 yılında Tahran’da İranlı bir baba ve Gürcü bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi. Tahran’da Saint Louis Katolik Okulu’nda eğitim gördü. Doktora eğitimi için yurt dışına giden Şayegân, Hint araştırmaları alanında uzmanlaştı. Araştırmaları daha çok Hint dinleri üzerine olan Şayegân’ın “Hint Dinleri ve Felsefe Okulları” adında Farsça meşhur bir kitabı bulunmaktadır. Diğer bilim dallarında da araştırmalar yapan Şayegân’ın diğer meşhur kitapları arasında; Asya Der Berâber-i Garb / Batı Karşısında Asya, Tasavvuf ve Hinduizm, Efsûnzedegî-yi Cedîd / Yeni Büyülenmişlik, Zîr-i Asemânhâ-yi Cehân/ Dünya Semalarının Altında, Bothâ-yi Zihnî ve Hâtirehâ-yi Ezelî / Zihin Putları ve Ezelî Hatıralar, Serzemînhâ-yi Serâbhâ / Seraplar Ülkesi, İnkılâb-i Dinî Çist / Dini Devrim Nedir bulunmaktadır.