Haftalık Basın Özeti 2-8 Haziran 2018

Haftalık Basın Özeti 2-8 Haziran 2018
Haftalık Basın Özeti 2-8 Haziran 2018 (12-18 Hordad 1397)
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

Ruhani Ehli Sünnet Liderleriyle Görüştü

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani 2 Haziran Cumartesi günü ehli sünnet din adamlarıyla iftar yemeğinde bir araya geldi. Bütün İranlıların haklarının hepsini alması gerektiğine dikkat çeken Ruhani, defalarca bakanlar kurulunda ve konuşmalarında kadınlar, gençler ve azınlıkların mağdur olduklarını hissettiğini söylediğini vurguladı. Hükümetin bu üç grubun şikayetlerinin giderilmesi konusunda kararlı olduğuna işaret eden Ruhani, Şii ve Sünnilerin ortak kitap, kıble ve geleneğe sahip olduklarına işaret ederek bugünlerde zor şartlardan geçtiklerini ve her zamankinden daha fazla birlik ve dayanışmaya ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Ruhani’den önce konuşma yapan Sistan ve Beluçistan Eyaleti'nin yönetim merkezi olan Zahidan şehrinin cuma imamı ve Sünnilerin dini liderlerinden Mevlevi Abdulhamid ise Sünnilerin en önemli sorunlarının karşılaştıkları “ayrımcılık” ve “eşitsizlik” olduğunu belirterek Devrim Rehberi ve Cumhurbaşkanından İslam Devrimi’nden beri 40 yıldır Sünnilere karşı yapılan bu uygulamaların giderilmesini istedi.

Yargıdan Yeni Karar

Yargı Başkanı Sadık Laricani yayımladığı bir bildiri ile bundan böyle iç ve dış güvenlik ve siyasi suçlar işlemiş olanların istedikleri avukatları tutamayacağını ve ancak yargının belirlemiş olduğu listede yer alan 20 avukatın bu dosyalara bakabileceğini duyurdu. Geçmişte Ceza Muhakemesi Usulü Kanunu onaylandıktan sonra birçok eleştiri almış ancak düzeltilmesi için bugüne kadar herhangi bir adım atılmamıştı. Bu kanunun 302. maddesine göre iç ve dış güvenlik ve siyasi suçlar işleyen kimseler suçlarının ilk araştırma merhalesinde yargının belirlediği 20 kişilik avukat listesinden birini seçebilecektir.

İki Sınır Korucusu Hayatını Kaybetti

Batı Azerbaycan eyaletinin Serdeşt şehrinde 5 Haziran Salı gecesi sınır korucuları ve silahlı bir grup arasında çıkan çatışmada Serdeşt Sınır Alayı’ndan iki korucu hayatını kaybetti. Saldırıyı hangi grubun yaptığına dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Hamenei’den Uranyum Zenginleştirme Talimatı

Devrim Rehberi Ali Hamenei 4 Haziran Pazartesi günü yaptığı konuşmada Atom Enerjisi Kurumuna bir an önce uranyum zenginleştirmeye başlamaları için gereken hazırlıkların yapılması talimatını verdi. Nükleer gelişmenin ülkenin bilgi ve teknoloji açısından gurur verici noktalarından biri olduğunu belirten Hamenei, ülkenin genç mühendisleri tarafından uranyumun %20 zenginleştirildiğini hatırlattı. Bazı Avrupalı liderlerin açıklamalarını da eleştiren Hamenei, “Bu devletler İran’ın hem yaptırımlara katlanması hem İran’ın geleceği için kesin ihtiyacı olan nükleer faaliyetleri durdurması ve hem de İran’ın dayatılan sınırlılıklarla devam etmesi beklentisindeler. Ancak bilsinler ki bu kötü rüyaları gerçekleşmeyecek.” dedi. İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, Hamenei’nin talimatlarına hemen başlayacaklarını belirterek Uluslararası Atom Enerjisi Kurumuna mektup gönderdiklerini ve çalışmalara başlayacaklarını bildirdiklerini açıkladı. Atılan adımların nükleer anlaşmaya aykırı olmadığını belirten Salihi, tepkilerinin müzakereleri ihlal ettikleri anlamına gelmediğini vurguladı. Uranyum zenginleştirme faaliyetleri nükleer anlaşmanın izin verdiği haklar çerçevesinde gerçekleşecektir. Nükleer Anlaşma İran’a bu konuda bazı haklar tanımıştı ancak İran henüz bu hakkını kullanmamıştı.

Kerrubi’nin İstifası Kabul Edilmedi

Sekiz yıldır ev hapsinde olan Milli İtimat Partisinin Kurucusu ve Genel Sekreteri Mehdi Kerrubi 30 Mayıs Çarşamba günü istifasını sunmuştu. Ancak Kerrubi’nin istifası parti üyeleri tarafından kabul edilmedi ve böylece parti genel sekreterliği görevinde kaldı. Geçtiğimiz hafta parti üyelerine hitaben açık mektup yazan Kerrubi, “Sekiz yıldır yargılanmadan ev hapsinde tutuluyorum. Öyle gözüküyor ki ev hapsinin kaderini Hazreti Azrail belirleyecek. Ya önce biz gideceğiz ya da diğeri [Hamenei]” ifadelerini kullanmıştı.

Kudüs Günü Yürüyüşü Yapıldı

8 Haziran Cuma günü ülke genelinde Dünya Kudüs Günü kutlandı. Yürüyüşe halkın yanı sıra birçok yetkilinin katıldığı görüldü.

Dünya Kudüs Günü yürüyüşü İran’da Ramazan ayının son cumasında yapılan bir gelenektir.

İran Hizbullah’a Olan Desteğini Artırdı

ABD Maliye Bakanlığı Terörizm ve Finansal İstihbarattan Sorumlu Yardımcısı Sigan Mandelker, Demokrasiyi Koruma Forumu’nda yaptığı konuşmasında İran devletinin  Hizbullah’a ve diğer terör örgütlerine finansal transfer konusunda yardımcı olduğunu belirterek, ABD’nin Birleşik Arap Emirlikleri’yle beraber İran Merkez Bankası üzerinden yapılan transfer ağlarını çökertmek için yoğun işbirliği içerisinde olduğunu açıkladı.

İran-Ukrayna Ortaklığına ABD Yaptırımı

İran uçak şirketi “Caspian Air” ile iş birliği yapan Ukrayna havacılık şirketi “Dart Airlines” ABD’nin yaptırım listesine alındı. Yaptırım gerekçesi olarak, söz konusu Ukraynalı şirketin “Caspian Air” aracılığıyla İran’a finansal ve teknolojik destek sağladığı belirtildi.

Pompeo: İran’ın Atom Bombası Üretmesine İzin Vermeyeceğiz

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi Tahran’ın bir ay içerisinde uranyum zenginleştirme çalışmalarını genişletebileceğini söyledi. Buna cevaben ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo İran’ın atom bombası üretmesine ABD izin vermeyecek açıklamasında bulundu. Pompeo 6 Haziran Çarşamba günü resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada “İran bizim kararlılığımızı biliyor. Bu [İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı’nın açıklaması] İran’ın kaynaklarını akılsızca israf ettiğinin başka bir örneğidir. İran’da protestolar devam ederse bu kimseyi şaşırtmamalı” diyerek Tahran’a mesaj gönderdi.

Macron’dan Netenyahu’ya: 2025 Yılına Kadar İran Nükleer Anlaşması’na Bağlıyız

İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu İran’ın Nükleer Programını konuşmak için başladığı Avrupa turunda Almanya’dan sonra Fransa’yı ziyaret etti. Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron bu görüşmede İran Nükleer Anlaşması’nın Tahran’ın balistik füze çalışmalarını da kapsayacak şekilde 2025’e kadar devam etmesi gerektiğini beyan etti. Fransız Cumhurbaşkanı anlaşma şartlarının yeterli olmadığını ve 2025’den sonra İran’ın balistik füzeleri ve bölgesel dosyaları da içererek yeniden düzenlenmesi gerektiğini ancak anlaşmanın şu an için alternatifinin bulunmadığını sözlerine ekledi.

AB İran Nükleer Anlaşması’nı Muhafaza Etmek için Adım Attı

AB, ABD’nin İran’a uyguladığı yeni yaptırımlarla mücadele etmek ve ABD’nin anlaşmadan çekilmesinden sonra da anlaşma içinde kalan İran ile ticaret yapan Avrupalı şirketleri korumak için yeni mevzuat düzenlemesine gitti. AB aynı zamanda Avrupa Yatırım Bankası’na İran projelerini finanse etme yetkisi verirken, bu kararın uygulanmasında ve yatırımların yapılmasında son sözün Avrupa Yatırım Bankası’nda olduğunun altını çizdi.

İran Santrifüj İnşası için Yeni Tesisi Tamamlayacak

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi 5 Haziran Salı günü verdiği demeçte İran’ın Natanz nükleer tesisinde gelişmiş santrifüjler inşa etmek için yeni tesisin bir ay içinde tamamlanmış olacağını açıkladı. Salihi “Dini liderin talimatından sonra bu merkezi 48 saat içinde hazırladık. Bu tesisi bir ay içerisinde tamamlamayı umuyoruz” dedi. İran Devrim Rehberi Ali Hamenei ise 4 Haziran Pazartesi günü, dünya güçleriyle yapılan nükleer anlaşma bozulursa uranyum zenginleştirme kapasitesinin artırılması için hazırlıklara başlanması talimatını vermişti.

Ruslar İran'ın Maden Sektörüne Yatırım Yapacaklar

İran Sanayi Madencilik ve Ticaret Bakan Yardımcısı Mehdi Karbasiyan, Rusya’nın maden sektörüne 1 milyar dolarlık yatırım potansiyelini öngördüğünü ve bazı finansal sıkıntıların ve bankacılık sorunlarının çözülmesi ile Rus tarafıyla en kısa sürede anlaşmanın sonuçlanmasının beklendiğini söyledi. İran Cumhurbaşkanının Moskova'ya yaptığı ziyareti takiben bakır, çinko ve mineral endüstrisi alanında bir dizi keşif ve faaliyetlerde bulunmak için birkaç Rus şirketi İran'a geldi. Rus şirketleri ile İran tarafı arasında konu ile ilgili müzakerelerin yapıldığı ve yakın bir zamanda bu müzakerelerin bir sonuca bağlanacağı belirtildi.

Peugeot Citroen İran'daki Faaliyetlerini Askıya Aldı

Fransız Peugeot Otomotiv Grubu ABD’nin İran'a karşı yeni yaptırımlarına girmekten kaçınmak için İran'daki ortak girişim faaliyetlerini askıya alma kararı aldı. İran’da faaliyet gösteren büyük Fransız şirketleri İran ile yaptıkları ticari faaliyetlerinin yaptırım kapmasından çıkarılması ya da kendilerine muafiyet tanınması ile ilgili görüşmeler sürdürüyor. Bunlardan en önemlisi Total firması. Ocak 2016'da yaptırımların kaldırılmasını müteakip Peugeot Citroen Otomotiv şirketi ve onun diğer Fransız rakibi Renault İran’da yeni ürünler üretmek için İran Khodro ve Saipa şirketleri arasında ortaklıklarını güçlendirmek için sözleşmeler imzalandı. Peugeot Citroen, İranlı şirketlerle 700 milyon avro (818 milyon $) değerinde sözleşme imzaladı ve Renault, İran'daki üretim kapasitesini artırmak için İran'da 350 bin yeni araç yatırım yapacağını açıklamıştı.

Boeing, İran ile Anlaşmanın Feshini Resmen Açıkladı

Boeing Uçak Üretim Grubu İran'ın yaptırımlarının yakında geri dönmesi halinde İran ile bir anlaşmaya giremeyeceğini resmen açıkladı. Boeing sözcüsü yaptığı açıklamada Donald Trump’ın İran'la nükleer anlaşmadan çekilme kararıyla şirketin artık uçakları İran'a satma lisansına sahip olmadığını söyledi. İran ile altı büyük güç arasındaki nükleer anlaşma imzalandıktan sonra Boeing 2016’da değeri 20 milyar doları bulan 80 uçağın satışına yönelik İran ile resmi bir anlaşma yapmıştı. Başka bir büyük uçak üreticisi Airbus ise nükleer anlaşmadan sonra İran’a 100 uçak satılması için sözleşme imzaladı. Fransız şirketinin üretim hattının ABD’nin parça üreticileri üzerindeki bağımlılığı nedeniyle Airbus firmasının İran ile yaptığı anlaşmanın da sona erdiğini söyleyebiliriz. Boeing herhangi bir uçağını İran'a teslim etmemişken, Airbus geçen yıl İran'a üç adet uçağı teslim etti.

Barajların Doluluk Oranı Alarm Veriyor

2018 Mayıs-Haziran aylarındaki yağışlara rağmen İran’da son 50 yılda yağışlarda %30 azalma yaşanmaktadır. Yağışların azalması İran’ın kar rezervlerinde sert düşüşe sebep olduğu gibi barajlarda da azalma olduğu belirtilmektedir. İran Enerji Bakanlığı resmi verilerine göre İran’ın Hazar Denizi, Basra Körfezi, Urumiye Gölü üzerinde ve diğer havzalarda bulunan barajlarında yaklaşık 27 milyar metreküp su bulunmaktadır. Bu oran geçen yılki doluluk oranı ile kıyaslandığı zaman barajlarda %20 civarında azalma olduğu görülmektedir. Barajlara su girişi ve çıkışı yağış durumuna göre belli olmaktadır. Nitekim İran’da barajlara su girişinde geçen yıla oranla %37 ve barajlardan su tahliyesinde ise %30 azalma olduğu tespit edilmiştir. Hâlihazırda İran barajlarında doluluk oranı %50 civarındadır. Zayanderud, Şehit Recayi, Save ve Molla Sadra barajlarının %40’tan daha az doluluk oranına sahip olduğu da belirtiliyor. Ayrıca 53 hidroelektrik santralinde üretilen elektrik enerjisinin bu yılbaşından itibaren geçen yılın aynı dönemine göre %57 düşüş ile 555 kilovatsaat olduğu bildirilmektedir. Tahran’da son zamanlardaki yağışlar su kaynaklarının dolması açısından olumlu karşılansa da Tahran’daki 5 barajın doluluk oranlarının %42 olduğu söylenmektedir.

Kum’da Humeyni’nin Ölüm Yıldönümü Töreni Düzenlendi

İran İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu Ayetullah Humeyn’nin vefatı ve onun şah rejimine karşı başlattığı 15 Hordad Ayaklanmasını Anma Yıldönümü, Kum’da Hz. Fatıma-yı Masume Türbesi’nde düzenlendi. Programda Humeyni’nin sade ve züht içinde yaşamak gibi kişisel hasletleri anıldı. 15 Hordad Ayaklanması da programda anılarak, Humeyni’yi metheden şiirler okundu. Programa Humeyni’den sonra başa geçen Ayetullah Hamenei başkanlık etti. Ünlü merci-yi taklitlerden Ayetullah Hüseyin Nuri Hemedani ile Kum Cuma İmamı ve Hz. Fatıma Vakfı Mütevellisi Ayetullah Seyyid Muhammed Saidi’nin yanında, Kum İlim Havzası hocalarından Seyyid Muhammed Gerevi ve Muhsin Gereviyan gibi müderrisler, toplumun birçok farklı kesimi ve sınıfından kişiler ve Hz. Fatıma’nın Türbesi’ni ziyaret eden geniş bir halk kitlesi programa katılanlar arasındaydı.

Türkiye’nin Farklı Yerlerinde Humeyni’nin Ölüm Yıldönümü İçin Programlar Düzenlendi

İran İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu Ayetullah Humeyni’nin 29. Ölüm Yıldönümü Programı Ankara’daki İran Büyükelçiliği Kültür Evi’nde düzenlendi. Ankara’da ikamet eden İranlılarla beraber Humeyni’nin hayatına ilgi duyan Türk; Afganistan, Irak ve Hindistan vatandaşları da programa katıldılar. Ankara’nın yanı sıra İstanbul İran başkonsolosluğu, Trabzon ve Erzurum’daki konsolosluklarda da ölüm yıldönümü programları icra edildi.

Devrim Rehberinin Fikirleri Tiyatro ile Yayılacak

İran Kültür ve İrşad Bakanı Seyyid Abbas Salihi, 4 Haziran Pazartesi günü basına yaptığı açıklamada tiyatrodan İslam Devrimi’nin getirmiş olduğu değerlerin ve İmam Humeyni’nin düşüncelerinin toplum içerisinde yayılabilmesi için bir araç olarak daha fazla yararlanılacağını söyledi. Abbas Salihi, “Tiyatro oyunlarıyla devrimde gerçekleşen hadiselerin bugünkü ve gelecek nesillere aktarılması ve devrimin kurucu fikirlerinin toplumda kalıcı bir yer edinmesi sağlanabilir.” ifadelerini kullandı. Bugüne kadar Hordad Halk Tiyatrosu’nda olduğu gibi İmam Humeyni’nin düşünceleri üzerine gerçekleştirilen tiyatro toplantıları ve festivallerinin düzenlenmesiyle bu amaca hizmet ettiklerini ve her sene bir öncekinden daha iyi organizasyonlar düzenleneceği konusunda ümitli olduklarını belirtti.

Son yıllarda Hordad ayının ortalarında İslam Devrimi’nin kurucusunun vefatı ve mezarının yanında 15 Hordad’da kanlı bir ayaklanmanın yaşanması olaylarını anmak için Tahran’ın muhtelif kültür merkezlerinde veya sokaklarda İslam Devrimi’nin fikirleri ve değerlerini konu edinen tiyatro oyunları sahneleniyor.

İran’da Kadir Geceleri Eda Edildi

Hz. Ali’nin yaralandığı gece olan Ramazan ayının 19. gecesi ve Kadir Gecesi’nin ilk gecesi Camilerde, Hüseyniyelerde ve İran’ın diğer dini mekanlarında eda edildi. Halkın geceyi eda etmek için en çok rağbet ettikleri yerler her yıl olduğu gibi Meşhed’deki İmam Rıza Türbesi, Kum’daki Hz. Fatıma Türbesi ile Cemkerân Camii, Şiraz’daki Şahçerâg Türbesi ve Rey’deki Abdulazîm Türbesi gibi mekanlar oldu. Tahran’da ise Humeyni’nin türbesi en çok rağbet gören mekandı.

İran’da Şiiler kadir gecesinin rivayetlere göre ramazanın 19. 21. ve 23. gecelerinin birine denk geldiğine inanmaktadır. Hz. Ali’nin şehadetiyle aynı güne denk gelen Ramazan’ın 21. gecesinin aynı zamanda kadir gecelerinin ikincisi olduğuna inanılıyor. Bu yıl Ramazan ayının Humeyni’nin ölüm yıldönümüne denk gelmesi Kadir gecesi için halkın daha büyük bir kalabalıkla Humeyni’nin Türbesi’nde toplanmalarına neden oldu. Gecede dini mesajların yanında siyasi mesajlar da yer aldı. Bunlar içerisinde Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Üyesi Natık Nuri’nin konuşmasında orduyu öven, milli birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapan sözleri yer aldı. Bununla beraber Suriye’de muhaliflere karşı Suriye rejiminin yanında çarpışan İran’a bağlı Fatimiyyun milisleri ve bu milislerden ölenler de Kadir gecesiyle aynı gece anıldılar. 19 yaşında ölen ve en küçük yaştaki şehit unvanına kavuşan Fatimiyyun Tugayı milislerinden Afgan asıllı Gol Aka Muradî için Meşhed’de İmam Rıza Türbesi’nde düzenlenen Kadir Gecesi programında ayrı bir anma töreni yapıldı.

Ünlü Arkeolog Muhammed Yusuf Kiyani Vefat Etti

Arkeolog Muhammed Yusuf Kiyani, 3 Haziran Pazar günü 80 yaşında hayata veda etti. Kiyani’nin cenaze töreni 5 Haziran’da İran Milli Müzesi’nin önünde icra edildi ve daha sonra naaşı Semenan’ın Şehmirzad ilçesinde toprağa verildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ve Dışişleri Bakanlığı Genel Diplomasi Merkezi Başkanı Behram Kasımi, Kiyani için bir taziye mesajı yayımladı.

Muhammed Yusuf Kiyanî, 1938 yılında Babul’de doğmuştu. 1963 yılında Tahran Üniversitesi’nde arkeoloji ve sanat tarihi alanlarında uzmanlık derecesi almış ve ertesi yıl aynı üniversiteden tarih alanında uzman olarak mezun olmuştur. 1965 yılında arkeoloji yüksek lisans eğitimini tamamlamış ardından Londra Üniversitesi’ne giderek 1970 yılında arkeoloji ve İslam Sanatları Tarihi alanında doktora derecesi almıştır. Pehleviler döneminde 1963 – 1988 yılları arasındaki Kültür ve Sanat Bakanlığı’nda uzmanlık görevinin ardından İran Sanatları Müzesi riyasetine atanmıştır. 1976 yılında İran Milli Müzesi müdürü olmuş, aynı zamanda 1970 ila 1979 yılları arasında Gürgan Sahası Arkeolojik İncelemeler ve Araştırmalar Heyeti Müdürlüğü görevini yürütmüştür. 1970’dan 1979 yılına kadar yarı zamanlı olarak Tahran Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bilim Heyeti Üyeliği’nde bulunmuş, 2005 yılında Tahran Üniversitesi’nden doçent unvanıyla emekli olmuştur. 1973 yılında Londra’da Uluslararası İslam Dünyası Sanatları Sergisi, 1986’da Tokyo’da İran Sanatları, 1977’de New York’da Sasani Dönemi İran Sanatları sergilerinin icraî sorumluluğu görevini yürütmüştür.

Farsça ve diğer dillerde basılmış birçok makale ve kitabı bulunan Muhammed Yusuf Kiyani’nin en meşhur eserleri arasında Târih-i Honer-i Mimarî der Dovre-yi İslâmî / İslam Devrinde Mimarlık Sanatının Tarihi, Pâyitahtha-yi İran / İran’ın Başkentleri, Tezyinât-i Vâbeste be Mimarî-yi İran / İran Mimarisinde Süsleme, Şehrha-yi İran / İran Şehirleri, Kârevanserâha-yi İran / İran Kervansarayları, Mokeddeme-yi ber Honer-i Kaşkari-yi İran / İran Çini Sanatına Giriş gibi kitaplar yer almaktadır.

Pekin ve Tahran Arasında Turizm

İran'ın Kültürel Miras, El Sanatları ve Turizm Örgütü temsilcisi Hüseyin Halifi, Şangay’da yaptığı bir konuşmada Çin ve İran’ın turizmin çeşitli alanlarında ilişkilerini geliştirebileceğine işaret ederek İran’ın misafirperver bir ülke olduğunu ve Çin’den gelen misafirleri uzun yıllardır ağırladığını söyledi. Çin'i İran'a bağlayan antik İpek Yolu’nun da turizmi teşvik etmek için bir yol olduğunu ve iki ülkenin geçmişten gelen bu dostluğun ruhunu sürdürdüğünü dile getirdi. Yetkililer, İpek Yolu'nun İran ve Çin uluslarını birbirine bağlayan bir ticaret, kültür ve turizm rotası olduğunu da belirttiler. Ayrıca, İran hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaları için Çinli akademisyenlere çağrıda bulundu. İstatistikler, 2017 yılında yaklaşık 120.000 İranlının Çin'i ziyaret ettiğini gösterirken 95.000 Çinli vatandaşın aynı yıl İran'a gittiğini gösteriyor.

İran Gazeteciler için Uluslararası Bir Merkez Kuruyor

İranlı bir yetkilinin yaptığı bir açıklamaya göre İran, gazeteciler için bir uluslararası bir merkez kuracak. 1 Haziran’da İran Kültür Bakanlığı Yabancı Medya Bölümü Genel Müdürü Alirıza Şiravi yaptığı açıklamada, muhabirler arasında haber alışverişini kolaylaştırmak için Tahran'da muhabirler için uluslararası bir merkez kurulacağını söyledi. Yetkili, uluslararası basın mensubu gazetecilere yönelik eğitim kursları düzenleneceğini ve diğer illere ziyaretlerini kolaylaştıracağını kaydetti. Şiravi, konferanslar düzenlemek ve muhabirlerine en iyi şekilde yardımcı olmak, muhabirler için uluslararası merkezin kurulmasının diğer bir amacıdır, dedi. Yetkili, 34 ülkeden 160 yabancı medya kuruluşunun İran'da ofisleri olduğunu ve 306 gazetecinin ve kameramanın onlar için çalıştığını kaydetti.

Tchaikovsky Konservatuarı İranlılar İçin Hazır

Moskova Tchaikovsky Konservatuarı Rektörü Alexander Sokolov, İranlı sanatçıları eğitmek için Rus müzisyenleri İran'a göndermeye hazır olduğunu söyledi. 2 Haziran Cumartesi günü Roudaki Sanat ve Kültür Vakfı Genel Müdürü Ali-Akbar Safipour ile yaptığı görüşmede İran’ın Rusya'daki 2018 Futbol Dünya Kupası sırasında yaptıklarına atıfta bulanarak İran'daki Rus topluluklarının benzer performanslarını sahnelemeye çağırdı. İki taraf da ikili iş birliğini genişletmeye hazır olduklarını dile getirdi. Sokolov, Tahran'da bir dizi İran kültür merkezini ziyaret etmek ve yetkililerle buluşmak için İran’da bulunuyor. Roudaki Sanat ve Kültür Vakfı ve Moskova Tchaikovsky Konservatuvarı iş birliğini geliştirmek için mart ayında Moskova'da bir mutabakat zaptı imzaladı. 14. İran-Rusya Ortak Ekonomik ve Ticari İşbirliği Komisyonu'nun oturumlarında imzalanan mutabakat zaptına göre iki taraf eğitim işbirliğini geliştirmeyi ve ortak yapımlara odaklanmayı kabul etti. Yetkililer ayrıca ortak programlar düzenlemeyi ve değişim programları yapmayı kabul ettiler.

İran’da Kalp-Damar Hastalıkları

İran Sağlık Bakanlığı Sosyal Hizmetlerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Seyit Muhammed Hadi Ayazi, kalp-damar hastalıkları, kanser ve trafik kazalarının İran’da en önemli ölüm nedenleri olduğu açıklamasında bulundu. Ayrıca gıdalardaki yağ, tuz ve şekerin azaltılması için çalışmalar yapıldığını belirten Ayazi, İran’da kalp damar hastalıklarının ölüm oranlarının yarısını oluşturduğunu söyledi.