Haftalık Basın Özeti 17-23 Şubat 2018

Haftalık Basın Özeti 17-23 Şubat 2018
Haftalık Basın Özeti 17-23 Şubat 2018 (28 Behmen-4 İsfend 1396)
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

İran’da Uçak Kazası

18 Şubat Pazar günü başkent Tahran'dan Yasuc şehrine hareket eden Aseman Airlines şirketine ait yolcu uçağı İsfahan yakınlarında düştü. Havayolunun halkla ilişkiler müdürü yaptığı açıklamada kazada uçakta bulunan toplam 65 yolcu ve mürettebatın tamamının hayatını kaybettiğini bildirdi. Arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir.

Devrim Rehberi Hamenei’den “Adalet” İtirafı

Devrim Rehberi Ali Hamenei 18 Şubat Pazar günü yaptığı konuşmada otuz dokuz yılda ülkede adaleti tesis etmekte geride kaldıklarını itiraf ederek Allah’tan ve halktan özür dilemeleri gerektiğini söyledi. Benzer bir açıklama da Meclis Eski Başkanı Natık Nuri’den geldi. Nuri, demokrasi araçlarından yoksun olduklarını ve siyaset oyununun kurallarını bilmediklerini söyledi.

Hamenei’nin Danışmanından Suriye Açıklaması

Devrim Rehberi Ali Hamenei’nin Askeri İşlerden Sorumlu Danışmanı Devrim Muhafızları Eski Komutanı Yahya Rahimi Safevi, Suriye’de yaptıkları harcamaların gaz, petrol ve fosfat madenleri gibi gelirlerle çıkarılması gerektiğini söyledi. Suriye’de İran ve Rusya’nın kazanan taraf olduğuna ve Rusya’nın Suriye ile 49 yıllık bir anlaşma imzalayarak hem askeri üs hem de siyasi ve iktisadi imtiyaz aldığına dikkat çeken Safevi, İran’ın da Suriye ile uzun süreli ekonomik ve siyasi bir anlaşma imzalayabileceğini ifade etti. Bu şekilde harcamalarını geri alacaklarına vurgu yapan Safevi, şu anda İran’ın Suriye’nin fosfat madenlerini ihraç ettiğini açıkladı.

Güvenlik Güçleri ve Tarikat Mensupları Arasında Gerginlik

Geçtiğimiz haftalarda Tahran’da güvenlik güçleri ve Nimetullahi tarikatının Gonâbâd kolu mensupları arasında birtakım gerginlikler yaşanmıştı. Benzer bir hadise 19 Şubat Pazartesi günü tekrar yaşandı. Bir üyelerinin göz altına alınmasına tepki gösteren tarikat mensupları protesto gösterisinde bulundular. Bu sırada tarikat mensubu olduğu iddia edilen bir şahıs kullandığı otobüsü güvenlik güçlerinin üzerine sürerek bazı güvenlik güçlerinin ölmesine sebebiyet verdi. Polis Teşkilatı Sözcüsü Said Muntazır El-Mehdi olaylar sırasında beş güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiğini ve 300’den fazla kişinin tutuklandığını belirtti.

Ruhani’den Tarikat Mensuplarıyla Yaşanan Gerginliğe Tepki

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani 21 Şubat Çarşamba günü Bakanlar Kurulu toplantısında, Tahran’da güvenlik güçleri ve Nimetullahi tarikatının Gonâbâd kolu mensupları arasında yaşanan gerginliklere değindi. Ruhani, toplumun ve düzenin emniyetini sağlayan güvenlik güçlerine yönelik şiddet yaklaşımlarına hiçbir şekilde müsamaha göstermeyeceklerini söyledi.

Ahmedinejad’dan Hamenei’ye Mektup

İran Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın 19 Şubat Pazartesi günü Devrim Rehberi Ali Hamenei’ye yazdığı mektup Çarşamba günü yayımlandı. Rehberden, Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimlerinin Anayasayı Koruyucular Konseyinin (AKK) “seçim mühendisliğine” mahal verilmeksizin erken seçim suretiyle hemen yapılmasını isteyen Ahmedinejad, Yargı Başkanı Sadık Laricani’nin görevden alınmasını da talep etti. Ahmedinejad’ın bu talebine AKK Sözcüsü Abbas Ali Ketdüdayi tepki gösterdi ve 2009 seçimlerinde seçim günü akşamında Ahmedinejad’ın kendisine neden seçim sonuçlarını açıklamadığını sorduğunu hatırlattı. Kethüdayi, seçim sonuçlarına itirazların incelenmesinden sonra AKK’nin kesin sonuçları açıklayacağını bildirdiğini ancak Ahmedinejad’ın sonuçların hemen açıklanması konusunda ısrarcı olduğunu savundu. Kethüdayi son olarak ‘Şimdi kimlerin seçim mühendisliği peşinde olduğu görülmelidir.’ ifadelerini kullandı.

İran Savunma Bakanı Azerbaycan’a gitti

21 Şubat Çarşamba günü İran Savunma Bakanı Emir Hatemi resmî bir heyetle Azerbaycan’a iki günlük bir ziyaret gerçekleştirdi. Konuk bakan ziyaretin ikinci gününde Azerbaycan Harp Okulunu ziyaret etti. Hatemi, Harp Okulunda yapmış olduğu konuşmada İran’ın bütün ambargolara rağmen tüm askeri ihtiyaçlarını kendi karşılayacak kapasiteye geldiğini ve bu tecrübelerini komşu ve dost ülke Azerbaycan’la da paylaşmak istediğini açıkladı.

Erdoğan ile Ruhani, Afrin Operasyonunu Görüştü

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarının verdiği bilgiye göre 19 Şubat Pazartesi günü gerçekleşen telefon görüşmesinde, başta Afrin ve İdlib olmak üzere Suriye meselesindeki son gelişmeler hakkında fikir teatisinde bulunuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin bilgi paylaşımında bulunduğu görüşmede, terörle mücadelede işbirliğinin önemi vurgulandı. İki lider, Suriye meselesine çözüm bulmaya yönelik çabalar çerçevesinde Astana Süreci ve Soçi Kongresi'ne de değindiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşme vesilesiyle, İran'da yolcu uçağının düşmesi neticesinde hayatını kaybedenler için Ruhani'nin şahsında tüm İran halkına taziyelerini de iletti.

İran-Hindistan Arasında 15 İşbirliği Anlaşması İmzalandı

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, konuğu İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile başkent Yeni Delhi'de bir araya geldi. Modi, iki ülkenin, Afganistan ve Orta Asya'ya ulaşmak için İran'ın Chabahar Limanı'nı, kara yolu ve demir yolu rotalarını geliştirerek enerji güvenliğini ve bölgesel bağlantıyı güçlendirmek üzere çalışacağını söyledi. Hindistan ve İran, çifte vergilendirmeyi önlemek ve 2008 yılında yapılan suçluların iadesine yönelik anlaşmanın yürürlüğe girmesi için anlaşma imzaladı. İki ülke arasında ayrıca tarım, anti damping alanında işbirliği, posta idaresi, ticaret ve sağlık alanında işbirliğini öngören anlaşmalar imzalandı. Hindistan, ilişkili yollar ve demir yollarıyla Chabahar'ın gelişimi için 500 milyon dolara varan bir taahhütte de bulundu.

İran'dan İsveç'e Vatandaşlık Tepkisi

İran tarafından casusluk faaliyetinde bulunduğu ve nükleer fizikçilerin öldürülmesinde rolü olduğu gerekçesiyle idam cezasına çarptırılan akademisyen Ahmed Rıza Celali'ye İsveç tarafından vatandaşlık verilmesi üzerine 20 Şubat Salı günü, İsveç’in Tahran büyükelçisinin bakanlığa çağrıldığı bildirildi. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, yaptığı yazılı açıklamada, İsveç hükümetinin tutumunu İran'ın içişlerine müdahale olarak niteleyerek, bakanlığa çağrılan büyükelçiye konuya ilişkin İran'ın itirazlarının iletildiğini belirtti. Kasımi, söz konusu kişinin suçunu itiraf ettiğini ve cezasını çekmekte olduğunu iddia ederek, böyle birine vatandaşlık verilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti. İsveç Dışişleri Bakanlığı Tahran Evin Cezaevi'nde tutuklu bulunan Celali'ye vatandaşlık hakkı verdiğini duyurmuştu.

BM ile AB'den İran'a Taziye Mesajı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi, 65 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazası nedeniyle, İran devleti ve halkına başsağlığı diledi. Bu yönde BM Genel Sekreter Sözcüsü Ferhab Hak, BM Genel Sekreteri’nin İran’a başsağlığı mesajı gönderdiğini açıkladı. BM Genel Sekreteri’nin İran yolcu uçağı kazası haberini büyük bir üzüntüyle öğrendiğini söyleyen Ferhan Hak, Genel Sekreterin, İran'da meydana gelen uçak kazası nedeniyle hayatını kaybedenler için taziyelerini bildirdiğini söyledi. Öte yandan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin gönderdiği mesajda, İran’da yaşanan trajedide hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınlarının acısını paylaştığı ifade edildi.

İran ile Katar Arasında Ortak Ticaret Odası Kuruldu

Tahran-Doha arasındaki ikili ticari ilişkilerin geliştirilmesi yönünde İran-Katar Ortak Ticaret Odası faaliyete başladı. İran Ticaret Odası Temsilcisi Şehram Hasipur, ortak ticaret odası konseyi üyeleri toplantısında iki ülke arasındaki karşılıklı ticari ve ekonomik ilişkiler konusunda yaptığı açıklamada, Tahran-Doha arasındaki ticaret hacminin son 9 ay içinde 200 milyon dolardan fazla olduğunu ve iki ülke arasında yeni ortaya çıkan fırsatlar ile beraber mevcut ticaret hacminin daha fazla artması gerektiğini belirtti.

Ruhani: İran’ı Suçlamak Yerine Yemen’deki Savaşı Bitirin

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani başkent Tahran’da Hollanda Dışişleri Bakanı Sigrid Kaag ile görüştü. İran’ın Hollanda da dahil olmak üzere Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerinin geliştirilmesinin olumlu olduğunu belirten Ruhani, Hollandalı şirketleri enerji, çevre, tarım ve ulaşım alanlarında İran’a yatırım yapmaya davet etti. Bölgesel konular hakkında da değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Ruhani, İran’ı Yemen’e füze yollamakla suçlamak yerine savaşı bitirmek için çaba harcanmalıdır ifadelerini kullandı.

Zarif: Suriye Yeni bir ABD Müdahalesiyle Yüzleşiyor

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Suriye’nin yeni bir ABD müdahalesi dalgasıyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Zarif, ABD güçlerinin Suriyeli güçlere yönelik 7 Şubat’taki saldırısının bu bölgeyi ele geçirmek için yapılan çıkar amaçlı, öngörüsüz ve jeo-ekonomik çıkarlara dayanan bir hamle olduğunu belirtti. Türkiye’nin Afrin’e yönelik gerçekleştirdiği Zeytin Dalı operasyonu hakkında konuşan Zarif, “Türkiye’nin ABD’nin bölgedeki dizaynlarına yönelik kaygılarını anlayabiliyoruz fakat bu kaygılara çözüm bulmanın yolu diğer ülkelerin topraklarına saldırmak değildir.” dedi.

Zarif’ten Netanyahu Değerlendirmesi

18 Şubat Pazar günü Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, yine aynı konferansta daha önce konuşan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun konuşmasını değerlendirdi. Dışişleri Bakanı Zarif, İsrail iç siyasetinde zor durumda olan Netanyahu’nun bu konuşmayla ülke içinde krizi engellemeye çalışıyor olabileceğini söyledi. Netanyahu geçen hafta yaptığı konuşmada düşürülen İran İHA’sının parçasını Zarif’e göstererek, “Bunu tanıdın mı? Tanımış olmalısın çünkü bu sizin!” demişti.

Ruhani, Nükleer Anlaşmanın Yeniden Müzakeresini Reddetti

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 2015 yılında Tahran ile P5+1 arasında imzalanan nükleer anlaşmanın müzakere edilmesini reddetti ve ülkesinin devam eden uyumunun diğer tarafların anlaşmaya bağlı kalmasına bağlı olduğunu belirtti. Ruhani, 21 Şubat Çarşamba günü Tahran'da İspanya Dışişleri Bakanı Alfonso Dastis ile yaptığı görüşmede "Bu anlaşma İran ile Avrupa arasındaki aylarca süren çabalar ve aylarca süren müzakerelerin sonucudur ve her iki taraf da nükleer anlaşma dair taahhütlerini yerine getirmelidir.” dedi.

Zarif, İspanyol ve Hollandalı Mevkidaşları İle Görüştü

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif 20 Şubat Salı günü akşamı ülkeye ziyarette bulunan İspanyol Dışişleri Bakanı Alfonso Dastis ve Hollanda Dışişleri Sigrid Kaad ile Çarşamba günü görüşmelerde bulundu. Taraflar son bölgesel ve uluslararası gelişmeleri değerlendirdi. Dastis Zarif ile görüşmeden önce Hamenei’nin Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayati, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Meclis Başkanı Ali Laricani ve İran'ın Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi (SNSC) Sekreteri Ali Şemhani ile de görüştü.

‘ABD Suriye'deki Müdahalelerini Durdurmalı’

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD'nin Suriye'deki müdahalelerini durdurması gerektiğini vurguladı ve ABD kuvvetlerinin Suriye topraklarına varlığının çok tehlikeli olduğunu belirtti. Zarif, Moskova'da Rusya Today TV'ye yaptığı bir açıklamada, Suriye'deki ABD politikalarının engellenmesi gerektiğini söyledi. ABD'nin Suriye topraklarına müdahalesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Zarif, Ermeni Mevkidaşı ile Gündemi Konuştu

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan ve Cevad Zarif, Münih Güvenlik Konferansı'nın oturum aralarında toplantı yaptı. Taraflar, altyapı projeleri de dahil olmak üzere ikili gündeme ilişkin çeşitli konuları görüştü. Bakanlar ayrıca uluslararası ve bölgesel meselelere de değindi.

İran ve Hindistan Arasında Yeni Anlaşmalar

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi Yeni Delhi'de on beş anlaşma imzaladılar. Dış İlişkilerin Sözcüsü Raveesh Kumar tarafından yapılan açıklamalara göre, iki lider ticaret, yatırım, enerji, bağlantı, savunma, güvenlik ve bölgesel konularında işbirliği gibi konularda kapsamlı ve verimli görüşmeler yapıldığını söyledi. Hindistan'ın Merkezi Yönetim Kurulu Vergi Dairesi, yaptığı açıklamada, "Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması" Hindistan'dan İran'a ya da tersine yatırım, teknoloji ve personel akışını teşvik edecek ". İran Ekonomi ve Maliye Bakanı Mesud Karbasian açıklamalında, "Çifte vergilendirmeden kaçınma, ortak girişim planlarını destekleme ve tercihli tarife teşvik etme gibi temel ekonomik ve ticari anlaşmayı imzalayarak şirketlerin daha az engelle İran'a girmesini sağlayacağız" dedi. İki taraf arasında imzalanan önemli bir anlaşma ise, Chabahar'daki Şehid Beheşti Limanının on sekiz aylığına Hindistan Liman Küresel Limiti tarafından kiralanmasıydı.

Sonbahar İşsizlik Oranı

İran İstatistik Merkezi, bu yılın sonbaharında %11,9 işsizlik oranı olduğunu ve yaz aylarına göre %0,2 artış gösterdiğini açıkladı. Ekonomik faaliyetin ana sektörlerindeki istihdam araştırmasına göre, %50,1 ile hizmet sektörünün en fazla istihdam payı aldığını göstermektedir. Sektörün sonraki bölümlerinde sanayi yüzde 32,6 ve Tarım %17.2 ile gerçekleşti.

İran ve 3 Ülke Arasında Yeni Kredi Hattı

İran'ın İhracat Geliştirme Bankasının Genel Müdürü, mal ihracını kolaylaştırmak için Rusya, Ermenistan ve Irak'taki bankalarla alıcı kredi hattı anlaşmalarının sonuçlandığını açıkladı. İran'ın İhracat Geliştirme Bankasının Genel Müdürü Ali Saleh Abadi dediğine göre, şu ana kadar bir Ermenistan’ın bankasıyla beş milyon avroluk, bir Rus bankasıyla 10 milyon avro ve Irak’taki Albalad bankası ile 18 milyon avroluk alıcı kredi anlaşmaları imzalandığını belirti. Ona göre, sözleşmelere ek olarak, Kredi hatları için Fransa, İspanya, Umman, Nijerya ve Küba'lı bankalarla müzakereler devam etmektedir.

Gelecek Yıl 55 Milyon İranlı Sübvansiyon Alacak

Gelecek yılın bütçe birleşme komisyonunun sözcüsü Ali Asghar Yusufnejad açıklamalarına göre, gelecek yıl 55 milyon kişi sübvansiyon verilecek ve sübvansiyonun toplam parasal değeri yaklaşık 5 milyar dolar olacak. Hasan Ruhani hükümeti gelecek sene bütçesinde aile sübvansiyonları için 23 trilyon Tümen önermişti ve şimdi rakamı 30 trilyon Tümene ulaştı.  Sayıştay’ın raporuna göre ekim ayında 76 milyon 300 bin kişi sübvansiyon aldı. Önümüzdeki yıl 21 milyon kişinin sübvansiyonu kesilecek.

Altı Büyük Kamu Firması Özelleştirilecek

İran Özelleştirme İdaresi, altı kamu şirketinin hisselerini özel sektöre devredecek. Şirketlerin arasında İran Alüminyum Şirketi, Esfahan Steel Company, Ahwaz Rolling and Pipe Mills Şirketi, Amin Reasürans şirketi ve Alborz ve Asya sigorta şirketleri yer alıyor. Hisse senetleri sermaye piyasasında satılacak ve ihale yoluyla teklif edilecek.

İranlılar için İstanbul Turu Kiş Adasından Daha Ucuz

Nevruz tatilinin yaklaşması, İranların ülke içinde seyahat etme isteğini tırmanışa geçirdi ve turizm piyasasının pahalanmasına sebep oldu. Bu fiyat artışı dış turizmin işine yaramaktadır. İran Ticaret Odası Turizm Komisyonu Başkanı Ahmed Asgeri, 2,5 milyon İranlı turistin Türkiye’ye gittiğine işaret ederek İran’da turizm sektörünü desteklemeye yönelik olarak turistler için en önemli hususlardan biri olan seyahat fiyatlarının düşürülmesi gerektiğini söyledi. Asgeri, “Seyahat ajanslarının Nevruz tatili için yayımladıkları reklamlara baktığımızda iç turizm ile dış turizmin fiyatları arasında çok büyük bir farklılığın olduğu görülmektedir. Örneğin Nevruz günlerinde Kiş adasında 3 günlük tatil 1 milyon Tümen iken İstanbul’da 950.000 Tümendir. Sonuçta 2,5 milyon İranlının her biri Türkiye ekonomisine ortalama 1000 dolar hediye ediyor.” dedi.

Fecr Dünya Film Festivali

Fecr Dünya Film Festivali Medya Ve İletişim Müdürü Seyyid Ahmed Mikayilzade, 17 Şubat Cumartesi günü yaptığı açıklamada bu yılki Fecr Dünya Film Festivalinin Rıza Mirkerimi’nin sekreterliğinde 19-27 Nisan tarihlerinde düzenleneceğini söyledi.

İran Toplumunda Eğitim-Öğretimin Önemi Düştü

İran Eğitim Bakanı Muhammed Bathayi, İran toplumunda eğitim-öğretimin öneminin düştüğünü, bunu değiştirmenin zor olduğunu ve zorlu bir mücadelenin gerektiğini açıkladı. Bugün okul müfredatları ile sosyal yaşam arasında bir kopuş bulunduğunu ve halkın artık çocuklarının eğitim-öğretim almalarına önem vermediklerinin gözlemlendiğini dile getirdi.

Tahran, Polonyalılar için Anıt Mezar Yapacak

Tahran Belediye Başkanı ve Polonyalı Senatör 22 Şubat Perşembe günü, Tahran’ın güneydoğusundaki bir mezarlığa gömülmüş olan Polonyalı 2. Dünya Savaşı mültecilerini onurlandırmak için bir anıtın inşa edilmesi hususunda görüştüler. Muhammed Ali Necefi ve Anna Maria Anders, yapılan toplantıda Tahran'da yapılması planlanan anıtta her iki ülkenin de bayraklarının dalgalanmasını kabul ettiler. Necefi ve Anders ayrıca Tahran ve Varşova arasında doğrudan uçuşların başlaması konusunda işbirliğine vardılar. İki yetkili ayrıca iki ülke arasındaki köklü tarihsel ve kültürel yakınlığın siyasi ve ekonomik ilişkilerin ve işbirliğinin geliştirilmesine katkıda bulunduğunu söyledi. Necefi, 1942 yılında 120.000 mültecinin İran’a sığınmasının iki ülke arasındaki ilişkiler için dönüm noktası olduğunu söyledi. Tahran Belediyesinin Tahran'ın güneydoğusundaki Dulab bölgesinde bulunan mezarlığı düzenleyeceğini de sözlerine ekledi.

Almanya, İran'ın Kültürel Mirasını Korumak İstiyor

Almanya'nın İran Büyükelçisi Michael Klor-Berchtold İran'ın kültür mirasının koruması konusunda ülkesinin yardımcı olabileceğini söyledi. Alman ve İranlı uzmanlar tarafından gerçekleştirilen Tahran Büyük Pazarı’nın restorasyon projesi töreninde konuşan büyükelçi Pazar’ın Tahran'daki ticaretin, geleneğin ve kültürün renkli bir karışımı olduğunu dile getirdi. Büyükelçi, 2003 yılındaki Bem depreminden sonra yıkılan birçok yapının onarılmasında İran’ın Almanya ile işbirliği yaptığını ve tahrip olan birçok binanın eski görkemine kavuşmalarını sağladıklarını da sözlerine ekledi.

İran ve Cezayir Medyasında İşbirliği

İran İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı (IRNA) Genel Sekreteri Ziya Haşimi teorik bilgiler ile profesyonel becerilerin medyada bir araya getirilmesi gerektiğini söyledi. Haşimi, Cezayir Telekomünikasyon Bilimleri ve Gazetecilik Fakültesi dekanı Lamşoşi Mabruk'la yaptığı toplantı sırasında IRNA’nın teorik bilgiler ile profesyonel becerileri medyayla birleştiren bir araştırma okulu kurduğunu söyledi. Taraflar ayrıca toplantıda her iki ülkedeki yükseköğretim çalışmalarının tanıtımı, gazetecilerin eğitimi gibi çeşitli konularda da görüş alışverişinde bulundu. Cezayirli yetkili ayrıca Ziya Haşimi’ye kendi fakültesindeki medya çalışmalarıyla ilgili eğitim programlarını anlattı. Hafta içinde Cezayir’de temaslarda buluna Haşimi, Cezayir Haber Ajansını ziyaret etti ve farklı departmanların yöneticileri ile görüş alışverişinde bulundu.

Üniversite Öğrencileri Arasında İntihar Artıyor

Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanlığı Ulusal Öğrenci İşleri Başkan Yardımcısı Abdul Hasan Riyazi, İran’da üniversite öğrencilerinin intihar etmelerini “endişe verici bir durum” olarak açıklarken intihar olaylarının öğrenciler arasında en önemli sorun olarak görüldüğünü dile getirdi. Abdul Hasan Riyazi, yaptığı açıklamada şunları söyledi: Hayal kırıklığı ve depresyona neden olan işsizlik ve geçim sıkıntıları gibi sorunlar İranlı gençleri geleceğe güven duygusundan uzaklaştırmakta ve intihara sürüklemektedir. Yapılan son araştırmalara göre 2015-2016 yıllarında İranlı üniversite öğrencileri arasında alkol ve uyuşturucu madde kullanımının arttığı gözlemlenmektedir. Tahran Adli Tıp Kurumu verilerine göre 2017 yılının Nisan ayından itibaren pirinç hapı kullanarak intihar edenlerin sayısının bir önceki yılın aynı dönemine göre %2 arttığı görülmektedir. 2017 yılının Nisan ayında Tahran’da 109 kişi pirinç hapı kullanarak intihar etmiştir. Adli tıp verilerine göre de İran’da 2015 yılında 4 bin 20 kişinin intihar ederek hayatını kaybettiği belirtilmektedir.

Sistan ve Beluçistan Eyaletinde Kuraklık

Sistan ve Beluçistan halkının yaklaşık %60’ının susuzluk krizi ile karşı karşıya olduğu ve 1400’den fazla köyün de su tankeri talebinde bulunduğu açıklandı. Sistan ve Beluçistan bölgesinde yağışların azalması ve su kaynaklarının tükenmesi ile birlikte son yıllarda bölgeden diğer şehirlere göçlerde artış olduğu söyleniyor. Sistan ve Beluçistan Eyaleti Şehir Suyu ve Kanalizasyon Müdürü Muhsin Miradi, hükümetin ulusal kalkınma fonu desteğiyle bölgedeki su sıkıntısının çözüleceği sözünü verdiğini, şu anda Sistan ve Beluçistan eyaletinde bulunan 37 ilçe ve kasabanın 16’sında su sıkıntısının kritik durumda olduğu belirtilmekte.

“20 Bin Doktoralı İşsiz Var”

İslami Azad Üniversitesi Rektörü Ferhad Rehber yaptığı açıklamada şu anda ülkede 20 bin doktoralı işsiz olduğunu ve 47 bin öğrencinin doktora düzeyinde eğitimine devam ettiğini söyledi.