Haftalık Basın Özeti 2-8 Mart 2019

Haftalık Basın Özeti 2-8 Mart 2019
11-17 Esfend 1397
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

Soylu: Türkiye ve İran PKK’ya Ortak Operasyon Düzenleyecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 6 Mart Çarşamba günü yaptığı açıklamada Türkiye ve İran’ın PKK’ya karşı ortak operasyon düzenleme kararı aldıklarını söyledi. Operasyonun ne zaman yapılacağını belirtmeyen Soylu, “Allah’ın izni ile İran ile birlikte PKK’ya karşı ortak operasyon düzenleyeceğiz” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce yaptığı açıklamada Türkiye ve İran ortak operasyonunun her zaman olası olduğunu söylemişti.

İbrahim Reisi Yargı Başkanlığına Atandı

Meşhed'deki İmam Rıza Türbesi Vakfı Başkanı İbrahim Reisi, Devrim Rehberi Ali Hamenei tarafından 7 Mart Perşembe günü Sadık Laricani’nin yerine Yargı Başkanı olarak atandı. 2017 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ruhani'ye karşı yarışan Reisi %38 oy almıştı. Sadık Laricani ise 24 Aralık’ta hayatını kaybeden Mahmud Haşimi Şahrudi’nin yerine Düzenin Yararını Teşhis Konseyi (DYTK) başkanlığına 30 Aralık günü atanmıştı.

İran İslam Cumhuriyeti’nde şu ana kadar Yargı Başkanı olanlar: Muhammed Hüseyini Beheşti (979-1982), Abdulkerim Musevi Erdebili (1982-1990), Muhammed Yezdi (1990-2000), Mahmud Haşemi Şahrudi (2000-2010), Sadık Amuli Laricani (2010-2019), İbrahim Reisi (2019 - ?).

Ruhani: Direnmekten Başka Çaremiz Yok

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani 7 Mart Perşembe günü yaptığı konuşmada ABD yaptırımlarına ilişkin müzakereden yana olduklarını ancak savaş meydanından da kaçmadıklarını söyledi. Ruhani, “Ülke için zor günler olduğunu biliyorum. Ama direnmekten başka çaremiz yok. Eğer ikinci bir seçenek olsaydı onu uygulardık.” dedi.

Milletvekillerine Üç Dönem Kuralı Getirildi

İran Meclisi, 3 Mart Pazar günü gerçekleşen açık oturumda üç dönem üst üste milletvekilliği yapanların seçimlerde tekrar aday olmasının yasaklanmasıyla ilgili öneriyi kabul etti. Meclis Enerji Komisyonu Sözcüsü Hüseyin Emiri Hamekani’nin meclis seçimleriyle ilgili kanunda yapılan ıslahın 3. maddesine, üç dönem üst üste milletvekilliği yapanların seçimlerde tekrar aday olmasını yasaklayan bir bendin eklenmesini öngören teklifi meclis tarafından incelendi ve onaylandı. Böylece milletvekilleri, bir dönem ara verdikten sonra tekrar aday olabilecekler.

İran’ın Hava Kirliliği Problemi

Tahran Belediye Meclisi Konseyi Başkanı Muhsin Haşimi, İran’da hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının trafik kazalarından hayatını kaybedenlerden fazla olduğunu söyledi. Özellikle Tahran, dünyanın en kirli havasına sahip başkent listesinde ilk sıralarda yer almaktadır.

Abadi: İran Devrimini Kim Koruyacak?

Tahran Devrim Mahkemesi Başkanı Musa Gazanfer Abadi, kendilerinin İran devrimine yardım etmemesi durumunda Iraklı Haşd-i Şabi, Afganistanlı Fatimiyyun, Pakistanlı Zeynebiyyun ve Yemenli Husilerin gelip devrimi koruyacağını ileri sürdü. Abadi ayrıca, ülkedeki en önemli ve karmaşık davalardan birinin casusluk konusu olduğunu ileri sürerek bazı devlet yetkililerinin, güvenlik kurumlarının bu konuda hazırladığı raporlara önem vermediğini dile getirdi.

Ruhani’den Devrim Muhafızlarına “Kaçakçı” Göndermesi

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani 7 Mart Perşembe günü Gilan’da yaptığı konuşmada kaçakçılıkla mücadele kapsamında ülkenin güney sınırlarının kontrolünü Devrim Muhafızları Ordusuna (DMO) verdiklerini ancak her on kaçakçıdan bir tanesini yakaladıklarını hatırlatarak DMO’ya “kaçakçı” göndermesinde bulundu.

Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da cumhurbaşkanlığı döneminde DMO’ya “kaçakçı kardeşlerimiz” şeklinde hitap etmişti.

Ruhani: Hamenei Ekonomik Savaşın Lideri Olmayı Kabul Etmedi

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Gilan eyaletinin Lahican şehrinde yaptığı konuşmada Devrim Rehberi Ali Hamenei’ye ekonomik savaşın lideri olmasını önerdiğini ancak kendisinin bunu kabul etmediğini söyledi. Ruhani, “Devrim Rehberine bugün psikolojik ve ekonomik savaş şartlarında olduğumuzu, ülkenin savaş aşamasında bir lidere (komutana) ihtiyacı olduğunu ve bütün devlet yetkililerinin bu komutanın yanında yer alarak hareket etmesi gerektiğini söyledim.” dedi. Devrim Rehberine, devrim ve rejim rehberi olarak bu savaşın komutanlığını üstlenmesini önerdiğini hatırlatan Ruhani ancak Hamenei’nin savaş şartlarında olduğumuzu ve bir lidere ihtiyaç duyduğumuzu kabul ederek bu savaşın liderinin cumhurbaşkanı olması gerektiğini beyan ettiğini belirtti.

Hatemi: Artık Halka Oy Vermesini Söylememiz Çok Zor

Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, Meclis Ümid Fraksiyonu üyeleriyle yaptığı görüşmede halkın devlete olan güvenini kaybettiğini ve bu güvensizliğin ümitsizliğe dönüştüğünü söyledi. Hatemi, “Yakın zamanda yapılacak olan seçimlerde milletin bizim sözümüzle sandığa gideceğini mi düşünüyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

İran, İngiltere’nin Hizbullah’ı Terörist Grup Listesine Almasını Kınadı

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, İngiltere’nin Hizbullah’ı terör listesine almasını kınadı. Hizbullah’ın Lübnan yönetimindeki rolüne değinen Kasımi, “İngilizler bu kararla Lübnan halkına ve Hizbullah’ın, Lübnan’ın idari ve siyasi yapısındaki yasal konumuna saygı duymadıklarını göstermişlerdir” açıklamasında bulundu. Kasımi son olarak Hizbullah’ın, Lübnan’ın toprak bütünlüğünü korumasına yardımcı olduğunu ve bölgede terörizm ile savaşan önemli ayaklardan biri olduğunu beyan etti.

Çavuşoğlu ABD’nin İran’a Yaptırımlarını Eleştirdi

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda yaptığı açıklamalarda ABD’nin İran’a uyguladığı son yaptırımlara da değindi. İran’la ekonomik ilişkilerin önemini vurgulayan Çavuşoğlu “İran’a yaptırımlar bizi etkiliyor, sürekli çabalar sonucunda muaf tutulan ülkelerden biri olmayı başardık” açıklamasında bulundu. Çavuşoğlu devamında, ABD’nin yaptırımlardan geri adım atması için çok çalıştıklarını belirtirken AB üyesi ülkelerin ve diğer Avrupa ülkelerinin Türkiye ile hemfikir olduklarını söyledi. Çavuşoğlu Mayıs’a kadar tanınan muafiyeti uzatmaya çalıştıklarını da belirtti.

Zarif: İran’ın Sabrı Taşıyor

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, attığı bir tweette ABD ve İsrail’in değişmez bir şekilde İran hakkında yalan söylediklerini söyledi. Zarif ardından, “ABD’nin ihlal ettiği nükleer anlaşmaya bağlılığımızı defalarca bildirdik ancak sabrımız tükeniyor” açıklamasında bulundu. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Genel Direktörü Yukiya Amano, Tahran’ın nükleer anlaşmada üzerine düşen sorumluluklarını yerine getirdiğini söyledi.

Hollanda, İran Büyükelçisini Geri Çağırma Kararı Aldı

Hollanda, İran büyükelçisini geri çağırma kararı aldı. Konuya ilişkin açıklama yapan Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, “Tahran’daki Hollanda Büyükelçisini geri çağırmaya karar verdik. Karar, iki Hollanda konsolosluk çalışanının sınır dışı edilmesini takiben geldi” ifadelerini kullandı. Dışişleri Bakanı Blok İran’ın bu kararı almasını ‘misliyle mukabele’ olarak değerlendirdi. Hollanda, Haziran 2018’de İranlı iki elçilik çalışanını istenmeyen kişi ilan etmişti. Bu kişiler İranlı iki muhalif kişinin cinayetinden sorumlu tutuluyorlardı.

İngiltere, İran’da Tutuklu İngiliz-İran Vatandaşına Diplomatik Koruma Sağladı

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, İran’da tutuklu bulunan İran ve aynı zamanda İngiliz vatandaşı Nazanin Zaghari-Ratcliffe için diplomatik koruma kararı aldıklarını söyledi. Nazanin’in suçsuz olduğunu söyleyen Hunt, “Benim kararım, Tahran’a davranışlarının yanlış olduğunu işaret eden önemli bir adımdır. Nazanin’in masum olduğunu ve İngiltere’nin adaletsiz bir şekilde davranılan bir vatandaşına karşı sessiz kalmayacağını bütün dünyaya gösterdi” açıklamasında bulundu. Nazanin casusluk yapmaktan dolayı 2016 yılında 5 yıl hapse mahkûm edilmişti.

Netanyahu: İsrail Donanması İran Petrol Kaçakçılığına Karşı Hareket Edebilir

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu İran’ın petrol kaçakçılığına karşı İsrail donanmasının harekete geçebileceğini söyleyerek İran’ı uyardı. İran’ın yaptırımları deniz üzerinden delmeye çalıştığını iddia eden Netenyahu, “Bütün uluslararası toplumu İran’ın deniz yolu veya başka herhangi bir yol ile yaptırımları delmesine engel olmaya çağırıyorum” açıklamasında bulundu.

İran, Nagorno-Karabağ Anlaşmazlığının Çözümüne Yardımcı Olmaya Hazır

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, “İran’ın dış politikasının en büyük önceliği komşuları” açıklamasında bulundu. Ardından Tahran’ın Nagorno-Karabağ anlaşmazlığına yönelik politikasına değinen Kasımi, “Çevremizdeki ülkeler için endişe kaynağı olabilecek bu sorunun uluslararası yasa ve diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Türkiye’nin Yeni Büyükelçisi, İran’a Uygulanan Yaptırımları Eleştirdi

Türkiye Tahran Büyükelçisi Derya Örs, İran Parlamentosu Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Heshmatollah Falahatpishe ile Tahran’da bir araya geldi. Örs, İran’a uygulanan yaptırımlara karşı hoşnutsuzluğunu dile getirdi. Derya Örs, görev süresi boyunca ikili ilişkileri güçlendirmek için gerekli adımların atılacağını belirtti. Falahatpishe ise son derece değişken bölgesel ve uluslararası koşullarda iki taraf arasındaki güçlü etkileşime övgüde bulundu.

Çin Cumhurbaşkanı, Hamenei’ye Mesaj Gönderdi

Çin Dışişleri Bakanı Chen Chenodong, 6 Mart Çarşamba günü Tahran'da İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile bir araya geldi. Chenodong toplantıda, Çin Cumhurbaşkanının, Ali Hamenei ve Hasan Ruhani’ye yazdığı mektupları takdim etti. Çinli diplomat, Tahran ve Pekin arasındaki stratejik bağların önemini vurguladı. Ayrıca, Çin Cumhurbaşkanının İran ile ilişkilerin korunması ve güçlendirilmesini vurguladığını ve Çin'deki tüm devlet sektörlerine bu konuda gerekli direktifleri verdiğini belirtti.

Behram Kasımi Fransa Büyükelçisi Oldu

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Fransa Büyükelçisi olarak atandı. Kasımi, Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü görevini Haziran 2016’dan bu yana sürdürmekteydi.

İran’ın, Türkiye ve Çin ile Ocak Ayındaki Dış Ticareti

İran’ın Türkiye ile Ocak 2019’da gerçekleştirdiği ihracat geçen yılın aynı ayına göre %16 düşüşle 485 milyon dolara geriledi. Türkiye’nin İran ile ihracatı ise aynı dönemde, %27 düşüşle 191 milyon dolar olarak gerçekleşti. İran ile Türkiye arasındaki dış ticaret hacminin Ocak 2019'da %19 düşüşle toplam 839 milyon dolardan 676 milyon dolara gerilediği görülmektedir. Ayrıca İran ile Çin arasındaki dış ticaret hacmi Ocak 2019'da %54,8 düşüşle toplam 3,83 milyar dolardan 1.734 milyar dolar seviyesine indi. Çin’in İran ile ihracatı 722 milyon dolar, İran’ın Çin’e ihracatı ise 1,012 milyar dolar olarak gerçekleşti.

AB’nin İran ile Ticareti

Eurostat’ın yayımladığı istatistiklere göre, 2018 yılında İran'a ihraç yapan Almanya, 2,7 milyar avroluk ihracat ile İran’a en fazla mal ihracatı yapan AB ülkesi oldu. Aynı dönemde 2,9 milyar avro ithalat ile İtalya, İran’dan en fazla ithalat yapan AB ülkesi oldu. 2018’de İtalya’dan sonra sırasıyla İspanya (2,02 milyar avro) ve Fransa (1,53 milyar avro) İran ile en fazla mal ithalatı yaparken Almanya'dan sonra İtalya (1,68 milyar avro) ve Fransa (895 milyon avro) İran ile en fazla ihracat yapan ülkeler olmuştur.

Gıda Fiyatlarında Artış

İran’ın İstatistik Merkezi’nin son raporuna göre İran’daki gıda fiyatları Behmen (21 Ocak- 19 Şubat 2019) ayında geçen yılın aynı dönemine göre %230 oranında artış gösterdi. İran mutfağında temel bir ürün olan domates salçası geçen yıla göre %231; elma %128, muz %103 ve kuzu eti ise %98 oranında artış göstermiştir. Bazı uzmanlara göre İran’ın yıllık enflasyonu %212.

İran ve Irak’tan Ortak Haşd-i Şabi Temalı Sinema Filmi Projesi

İran’ın Bağdat Büyükelçisi İrec Mescidi ve İran’ın Bağdat Kültür Müşaviri Hüccetülislam Abazari, Irak Kültür ve Turizm Bakanı Abdul Amir el-Hamadani ile görüştü. Abdul Amir el-Hamadani, iki ülke arasındaki kültürel iş birliğinin Irak’ı memnun edeceğini söyledi. El-Hamadani yapılan bu görüşmede İran’ın yardımlarını unutmadıklarını ve İranlıların iş birliği ve katılımıyla Haşd-i Şabi’yi konu alan ortak sinema filmi çekmek istediklerini belirtti.

Mescidi, önceki yıllarda İran ve Irak arasında kültür, edebiyat ve sanat alanlarında iyi bir iş birliğinin kurulduğunu ve bunun el-Hamadani döneminde daha da artacağını ifade etti.

Abazari ayrıca şu anda 4 binden fazla Iraklı öğrencinin İran’ın çeşitli üniversitelerinde öğrenim gördüğünü ve bu sayının son zamanlarda ciddi bir şekilde arttığını söyledi.

İran ve Alman Edebiyatı Ortak Çalışmaları

İranlı yazar Amir Hasan Çihiltan, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile yaptığı görüşme sonrası iki ülkenin edebiyatı ve kültürel ilişkileri hakkında DW Farsi’ye konuştu. Almanya Cumhurbaşkanlığı Sarayı Bellevue’de gerçekleşen görüşmede Amir Hasan Çihiltan sadece İran ve Almanya edebiyatı ve kültürel ilişkileri üzerinde durulduğunu belirtti. Çihiltan, yaklaşık üç yıl önce Frank-Walter Steinmeier’in Dışişleri Bakanı iken gerçekleştirdiği bir Tahran ziyareti esnasında kendisi ile görüşmek istediğini ancak Tahran’da olmaması sebebiyle bu görüşmenin yapılamadığını söyledi.

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’in, Çihiltan’ı davet ettiği ve bu görüşmenin 6 Mart Çarşamba günü gerçekleştiği açıklandı. Hasan Çihiltan, Alman Cumhurbaşkanının Hafız’ı iyi tanıdığını ancak Sadi Şirazi hakkında bilgisinin olmadığı ifade etti. Ayrıca Cumhurbaşkanına İranlıların çağdaş Alman edebiyatının ünlü yazarlarına aşina olduklarını, onun da bu durumdan memnun kaldığını söyledi.

Deutsche Welle Farsi’nin Çihiltan ile yapılan mülakatın tamamını önümüzdeki günlerde yayımlayacağı belirtiliyor.

Sistan ve Beluçistan Gazetesinin Basımı Durduruldu

Sistan ve Beluçistan eyaletinde yaklaşık 10 yıldır hizmet veren Horasan Kültür Sanat Enstitüsüne ait Sistan ve Beluçistan gazetesinin kâğıt fiyatlarındaki artış nedeniyle faaliyetlerini durdurduğu açıklandı.

Sistan ve Beluçistan gazetesi, bu eyalette basılan diğer yazılı yayınlar arasında en sık yayımlanan gazetedir. Ayrıca bu gazete Fars Dili ve Edebiyatı Akademisinin en prestijli yayın ödülüne de layık görülmüştür. Gazetenin faaliyetlerine son vermesine bu eyaletteki resmî herhangi bir kuruluşun tepki göstermemesi dikkat çekti. Sistan ve Beluçistan gazetesinin son sayısında kapatılma nedenleri ile ilgili okurlara bilgilendirme yapılırken bütün okurlardan özür dilenmiştir.

İran ve Japonya Ortak Kültürel Programlar Düzenleyecek

Kültür Mirası, El Sanatları ve Turizm Kurumu Başkanı Mounesan kültürel ilişkileri artırmak ve güçlendirmek için İran ve Japonya’nın ortak programlar düzenleyeceğini söyledi.

Ali-Asghar Mounesan iki ülke arasındaki kültürel iş birliğinin ve ortaklıkların küresel barışa katkı yaptığını belirtti. Japonya'nın İran Büyükelçisi Mitsuo Saito ile yaptığı görüşme sırasında yaptığı konuşmada, iki ülkenin yıllar öncesine dayanan derin bir ilişkisi olduğunu söyledi. İran ve Japonya tarafından çeşitli kültürel programların düzenleneceğini ve düzenlenecek kültür gecelerinin ise bunların başında geldiğini ifade etti.

Mounesan, İran'ın Gülistan, Sa'dabad ve Niavaran gibi müzelerinin Japonya Kültür Geceleri gibi organizasyonlar için hazır olduğunu belirtti. Mounesan kültürel iş birliğinin yanı sıra turizmin geliştirilmesinin ve iki ülke arasındaki turist sayısının artırılması çabalarının ciddi olarak sürdürülen diğer programlar olduğunu belirtti.

Japon Büyükelçi Saito, iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin önemine dikkat çekti ve Japonya’nın İran ile kültürel iş birliğini genişletmeye hazır olduğunu açıkladı.

İran Tıp Toplulukları BM’den ABD Yaptırımlarının Durdurulmasını İstedi

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif birçok İranlı bilim insanın ABD’nin İran üstündeki yaptırımlarını kınayarak uluslararası organizasyonları harekete geçirmesi için Birleşmiş Milletler genel sekreterine mektup yazdığını söyledi.

6 Mart Çarşamba akşamı Zarif, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e gönderilen mektubun ekran görüntüsünü ekleyerek “İran'daki Tıp Bilimleri Bilimsel Toplulukları, uluslararası toplumu ABD’nin İran’a yaptırımlarını kınamaya çağırıyor” diye tweet attı. 66 topluluk tarafından imzalanan iki sayfalık mektubun tarihi 23 Şubat.

Zarif’in tweet'i, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının bankacılık ilişkilerine yönelik olduğunu ve insani mallara yönelik yaptırım uygulanmadığını iddia etmesine rağmen ülkeye, hayati önem taşıyan ilaç ve tıbbi araç akışının zora girdiğini vurguluyor.

Evlat Edinmek İsteyenler için İnternet Sitesi Kuruluyor

Çocuklar için refah örgütü başkanı, evlat edinmek için açılan sitenin Tahran’da pilot olarak hizmete girdiğini ve 1398 (21 Mart 2019-20 Mart 2020) yılında web sitesinin tüm ülkede faaliyete geçeceğini söyledi.

Montazer Shabar, her bir çocuk için 10 ailenin başvuruda bulunduğunu ve evlat edinmek isteyen ebeveynlerin web sitesine başvurarak evlat edinme işlemine kaydolabileceğini söyledi. Başvuranların akli olarak sağlıklı olmaları, sabıka kaydı veya herhangi bir bağımlılığı olmaması gerektiğini belirtti. Diğer gerekli niteliklere sahip olup olmadıklarını anlamak için ise kontrollerin yapılacağını söyledi. Ebeveynin nitelikleri onaylandıktan sonra evlat edinmek için bekleme listene gireceklerini, işlemlerin web sitesi aracılığıyla hızlı ve kolay olacağını açıkladı.

Tahran Sosyal İşler Örgütü Başkan Yardımcısı Ahmed Khaki Tahran’da evlat edinilen çocuk sayısının bir önceki yıla göre %25 artarak 500 olduğunu açıkladı. Toplamda, 3.600 kişinin kurumun web sitesinde evlat edinmek için kayıt yaptırdığını dile getirdi.

İran’da Heykeltıraşçılığın Annesi Lilit Teryan Vefat Etti

İran’ın meşhur heykeltıraşlarından Lilit Teryan, 7 Mart Perşembe günü 88 yaşında hayatını kaybetti. Teryan’ın vefat haberini İran Heykel Sanatçıları Derneği Abbas Mecidi teyit etti. Mecidi, Teryan’ın ailesi arasında yapılacak bir cenaze töreniyle toprağa verileceğini, bunun yanında Teryan için ileride bir anma töreni düzenleneceğini de sözlerine ekledi.

Lilit Teryan 31 Aralık 1930’da Tahran’da doğdu. İran’ın ilk nesil heykeltıraşlarından biriydi. Tahran Ermeni cemaatinden olan Teryan, İran heykeltıraşçılığının annesi lakabıyla tanınmaktaydı. Fransa’nın Bouzare Üniversitesinde heykeltıraşlık eğitimi almış ve doktorasını Paris Güzel Sanatlar Yüksekokulunda bitirmişti. 23 yıl boyunca İran’ın birçok farklı üniversitesinde güzel sanatlar dersi veren Teryan, ülkede heykeltıraş alanında birçok önemli ismin yetişmesinde emeği bulunan bir isimdir. Tahran’da Tarmankçac Kilisesi’nde bulunan Ermeni alfabesinin kurucusu Mesrop Maştots’un heykeli, Azad-i İslami Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin ders programı, Azad-i İslami Üniversitesi’nde Sanat Galerisi’nin kurulması Lilit Teryan’ın sanat alanındaki katkılarına örnek gösterilebilir.