Haftalık Basın Özeti 21-27 Nisan 2018

Haftalık Basın Özeti 21-27 Nisan 2018
Haftalık Basın Özeti 21-27 Nisan 2018 (1-7 Ordibeheşt 1397)
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

Ahmedinejad Eleştirilerine Devam Ediyor

Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ülke yönetimine olan eleştirilerini sürdürerek halkın mevcut durumdan memnun olmadığını ve köklü reformlar yapılmadığı takdirde toplumsal selin yakın olduğunu söyledi. Yetkililerle halkın iletişim yollarının neredeyse kapandığını ileri süren Ahmedinejad, yetkililerin halktan korktuğunu da iddia etti. Ahmedinejad ayrıca halkın anlayışlı bir şekilde taleplerini dile getirdiğini ancak yetkililerin cevap veremediğini ve halkı ikna edemediğini vurguladı.

Şemhani: NPT’den Çıkabiliriz

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani, İran’ın Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşmasından (NPT) çıkmasının söz konusu olup olmadığına ilişkin soruya “Ne yazık ki başından beri karşı taraf sorumluluklarını yerine getirme konusunda çeşitli eksiklikler gösterdi ve bu durum Trump ile birlikte zirve yaptı. NPT’den çıkma önümüzdeki üç seçenekten birisidir” cevabını verdi. Şemhani ayrıca Rusya’da yaptığı bir diğer açıklamasında Amerika’nın İran, Rusya ve Çin’e olan yaptırımlarına ilişkin “Bu üç ülkenin ABD’nin yaptırımları karşısında ortak strateji benimsemesi kaçınılmazdır.” ifadelerini kullandı.

Devrim Muhafızları ve Ordu Komutanları Görüştü

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani geçen hafta Ordu Günü münasebetiyle katıldığı törende Devrim Muhafızlarının yanı sıra ülkenin iki silahlı gücünden birisi olan Ordu’yu (Erteş) övmüş ve Ordu’nun yolsuzluğa bulaşmadığını belirterek Devrim Muhafızlarına yolsuzluk göndermesi yapmıştı. Devrim Muhafızları Genel Komutanı Muhammed Ali Caferi beraberindeki komutanlarla birlikte 23 Nisan Pazartesi günü Ordu Genel Komutanı Abdul Rahim Musevi’yi ziyaret etti. Görüşmeye iki taraftan da üst düzey komutanlar katıldı. Bu görüşmede çeşitli konularda fikir alışverişinde bulunulduğu açıklandı.

22 Nisan günü ise Devrim Rehberi Ali Hamenei, Ordu Günü münasebetiyle Ordu komutanlarıyla bir görüşme gerçekleştirmişti. Ordu’daki genç subaylara seslenen Hamenei “Siz gençlerden bütün gayret ve kapasitenizi Ordunun ilerlemesi için kullanmanızı istiyorum.” ifadelerini kullandı. Hamenei ayrıca, Abdul Rahim Musevi’nin, Devrim Muhafızları ile Ordu arasında hiçbir fark olmadığı ve şayet mevcut görevine atanmasaydı Devrim Muhafızları bünyesindeki Besic Teşkilatı Başkanı olmak isteyeceği yönündeki açıklamalarını destekledi. Bunun yanı sıra 246 Milletvekili yayımladıkları bildiriyle Devrim Muhafızları Ordusu, Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri, Kudüs Gücü, Besic Teşkilatı ve Devrim Muhafızları İstihbarat Kurumunu desteklediklerini bildirerek yetkililerden bu kurumların güçlendirilmesini istediler.

Hatemi’nin Evinde Dinleme Cihazları Bulundu

Bazı kaynaklar Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’nin evinde ve ofisinde dinleme cihazları bulunduğu bildirdi. Dinleme cihazlarının daha önce İstihbarat Bakanlığında çalışan reformistler tarafından bulunarak toplandığı aktarıldı. İslami Koalisyon Partisi üst düzey yetkilisi Hamid Rıza Terakki ise yaptığı açıklamada “Hatemi özel toplantılarda konuştuğunda onu kimsenin anlamadığını ve duymadığını zannetmesin. Söylediği her şey rejimin kulağına gidiyor.” ifadelerini kullandı. İfadeleriyle dinleme cihazlarını kastetmediğini belirten Terakki toplantılara katılan bazı reformistlerin de Hatemi’nin açıklamalarını rejime ilettiğini ileri sürdü.

Milletvekillerinden Yerli Sosyal Medya’ya Destek

Meclisteki 182 milletvekili yayımladıkları bildiriyle Sosyal Medya Yüksek Konsey Sekreteri ve İletişim ve Teknoloji Bakanının Telegram’ın tekelinin kırılması için attıkları adımları ve yeni yılın sloganı olan “İran Mallarını Destekleme Yılı” nedeniyle de yerli haberleşme araçlarının kullanılmasını desteklediklerini bildirdiler.

Ruhani: ABD Ortadoğu’yu Terk Etmedikçe Bölgesel Barış Mümkün Değil

26 Nisan’da açıklamada bulunan Ruhani, bölgesel sorunlarda ABD’yi suçladı. Washington’ı adres gösteren konuşmasında Ruhani “Suriye’de kalmak için daha fazla para istiyor ve para yoksa ülkeyi terk etmekle tehdit ediyorsunuz. Irak’ı korumakla da gurur duyuyorsunuz ancak Irak, Irak halkı tarafından korunuyor.” dedi. Ayrıca ABD’nin Suudi Arabistan’a bölgedeki güvenliği sağlaması için savaş uçakları ve gelişmiş silahlar sağladığını ancak bölgenin güvenlikten uzak olduğunu dile getirdi. Nükleer Anlaşma hakkında da “İyi niyetimizi kanıtladık ve İranofobi propagandasının ne kadar yanlış olduğunu gösterdik. İnsanların İran’a yatırım uygulamasını engellemek de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde anlaşmanızdaki taahhütlerinizi ihlal ettiniz.” dedi.

Trump İran’ı Nükleer Programa Karşı Uyardı

ABD Başkanı Trump, 24 Nisan’da P5+1 ile İran arasındaki 2015 tarihli nükleer anlaşmayı kurtarmak için Washington’a gelen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un onuruna Beyaz Saray Oval Ofisindeki törende açıklama yaptı. Trump, anlaşmada Avrupalı ​​tarafların 12 Mayıs’a kadar “feci kusurları düzeltmediği” sürece Washington’ın anlaşmadan çekileceğini söyledi. İran için de yeniden müzakere kararı verdi. İran cumhurbaşkanı ise bu açıklama üzerinde “Taahhütlerimizin her zamankinden daha güçlü olduğunu düşünüyoruz. Ancak taahhütlerinde bize ihanet etmek isteyenler böyle bir hareketin ağır sonuçlarının kendilerini etkileyeceğini bilmelidir.” dedi.

Rusya: İran Nükleer Anlaşması İçin “Alternatif Yok”

Rusya’dan 25 Nisan’da yapılan açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump ve Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron’un Tahran ile yeni bir anlaşma çağrısında bulunmasından sonra, mevcut İran nükleer anlaşmasının “alternatif” olmadığı söylendi. Başkan Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere verdiği demeçte, “Şu ana kadar hiçbir alternatifin bulunmadığına inanıyoruz,” diyerek İran’ın konuya ilişkin tutumunun çok önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

Ruhani, Trump ve Macron’un Nükleer Anlaşma Görüşmelerini Eleştirdi

Ruhani, ABD ve Fransa liderlerinin “yeni” bir anlaşma çağrısında bulunmasından sonra, dünya güçleri ile Tahran arasında yeni bir nükleer anlaşmaya yönelik taleplerin meşruluğu konusundaki şüphelerini dile getirdi. Konuşmasında Ruhani, Trump için tecrübesiz bir “tüccar” söyleminde bulundu.

Trump: İran Ortadoğu’daki Tüm Sorunlardan Sorumlu

Donald Trump 24 Nisan’da yaptığı açıklamada, İran’ın Suriye ve Irak dahil olmak üzere Orta Doğu’daki tüm sorunlardan sorumlu olduğunu söyledi. Emmanuel Macron ile yapılan görüşme öncesinde konuşan Trump, nükleer anlaşmayı “felaket” olarak adlandırdı ve “hiç imzalanmadı” iddiasında bulundu. Trump ayrıca İran’ın nükleer programını yeniden başlatmaya karar vermesi durumunda ülkenin “daha önce sahip olduklarından çok daha büyük sorunlarla” karşılaşacağı tehdidinde de bulundu.

Şamkani Güvenlik Toplantısı İçin Rusya’ya Gitti

9. Uluslararası Güvenlik Konusunda Yüksek Temsilciler Toplantısı’na katılmak üzere, İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Sekreteri Ali Şamkani, 24 Nisan’da Soçi’ye gitti. Konferans Çarşamba günü başladı ve perşembe günü sona erdi. Şamkani, Soçi’deki havalimanında verdiği demeçte “Güvenlik risklerini ve krizleri azaltmak için diyaloğu teşvik etmek ve etkili ve uluslararası alanda faaliyet gösteren ülkelerle yakın iş birliğini sağlamak her zamankinden daha fazla gerekliydi” dedi. Batı Asya Bölgesi’nde batıya doğru artan silahlanma yarışını kınayan İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi sekreteri Şamkani “Bölgedeki bazı ülkeler, rasyonel yaklaşımlardan uzaklaşıyorlar, nefret ve şiddet yaratıyorlar” açıklamasında bulundu. Orta Doğu’nun güvenlik durumu, siyasi ve ekonomik gelişmeleri, İran’ın güvenlik sorunları ve terörist tehditlerine karşı mücadeledeki deneyimleri ve stratejileri hakkında bir konuşma yaptı. ABD’nin, Batı Asya’ya silah satan en büyük silah ihracatçısı olarak, bölgedeki savaşların sona erdirilmesine yardım etmek için de hiçbir nedeninin olmadığını söyledi.

İran ve Almanya Görüşmesi

Cevad Zarif ve Alman mevkidaşı Heiko Maas New York’ta yapılan toplantıda Suriye krizinin barışçıl yollarla çözülmesi gereğinin altını çizdi. 24 Nisan’da New York’taki toplantıda, Zarif ve Maas, Suriye’deki durum hakkında görüş alışverişinde bulundu ve siyasi görüşmeler yoluyla istikrarı yeniden tesis etmek için çaba gösterme gereğini vurguladılar. İki taraf da Ortadoğu’nun diğer bölgelerindeki krizlere herhangi bir askeri çözümü reddetti. Zarif ve Maas, Suriye konusundaki Astana görüşmelerinin gidişatından duydukları memnuniyeti de dile getirdiler.

Zarif: ABD Nükleer Anlaşmadan Çekilirse, İran da Çekilecektir

Cevad Zarif, Associated Press’e yaptığı açıklamalarda İran’ın “büyük olasılıkla” anlaşmayı bırakacağını söyledi. Zarif röportajda, ülkesinin artık 2015 tarihli anlaşmanın bir parçası olarak kabul edilen uluslararası yükümlülüklere bağlı kalmayacağını ve İran’ın anlaşmanın sınırlarının ötesinde zenginleşmeye devam etmesi gerektiğini söyledi Zarif, Husiler’e silah verdikleri iddiaları konusunda da “Büyükelçi Haley’in iddiaları ürettiğini söylemiyorum ama birilerinin ürettiği kanıtları gösteriyor” dedi. Suriye konusunda da Suriye hükümetinin orada olmalarını istediği sürece orada olmaya devam edeceklerini dile getirdi.

İsrail Savunma Bakanı, İran “Yayılmacılığı” Konusunda ABD ile Görüştü

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İran’ın Ortadoğu’da, özellikle de Suriye’deki “yayılmacılığına” karşı konulmasıyla ilgili görüşmelerde bulunduğunu söyledi. ABD ziyaretinde, İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Lieberman, Savunma Bakanı James Mattis, Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve Senato üyeleriyle bir araya geldi.

Rusya, Türkiye ve İran Dışişleri Bakanları Bir Araya Gelecek

Habertürk’ün verdiği habere göre Rusya, Türkiye ve İran Dışişleri Bakanları Cumartesi 29 Nisan 2018’de bir araya gelecek. Habere göre Moskova’da gerçekleşecek üçlü toplantıda ana madde Suriye meselesi olacak.

Türk Mallarının İthalatında Sorun Yok

İran’da dolar kurunun aşırı yükselişini engellemek için İran Merkez Bankası kuru 1$=4200 tümen düzeyinde sabitlemişti. İran ve Türkiye Ortak Ticaret Odası Başkanı Reza Kami iki ülke arasındaki ticaretin bu kur üzerinden gerçekleştiğini ve herhangi bir sorun ile karşılaşılmadığını bildirdi. Dolar kurunun sabitlenmesi düzenlemesinin hemen sonrasında bazı sorunlar yaşanmış olsa da bu sorunların ortadan kalktığı bildirildi. İran para birimi ile TL arasındaki kurun da ABD dolarına uygun şekilde fiyatlandığını ve dolayısıyla bu düzenleme nedeniyle TL/tümen paritesinde önemli bir değişme olmadığını ve hatta yapılan ayarlama sayesinde Türkiye ile yapılan ticari işlemlerde olumlu gelişme beklediklerini bildirdi.

İran, Azerbaycan Ve Rusya’nın Elektrik Şebekesi Entegre Edilecek

İran, Azerbaycan ve Rusya Enerji Bakan Yardımcıları Bakü’de Azerbaycan Enerji Bakanlığı’nın üç ülkenin elektrik sistemlerini entegre etme konusunda bir araya geldiler. Azerbaycan Enerji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Tahran’da daha önce üç ülke liderlerinin bir araya gelmesinin ardından ve İran Cumhurbaşkanı’nın Bakü ziyareti sırasında Kuzey-Güney Koridorunun oluşturulması tartışıldı ve üç ülke arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi için görüşmeler yapıldığı belirtildi. İran’ın Tavanir şirketi ve Azerbaycan’ın Azer Enerji şirketi arasında yapılan iş birliği anlaşması, üç ülkenin elektrik sistemlerinin entegrasyonu için oldukça önemli bir adım.

İstihdamın Ana Engelleri

2017 sonbahar ve kış aylarında İran’da çeşitli odalarca hazırlanan raporlarda işsizliğin nedenleri ele alındı. Bu çalışmalara göre ülkede istihdam artışının istenildiği şekilde artış göstermemesinin en önde  gelen nedenleri şu şekilde sıralandı:  fiyatların istikrarsızlığı, hammadde ve ara malları fiyatlarının öngörülememesi, bankalardan finansman sağlama zorluğu, politik istikrarsızlık, haksız ve adil olmayan denetim uygulamaları, hantal bürokrasi (işletmelerin vergi ve diğer bürokratik kurumlarda aşırı zaman ve emek  kayıpları).

Avrupa, İran’ın Madencilik Sektörüne Yatırım Yapacak

İran Sanayi ve Madencilik Bakan Yardımcısı Mehdi Karbasiyan, Amerika’nın yeni yaptırım tehdidine rağmen, İran’ın, bakır ve çelik projelerine Avrupa ülkeleri tarafından 2 milyar dolar yatırım gerçekleştireceğini açıkladı. Avrupa ülkeleri ile ilişkilerin iyi olması ve ülkeler arasındaki ithalat-ihracat yatırımlarının hem Avrupalı şirketlere ve hem de İranlı şirketlerin yararına olacağını belirten Karbasiyan, iki çelik fabrikası için İtalya ve Avusturya’dan yatırımcıların geldiğini ve yaklaşık 2 milyar dolar yatırım için müzakerelerin sürdüğünü söyledi. Ayrıca Danimarkalı yatırımcıların da bir bakır madeni inşa etmek istediklerini açıkladı. İran’ın önümüzdeki dört yıl içinde madencilik ve metal yatırımında 50 milyar dolar tutarında yabancı sermaye çekmeyi hedeflediğini belirtti. Bunun yanında çelik üretimindeki yüzde 77’lik bir artış beklediklerini ve böylece 2025 yılı itibari ile İran’ın yıllık çelik üretiminin 55 milyon tona ulaşmasını hedeflediğini belirtti. Karbasiyan son olarak salı günü İngiltere Ticaret ve İhracat Bakanı Rona Fairhead ile bir toplantı yaptığını ve İran’a İngiliz yatırımcıları çekmeye çalıştığını ekledi.

Ermeni Sanat Topluluğu, Tahran’da İranlı Sanatçılar Formuna Katılacak

Bir Ermeni topluluğu, Tahran’daki İranlı Sanatçılar Forumu’ndaki konser sırasında Ermanistan’ın ünlü bestecileri tarafından oluşturulan repertuarı sergileyecekler. Gösteri Ermeni Maestro Jirair Altounian tarafından gerçekleştirilecek. Konserlerde Aram Khachaturian, Sayat-Nova, Komitas ve diğer birçok bestecinin eserleri yer alacak. Ermenistan Büyükelçiliği ve Tahran’daki Ararat Spor Kompleksi ile ortaklaşa düzenlenen konserlere Ermeni Büyükelçisi Artashes Tumanyan’ın da katılması bekleniyor.

Türk Eleştirmen: İran ve Türkiye’nin Kültürel Benzerlikleri Var

Ortadoğu ve Orta Asya sinemalarında uzman olan film eleştirmeni ve yazar Gönül Dönmez-Colin, Tahran’daki Fecr Uluslararası Film Festivali’nde (FIFF) yaptığı açıklamalarda, İran ve Türkiye’nin benzer kültürleri paylaştığını ve her ikisinin de sinemaya olan etkilerinin çok büyük olduğunu söyledi.

Gönül Dönmez-Colin “Kuzey Afrika ve Ortadoğu’nun Sineması”, “Türk Sineması: Kimlik, Uzaklık ve Aitlik” ve “Kadınlar, İslam ve Sinema” gibi kitaplar da dahil olmak üzere birçok kitabın yazarıdır.

İran, Telegram Sunucuları Lisansını İptal Ediyor

Telekomünikasyon Altyapı Şirketi, İran’daki Telegram sunucularının lisansının iptal edildiğini açıkladı. Karardan sonra Telegram şirketi sunucularını devre dışı bırakmak zorunda kaldı. Telekomünikasyon Altyapı Şirketi, İran İslam Cumhuriyeti’ndeki tüm özel ve kamu işletmecilerine altyapı sağlayan tek telekomünikasyon şirketidir.

Yunanistan, İran’la Kültürel İlişkilerini Geliştiriyor

Yunanistan Eğitim, Araştırma ve Din İşleri Bakanı Kostas Gabroglou, İran’la kültürel ve bilimsel ilişkilerin güçlendirmesi için çağrıda bulundu. İran’ın İslami Kültür ve İlişkiler Teşkilatı (ICRO) Başkanı Abouzar Ebrahimi Torkaman ile yaptığı toplantıda, bölgede ve dünyada aşırıcılığın artması nedeniyle İran’la ilişkileri ilerletme konusunda istekli olduğunu söyledi. Bakan İran ve Yunanistan’daki akademik merkezler arasındaki bilimsel ilişkileri güçlendirmenin önemini vurguladı ve iki ülkenin akademik toplulukları arasındaki iş birliğinin artırılması çağrısında bulundu. Ebrahim Torkaman, İran ve Yunanistan arasında, kültürel ortaklığın, iki ülke arasında önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. İranlı yetkili, ayrıca Atina Başpiskoposu İeronimoz II ile de görüştü.

36. Uluslararası Fecr Film Festivali Sona Erdi

36. Fecr Uluslararası Film Festivali’nin 27 Nisan akşamı, önde gelen İranlı ve yabancı kültürel ve sinematik figürlerin katılımıyla düzenlenen bir törenle sona erdi. Kapanış töreninin önde gelen katılımcıları arasında İran Kültür ve İslami Rehberlik Bakanı Abbas Salehi, Sinema Organizasyonu Başkanı Muhammed Mehdi Heidarian, festival yönetmeni Rıza Mirkarimi ve dünyaca ünlü İranlı ve yabancı film yapımcıları ve Oliver Stone, Reza Kianian gibi aktörler yer aldı. Festivalin yönetmeni Rıza Mirkarimi yaptığı kısa konuşmada, Tüm uluslararası ve İranlı misafirlerin yanı sıra festivali daha öncekilerden daha iyi yapmak için ellerinden gelenin en iyisini yapanlara teşekkür etti. Ayrıca 36. Fecr Uluslararası Film Festivali’ne ünlü Amerikalı yönetmen Oliver Stone’un katılasından bahsetti. Sunumu yapan Rambod Javan’ın açıklamasından sonra, Oliver Stone’u bu yılki Barış Ödülünü Rithy Panh’a vermesi için sahneye davet etti. Kültür Bakanı Salehi ayrıca Muhammed Al Ameen Ödülü’nü takdim etmek üzere sahneye çıktı. Bakan yaptığı konuşmada “İran, kültürü, şiiri ve sanatı ile dünyada tanınmaktadır.” dedi. ABD, İngiltere, İtalya, Avustralya, Gürcistan, Filistin, Irak, Rusya, Japonya, Fransa, Kore, İspanya, Hindistan, Türkiye, Lübnan, Suriye ve diğer birçok milletten katılımcı bulunmaktaydı.

İran’da Gıda İsrafı

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) son raporuna göre dünya nüfusunun 2050 yılına kadar 10 milyara ulaşacağı ve bununla birlikte de insanların gıda krizi ile karşı karşıya kalacağı açıklanmaktadır. 2018 Nisan ayı içerisinde ikinci uluslararası Dünya Gıda ve Tarım Forumu Roma’daki FAO merkezinde düzenlenirken foruma 1400’den fazla uluslararası şirket ve 170 ülkeden temsilci katıldı. Halihazırda İran geleneksel tarım, kuraklık sorunu ve çiftçilere verilen yanlış destekler ile FAO’nun açıkladığı hedeflerden çok uzak görülmektedir. Nitekim resmi ve gayri resmi istatistikler tarımsal sorunların hükümetin ilgilenmesi gereken sorunlar gündeminde yer almadığını göstermektedir. Ocak 2014’te İran Meclis Araştırma Merkezinin raporuna göre israf edilen ekmeklerin İran hükumetine maliyetinin yaklaşık 3 milyar dolar olduğu tahmin edilmektedir. Öte yandan İran’da beslenme şekli de hızla değişmektedir. İranlılar, diğer ülkelere göre yemeklerde tuzu iki kat fazla ve şekeri de yedi kat fazla kullanmaktadır.

Basın Özgürlüğünde İran

Fransa merkezli Sınır Tanımayan Gazeteciler sivil toplum kuruluşunun uluslararası basın özgürlüğü alanında yayınladığı son raporda 180 ülkenin medya durumunun incelendiği belirtilmektedir. İran bu sıralamada 164. sırada yer almaktadır. Yani basın özgürlüğü sıralamasında son sırada bulunan Kuzey Kore ile arasında sadece 16 basamak olduğu görülmektedir. İran medyası geçen yıl açıklanan istatistiklere göre bir basamak ilerleme kaydetmiştir. Fakat Sınır Tanımayan Gazeteciler kuruluşuna göre ise diğer ülke medyalarının gerileme göstermesi İran medyasının bu sıralamada yükselmesine önayak olduğu açıklanmaktadır. 2017 yılında yayımlanan raporda İran gazeteciler için dünyanın 5 büyük hapishanesinden biri olarak gösterilmektedir. Nitekim aynı yıl içerisinde İran’da 20’den fazla gazeteci ve 50 muhabir tutuklanırken bu tutuklamaların diğer basın mensupları arasında korku ve güvensizlik yaratmasının yanı sıra sansür uygulandığı da belirtilmiştir.

Türkiye’de 5. Farsça Olimpiyatı Düzenlendi

Türkiye’de 5. Dönem Farsça olimpiyatı Bonyad-ı Saadi iş birliği ve İran İslam Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kültür Müsteşarlığı tarafından Ankara’da düzenlendi. İRNA’nın haberine göre, bu olimpiyatta Farsça öğretim merkezlerinden ve bu olimpiyatın ilk aşamasına katılmış olan Türkiye üniversitelerinin Fars Dili ve Edebiyatı öğrencilerinden oluşan 65 kişi Ankara’daki Farsça öğretim merkezinde yazılı ve sözlü soruları cevapladılar. İran İslam Cumhuriyeti Kültür Müsteşarı Hassan Safarkhani bu sınavın Türkiye’deki oturumunda İRNA muhabirine, bu olimpiyatın ilk aşamasına öğrenciler, Farsça öğrenenler ve Farsçaya ve edebiyata ilgisi olan 300 kişinin katılımıyla Ankara’daki Farsça Öğretim Merkezinde ve İstanbul, Ankara, Erzurum Atatürk, Kırıkkale ve Konya Selçuk Üniversitelerinde eş zamanlı olarak düzenlendiğini söyledi. Bu olimpiyatın sorularının Tahran’da Bonyad-ı Saadi tarafından hazırlandığını ve olimpiyattan sonra da en iyi Farsça bilen 10 kişinin para ödülüne ek olarak kurum tarafından İran’daki kurslara gönderileceğini vurguladı. Gelecek yıldan itibaren Farsça olimpiyatının Bonyad-ı Saadi iş birliğiyle Balkan ülkeleri, Türkiye ve Orta Asya’daki Farsça öğrenenler için bölgesel olarak Türkiye’deki Farsça Öğretim Merkezinin ev sahipliğinde düzenleneceğini ekledi. Türkiye’deki Farsça öğrenenler için Farsça öğretim kitaplarının hazırlanıp basılması konusunda; buna ek olarak Türkiye Hükümetinin kararını dikkate alarak, bu ülkenin okullarında Farsçanın olmasına dair Türkiye’deki Milli Eğitim Bakanlığı’nın işbirliğiyle ortak girişimlere başlanacağı haberini verdi. AMFA adı altında Farsça uzmanlık sınavı hakkında da açıklamalarda bulunan Safarkhani, AMFA sınavının İngilizcedeki TOEFL sınavlarıyla eş değer olacağı ve bu sınavda başarılı olan bir kimsenin Farsçada uzman sayılacağı haberini verdi. Ayrıca Ankara’daki Farsça öğretim merkezinin Türkiye Farsça Araştırmaları Merkezine dönüşeceğini, önümüzdeki birkaç ay içerisinde bu kararın işleme geçeceği ve yerel Fars hocalarından yararlanılacağı haberini duyurdu.