Haftalık Basın Özeti 2-8 Aralık 2017

Haftalık Basın Özeti 2-8 Aralık 2017
Haftalık Basın Özeti 2-8 Aralık 2017 (11-17 Azer 1396)
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

“İran ve Bölge Ülkeleri Arasında Mesafe İstemiyoruz”

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani 2 Aralık Cumartesi günü Sistan ve Beluçistan eyaletinin Zabul şehrindeydi. Halka hitap eden Ruhani bölgesel meselelere değinerek ‘eğer bazı bölge ülkelerinin İran ile arasına mesafe girmişse bu kendi kusurlarıdır’ ifadelerini kullandı. Bütün bölge ülkeleriyle dostluk istediklerine işaret eden Ruhani, İran ile bölge ülkeler ve Arap dünyası arasında mesafe olmasını istemediklerini vurguladı.

Sünni Liderden ‘Sınırlama’ Açıklaması

Sistan ve Beluçistan eyaletindeki Sünnilerin Dini Lideri Mevlevi Abdülhamid, 2 Aralık Cumartesi günü ‘İbtikâr Gazetesine’ verdiği röportajda Tahran, Kum, Sistan ve Beluçistan dışındaki yerlere gitmesinin engellendiğini söyledi. Bu engellemelerin resmî değil gayriresmî olarak kendisine bildirildiğine işaret eden Abdülhamid buna örnek olarak bir süre önce cenazeye katılmak için Horasan’a gitmek istediğini ancak kendisiyle iletişime geçen birinin cenazeye gitmemesini söylediğini aktardı. Abdülhamid bunun yanı sıra yurtdışı seyahatlerinde de bazı engellerle karşılaştığını ilave etti. Yetkililerinin tedbiriyle bu tarz sorunların çözülmesini temenni eden Abdülhamid, bir İran vatandaş olarak ülkede gezmek için bir sorunun olmaması gerektiğini ifade etti.

Petrol Sanayi Fakültesi Kapatıldı

Petrol Sanayi Üniversitesi’nin Huzistan Eyaleti’nin Abadan şehrindeki Abadan Petrol Sanayi Fakültesi’nde iki haftadır süren protestolarda öğrenciler üniversitenin yönetim tarzına ve Petrol Bakanlığı’nın öğrencilere verdiği istihdam sözünü yerine getirmemelerine itiraz ettiler. Olaylar sonucunda fakülte ikinci bir karara kadar kapatıldı. Öğrenciler birkaç gün önce de Cumhurbaşkanlığı önünde toplanmışlardı. Geçtiğimiz yıllarda üniversite sınav kitapçığına eklenen maddeye göre Petrol Bakanlığı Petrol Sanayi Fakültesi’nden mezun olan öğrencilerin bakanlıkta istihdam edileceğini taahhüt etmişti. Ancak Petrol Bakanı Bijen Zengene iki yıl önce bu öğrencilerin bakanlıkta istihdam edilmesinin yasaklandığını açıklamıştı.

İran ve Rusya Arasında İstihbarat Alışverişi

Uluslararası Uyuşturucuyla Mücadele Konferansına katılan Meclis Başkanı Ali Laricani İran’ın bu konuda çok fazla bedel ödediğini, uyuşturucuyla mücadelede yaklaşık 4 bin can kaybı ve 13 bin yaralı verdiklerini söyledi. NATO’nun Afganistan’da uyuşturucu madde üretimi ve ticaretine karşı seyirci kaldığını eleştiren Laricani, İran ve Rusya arasında uyuşturucuyla mücadele alanındaki iş birliğinin iyi bir yol olduğuna değindi. Konuşmasında iki ülke arasında istihbarat subayları değişimi gerçekleştiğini ifade eden Laricani, bu işin kaçakçıların ayak izlerini bulmak ve onlara iyi bir darbe vurmak için etkili olduğunu ekledi.

İran Sınırına Saldırı

İran’ın Batı Azerbaycan Eyaleti’nin Maku ilçesinde (Türkiye sınırı) 4 Aralık Pazartesi günü açılan ateş sonucu bir sınır korucusu hayatını kaybetti ve dört kişi yaralandı. Maku Kaymakamı Şahin Alizâde yaptığı açıklamada yaralananlardan ikisinin sınır korucularından diğer ikisinin ise bölgede incelemelerde bulunan Su Kurumu uzmanlarından olduğunu bildirdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu mevkidaşı Cevad Zarif’i arayarak başsağlığı diledi. Olayların arkasında PKK’nın olduğunu belirten Çavuşoğlu, konuyu araştıracaklarını iletti.

İran’dan Trump’ın ‘Kudüs’ Açıklamasına Tepki

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı almasına İran’dan tepkiler geldi. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde Kudüs’ün Filistin’in ayrılmaz parçası olduğunu vurguladı. Erdoğan’ın İslam İşbirliği Teşkilatını İstanbul’da toplama önerisine değinen Ruhani, mevcut şartlarda İslam ülkelerinin ABD’nin bu hukuksuz kararı karşısında birlik ve tek ses olarak ciddi adımlar atacağına inandığını söyledi.

Filistin meselesinin İslam ümmetinin en önemli sorunu olduğunu ve herkesin Filistin halkının kurtarılması ve özgürleştirilmesi için çalışmakla görevli olduğunu belirten Devrim Rehberi Ali Hamenei, Filistin’in şüphesiz özgür olacağını vurguladı.

Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Kudüs’ün sonsuza kadar Müslüman ve Arap kalacağını belirtirken, Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani, bu karardan kaynaklanan güvensizliğin sorumlularının Amerika ve İsrail olduğunu ifade etti. Ayrıca Dışişleri Bakanlığı’nın yayımladığı bildiride atılan adımlar şiddetle kınanarak Amerika’nın uluslararası kararları açıkça ihlal ettiğini vurgulandı. Meclisteki bazı milletvekilleri de bildiri yayımlayarak Amerika’nın bu kararını kınadılar. Devrim Muhafızları Ordusu da aynı şekilde bildiri yayımlayarak ABD’nin kararını kınadı ve halkı Cuma namazı sonrası ülke genelinde düzenlenecek yürüyüşe davet etti.

Öğrenci Günü Etkinlikleri

İran’da 7 Aralık Perşembe günü öğrenci günü olması nedeniyle ülke genelinde törenler düzenlendi. Tahran Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde düzenlenen törene Meclis Eski Başkanvekili Muhammed Rıza Hatemi ve Meclis Birinci Başkanvekili Mesud Pezeşkiyan katıldı. 7 Aralık 1953 yılında dönemin ABD Başkan Yardımcısı Richard Nixon’ın İran ziyaretini protesto eden öğrenciler ve güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada üç öğrencinin hayatını kaybetmesi nedeniyle 7 Aralık Öğrenci Günü olarak anılmaktadır.

Yemen Eski Cumhurbaşkanı Öldürüldü

Arap Baharı sürecinde görevini Mansur Hadi’ye devreden Ali Abdullah Salih, pazartesi günü İran destekli Husi güçler tarafından öldürüldü.

İran Dışişleri Bakanlığı Trumpın Kudüs Kararını Kınadı

İran Dışişleri Bakanlığı Amerika’nın Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını kınayarak bunun uluslararası kararların çiğnenmesi olduğunu belirtti. Bildiride Kudüs’ün Filistin’in ayrılmaz bir parçası olduğu ve İslam dünyasının üç kutsal mekânından birisi olduğu vurgulandı. Ek olarak İran’ın Filistin halkı ile birlikteliği vurgulanarak BM ve uluslararası camianın bu konuda sorumluluk alması gerektiği bildirildi.

Ali Ekber Velayeti: Kudüs Sonsuza Kadar Filistinlilerindir

Rehber Ali Hamenei’nin Dış İlişkiler Baş Danışmanı Ali Ekber Velayeti, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail devletinin başkenti olarak tanımasının ardından yaptığı açıklamada, alınan kararın dengesiz, siyasi ve tarihi gelişmelerden habersiz bir kişi tarafından alındığını, Kudüs’ün Müslümanların ilk kıblesi olduğunu ve sonsuza dek Filistinlilere ait olacağını beyan etti.

‘İsrail’den DMO’ya Hava Saldırısı’ İddiası

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun geçtiğimiz günlerde Suriye’de İran’ın varlığının kabul edilemez olduğunu ifade etmesinin ardından, İsrail jetlerinin Suriye’de İran tarafından inşa edilmekte olan bir askeri üsse 4 Aralık Pazartesi günü düzenlediği hava saldırılarında 12 DMO mensubunun öldürüldüğü iddia edildi.

Türkiye Sınırında İran Askerlerine Silahlı Saldırı

Türkiye-İran sınırının İran tarafında 5 Aralık Salı günü silahlı saldırıya uğrayan 3'ü mühendis 4'ü asker toplam 7 kişiden 4'ü yaralandı. İranlılar yardım istedikleri Türk askerleri tarafından Kars ve Iğdır'daki hastanelere kaldırıldı. Yaralı askerlerden biri yaşamını yitirirdi. Iğdır Valisi Enver Ünlü, saldırının PKK terör örgütü tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Çavuşoğlu'nun saldırının PKK’lı teröristlerce düzenlendiğini belirterek olayın Türkiye tarafından araştırıldığını ve sonuçların İran makamlarıyla da paylaşılacağını belirttiği kaydedildi.

Hazar Konseyinin 7. Zirvesi Başladı

Hazar Denizi’ne kıyısı olan 5 ülkenin dışişleri bakanları 5 Aralık Salı günü Moskova’da bir araya geldi. İran, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan’ın bulunduğu toplantıda Hazar Denizi’nin kullanımı üzerine bir anlaşmaya varıldı. Ayrıca Hazar Denizi’nden diğer denizlere ulaşımlar, karşılıklı ticaret, yeraltından geçen enerji transferi kabloları ve boru hatları üzerlerinde düzenlemeler de anlaşmaya dahil edildi. Tarafların ayrıca 2010 yılında imzalanan Hazar Denizi'ndeki Saha Güvenliği İşbirliği Anlaşması'na ek protokoller hazırladığı öğrenildi. Yapılan anlaşmalarda Hazar Denizi'ndeki çevre problemlerine karşı alınan önlemlerin uygulanmasında iş birliği kararı alındı. Üç yılda bir toplanan Hazar Denizi'ne kıyısı olan ülkelerin toplantısı daha önce Bakü, Tahran, Aşkabat ve Astrahan'da düzenlenmişti.

31. Uluslararası İslami Vahdet Konferansı Başladı

Uluslararası İslami Vahdet Konferansı 4 Aralık Pazartesi günü çalışmalarına başladı. Konferansın açılışını İran Cumhurbaşkanı Ruhani yaptı. Ruhani konuşmasında mezhep ve etnik farklılıklarının İslam ülkelerinin birliğine engel olmadığını belirtti. İran’ın başkenti Tahran’da yapılan ve 93 ülkeden 500’den fazla alim, düşünür ve fikir adamının katıldığı konferans 3 gün sürdü.

İran’ın Füze Geliştirmesi ve Nükleer Programı Durdurulmalı

Kuveyt’te bir araya gelen Körfez İşbirliği Örgütü üyeleri yayımlamış olduğu bildiride İran’ın bölgedeki nüfuzunun önlenmesi gerektiği ve İran’ın nükleer ve füze geliştirme programlarının bölgenin güvenliği için tehdit olduğu ifade edildi.

İran’dan Körfez İşbirliği Örgütünün Kararına Tepki

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Körfez İşbirliği Örgütü’nün İran’a yönelik aldığı kararın yanlış ve gereksiz olduğunu ifade etti. Kasımi, bölgedeki gelişmeler dikkate alındığında örgütün gerçek sorunları ele almak yerine böyle bir karara imza atmasının örgütün işlevsizliğinin bir göstergesi olduğunu  belirtti.

Hamenei: Filistin Özgürleşecek

6 Aralık Çarşamba günü Mevlid Kandili münasebetiyle düzenlenen programda konuşan Ali Hamenei ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyıp oraya büyükelçiliğini taşıma kararının düşmanın güçsüzlüğün göstergesi olduğunu ve bunun asla kabul edilemez olduğunu ifade etti. Hamenei ‘bir gün Filistin özgürleşecek’ ifadelerini kullandı.

‘Ekonomik İlişkiler Gelişmeli’

İran Türkiye ticareti 2017 yılının ilk on ayında bir önceki seneye kıyasla %15 artarak 9,1 milyar dolara ulaştı. Belirtilen on aylık süre zarfında, İran'ın Türkiye'ye yaptığı ihracat %79 artarak 6,5 milyar dolara ulaşırken; Türkiye'nin İran'a yaptığı ihracat %39 azalarak 2,6 milyar dolara ulaştı. İran’ın Türkiye’ye sattığı ürünlerin başında petrol ve doğalgaz geliyor. İki ülke arasındaki ticaretin daha da fazla genişlemesi yönündeki açıklamalara ek olarak karşılıklı yatırım konularında da sık sık istekler dile getirilmekte. Konuya ilişkin son açıklama ise İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi Enerji Politikaları Araştırma Merkezi (EPAM) ve Tahran Üniversitesi Enerji Yönetimi ve Planlama Araştırma Enstitüsü (RIEMP) ile İran Sanayi ve Ticaret Odası Eğitim Enstitüsü (ICCIMA) iş birliğinde düzenlenen uluslararası bir konferansta İran Petrol Bakanı’nın danışmanı Amir Talebian tarafından belirtildi. Danışman Amir Talebian İran’ın 100 milyar dolar değerindeki doğalgaz ve petrol projelerine Türk yatırımcıları beklediklerini ve bu projelerde Türkiye ile ortaklığın hem iki ülke hem de bölge için oldukça önemli olduğunun altını çizdi. İran pek çok sektörde verimli kaynaklara rağmen hem tesislerin hem de kullanılan teknolojilerin eski olması sebebiyle büyük miktarlarda yabancı yatırıma ihtiyaç duyuyor. Ancak ülkeye ilişkin belirsizliklerin artması daha önce imzalanan anlaşmaları bile tekrar gündeme getirmeye yetti. Bu sebeple Türk yatırımcıların bu davete nasıl karşılık verecekleri de belirsiz.

Kuzey-Güney Koridoru Faaliyete Geçirilecek

İran, Rusya ve Hindistan’ın yapımına 2000 yılında karar verdiği Uluslararası Kuzey Güney Ulaştırma Koridoru, Hindistan’ın gelecek ay Rusya’ya yapacağı konteyner sevkiyatı ile faaliyete başlayacak. Standart olarak kullanılan rotayı yarıdan fazla bir şekilde kısaltan Koridor, İran’ın transit ülke konumuna gelmesini sağlayarak bölge ülkeler içinde önemini arttırma potansiyeline sahip. Ayrıca koridorun tamamen faaliyete geçmesi ile İran da ticaret hinterlandını genişletme imkânı bulabilir.

İspanyol Yatırımcılara Devlet Güvencesi

Geçtiğimiz birkaç aylık süre zarfında yoğun siyasi karışıklıkların yaşandığı İspanya hem yatırımcılar hem de devlet düzeyinde İran’la iletişim konusunda sınırlı kalmış, basına yansıyan herhangi bir teşebbüs gözlemlenmemişti. Bu sürenin ardından iki ülke arasındaki devlet dizeyindeki ilk görüşme Endüstri, Maden ve Ticaret Bakanı Yardımcısı Mücteba Khosrotaj ve beraberindeki 60 kişilik heyetin Madrid'de düzenlenen Birinci İran-İspanya Ortak Ekonomik Komisyonu’na katılımıyla gerçekleşti. İki ülkenin üst düzey ekonomik komiteleri petrol, gaz, petrokimya, yenilenebilir enerji, su kaynakları yönetimi, bilim-teknoloji ve bankacılık da dahil olmak üzere farklı sektörlerde ekonomik kalkınma alanlarını inceledi. Görüşmelerin ardından en önemli açıklama İspanya Ekonomi, Sanayi ve Rekabet Bakanlığı Ticaretten Sorumlu Devlet Sekreteri Maria Luisa Poncela’dan geldi. Sekreter Poncela, hükümetin İran pazarında faaliyet gösteren ve çeşitli altyapı sektörlerine yatırım yapan İspanyol şirketlerini korumak amacıyla, herhangi bir kısıtlamaya bakılmaksızın, yatırımlarının sigorta kapsamına alacağını belirtti.

Tataristan, İran'la Turizmi Geliştirmek İstiyor

Tataristan Devlet Başkanı Rustam Minnikhanov, 06 Aralık’ta İran’ın Kazan Başkonsolusu Ali-Beman Eghbali-Zareç ve “Iran Markaz” adlı turizm şirketinin yöneticisi Yakub Kasimi ile Tataristan’ın başkentinde yaptığı bir toplantıda ülkesinin İran'la turizm ilişkilerini geliştirmek istediğini söyledi. Tataristanlı bazı yetkililerin de katıldığı toplantıda Minnikhanov, ayrıca Tatar yetkililerini İran'la turizm ilişkilerini artırmaya ve İranlı şirketlere hedeflerin gerçekleştirilebilmesi için gerekli olanakları sağlamaya çağırdı. Tataristanlı yetkililer son yıllarda, ülkeye gelen turist sayısının 200.000'e yükseldiğini ve ülkelerinde daha fazla İranlı turistin gelmesinin gerektiğini söylediler. Yakub Kasimi toplantı esnasında, İran ile Tataristan arasında doğrudan seferler düzenlemenin iki ülkenin turizm iş birliği açısından önemli olacağını söyledi.

Filipinler’in Silliman Üniversitesi’nde İran Kültür Köşesi Açıldı

İran'ın Manila Kültür Ataşeliği, İslam Kültür ve İlişkiler Uluslararası Organizasyonu Kültürel Çalışmalar Merkezi iş birliğiyle Filipinler'in Silliman Üniversitesi'nde üçüncü İran kültür köşesini açtı. İran kültür köşesi, Silliman Üniversitesinde yapılan İran çalışmaları üzerine bir günlük bir konferansla eş zamanlı olarak açıldı. Açılış törenine İran'ın Manila Büyükelçisi ve Kültür Ataşesi Muhammed Caferi-Malek katıldı. Kültür köşesi, Silliman Üniversitesi ile İran Kültür Merkezi arasında iş birliği için anlaşma yapıldıktan sonra kuruldu.

Pakistan’da İran Film Festivali Düzenlenecek

İran İslam Cumhuriyeti Pakistan Büyükelçiliği Kültür Ataşeliği önümüzdeki hafta Pakistan'ın İslamabad şehrinde beş günlük bir film festivali düzenleyecek. Etkinlik, Rawalapindi’deki İran Kültür Merkezi, Pakistan Ulusal Sanat Konseyi (PNCA) ve Pakistan Ulusal Halk ve Geleneksel Miras Enstitüsü (Lok Virsa) iş birliği ile düzenleniyor. Filmler, 11-12 Aralık tarihleri ​​arasında Pakistan Ulusal Sanat Konseyi'nde ve 13-15 Aralık tarihleri ​​arasında Lok Virsa'da gösterilecek. Film festivalinin açılış töreni, İran ve Pakistan'dan üst düzey yetkililerin katılımı ile PNCA'da 11 Aralık tarihinde yapılacak. Festivalde beş İran yapımı film gösterilecek. İran yapımı filmler talebe göre Pakistan’ın çeşitli bölgelerinde gösterime girecek.

İkinci Mustafa Bilim Ödülleri Tahran'da Sahiplerine Verildi

Sami Erol Gelenbe ve Muhammed Emin Şükrüllahi 3 Aralık’ta Tahran'daki Vahdet Salonu'nda gerçekleşen törende 500 bin dolarlık ödüllerini aldılar. Bilgisayar uzmanları olan İran Muhammed Emin Şükrüllahi ve Sami Erol Gelenbe, ikinci kez düzenlenen Mustafa Ödülü’nü gerçekleştirilen bir törenle aldılar. Mustafa Bilim ve Teknoloji Vakfı, 6 Kasım'da Tahran'daki basın toplantısında Mustafa Ödülü’nün kazananlarını açıklamıştı. Para ödülünün yanında kazananlara madalyalar ve sertifikalar da verildi. İran, bu ödülü ilk defa 2015 yılında Singapurlu nanoteknoloji araştırmacısı Jackie Y. Ying ve Ürdünlü Kimya Profesörü Ömer Yaghi’ye vermişti. Etkinliğe, İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Akbar Salehi ve İran Bilim ve Teknoloji Başkan Yardımcısı Sorena Sattari'nin yanı sıra milletvekilleri ve diğer üst düzey yetkililer katıldı.

Mustafa Ödülü

İran Devrimi Kültür Yüksek Kurulunun önerisiyle 2012 yılında yürürlüğe giren bir yasayla Hz. Peygamberin isimlerinden “seçkin” anlamına gelen “Mustafa” adıyla iki yılda bir kez İslam dünyasındaki en iyi bilim adamlarına ve araştırmacılara verilen İslam dünyasının bilim ve teknoloji alanındaki yüksek nişanıdır. Ödülün amacı, İslam dünyasında bilim ve teknolojinin en iyilerini tanıtarak ve takdir ederek İslam toplumunda öğretim ve araştırma ilmini yaymak ve teşvik etmektir. Ödül belirme ve verme süreci İran Cumhurbaşkanlığı Bilim ve Teknoloji Yardımcılığı’nın çatısı altında üniversitelerden, İran’da ve İslam dünyasında yer alan büyük bilim merkezleri tarafında kurulan ve Tahran’da yer alan Perdis Teknoloji Parkı sekretaryası tarafından yürütülmektedir. İlk kez 2015 yılında düzenlenen Mustafa Ödülü, “Nanobilim ve Nanoteknoloji”, “Çevre ve Tıp Bilimleri ve Teknolojisi”, “İletişim ve Haberleşme Bilimi ve Teknolojisi” ve “En iyi Müslüman Bilim Adamı Projesi” alanlarında verilmişti. 2017’de düzenlenen yarışmada “Nanobilim ve Nanoteknoloji”, “Çevre ve Tıp Bilimleri ve Teknolojisi” alanlarında müracaat kabul edilmedi.

İran-Afganistan Yayıncılık İş Birliği

Kültür ve İslami Rehberlik Bakanı Seyyid Abbas Salehi, İran ve Afganistan'ın basım ve yayın alanında iş birliğini artırabileceklerini söyledi. İranlı bakan, bu açıklamalarını Afganistan Rehberlik, Hac ve Bağış Bakanı Faiz Muhammed Osmani ile 04 Aralık Pazartesi yaptığı bir toplantı sırasında yaptı. Salehi, iki ülke arasında bulunan sayısız tarihi ve kültürel ortak noktalara dikkat çekti ve ilişkilerin daima çok iyi olduğunu ve iki ülkenin birbirleriyle iletişim kurmak için tercümana ihtiyaç duymadıklarını söyledi. Bakan, ülkesinin İran ile var olan ilişkilerini ve iş birliğini genişletmek istediklerini dile getirdi.

Engelliler Sempozyumu Yapıldı

İran Refah Bakanlığında bazı sivil toplum kuruluşları tarafından gerçekleştirilen “Engelliler Sempozyumunda” konuşan Refah Bakanlığı Rehabilitasyon Merkezi Müdür Yardımcısı Hüseyin Nehvi Nejad, İran’da 1 milyon 400 bin ağır engelli vatandaşın olduğunu ve bunlardan sadece 40 bininin yatılı hasta bakım merkezlerinde tedavi gördüğünü geri kalanların ise aileleri ile birlikte yaşadıklarını belirtti.

Kaçak İçki Ele Geçirildi

Tahran’ın güneyindeki Kehrizak 170. bölge polis memurları tarafından bölgede yapılan operasyonda yabancı marka etiketler ile şişelenmiş 330 bin litreden fazla kaçak içki ele geçirildi.

Kazvin-Kerec Otobanında Zincirleme Kaza

Kazvin-Kerec otobanında iki tır, dört kamyonet ve elli otomobilin karıştığı zincirleme kaza hakkında açıklamalarda bulunan İran Kızılayı Arama Kurtarma Birimi Müdür Yardımcısı Şahin Fethi, kazada 215 kişinin yaralandığını ve 12 kişinin sağlık merkezlerine sevk edildiği söyledi.