Haftalık Basın Özeti 23-29 Eylül 2017

Haftalık Basın Özeti 23-29 Eylül 2017
Haftalık Basın Özeti 23-29 Eylül 2017 (1-7 Mihr 1396)
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

Devrim Muhafızları Komutanlarına Gözaltı

Meclis Başkanvekili Ali Mutahhari Fransız Le Monde gazetesine daha önce vermiş olduğu röportajı 23 Eylül Cumartesi günü kendi sitesinde yayımlandı. Bu röportajda Mutahhari’ye geçtiğimiz hafta Financial Times gazetesinin geçen yıl Devrim Muhafızı üst düzey 12 komutanın yolsuzluk yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındığı yönündeki iddiaların doğru olup olmadığı soruldu. Tutuklamaların olduğunu doğrulayan Mutahhari, Devrim Muhafızlarının kendi istihbarat servislerinin konuyu incelediğini ve içlerindeki ‘temiz eller’ operasyonunun tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Bu operasyonun takdir edilmesi gerektiğini savunan Mutahhari, askeri kuvvetlerin iktisadi alanlara yaygın bir şekilde girmesinin iyi bir şey olmadığını vurguladı.

İran’dan IKBY Referandum Sonuçlarına Tepki

25 Eylül Pazartesi günü gerçekleşen Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminin (IKBY) bağımsızlık referandumuna İranlı yetkililer sert tepki gösterdi. Referandum günü Türkiye, Rusya ve Irak liderleriyle bir telefon görüşmesi yapan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bölgenin sınırlarının değişmemesi ve Irak’ın milli birlik ve toprak bütünlüğünün korunması gerektiği üzerinde durdu. Referandumun Kürdistan ve bölgenin yararına olmadığına işaret eden Meclis Başkanı Ali Laricani ise, IKBY’nin Irak’tan ayrılmasını desteklemediklerini, Irak’taki terörün henüz bitmediğini ve bu adımların atılmasının yeni krizlere yol açacağına işaret etti. İran’ın bu konuda sert tepki vermemesi ve haddinden fazla hassasiyet göstermemesi gerektiğini savunan Meclis Başkanvekili Ali Mutahhari IKBY’deki Kürtlerle konuşarak bu işin kendilerinin yararına olmadığına ikna etmeleri gerektiğini belirtti. Referandumun yasadışı, değersiz ve müspet sonucu olmadığını vurgulayan İran Eski Dışişleri Bakanı ve Ali Hamenei’nin uluslararası ilişkiler danışmanı olan Ali Ekber Velayeti uzun zamandır İsrail ile bağlantılı olan Mesut Barzani’nin Selahaddin Eyyübi’den ders almamış olduğunu ve İslam ülkelerini parçalamak için “Siyonistlerin tefecisi” olduğu iddiasında bulundu. Bölge ülkelerin bölünmesi ve coğrafi sınırların değişmesine sebep olacak her türlü girişime karşı olduklarının altını çizen İran Savunma Bakanı Emir Hatemi Irak Kürdistan yönetiminin Bağdat’ın isteği üzerine İran’ın hava sahasını IKBY’ye kapatmış olması mesajını dikkate almasını ümit ettiğini söyledi. Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani İran’ın referandumu resmi olarak tanımayacağını teyit etti. Ayrıca 27 Eylül Çarşamba günü toplanan İran meclisi 210 milletvekilinin imzasıyla yayımlanan bildiriyle IKBY referandumunu kınadı.

Meclis IKBY Referandum Sonuçlarını İnceledi

Meclis Dış Politika ve Milli Güvenlik Konseyi Dışişleri Bakanlığı, İstihbarat Bakanlığı ve Devrim Muhafızları Kudüs Gücünün katılımıyla 27 Eylül Çarşamba günü olağanüstü toplandı. Meclis Dış Politika ve Milli Güvenlik Komisyonu Sözcüsü Hüseyin Nakavi Hüseyni referandumun geçmişi, boyutları ve sonuçlarının toplantıda incelendiğini belirtti. Irak Kürdistan’ının referandum ve bağımsızlık meselesinin yeni bir şey olmadığına dikkat çeken Nakavi, Kürt grupları arasında görüş ayrılıkları olduğunu ve bu ayrılıkların devam ettiğini belirtti. Nakavi son olarak İran’ın Irak’ın toprak bütünlüğünün bozulmasını hiçbir şekilde kabul etmediklerini vurguladı.

İçişleri Bakanına Kürt Kadın Yardımcı

Senendec Kürtlerinden olan Jila Seccadi Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin talimatıyla İçişleri Bakanının yeni yardımcısı oldu. İngiltere’den İnsan Coğrafyası alanında doktora belgesi bulunan Seccadi, bakan yardımcılığına atanan ilk Kürt kadın oldu.

Devrim Muhafızları ve Ordudan Ortak Tatbikat

İran Devrim Muhafızları Ordusu ve İran Ordusu ülkenin batı ve kuzey batısında ortak tatbikat gerçekleştirdi. Devrim Muhafızları Kara Kuvvetlerinin 23 Eylül Cumartesi günü başlayan ve İran’ın Irak sınırında iki gün süren ‘Muharrem’ isimli tatbikatında zırhlı birlikler, topçu birlikleri, özel kuvvetler, helikopter ve İHA’lar kullanıldı. İran Ordusu Kara Kuvvetlerinin ‘Haydar-i Kerrar’ isimli tatbikatı ise özel komandolar, İHA’lar, hava ve kara birlikleriyle 24 Eylül Pazar günü ülkenin batı sınırı Kirmanşah’ta başladı. Toplam bir hafta olarak planlanan bu tatbikata daha sonra İran Ordusu Hava Kuvvetleri de eşlik etti. İran’da İran Ordusu ve Devrim Muhafızları olmak üzere iki silahlı güç bulunmaktadır.

DEAŞ’ın Öldürdüğü Asker Defnedildi

Geçtiğimiz ay DEAŞ tarafından Suriye ve Irak sınırında bulunan Tenef sınırında esir alınarak kafası kesilen Devrim Muhafızları Kudüs Güçlerinden Muhsin Hüceci’nin cenazesi 27 Eylül Çarşamba günü İsfahan eyaletinin Necefabad şehrinde defnedildi. Yaklaşık bir ay önce cenazeyi teslim alan Devrim Muhafızları yapılan incelemeler sonrasında cenazeyi İran’a getirdi. İsfahan’ın yanı sıra Tahran ve Meşhed’de de büyük katılımın sağlandığı anma törenleri düzenlendi. DEAŞ’ın bu askerin esir alınması ve daha sonra infaz edilmesinde çekilen görüntüleri yayımlaması İran’da büyük tepkilere neden olmuş; İranlı makamlar tarafından bu asker kahraman ilan edilmişti.

Ermenistan Sınırına Hidro ve Güneş Enerjisi Santrali

İran ve Ermenistan Ekonomik İş Birliği Ortak Komisyonunun İran Heyeti Başkanı Ali Rıza Daimî yaklaşık elli gün önce Ermenistan Enerji Bakan Yardımcısı ve Ekonomik İş Birliği Komisyonunun Ermenistan Heyeti Başkanı ile yaptığı müzakerelere değinerek, Ermenistan ile Aras Nehri üzerinde iyi ilişkilere sahip olduklarını ve ortak çalıştıklarını söyledi. Enerji Bakan Yardımcısı Ali Rıza Daimî hızlıca yapılmasını planladıkları 400 kilovat hat yoluyla elektrik transferi projelerinin olduğunu ve şu an itibariyle 230 kilovatlık iki hat inşa edildiğini bildirdi. Bunun yeterli olmadığına işaret eden Daimî daha yüksek kaliteli hat yapmaları gerektiğini ve şu anda İranlı şirketlerin 400 kilovat hat inşa etmekte olduklarını ifade etti. Ermenistan ile teknik bilgi alanında da birlikte çalıştıklarına işaret eden Daimî, İran-Ermenistan sınırına İranlı mühendisler tarafından tasarlanan hidro enerji santralinin ve 50 megavatlık güneş enerji santralinin yapılmakta olduğunu hatırlattı.

Bid Boland Rafinerisi Gelecek Yıl Açılacak

İran’ın Huzistan eyaletinde bulunan ve Orta Doğu’nun ilk gaz rafinerisi olma özelliğine sahip Bid Boland Rafinerisinin önümüzdeki yıl açılması planlanıyor. Basra Körfezi Bid Boland Gaz Arıtma Şirketi Genel Müdürü Mahmud Emin Nejad yaptığı açıklamada rafinerinin yapımının bu yıl sonuna kadar %75’e ulaşacağını, 2019 yılının sonunda ise inşaat ve rafinerinin kurulum işlemlerinin bitmesini beklediklerini söyledi.

Gümrük Ticaretini 30 Milyar Dolara Çıkarma Çabası

İran Gümrük Genel Müdürü ve Ekonomi Bakan Yardımcısı Ferud Asgeri Ankara’da verdiği bir röportajda İran ve Türkiye arasında 30 milyar dolar olarak hedeflenen gümrük ticaretini gerçekleştirmek için bazı adımların atıldığını söyledi. Asgeri, Türkiye’de Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcı ve Ekonomi Bakan Yardımcısı ile gerçekleştirdiği toplantıda bu konuda fikir alışverişinde bulunduklarını belirtti. Asgeri daha önce İran ve Türkiye arasında yaşanan ihracatta konsolosluk tasdikli fatura sorununun çözüldüğüne de işaret ederek artık bu işlemlerin elektronik yollarla halledileceğini ifade etti. İran’ın Türkiye’den getirilen mallarda Türkiye’deki İran Konsolosluğu’na onaylatma zorunluluğu getirmesi üzerine Türkiye’de gümrüklerde yapılan bir uygulama ile 24 Temmuz’dan itibaren, İran’dan yapılan her türlü mal ithalatı sırasında kullanılan faturanın, İran’daki Türk Konsolosluğu'na onaylatılmasını zorunlu hale getirilmişti. Bu yaptırımın sebebi ile ilgili olarak İran tarafının Türk ihracatçılara benzer bir uygulama yapması (mütekabiliyet) sonucu bu tür bir düzenlemeye gidildiği bilgisi verilmişti. Söz konusu uygulamanın getireceği ek maliyet ve bürokrasinin doğuracağı zaman kaybının yanında, halihazırda ithal edilmek üzere malları yola çıkan firmaların durumunda da ciddi bir belirsizlik vardı.

Irak Genelkurmay Başkanından İran’a Ziyaret

Irak Genelkurmay Başkanı Osman el-Gânemi 27 Eylül Çarşamba günü üst düzey askeri heyetle İran’a bir ziyaret gerçekleştirdi. El-Gânemi’nin İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakırî ile görüşmesinde iki ülkenin silahlı kuvvetleri arasında stratejik ve uzun vadeli askeri ilişkiler çerçevesinde gerçekleşen bu ziyarette ilişkileri genişletmek ve derinleştirmek için çözüm yollarını aramanın yanı sıra bölgedeki konular hakkında fikir alışverişi, terörizm konusu, Kuzey Irak’taki gelişmeler ve özellikle DEAŞ ile mücadelede operasyon alanları gibi konular ele alındı. İki ülkenin Kuzey Irak’taki referandumu endişelerinin de gündeme geldiği bu görüşmede Bakırî, İran olarak Irak’ın toprak bütünlüğünü resmi olarak tanıdığını ve Irak’ın bir kısmının ayrılmasına ve coğrafyasının değişmesine karşı olduklarının altını çizdi. Irak Genelkurmay Başkanı Osman el-Gânemi 23 Eylül Cuma günü ise Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirerek Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile görüşmüştü.

İran’da Referandum Göstericileri Tutuklandı

İran’da, 25 Eylül Pazartesi günü Kuzey Irak’ta yapılan bağımsızlık referandumu sonuçlarını caddelerde kutlamak isteyen göstericilerden bazıları tutuklandı. İran’ın Batı Azerbaycan eyaletinin Mahabad, Bûkan ve Kürdistan eyaletinin Senendec, Sine ve Sakız şehirlerinde kutlamalar yapan göstericilerden 27’sinin tutuklandığı bildirildi.

İran, IKBY ile Sınırlarını Kapattı

İran'ın sınır kapılarını Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) kapattığı bildirildi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, düzenlendiği basın toplantısında, "Irak devletinin toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Irak devletinin talebi üzerine hava sahamızı ve kara sınırlarımızı IKBY'ye kapattık" dedi.

Ruhani ve İbadi Telefonda Görüştü

Cumhurbaşkanı Ruhani, Irak Başbakanı Haydar İbadi ile 25 Eylül Pazartesi günü telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Ruhani, Irak Başbakanı Haydar İbadi ile telefon görüşmesinde Irak’ın toprak bütünlüğünü desteklediklerini bir kez daha vurguladı. Ruhani görüşmede İran’ın Irak’ın merkezi yönetiminin yanında olduğunu, Kuzey Irak’ta ortaya çıkan sorunun da alınacak önlemlerle aşılabileceğine inandıklarını söyledi.

Erdoğan ve Ruhani’nin Telefonda Görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ruhani 25 Eylül Pazartesi günü telefon görüşmesinde Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğine vurgu yaptılar. İki lider görüşmede Kuzey Irak bölgesinde gerçekleştirilen referandumu değerlendirdi.

Sermedi: “İran ve Endonezya İş Birliğini Geliştirmelidir”

İran Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Mürteza Sermedi, Doğu ve Batı Asya’da barış ve istikrarın sağlanması için İran ve Endonezya’nın iş birliğinin önemli olduğunu söyledi. İki ülke arasında birçok alanda iş birliği imkânı olduğunu ifade eden Sermedi, son 3 yıldaki ikili ilişkilerdeki ilerlemenin mutluluk verdiğini söyledi. Taraflar görüşmede siyasi ilişkilerin gelişmesine paralel olarak ekonomik ve ticari ilişkilerin de geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptılar.

İran: “Referandumu Tanımıyoruz”

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şamhani Tahran’ın Kuzey Irak’ta düzenlenen referandumu tanımadığını belirtti. Şamhani 27 Eylül Çarşamba günü  düzenlenen İslami Şura Meclisi’nin kapalı oturumunda sunduğu raporda İran’ın Irak’ın toprak bütünlüğünü savunduğunu ve Kuzey Irak sorununun siyasi diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini belirtti.

Zarif, BM Genel Sekreteri ile Görüştü

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, 28 Eylül Perşembe günü BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü. BM Genel Kurul çalışmaları için New York’ta bulunan Zarif, Genel Sekreter Gueters ile görüşmesinde Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP), Myanmar ve Irak Kürt bölgesindeki referandum konularını görüştü.

Tahran Büyükelçimiz İran Savunma Bakanı ile Görüştü

Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Emir Hatemi ile 26 Eylül Salı günü İran Savunma Bakanlığında bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Akar’ın yakında Tahran'a yapacakları ziyaretin ele alındığı öğrenildi.

Ruhani ve Putin Telefonda Görüştü

Rusya Devlet Başkanı Putin ile İran Cumhurbaşkanı Ruhani, 25 Eylül Pazartesi günü telefonda İran’ın nükleer programını ve Suriye meselesini görüştü. Ruhani ve Putin görüşmede İran’ın nükleer programı çerçevesinde yaşanan son dönem gelişmeleri ele aldılar.

SWIFT Sistemine Alternatif

İran, yaptırımlarla birlikte tüm dünya çapında uluslararası para transfer işlemleri için geliştirilmiş bir sistem olan SWIFT’den çıkarılmasının ardından yasaklanmayan alım satım aktivitelerinde bile ödeme sorunu sebebiyle büyük zorluklar yaşamıştı. Nükleer Anlaşma’nın ardından bu sisteme tekrar adapte olmayı bekleyen İran’ın SWIFT’e henüz dahil edilememesi sebebiyle bu sisteme alternatif olarak görülebilecek UPU (Dünya Posta Birliği) sistemine dahil olması bekleniyor. İran Milli Posta Şirketi genel müdürü Hüseyin Mehri tarafından yapılan açıklamaya göre İran para transferleri ve buna erişim uygulamaları için bir elektronik ağ olan UPU'nun Uluslararası Finansal Hizmetler (IFS) birimi 21 Aralık itibariyle İran'da resmen kullanılmaya başlanılacak. Sistemin AB ile ilintili olması ve İran’ın yatırım partnerlerinin neredeyse tamamına yakınının AB ülkesi olması, her iki taraf içinde ödeme kolaylığı sunacak gibi görünüyor.

Konut Sektörünü İyileştirme Çabaları

Konut sektörü hem hammaddelerde meydana gelen fiyat artışları ve yoğun ihracat hacmi hem de artan konut fiyatları sebebiyle uzun süredir bir resesyon içerisinde. Hükümetin seçimlerden sonra ev fiyatlarında bir artış beklenmediğini açıklamasına rağmen seçimlerden sonraki süreçte ev fiyatlarında artışlar gözlemlendi. Bu süre zarfında yeni evlenenlere ilişkin uygun kredi imkanları sağlanarak ev alma fırsatı sunulmasına rağmen bu hamle de sektörü istenilen oranda canlandırmaya yetmedi. Konuya ilişkin açıklama yapan Karayolları ve Kentsel Gelişim Bakanlığı’nın Planlama ve Ekonomi Ofisi genel müdürü Ali Chegini, İran Merkez Bankası ve üst düzey yetkililerle konut sektöründeki finansal kiralama şirketlerinin işlemleri ile ilgili düzenlemeleri yeniden düzenlemek ve tanımlamak için görüşmeler yapıldığını belirtti. Finansal kiralama şirketlerinin sermaye, kaynak ve vergi konularında yaşadıkları kısıtlamaların yanı sıra resmi finansal kiralama faiz oranlarının şirketler için kabul edilemeyecek kadar düşük olduğuna değinen Chegini, bu şirketlerin sektörde aktif bir rol alması durumunda iyileşmelerin kaçınılmaz olduğunun ve şirketlerin ev alacaklara finansman sağlama konusunda öneminin zamanla artacağının altını çizdi. Bir başka açıklamasında ise konut kredilerine vurgu yapan Genel Müdür, hükümetin, özellikle sıkıntıya uğramış olan alanlardaki kişilerin başvurduğu konut kredilerinin bekleme süresini 4-5 aya ve faiz oranlarını %1-2 puan düşürmeye, bunun yanında da geri ödeme süresini 20 yıla çıkarmaya yönelik çalışmalar yaptığını söyledi. Halihazırda 1 yıl olan bekleme süresi ve 12 yıllık geri ödeme süresi göz önüne alındığında bu krediler sayesinde ev satışlarında artış olması bekleniyor.

Avrupalı Bankalardan İran’a Kredi

İran’ın Çin ve Kore ile yakın zamanda yaptığı kredi anlaşmalarının ardından, Avrupa’dan ilk adım Avusturya'nın en büyük bankalarından Oberbank’ın 14 İran bankası ile İran'daki yatırım projelerini finanse etmek amacıyla yaptığı 1 milyar Euro değerindeki anlaşma ile gelmişti.  Bu anlaşmanın ardından 10 İranlı bankayla 500 milyon Euro miktarında bir finans sözleşme imzalayan Danske Bank (Danimarka) İran'la böyle bir anlaşma imzalayan ikinci Avrupalı ​​kredi sağlayıcı oldu. Üstelik bu tarz bir finans sözleşmesinin yakın bir zamanda BPI France (Fransa) tarafından da imzalanması bekleniyor. Ancak konuya ilişkin İranlı ekonomistlerin endişeleri var. Zira kredi alan şirketler ödeme sorunları yaşadığı takdirde, krediyi verenler faizleri arttırma veya doğrudan eşit taksitli senetlere çevirme gibi hamleler yapabilir. Üstelik döviz kurunun gelecekteki durumu da belirsiz. Bunun yanı sıra ülkenin bankacılık sisteminde daha önceden yaşanmış olaylar ve pek çok bankanın uluslararası piyasada sahip olduğu kötü şöhret de halihazırda sisteme olan güveni zedelemiş durumda.

Yeni Başkan’dan Ziyaret

İran Gümrük İdaresi Başkanı Forous Asgari beraberindeki heyet ile birlikte görüşmeler yapmak üzere Türkiye’ye geldi. Gelmeden önce İran’da basın açıklaması yapan Asgari ziyareti sırasında Türk yetkililerle ikili ticaret ve gümrük iş birliğini genişletme yollarını araştıracağını ve iki ülke arasındaki ticaret hacmini arttırmanın yollarını arayacağını belirtmişti. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşcı ile görüşen Forous Asgari, iki ülkenin bulundukları konum gereği İran’ın Avrupa’ya, Türkiye’nin Körfez’e açılması için karşılıklı stratejik önem taşıdığının altını çizdi.

İran’a En Çok Hangi Ülke Vatandaşları Seyahat Ediyor?

İran Turizm Geliştirme, Planlama ve Destek Ofisi Genel Müdürü Abdulreza Mohaceri Nejad, 2017 yılının Nisan-Ağustos aylarında İran’ı 2.159.882 turistin ziyaret ettiğini, bu turistlerin sırasıyla en çok Irak, Azerbaycan, Afganistan, Türkiye, Pakistan ve Türkmenistan’dan geldiğini ve yurt dışında yaşayan İranlıların oluşturduğunu söyledi. İran’a daha sonra sırasıyla Bahreyn, Kuveyt, Hindistan, Çin, Almanya, Lübnan, Fransa, İtalya, Umman ve Gürcistan gibi ülkelerden turist gelmektedir. İran’a gelen turist sayısı bakımından Ermenistan sıralamaya girmemiştir.

2016 yılının aynı dönemde İran’ı 2.183.422 turist ziyaret etmişti. 2016 yılının rakamı bu yıl İran’a gelen turist sayısıyla karşılaştırıldığında %1,1 azalma olduğu görülmektedir.

Leyla Hatemi Asrın En İyi Kadın Sinema Sanatçıları Arasında

Indiewire sinema web sayfasında yayımlanan 21. yüzyılın dünya sinemasının en iyi kadın oyuncuları listesinde İranlı sinema sanatçısı Leyla Hatemi de yer almaktadır. Bu listede “Codayi-yi Nadir ez Simin/ Nadir’in Simin’den Ayrılığı” adlı filimdeki rolüyle göze çarpan Leyla Hatemi’yi Indiewire, bu filimdeki rolüyle Oscar ödülünü almaya uygun bulmaktadır.

Yönetmenliğini Asgar Ferhadi’nin yaptığı ve Leyla Hatemi ile beraber Sare Bayat, Peyman Meadi ve Şehab Hoseyni’nin rol aldığı bu film, 2012 yılında dili İngilizce olmayan filmler arasında en iyi Oscar ödülünü ve Berlin film festivalinde gümüş ayı ödülünü kazanmıştı.

Meşhed’e 11 Milyon Ziyaretçi

Horasan-ı Rezevi Eyaleti İnanç Turizmi Refah İşleri Genel Müdürü Mehdi Furuzan, 2017 yılının 3 aylık yaz mevsimi döneminde 11 milyon kişinin Meşhed’i ziyaret ettiğini, Meşhed’e gelen misafirlerin sayısında geçen yılın aynı dönemine göre %5 artış olduğunu açıkladı. Şia’nın sekizinci imamı olan İmam Rıza’nın türbesinin ve ziyaretgahının olduğu Meşhed, İran’da Şia’nın en kutsal dini mekânı sayılmaktadır.

Tahran’da 400 Kitap Yakalandı

Tahran Başkent Polis Şefi Albay Reza Bastou, 25 Eylül Pazartesi günü yaptığı açıklamasında çeşitli örgütlere, yeni ortaya çıkan tasavvuf gruplarına ve Bahaîlere ait olmak üzere dağıtımı yapılan 400 kitabın yakalandığını söyledi. Ayrıca son zamanlarda İran’da sapkın mezheplerin ve yeni ortaya çıkan tasavvufi hareketlerin faaliyetlerinin arttığına dikkat çekti. Albay Reza Bastou, bu kitapları dağıtan ve gençler ve kadınlar arasında ortaya çıkan yeni dini ve tasavvufi hareketlerin amacının toplumsal düzeni bozmak ve İslam Cumhuriyetine zarar vermek olduğunun ve bunun için çeşitli toplantılar yapıldığını ve oturma halkaları oluşturulduğunu sözlerine ekledi.

Evlilik Yaşı Yükseliyor

İran Sağlık ve Tıp Eğitimi Bakanlığı Aile, Nüfus ve Okul Sağlığı Merkezi Başkanı Muhammed İsmail Mutlak, 25 Eylül Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İran’da geçen 10 yıl içinde birçok eyalette evlenme yaşın 4 ila 6 yaş oranında yükseldiğini söyledi. İran’da bazı medya ve iletişim araçlarında evlenme yaşının düştüğüne dair haberlerin asılsız olduğunu, bu tür haberlerin bir eyaletin en ücra köşesinde bir kişiden alınarak yapıldığını dile getirdi. Muhammed İsmail Mutlak, evlilik yaşının yükselmesiyle birlikte birçok insanın evlilik yaşını geçirdiğini, şimdilerde yarısının kız, yarısının erkek olmak üzere evlenme yaşı geldiği ve geçmekte olduğu halde İran’da hiç evlenmemiş yaklaşık 13 milyon insanın bulunduğunu, bunun da toplumda çeşitli sosyal ve psikolojik problemlere sebep olduğu ve buna bağlı olarak doğurganlığın azaldığını sözlerine ekledi.

Son 10 Yılda 55 Bin Motosiklet Sürücüsü Hayatını Kaybetti

2017 Eylül ayında meydana gelen trafik kazalarından dolayı bu ay, İran’da ölüm ayı olarak kayda geçildi. Devlet İstatistik Kurumu Başkanı Esedullah Covlayi, sadece 2006-2016 yılları arasında 55 bin motosiklet sürücüsünün trafik kazalarında hayatını kaybettiğini söyledi.

Esedullah Covlayi, hayatını kaybeden 55 bin motosiklet sürücüsünün bu zaman zarfında gerçekleşen trafik kazalarındaki ölüm oranlarının 4’te 1’ini oluşturduğunu, günümüzde ufak bir kazanın bile ölümle sonuçlandığını, son 10 yılda 210.600 İranlının kazalarda hayatını kaybettiğini ve onlarca İranlının hafif ve ağır yaralanmalar sebebiyle hastaneye kaldırıldığını, açıkladı. Esedullah Covlayi, trafik kazalarının yol açtığı can kayıplarının ulusal bir felaket olduğunu ifade ederek birçok kazanın asıl sebebinin 12 milyon motosiklet sürücüsünün olduğunu dile getirdi. Esedullah Covlayi, son istatistiksel verilere göre 1998 yılından günümüze kadar 3 milyon 157 bin kişinin motosiklet ehliyeti aldığını, ama yaklaşık 11 milyon plakalı motosikletin bulunduğunu, birçok motosiklet sürücüsünün de ehliyetinin olmadığını ve İran sokaklarında 5 milyon hurda motosiklet dolaştığını sözlerine ekledi.

Fatih Terim ile Son Resmi Görüşme

Emir Sultani, İstiklal futbol takımı resmi temsilcisi olarak ünlü Türk Antrenör Fatih Terim ile görüşmek için İstanbul’a gitti. Sultani, Tasnim Haber Ajansı muhabirine Terim ile ilgili verdiği röportajda şunları söyledi: “Fatih Terim ile evinde iki saatlik bir sohbetimiz oldu. İstiklal kulübünün teklifinden dolayı memnun olduğunu ve onur duyduğunu ifade etti.” Fatih Terim’in dünyanın en iyi Müslüman teknik direktörü olduğunu belirten Sultani, Terim için yüksek bir rakamı ödemeyi kabul ettiklerini ve bu parayı yayın gelirleri, Galatasaray başta olmak üzere diğer Türk takımları ile yapılacak maçlar ile temin edebileceklerini bildirdi. Emir Sultani son olarak Terim’in varlığının teknik ve ekonomik açıdan İran futboluna büyük fayda sağlayacağını ve kulüp başkanı Reza Eftekhari’nin de durumun farkında olduğunu ve Fatih Terim’in İran kulübünden 4 milyon Euro talep ettiğini belirtti.

FIFA’dan Mehdi Taremi’ye 4 Ay Sahalardan Men Cezası

İranlı Milli Futbolcu Mehdi Taremi, daha önce Çaykur Rizespor ile yaptığı anlaşmaya uymayarak eski takımı Persepolis’e transfer oldu. FIFA, Çaykur Rizespor’un yaptığı başvuru üzerine Taremi’ye 4 ay sahalardan men cezası ve transferi gerçekleştiren Persepolis takımına da 2 dönem transfer yasağı cezası verdi. Bu ağır ceza dolayısıyla ve aynı zamanda ağır bir mali kriz ile karşı karşıya olan Persepolis takımı, Asya Kupası yarı final karşılaşmasında Suudi Arabistan takımı El-Hilal’e karşı bu oyuncudan yararlanamayacak.

İran ve Ermenistan Kültürel İlişkileri Genişletmek İçin Çalışmalar Yapıyor

İran’ın Rusya elçisi Kazem Sajjadi ve Ermenistan Kültür Bakanı Armen Amiryan Erivan'da kültürel iş birliğini geliştirmek için görüşmelerde bulundu. Kazem Sajjadi, kültürel ilişkilerin geliştirilmesinin diğer alanlardaki ilişkilerin gelişimi için bir yol olduğu vurguladı. Ermenistan Kültür Bakanı Armen Amiryan, iki ülkenin ortak film projeleri yürütecek birçok ortak noktalarının bulunduğunu vurguladı. Geçtiğimiz haftalarda İran-Ermenistan ortak yapımı bir film Ermenistan’da gösterime girmişti.

İran Büyükelçisi Tahran’ın ve Paris’in Turizm İş Birliğini Artırma Çağrısında Bulundu

İran'ın Paris Büyükelçisi Abulkasem Delfi, 26 Eylül Salı gecesi Paris'te düzenlenen Top Resa Uluslararası Turizm Fuarı'nın oturum aralarında yaptığı konuşmada, turizm alanında İran ve Fransa arasındaki iş birliğini ilerletme çağrısında bulundu. Delfi gelecekte İran’a gelen Fransız turist sayısının daha da artacağını umduğunu söyledi. Abulkasem Delfi, İranlı şirketlerin ve tur operatörlerinin Fransız turizm sergilerine katılmalarına ve bu iki ülkenin turizm kapasitesinden yararlanmaları için yardımcı olmaya hazır olduklarını belirtti.