Haftalık Basın Özeti 23-29 Şubat 2020

Haftalık Basın Özeti 23-29 Şubat 2020
4-10 Esfend 1398
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

Türkiye İran ile Yolcu ve Kargo Uçuşları Dâhil Bütün Uçuşları Durdurdu

İran’daki koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye ve İran arasındaki yolcu ve kargo uçuşları dâhil bütün uçuşlar 26 Şubat Perşembe gününden itibaren ikinci bir bildirime kadar askıya alındı. Bu kararla Türkiye ve İran arasında hiçbir uçuşa izin çıkmayacak, İran uçakları yalnızca yolcusuz gelmeleri şartıyla Türkiye’den İran’a yolcu transferi yapıbilecekler. Bu seferlere ise Türk yolcuların katılmasına izin verilmeyecektir.

Katar İran’daki Bütün Vatandaşlarını Tahliye Etti

Katar 27 Şubat’ta İran’da bulunan bütün vatandaşlarını tahliye ederek başkent Doha’ya getirdi. İran’dan gelen bütün yolcular 14 gün süreyle karantina altında tutulacaklar. Karantina merkezinin bir otelde kurulduğu belirtilirken hastaların tıbbi bir ekip tarafından gözetim altında tutulacağı da eklendi.

Bilindiği üzere Kuveyt, Bahreyn, Umman ve Irak’ta da ortaya çıkan bütün koronavirüs vakaları kısa zaman önce İran’ı ziyaret eden kişilerde rastlanmıştı.

Trump: Süleymani Yol Kenarına Koyulan Bombaların Babası ve Kralı’ydı

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’ye resmî bir ziyaret gerçekleştiren ABD Başkanı Donald Trump, basın mensuplarına yaptığı açıklamada İran Devrim Muhafızları Kudüs Güçleri Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülme emrini bir kez daha savundu ve Süleymani’yi binlerce insanın sakat kalmasının sorumlusu bir kişi olarak tanımladı. ABD Başkanı basın konferasında ayrıca “Bir kaç ay önce Bağdadi’yi öldürdük, Süleymani de gitti ve artık yol kenarlarında bomba patlamayacak.” ifadelerini kullandı.

Tahran Washington’un Korona Konusunda Yardım Teklifine Sert Yanıt Verdi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun İran’da Kamu Sağlığı Krizi olarak bilinen koronavirüsün yayılmasına karşı İran halkına yardıma hazır olduklarını kendi imzasını taşıyan bir bildiri ile açıklamıştı. İran Dışişleri Bakanlığı ise Pompeo’nun önerisine cevaben, önerinin gülünç bir iddia ve politik bir oyun olduğu ifadelerini kullandı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi ayrıca İran’ın koronavirüsü teşhis kitleri de içinde olmak üzere ihtiyaçlarının bir bölümünü dost ülkelerden temin etti ifadesini sözlerine ekledi.

İran’da Bütçe Tasarısı Reddedildi

İran Meclisi’nde gelecek yılın bütçe tasarısı reddedildi. İran Meclisi ülkedeki Hicri Şemsi takvim dolayısıyla 21 Mart 2020’de uygulanmasına başlanacak olan 1399 yılı bütçesiyle ilgili tasarı, İran Meclisi’nde 114’e karşı 67 oyla reddedildi. 3 milletvekilinin çekimser oy kullandığı oturuma 190 milletvekili katıldı.

İran’da Koronavirüs Nedeniyle Fiyatlar Arttı

İran’da koronavirüsün ortaya çıkmasıyla birlikte vatandaşların talebi ve yaptırımların da etkisiyle ilaç ve tıbbi ürünlerde, arzın talepten az olması nedeniyle fiyatlarda artış yaşandı. Özellikle maske fiyatları normal fiyatının 39 kat üzerine çıktı. Ayrıca koronavirüs İran'da sadece ilaç ve medikal ürün sektöründeki fiyatları değil, alternatif tıpta kullanılan bazı sebze ve meyvelerin (sarımsak, zencefil ve bazı limon türleri gibi) de fiyatlarının artmasına sebep olmuştur.

Koronavirüs ile Mücadele için Ek Bütçe

İran Bütçe ve Planlama Kurumu Başkanı Muhammed Bakır Nobaht, koronavirüsle mücadele etmek için 530 milyar tümen (126 milyon dolar) ek bütçe ayrıldığını açıkladı.

Nakit ve Geçim Sübvansiyonlarının Konsolidasyonu Onaylanmadı

İran Meclisi Entegrasyon Komisyonu 27 Şubat’ta yaptığı toplantıda daha önce öngörülen nakit ve geçim sübvansiyonlarının konsolidasyonu tasarısını onaylamadı. Nakit sübvansiyonları ilk defa Mahmud Ahmedinejad döneminde temel gıda ürünleri ve enerji tüketimi üzerinden verilen sübvansiyonlarını kaldırdı. O tarihten bu yana ülkedeki petrol geliri belli miktarda belli ailelere nakit sübvansiyonu olarak dağıtılmaktadır. Ayrıca İran Ulusal Petrol Şirketi 15 Kasım 2019’da akaryakıta zam uyguladı ve benzin zammından elde edilen gelirini belli miktarda belli ailelere geçim sübvansiyonu olarak dağıtmaktadır. Ekonomi uzmanlarına göre hükümetin petrol gelirlerinde düşüş yaşandığı için iki ayrı sübvansiyonu birleştirerek ailelere verilen sübvansiyonların rakamlarının %30 azalmasını planlamaktadır.