Haftalık Basın Özeti 23-29 Haziran 2018

Haftalık Basın Özeti 23-29 Haziran 2018
Haftalık Basın Özeti 23-29 Haziran 2018 (2-8 Tir 1397)
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

Safevi: Hükümet Olmasa Ülke Daha İyi Yönetilir

Devrim Rehberi Ali Hamenei’nin Askeri İşler Danışmanı Yahya Rahim Safevi ülkedeki mevcut duruma işaret ederek hükümet olmasa ülkenin daha iyi yönetileceğini ifade etti. Devrim Muhafızları Eski Komutanı Safevi, halkın kurumlara ve belediyelere müracaat ettiğini ancak sorunlarının giderilmediğini belirterek bu durumun halkı rahatsız ettiğini ve bu rahatsızlıkların sebebinin ise yetkililerin kifayetsizliği olduğunu söyledi. Safevi’nin bu açıklamalarına Hükümet Sözcüsü Muhammed Bakır Nobaht tepki gösterdi. Nobaht, “Pazartesi günü Milli Güvenlik Yüksek Konseyi toplantısı silahlı kuvvetler komutanlarının katılımıyla gerçekleşti. Ben orada birlik ve koordinasyon gördüm, eğer birisi farklı açıklamalar yapıyorsa bu şahsi görüşüdür. Komutanların açıklamaları ortadadır.” şeklinde cevap verdi. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise istifa etmesini bekleyenlere “Eğer birileri hükümetin korktuğunu, istifade edeceğini ve bırakıp gideceğini düşünüyorsa yanılıyor. Biz hep birlikte 12. hükümetin son gününe kadar verdiğimiz sözlere vefa göstereceğiz. Biz halka söz verdik, biz halkın emanetçileriyiz.” şeklinde tepki göstermişti. Gelen tepkiler sonrası geri adım atan Safevi daha sonra yaptığı açıklamada “ekonomik sorunların çözülmesi için hükümete yardım etmek hepimizin vazifesidir” ifadelerini kullandı.

Sistan ve Beluçistan Eyaleti’nde Çatışma

Devrim Muhafızları Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kudüs Karargâhı Halkla İlişkiler Bürosu’ndan yapılan açıklamada Sistan ve Beluçistan eyaletinin Mircave şehrinde İran topraklarına girmeye çalışan silahlı bir grup ile Kudüs Karargâhı’ndaki askerler arasında çatışma çıktığı bildirildi. Edinilen bilgiye göre çatışmada silahlı gruptan üç kişinin öldürüldü, bazılarının yaralandı ve geri kalanı ise Pakistan topraklarına kaçtı. Ayrıca çatışmada üç İran askeri hayatını kaybetti.

Tahran’da Esnaf Kepenk İndirme Grevine Başladı

Tahran Çarşısındaki esnaf 25 Haziran Pazartesi günü döviz kurlarındaki artış, hayat pahalılığı ve ekonomik sorunlara itiraz ederek kepenk indirmeye ve protesto gösterisi düzenlemeye başladı. Protestolar salı günü İsfahan Kirmanşah ve Erak şehirlerinde de devam etti. Yargı Başkanı Sadık Laricani döviz ve altın piyasasında manipülasyon yapanlara uyarıda bulunarak, “Yeryüzünde bozgunculuk çıkarmak” suçlamasıyla yargılanacakları uyarısında bulundu. Tahran Savcısı Abbas Caferi Devlet Abadi ise yaptığı açıklamada olayları kışkırtan bazı kişilerin yakalandığını ve bu kişilerin adliyeye iddianame gönderilene kadar tutuklu kalacaklarını söyledi. Meseleyi yetkililerin üstlendiği en büyük vazife olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise halka arz edilen ürünlerin fiyatlarında pahalılığı önlemek amacıyla fiyatlandırmayı merkezileştirmek için çalışmaları gerektiğini belirtti. İletişim ve Bilgi Teknolojisi Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehrumi de devletin ucuz fiyatla verdiği dövizle ülkeye cep telefonu ithal edip ancak ithal ettikleri ürünleri dövizin serbest fiyatıyla piyasaya süren bazı firmaların ortaya çıkan itirazlarda etkili olduklarını ifade etti.

Meclis Komisyonlarından Ruhani’ye Mektup

Meclis Ekonomi Komisyonu Başkanı Muhammed Rıza Puribrahimi Meclis Bütçe ve Planlama Komisyonu Başkanı Golam Rıza Tacigerdun’un imzasıyla Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye ortak mektup gönderdiklerini söyledi. Mektupta Ruhani’den hükümetin ekonomi takımını acilen değiştirmesini istediklerini belirten Puribrahimi, “Eğer cumhurbaşkanı bu meseleyle ilgilenmezse meclis yasal araçlardan yararlanarak konuya dahil olacaktır.” dedi. Bunun yanı sıra yaklaşık yetmiş Milletvekili Meclis Başkanı Ali Laricani’ye mektup yazarak Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin ve Bakanlar Kurulunun meclise gelerek döviz meselesi hakkında açıklama yapmasını istediler. Mektup Meclis Başkanlık Divanına sunuldu. 180 milletvekili de Ruhani’ye mektup yazarak kabinede revizyona gitmesini istediler. Mektup Meclis Başkanlık Divanı üyesi Muhammed Ali Vekili tarafından açık oturumda okundu. Ayrıca Hemedan Milletvekili Emir Huceste de hükümete yaşanan son krizler karşısında planlamasını yapma fırsatını verdiklerini ancak başaramadıkları takdirde mecliste ekonomi bakanları ve cumhurbaşkanının yetersizliği hakkında gensoru vereceklerini söyledi.

Milletvekilinden Suriye Eleştirisi

Kaşmer Milletvekili Behruz Bonyadi mecliste yaptığı konuşmada devletin Suriye politikalarını eleştirdi ve Rusya’nın OPEC’te kendilerine nasıl ihanet ettiğini hatırlatarak Rusya’nın güvenilir bir dost olmadığını söyledi. Esed ve Putin’e sert sözler söyleyen Bonyadi, “Esed utanmadan Putin’e yöneliyor ve hatta bizim oradaki “şehitlerimizi” görmezden gelmeye çalışıyor. Bu iki şahsiyetin kendi çıkarları için bizi yakında zamanda Netanyahu ve Trump için harcaması uzak değildir” ifadelerini kullandı.

Hamenei’den Yolsuzluk Uyarısı

Devrim Rehberi Ali Hamenei 27 Haziran Çarşamba günü Yargı Günü münasebetiyle yargı mensuplarıyla yaptığı görüşmede bazı kurumlardaki yolsuzluğa dikkat çekti. Yargının ekonomik yolsuzlukla mücadelede önemli bir yeri olduğuna işaret eden Hamenei, ülkenin ekonomi gibi temel problemini yönetmede yürütmenin birinci derecede rolü olduğunu hatırlatarak yasama ve yargının da rol oynadığını ve etkili olduğunu vurguladı. Halkın geçimini güvenli olması gerektiğini belirten Hamenei, yargının ekonomik güvenliği bozanlara müsamaha göstermemesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca Hamenei devletin bazı organlarında yaygın bir yolsuzluk olduğunu ve yargının kendi içindeki yolsuzluklarla da mücadele etmesi gerektiğini hatırlattı.

Üç Sınır Hamalı Öldürüldü

Batı Azerbaycan Eyaleti’nde bulunan Piranşehr sınırında 26 Haziran Salı günü sınır güvenlik görevlileri tarafından yapılan ayrı saldırılar sonucu üç sınır hamalı vurularak öldürüldü.

İran-Belarus Arasında Sanayi Alanında İş Birliği

İran ile Belarus arasında sanayi alanında iş birliğinin artırılmasına ilişkin memorandum imzalandı. Söz konusu memorandumu İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Yardımcısı Muhsin Salehinia ile Belarus Sanayi Bakan Yardımcısı Genadi Sviderskiy imzaladılar.

Rusya’nın İran Nükleer Anlaşmasına İlişkin Tavrı

İran’ın Moskova Büyükelçisi Mehdi Sanai ile Moskova’da bir araya gelen Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, İran’la yapılan nükleer anlaşmaya ilişkin Rusya’nın tavrında bir değişikliğin söz konusu olmadığını ve Rusya bundan sonra da anlaşmanın sürdürülmesiyle ilgili çabaları desteklemeye devam edeceğini açıkladı.

İran’ın Suriye’ye İhracatı Artış Gösterdi

İran Gümrük İdaresi kaynaklarına dayandırılan bilgilere göre, bu sene İran Suriye’ye 326,1 milyon dolar değerinde 43,6 bin ton emtia dışı mal ihracatı yapmış bulunmaktadır. Bir önceki yıl olan, 2017’ye göre bu oran tonaj bazında %20, fiyat bazında da %27,2 düzeyinde bir artış göstermiştir.

ABD Dışişlerinden İran Raporu

ABD Dışişleri Bakanlığı insan kaçakçılığıyla ilgili yayımladığı yıllık raporunda İran’ı insan kaçakçılığına karşı etkili mücadele için asgari kriterleri karşılamayan ülkeler arasında gösterdi. İran ayrıca Burma, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Irak, Mali, Nijer, Nijerya, Somali, Güney Sudan, Suriye ve Yemen ile birlikte çocuk savaşçı kullanmakla suçlandı. 28 Haziran Perşembe günü yayımlanan raporda İran’ın BM Sınıraşan Örgütlü Suçlarla Mücadele Sözleşmesine taraf olmasına rağmen bu konudaki faaliyetleri hakkında bilgi vermediğine dikkat çekildi. İran’da yaşayan Afgan gençlerin “zorla” Suriye Savaşına gönderilmesine de değinilen raporda, İran’ın aynı zamanda Irak’ta savaşan ve çocuk savaşçı kullanan militanlara mali destek sağladığı öne sürüldü. İnsan Hakları İzleme Örgütü geçen yıl hazırladığı raporda Devrim Muhafızlarına bağlı Fatimiyyun Birliğinde 14 yaşındaki çocuk savaşçıların Suriye rejimi safında savaştığını açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan Yeni İran Çıkışı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo 28 Haziran Çarşamba günü sosyal medya hesabında (Twitter) yaptığı paylaşımda İran Devrim Rehberi Hamenei’yi Körfez bölgesinin güvenliğini baltalamak ve Yemen halkının “acılarının devam etmesine” sebep olmakla suçladı. Pompeo’ya göre, İran’ın Yemen’deki Husilere desteği sadece Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne yönelik saldırıları kışkırtmakla kalmamakta, aynı zamanda Yemen’deki mevcut insani krizin daha da şiddetlenmesine neden olmaktadır. Pompeo bir önceki gün yine Twitter’da yaptığı bir paylaşımda ABD’nin Tahran’a karşı en ağır yaptırımları uygulamak için birçok ülkeyle görüşme halinde olduğunu belirtmişti.

Netenyahu: İran’a Yönelik Ekonomik Baskılar Sonuç Verecektir

İsrail Başbakanı askeri bir törende konuştu. Netenyahu 28 Haziran Perşembe günü yaptığı konuşmasında “ABD’nin İran üzerine uygulanacak yaptırımları yeniden başlatma kararı çarpıcı bir biçimde İran ekonomisini değişime uğratacak ve halkın rejime desteğini azaltacaktır.” dedi. Netenyahu ayrıca “Yaptırımları yeniden uygulama yalnızca halkın rejime olan desteğini azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda bu durum rejime karşı toplu bir muhalefete de neden olacaktır.” açıklamasında bulundu.

ABD Müttefiklerini İran’dan Petrol Alımını Durdurmaları Konusunda Uyardı

26 Haziran Salı günü ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada İran’dan petrol satın alan ülkelere bütün alımlarını 4 Kasım 2018 tarihine kadar durdurmaları uyarısında bulunuldu. Açıklamayı yapan üst düzey resmi yetkili kendisine sorulan “ABD müttefiklerine İran’dan yapmış oldukları petrol ithalatını sıfıra indirme konusunda baskı mı yapıyor?” sorusuna “evet” yanıtını verdi. İsminin haberde açıklanmasını istemeyen ABD’li yetkili ayrıca “Bizim hedefimiz İran’ın gelir sağladığı yolları kesmek ve bölgede giriştiği zararlı faaliyetleri durdurmak.” açıklamasında bulundu.

İran’ın ABD’nin Petrol Ambargosu Planına Tepkisi: Direneceğiz

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasimi ABD makamlarına cevaben yaptığı açıklamada İran’ın her türlü baskıya direniş göstereceğini vurguladı. Kasimi 27 Haziran Çarşamba günü yaptığı açıklamada ABD siyasetinin tek taraflı ve orta çağa özgü olduğunu vurguladı. Kasimi ayrıca “Bugün hiçbir ülkenin arzularını ve taleplerini diğer ülkelere dayatma hakkı bulunmamaktadır. Diğer ülkeler bu tür bir siyaseti kabul etmeyecektir.” beyanında bulundu. 26 Haziran Çarşamba günü ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan resmî açıklamada İran’dan petrol ithal eden ülkelere alımlarını Kasım ayına kadar durdurmaları uyarısında bulunulmuştu.

İran’ın Dünya Kupası’na Acı Vedası

İran Milli Futbol Takımı Rusya’da düzenlenen 2018 Dünya Kupası’nda gruplardaki son maçında Portekiz ile berabere kaldı. Son iki maçında 3 puan toplayan İran Milli Futbol Takımının gruptan yükselmek için son maçını kazanması gerekiyordu. İspanya’nın da Fas ile berabere kalmasından sonra oluşan tabloda İran dört puanla grubun üçüncü sırasında yer alarak bir sonraki aşamaya geçemedi.

Son 3 ayda İstihdamda 50 Bin Kişilik Azalma

İran Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Hüseyin Salehverzi son üç ayda İran’da istihdamda 50 bin kişilik azalma yaşandığını söyledi. Oysaki resmî projeksiyonlara göre ülke ekonomisinin 2018 yılında 1 milyonluk ilave istihdam yaratacağı düşünülmekteydi. Hüseyin Salehverzi son üç ayda gerçekleşen 50 binlik azalmanın hayal kırıklığı yarattığını söyledi. Salehverzi, ticaret odasında, bankacılık, adalet ve sosyal güvenlik alanında yapılan toplantılarda istihdama sahip çıkılması ve genişletilmesi ile ilgili olarak çok sayıda toplantı yapıyoruz ancak iş koşulları her geçen gün daha da kötüleşiyor dedi.

Ekonomik Yaptırımlar İran Mallarını Korumak için Bir Fırsat

İran Kooperatif Çalışma ve Sosyal Refah Bakanı Ali Rabiei, ekonomik yaptırımların İran mallarına ve istihdamı destekleme fırsatı olduğunu belirterek, halkın ekonomik refahın geliştirilmesinden sorumlu olan hükümetin yaptırımları yerli üretimin desteklenmesini sağlayacak bir fırsata çevirebileceğini belirtti.

İran’ın Petrol Dışı İhracatında Artış

İran Ekonomi Bakan Masoud Karbasiyan tarafından yapılan açıklamaya göre İran takvimine göre yılın ilk üç aylık döneminde (Mart 21-Haziran 21, 2018) petrol dışı mal ihracatı %15,5 artarak 11,6 milyar dolar düzeyine ulaştı. Bakanın yaptığı açıklamaya göre yine aynı dönemde ithalatta %2,7’lik azalma meydana geldi ve bu dönemde İran’ın dışarıdan ithal ettiği mallara 11 milyar dolar ödedi.

İran İkincil Döviz Piyasası Oluşturacak

İran Merkez Bankasının Başkanı Valiollah Seif pazartesi günü yaptığı açıklamada, İran’ın önümüzdeki hafta ikincil bir döviz piyasası kuracağını açıkladı. Bu kararın verilmesinde İran Riyalinin serbest piyasada ABD doları karşısında rekor düzeyde değer kaybetmesinin etkili olduğunu belirtti. Valiollah Seif, bu pazarın oluşturulması için ayrıntılı bir plan hazırlandığını belirtti. Buna göre bu piyasada yetkisi olmayan aracıların piyasayı etkileme kapasiteleri kırılmış olacak. Ayrıca resmi kurdan (1 dolar=42.000 tümen) ithal edilen malların daha yüksek fiyatlarla satılmasının önünü almak için bir tür ithalat mallarını tanıma ve fiyatlarının resmi kur ile ilişkilendirileceği bir mekanizma geliştirileceğini ve böylece ithalatçı firmaların fırsatçı davranmalarının önüne geçileceğini belirtti.

Son Dört Yılda 48 Milyar Dolarlık Yabancı Mal Kaçakçılığı

Birleşmiş Milletler istatistiklerine göre, son dört yıl içinde (2013-2016) Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin’den İran’a yaklaşık 48 milyar dolarlık mal kaçırıldığını gösteriyor. 2013-2016 arası dönemde İran’ın resmi istatistiklere göre İran bu iki ülkeden ithal ettiği mal miktarı 79 milyar dolar iken aynı dönemde bu iki ülkenin resmi istatistiklerine göre İran’a ihraç edilen malların karşılığında bu iki ülkenin elde ettiği gelir 127 milyar dolar. Aradaki 48 milyar dolarlık fark Birleşmiş Milletlere göre mal kaçakçılığından kaynaklanıyor.

İran ve Azerbaycan Kültürel İlişkiler Gelişiyor

İran ve Azerbaycan kültürel ilişkileri genişletme konusundaki isteklerini dile getirdi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İran Kültür Bakanı Abbas Salehi ile yaptığı görüşmede, Tahran-Bakü ilişkilerinin diplomatik ilişkilerin ötesine geçtiğini ve kardeşçe ilişkilere dönüştüğünü söyledi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı son beş yılda İran cumhurbaşkanıyla 12 kez bir araya geldiğini hatırlattı. Aliyev iki ülkenin çok sayıda kültürel ortaklığa sahip olduğunu, bu yüzden kültürel ilişkiler kurmanın ikili ilişkileri genişletmek için iyi fırsatlar sunabileceğini söyledi. Tanınmış sanatçılardan oluşan bir heyete başkanlık eden Salehi, 27 Haziran’da başlayıp 1 Temmuz’a kadar devam edecek olan ‘İran İslam Cumhuriyeti Kültür Günleri’ sergisine katılmak üzere Bakü’de bulunuyor. İran’ın Azerbaycan Büyükelçisi Javad Jahangirzadeh de etkinliğe katılanlar arasında. Programda İranlı sanatçılar sergiler, film gösterimleri ve sahne performansları sahneleyecek ve bazı konserler yer alacak. ‘Kültür Günleri’ sergisi iki ülke arasındaki kültürel iş birliğini ilerletmeyi, iki ülkeden sanatçıların yakın iletişim kurmasını ve deneyimlerini paylaşmayı amaçlamaktadır.

İran ve Malezya, Edebi Eserlerin Çevirisi Konusunda Anlaştı

İran Kültür Merkezi ve Malezya Çeviri ve Kitaplar Enstitüsü, iki ülkenin edebi eserlerini çevirmek için bir anlaşma imzaladı. İran’ın Kuala Lumpur’daki Kültür Ataşesi Ali Muhammed Sabeki, anlaşmayı imzaladıktan sonra 25 Haziran Pazartesi günü yaptığı açıklamada, eski ve çağdaş Fars edebiyatının başlıca eserlerinin Malay diline çevrileceğini ve Malay dilinde olan eserlerin de Farsçaya çevrileceğini söyledi. Bunlara bağlı anlaşmanın beş yıllık olduğunu belirtti. Malezya Çeviri ve Kitaplar Enstitüsü Başkanı Muhammed Khair Ngadiron anlaşmayı Malezya adına imzaladı. Anlaşma aynı zamanda, her iki dilden beş klasik şairin ve on beş yazarın biyografisinin yayınlamasını da kapsıyor. Pervin E’tesami’nin Divan’ı tercüme edilecek ve Malaycaya çevrilmiş olan Mevlana’nın koleksiyonu ise yeniden tercüme edilecektir.

Rusya, İran’la Edebi İlişkileri Genişletecek

Tahran’daki Rusya Büyükelçiliği’nin yetkilisi Alexander Mazirka, Rusya’nın İran’la edebi ilişkilerini genişletmeye istekli olduğunu söyledi. Moskova Bölgelerarası İletişim Destekleme ve Geliştirme Fonu ya da diğer adıyla Sotrudnichestvo’nun temsilcisi olan Mazirka, 26 Haziran Salı günü, Tahran’ın Şehir-i Kitap Enstitüsü Müdür Yardımcısı Ali-Asghar Muhammedhani ile yaptığı görüşmede bazı açıklamalar yaptı. Mazirka, Sotrudnichestvo’nun geçen yıldan beri İran’da aktif olduğunu ve örgütün Fars edebiyatını teşvik etmede aktif olan kültür merkezleri ile ilişkilerini geliştirmeye istekli olduğunu söyledi. Yetkili, fonun Rus edebiyat merkezleri ile Tahran’ın Şehir-i Kitap Enstitüsü arasında daha büyük bir iş birliğine olanak sağlamaya ve iki ülke arasındaki edebi bağları güçlendirmeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi. Muhammedhani, enstitüsünün Fars ve Rus bilim adamlarıyla birlikte düzenlediği çeşitli toplantılara değinerek, kurumun Rus edebiyatı ve kültür merkezleri ile daha fazla iş birliğini memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Mahmud Efşar Edebiyat ve Tarih Ödülü Ali Eşref Sadıkî’ye Verildi

Her yıl Mahmud Efşar Vakfı tarafından edebiyat ve tarih alanlarındaki faaliyetleriyle öne çıkan şahsiyetlere verilen 25. Mahmud Efşar-i Yezdî Tarih ve Edebiyat Ödülü bu yıl, Fars Dili ve Edebiyatı Akademisi Üyesi Kültür Yazıcılığı Müdürü Ali Eşref Sadıkî’ye verildi. Ödül, Mahmud Efşar Vakfı’nın mütevelli heyeti üyeleri; Ayetullah Seyyid Mustavfî Muhakkik Damad, Jale Âmuzgâr, Hasan Enverî, Omid Tabîbzâde ve Gulamali Heddad Âdil’in katılımıyla vakfın salonunda gerçekleşti. 2017 yılında Mahmud Efşar Tarih ve Edebiyat Ödülü, ünlü Fransız İranolog Gilber Lazard’a, 2016’da ise tanınmış İranlı şair Emir Hûşeng İbtihâc’a verilmişti.

Çabahar’ın Sandekzehi Köyü Susuzluğa Çare Arıyor

İran’da bütün şehirlerin su kıtlığı ve kuraklık ile boğuştuğu ve özellikle Sistan-Beluçistan eyaletine bağlı Çabahar’da durumun daha vahim olduğu belirtilmektedir. Çabahar’ın Sandekzehi köyünde halkın %90’ınına yakını çiftçilik ile geçindiği, şimdi ise susuzluk ve yağış azlığı sebebi ile işsiz kaldığı açıkladı. Halkın geri kalan kısmının ise memur yahut esnaf olduğu, ama birçoğunun sübvansiyonlar ile ayakta durduğu görülmektedir. Beş kişilik bir aile için bir hafta yetecek bir tanker suyun (10 bin litre) maliyeti 100 bin Tümendir ve bu rakam aile üye sayısına göre 200 bin Tümene kadar çıkmaktadır. İran hükümeti bölge halkına kişi başı günlük su tüketimini 15 litre belirlerken bu su halka ulaşmamaktadır. Tanker ile getirilen suyun kalitesi düşük ve çok tuzludur. Çabahar halkının %80’inine yakını içme suyundan mustariptir. Bölgede yaşanan tatlı su sıkıntısı ve kuraklık, köy halkını göçe zorlamaktadır ve bu durum halkın birçoğunun işsizlik sorunu ile karşı kaşıya kaldığını göstermektedir. Bölge halkı, Zirdan barajından bütün köy halkının yararlanması talebinde bulunmaktadır.

İranlı Kız Öğrencilerin Karanlık Geleceği

İran Ortaöğrenimden Sorumlu Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Abbas Sultaniyan İran’da kız öğrencilerin öğrenimlerini yarıda bırakmaları ile ilgili son istatistiksel verilere işaret ederek bazı açıklamalarda bulundu. Abbas Sultaniyan, kız öğrencilerin eğitimlerini yarıda bırakmalarını engellemek için hangi önlemlerin alındığını ve bu alanda ne tür zorluklarla karşılaşıldığını söyledi. Eğer eğitimden mahrum kalanları hesaplamaya kalkarsak, 2017-18 eğitim-öğrenim yılında hiçbir yere kayıt yaptırmayan ve bilgileri hiçbir yerde olmayan hatta öğrenci bile sayılmayan 150 binden fazla kız tespit edilmiştir. Sultaniyan, son olarak özeleştiride bulunarak bu alanda iyi bir iş çıkaramadıklarını ve öğrencilerin eğitime ilgisini çekmeyi başaramadıklarını belirtti.

Sistan-Beluçistan eyaletine bağlı Çabahar şehrinde bazı sınıflarda 60 öğrenci öğrenim görmektedir. Köylerde kız çocuklarının sadece ilkokul üçüncü sınıfa kadar okuduğu ve sonra okulu bırakmaktadır. Bu bölgede kız çocuklarının erken evlendiği görülmektedir.

Hürremşehr ve Abadan’da Su Tasarrufu

Hürremşehr ve Abadan şehirlerinde insanlar birkaç aydır içme suyundaki tuz oranın fazla olması sebebi ile zorluklarla karşılaşmaktadır. Abadan ve Hürremşehr yetkilileri yaptıkları açıklamalar ile içme suyundaki tuz oranının fazlalığının Basra Körfezinden gelen tuzlu suyun Arvand (Şatt’ül-Arap) ve Karun Nehrine karışması ile birlikte Hürremşehr içme suyunda tuz oranın artmasına sebep olduğunu iddia etmektedirler. Huzistan Valisi Golam Mirza Şeriati, bölgedeki içme suyu projelerinin birkaç ay içinde faaliyete geçeceğini ümit ediyoruz, dedi. Ayrıca Abadan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Bölümünden Sorumlu Rektör Yardımcısı Dr. Armin Halekcu, Abadan halkına içme suyunu sadece onaylanmış ve güvenilir su kaynaklarından tedarik etmelerini ve mevcut durumu göz önünde bulundurarak su tasarrufunda bulunmalarını tavsiye etti. Dr. Armin Halekcu bu bölgede yıllar boyunca suyun tuzlu olduğunu ve içme suyundaki tuzluluk oranının fazla olmasının Hürremşehr ve Abadan ile sınırlı olmadığını İran’ın kurak bölgelerinin de bu konuya dâhil edilebileceğini belirtti.