Haftalık Basın Özeti 22-28 Aralık 2019

Haftalık Basın Özeti 22-28 Aralık 2019
1-7 Dey 1398
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

Adil: 202 Seçim Bölgesinde Devrimci Güçler Koalisyon Konseyi Kuruldu

Devrimci Güçler Koalisyon Konseyi Sekreteri Haddad Adil, tüm eyaletlere bağlı 202 seçim bölgesinde koalisyon konseyini teşkilatlandırdıklarını belirtti. Adil, İslam Cumhuriyeti’ne karşı yaptırımların azami baskı düzeyinde olduğu şu sıralarda, toplumun ekonomik ve sosyal talepleri yanıtsız kalırken halkın haklarını güvence altına alma, rejimi koruma ve güçlendirme gibi konuların dinî sorumlulukları olduğunu vurguladı.

İran Hava Kuvvetlerine Ait Bir Savaş Uçağı Erdebil’de Düştü

Tasnim Haber Ajansına göre İran Hava Kuvvetlerine ait MİG-29 savaş uçağı, test uçuşu sırasında ülkenin kuzeybatısındaki Erdebil eyaletinde bulunan dağlık alana düştü. Uçağın teknik arıza nedeniyle düştüğü ve pilotun hayatta olup olmadığıyla ilgili net bir bilgi olmadığı belirtildi. Tasnim Haber Ajansı, uçağın pilotunun Albay Rahmani olduğunu ve arama kurtarma ekibinin hâlâ bölgede aramalara devam ettiği aktardı.

İran, Rusya ve Çin Ortak Deniz Tatbikatı Başladı

Mehr Haber Ajansına göre İran Ordusu Deniz Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Gulam Rıza Tahani, İran, Rusya ve Çin’in Hint Okyanusu’nun kuzeyindeki ortak deniz tatbikatının 27 Aralık itibarıyla başladığını duyurdu. Tahani, bu üçlü tatbikatın amacının bölgedeki güvenliğin arttırılması olduğunu belirterek “İslam Devrimi sonrası İran’ın bu düzeyde iki dünya gücüyle tatbikat düzenlenmesi bir ilktir.” dedi. Tahani, tatbikatta İran Ordusu ve Devrim Muhafızlarının ortaklaşa hareket edeceğini belirterek tatbikatın 17 bin kilometre karelik bir alanda yapıldığını tatbikat amacının uluslararası sularda ticaretin güvenliğinin arttırılması, deniz korsanlığı ve terörizme karşı mücadele ve deniz arama kurtarmada tecrübe paylaşımı vb. gibi konular olduğunu söyledi.

Sıddıki: FATF Düşmanlarımızın Fitnelerinden Biridir

Tahran Geçici Cuma İmamı Kazım Sıddıki, 27 Aralık cuma namazı hutbesinde, düşmanların her fırsatta İran milletini, İslam Devrimini, ülkeyi bağımsızlık ve ilerleyişinden alıkoymak istediğini belirten Sıddıki, ülkenin gündeminde olan Mali Eylem Görev Gücü (FATF) meselesini “düşmanlarımızın fitnelerinden biridir” diyerek FATF’a karşı olduğunu belirtti.

Abe, Ruhani Ziyareti Sonrası Trump ile Telefonda Görüştü

20 Aralık Cuma Günü İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yi başkent Tokyo’da ağırlayan Japonya Başbakanı Şinzo Abe, görüşmenin sonuçlarını paylaşmak üzere Donald Trump ile telefon görüşmesinde bulundu. Dünyanın iki büyük ekonomisine sahip ülke liderlerinin telefon görüşmesinin 1 saat sürdüğü ve görüşmede İran hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu kaydedildi.

İran Ağır Su Reaktöründe Yeni Faaliyetlere Başladı

İran Atom Enerji Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi ülkesinin 23 Aralık Pazartesi günü ağır su nükleer reaktöründe yeni faaliyetlere başladığını söyledi. Yeni faaliyetlerle ilgili detaylı bilgi veren Salihi, ikincil devrenin ısıyı reaktörün soğutma sistemine aktardığını açıkladı. Tüm reaktör sisteminin 2021 yılında devrede olacağını söyledi.

Salihi: Nükleer Silah Elde Etmeyeceğimize Yönelik Anlaşmaya İmza Atarız

İran Atom Enerji Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, 23 Aralık Pazartesi günü yaptığı açıklamada yaptırımların kaldırılması karşılığında Tahran’ın nükleer silah elde etmeyeceğine dair Devrim Rehberi’nin fetvasını da içeren anlaşmaya hazır olduklarını belirtti. Salihi ayrıca geçtiğimiz hafta Hasan Ruhani’nin Japonya ziyaretinin de bu konuyla ilgili olduğunu duyurdu.

İran’ın Yıllık Enflasyon Oranı

İran İstatistik Merkezi’nin yayımladığı son rapora göre 22 Aralık 2019’da sona eren 12 aylık dönemde enflasyon oranının bir önceki döneme göre %1,1 düşüş göstererek %40 oldu. Rapora göre gıda fiyatlarındaki enflasyon oranı artış gösterirken hizmet ve konut sektörlerindeki artış daha yavaş bir seyir izlemiştir.

Akaryakıt Zammının Sanayi ve Hizmet Sektörüne Olumsuz Etkileri

İran Ticaret Odası Üyesi Yalda Rahdar, akaryakıta gelen zamdan sonra çoğu sanayi ve hizmet birimlerinin faaliyetlerini durdurma veya hemen hemen kapatılma noktasına geldiğini söyledi. Rahdar, benzine uygulanan zammın iş piyasasını olumsuz etkilediğini ve benzin fiyatındaki artışın etkisinin sadece ulaşım sektörüyle sınırlı kalmadığını beyan etti. Ayrıca İran İstatistik Merkezinin verilerine göre akaryakıta uygulanan zamdan sonra, ulaşım ve taşımacılık sektörünün fiyatları yaklaşık %15, gıda ve içecek ürünlerinde %4,2 oranında artış olduğu görülmektedir.

Tahran’ın Gayrimenkul Anlaşmalarında Artış

İran Ulaştırma ve Kentsel Kalkınma Bakanlığı tarafından yayımlanan verilere göre Tahran’da gayrimenkul anlaşmalarının sayısında, Azer ayında (21 Kasım-22 Aralık 2019) bir önceki aya göre %137 oranında artış yaşandığı görülmektedir. Ayrıca aynı dönemde Tahran’ın konut fiyatlarında da bir önceki ayına göre yaklaşık %7 artış yaşanmıştır. Bununla birlikte, yıllık bazda konut fiyatlarında geçen yılın aynı dönemine göre %40 artış olmuştur.

İran’da FATF Tartışmaları Devam Ediyor

İran Merkez Bankası Başkanı Abdolnasser Hemmati, Uluslararası bankacılık işlemlerinde FATF tarafından belirlenen bazı standartlar olduğunu söyledi. FATF’ye katılmalarının İran ekonomisine engel oluşturmayacağını, belki İran’ın dünya ile ekonomik işlemlerini daha şeffaf ve kolaylaştıracağı açıklamasında bulundu. Ayrıca İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Mahmud Vaizi yaptığı açıklamada, İran’ın FATF’nin kara listesine girmesi hâlinde ciddi ekonomik sorunlara sebep olacağı konusunda uyarıda bulundu. Bununla birlikte Rusya, Çin ve FATF üyesi ülkeler İran’ın FAFT anlaşmasını kabul etmemesi durumunda bazı sonuçlar doğuracağı uyarısında bulundular. Bu ülkeler, İran FATF kara listesine alınırsa, iki yönlü bankacılık ilişkilerinin olumsuz etkileneceği açıklamasında bulundular.

Ekim 2019’da FATF, İran’a uluslararası kurallara uyması için son tarih olarak Şubat 2020’yi göstermiştir.

Ulusal Kuşları Koruma Günü

İran’da her yıl Aralık ayının ilk perşembesi Ulusal Kuşları Koruma Günü olarak kabul edilmiştir. Kutlamaların bu yıl ise 5 Ocak 2020’ye ertelenmesine karar verilmiştir. Bu yıl Kutlama etkinliğine Tahran Şafak Kültür Merkezi ev sahipliği yapacaktır. Her yıl Ulusal Kuşları Koruma Gününün kutlanması fikri 2010 yılında bir grup çevreci tarafından önerilmiştir. İran Kültürel Miras El Sanatları ve Turizm Bakanlığı, Çevre Koruma Teşkilatı, Orman Mera ve Havza Teşkilatı gibi üç kurumdan teşkil olan Ulusal Doğa Koruma Komitesi; kuş türlerinin korunması için Ulusal Kuşları Koruma Günü’ne destek olmaktadır. Bu yılki kutlama etkinlikleri kapsamında İran’ın millî bir türü olan “zagbur” kuşu ve Seyyid Babek Musevi’nin kaleme aldığı İran’ın Yaban Hayatı, Fotoğrafçılar ve Turistler için Kılavuz adlı eser kamuoyuna tanıtılması amaçlanmaktadır. Kutlamalarda ayrıca Tabiatın Anlamı adı altında fotoğraf sergisinin de düzenlenmesi beklenmektedir.

Akbar Radi’nin İkinci Tiyatro Festivali

İran’da 2. Ekber Radi Tiyatro Festivali’nin 25-28 Ocak 2020 günleri arasında düzenleneceği bilgisi kamuoyuyla paylaşıldı. Festivalin yönetim kurulu tarafından alınan karara göre festival Tahran’da yapılması ve dört gün sürmesi bekleniyor. Festival jürisinin açıklanması önümüzdeki günlerde gerçekleşecektir.

35. Uluslararası Fecr Müzik Festivali

Bu yıl 35.si düzenlenecek olan Fecr Film Festivali’ne katılacak olan müzik grupları ve eserlerinin seçim işlemi tamamlandı. Bu yıl 35. Uluslararası Fecr Müzik Festivali’ne 240’ı aşkın müzik grubu katılıyor ve 70’ten fazla grup ise festivale konuk olarak yer alıyor.

9. Fecr Moda ve Giyim Festivaline Kuzey Horasan Eklendi

9. Fecr Moda ve Giyim Festivali bu yıl Ferr-i Gülistan adıyla düzenlenecektir. Fecr Moda Festivali İran’da moda ve giyim piyasasına yeni tasarımlar sunma, modacıları güncel tasarım ve desenlerini sunmaya teşvik etme ve tasarımcılar arasında sağlıklı bir rekabet ortamı yaratma misyonuna sahiptir.