Haftalık Basın Özeti 25 Kasım-1 Aralık 2017

Haftalık Basın Özeti 25 Kasım-1 Aralık 2017
Haftalık Basın Özeti 25 Kasım-1 Aralık 2017 (4-10 Azer 1396)
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

Cumhurbaşkanı, Meclis ve Yargı Başkanlarıyla Görüştü

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Meclis Başkanı Ali Laricani ve Yargı Başkanı Sâdık Laricani kasım ayı içerisinde üçüncü görüşmelerini gerçekleştirdi. Ruhani’nin ev sahipliğinde 25 Kasım Cumartesi günü yapılan görüşmede, ülke ve bölge meseleleri hakkında fikir teatisinde bulunuldu. Toplantı sonrası açıklama yapan Ruhani, toplantıda ilk olarak Kirmanşah eyaletindeki depremzedelerin durumunun gündeme geldiğini söyledi. Ruhani, bölgesel konuların da konuşulduğunu ve meselelerin çözümünde İran’ın diplomasiye öncelik verdiğini açıkladı. Bunların dışında hükümetin meclise sunacağı gelecek yılın bütçesi, ekonomik gelişme doğrultusunda üç erkin koordinasyon ve yardımlaşması gibi konular da ele alınmıştır.

Ahmedinejad’ın Ekibinden Yargıya Tehdit

İran Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın yardımcılığını yapmış olan İsfendiyâr Rahim Meşai yaptığı konuşmada tutuklanması halinde yayımlanacak olan kayıtta son yıllarda ‘perde arkasında dönen oyunların’ hepsini anlattığını söyleyerek yargıyı tehdit etti. 20 Kasım Pazartesi günü Basın ve Kültür Mahkemesine çağrılan Meşai, kefaletle serbest bırakılmıştı. Meşai, rejim aleyhine propaganda yapmak, yolsuzluk, yetkililere hakaret ve kamuoyunun huzurunu bozma suçlamalarından mahkemeye çağırılmıştı.

DMO Komutanından Avrupa’ya Füze Tehdidi

Devrim Muhafızları Ordusu İkinci Komutanı Hüseyin Selami Avrupa’yı tehdit eden açıklamalar yaptı. Füze ve savunma güçlerinin güvenlik, bağımsızlık ve diplomasi güçlerinin teminatı olduğuna işaret eden Selami, bunu asla müzakere etmeyeceklerini söyledi. Bugüne kadar füzelerinin menzilini iki bin km ile sınırladıklarına ancak bunun teknolojik yetersizlikten değil stratejik bir seçim olduğuna vurgu yapan Selami, ‘Eğer Avrupalılar işlerimize müdahale etmeye kalkışırsa, füze menzilimizi iki bin km'den fazla geliştiririz’ tehdidinde bulundu.

“Kerrar” Tankı Teslimata Hazır

Savunma Bakanı Emir Hatemi, yaptığı açıklamada gelişmiş ‘Kerrar’ isimli tankın yapım sürecinin sonuna gelindiğini ve tankın silahlı kuvvetlere teslim edilmeye hazır olduğunu bildirdi. İran’ın ‘Kerrar’ isimli geliştirilmiş ilk yerli tankı Savunma Bakanı General Hüseyin Dehgan’ın katılımıyla 12 Mart’ta görücüye çıkarılmış ve Luristan eyaletinin Dorud kentinde bulunan Beni Haşim Zırhlı Sanayi’nde üretilmeye başlatılmıştı. Hatemi ayrıca bir başka konuşmasında ‘Siper’ isimli yeni kruvazörün gelecek hafta Deniz Kuvvetlerine teslim edileceğini de açıkladı.

İran Ordusu Deniz Tatbikatında

Bangladeş’in ev sahipliğinde 32 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen Deniz Arama ve Kurtarma Tatbikatı, 27 Kasım Pazartesi günü başladı. İran tatbikata Deniz Kuvvetlerinin 49. Filosu ile katıldı.

Yargı ile Ahmedinejad Taraftarları Arasında Sular Durulmuyor

2010 yılında İranlı bilim adamı Mecid Şehriyari bir saldırı sonrası hayatını kaybetmişti. Bunun üzerine 2011 yılında Besic Teşkilatı bazı üyeleri olayın ardında Batı ülkeleri olduğu iddiasıyla İngiliz Elçiliğine saldırmışlardı. İran Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad olaya ilişkin İranlı bir milletvekilinin İngiliz istihbarat servisinden (MI6) biriyle görüşme gerçekleştirdiğini iddia ederek konunun savcılığa intikal edip etmediğini sormuştu. Kendisine bu soru yöneltilen Başsavcı Muhammed Caferi Muntazıri ise Ahmedinejad’ın sekiz yıllık yönetimine dair eleştirilerde bulunarak Ahmedinejad’ı birçok kanunsuz iş yapmak ve yalancı olmakla suçladı. Muntazıri, konuşmasının devamında şikâyet ve eleştiride bulunanların tavsiyesi varsa yargıya söylemesi gerektiğini ifade etti. Bunun üzerine Ahmedinejad’ın ekibinden Hamid Bekai ise ‘yasaya, şeriata ve ahlaka riayet etmiyorsunuz, size tavsiyemiz istifa etmenizdir’ şeklinde cevap verdi.

Azınlıklarla İlgili Seçim Yasasında Değişiklik

İsfahan eyaletinin Semirom şehri milletvekili olan Asgar Selimi, verdiği röportajda Belediye Meclis Seçimleri, Görevler ve Teşkilatlar yasasındaki değişikliklere değindi. Azınlıklarla ilgili anayasanın 30. maddesine iki fıkranın eklendiğini ve bu fıkralara göre azınlıkların da köy ve şehirlerdeki belediye meclis seçimlerine aday olabileceklerini söyledi. İkinci fıkraya işaret eden Selimi, Anayasa’da tanınan azınlıkların İslam yerine kendi dinlerine göre inanmaları ve amel etmeleri gerektiğini belirtti.

Finans Kuruluşları Mağdurlarından Protesto

İran’da Ârman, Caspian ve Pedide-i Şandiz gibi bazı finans kuruluşlarının iflas etmesi sonucunda paralarını alamayan vatandaşlar, yargının bu konudaki kararının uygulamamasıyla birlikte meclis önünde protestoda bulunmuştu. Merkez Bankası kararlarından bağımsız olarak yüksek miktarda faiz veren ve vatandaşların parasını işleten bu finans kuruluşlarının iflas etmesiyle yargı harekete geçmiş ve en fazla 25 bin dolar alacağı olanlara paralarının Merkez Bankası tarafından ödenmesi yönünde karar almıştı. Ancak yargının bu kararı uygulamaması sonucunda alacaklı vatandaşlar 23 Ekim Pazartesi günü meclis önünde protesto gösterisi düzenleyerek meclisin de konuya dahil olmasını istemişlerdi. 26 Kasım Pazar günü Merkez Bankası Başkanının katılımıyla gerçekleşen finans kuruluşlarının durumunun incelendiği toplantı esnasında Caspian finans kuruluşunun alacaklıları yeniden meclis önünde toplanarak durumlarının netleştirilmesini istediler.

Eski Savcıya İki Yıl Hapis Cezası

2009 olaylarından sonra gözaltına alınanların tutulduğu Tahran’daki Kehrizek Gözaltı Merkezinde ağır işkence sonucu hayatını kaybeden Muhsin Ruhulemini’nin öldürülmesine yardım etme suçundan yargılanan dönemin Tahran Savcısı Said Murtezevi, Tahran Temyiz Mahkemesinin 22. Şubesi tarafından iki yıl hapse mahkûm edildi.

Ahmet Tevekküli’den Yetkililere Uyarı

Tahran Eski Milletvekili ve Adalet ve Şeffaflık Gözlemciler Kurumu Başkanı Ahmet Tevekküli, Sâmin’ül-Hücac isimli Finans Kuruluşundan en fazla krediyi din adamları, emekli yargıçlar ve ileri gelen şahsiyetlerin çocuklarının aldığını ve kredileri geri ödemediklerini savundu. Finans kuruluşlarının işleyiş sürecini eleştiren Tevekküli, yetkililere uyarıda bulunarak gerekli adımlar atılmadığı takdirde bu kişilerin isimlerini açıklayacağını belirtti.

Devrim Muhafızları Genel Komutanından Önemli Açıklamalar

Devrim Muhafızları Genel Komutanı Muhammed Ali Caferi, Tahran Besicleri mitinginde konuştu. Ayetullah Humeyni’nin evrensel İslam seferberliği sözlerinin günümüzde gerçekleştiğini savunan Caferi, Humeyni’nin İslam ülkelerinde ‘Direniş Çekirdeklerinin’ oluşması gerektiği yönündeki sözlerini hatırlattı. Caferi, bölge ülkelerinde ‘Silahlı Direniş Çekirdeklerinin’ oluştuğunu belirterek diğer ülkelerde de küçük direniş halkaları oluştuğunu iddia etti ve bunun etkisinin yakında görüleceğini savundu.

Devrim Muhafızları Komutanından Sünni Din Adamlarına Ziyaret

Devrim Muhafızları Kara Kuvvetleri Komutanı Muhammed Pakpûr, ülkenin kuzeydoğusundaki birlikleri ziyaret etti. Pakpûr aynı zamanda Rezevi Horasan eyaletinin Haf ve Taybad şehrine de bir ziyaret gerçekleştirerek bölgedeki Sünni din adamaları ile görüştü.

Ali Mutahhari’den Ahmedinejad Açıklaması

Meclis Başkanvekili Ali Mutahhari verdiği bir röportajda son günlerde Yargı ve Ahmedinejad arasında yaşanan tartışmalara değindi. Ahmedinejad ve ekibinin sürekli ellerinde rejimi tehdit edecek bilgiler ve dosyalar olduğu iddiasında bulunduğunu hatırlatan Mutahhari, eğer bu kişilerin ellerinde bilgi varsa bunu paylaşmaları gerektiğini de sözlerine ekledi. Mutahhari ayrıca, halkın konulardan haberdar olması için Ahmedinejad’ın gizli değil aleni bir şekilde mahkemede yargılanması gerektiğini söyledi. İki tarafın da birbirini yalancılıkla suçladığına dikkat çeken Mutahhari, olayların aydınlatılması bakımından aleni mahkemede bütün suçlamaların ele alınması gerektiğine vurgu yaptı.

Ahmedinejad’dan Hamenei’ye Açık Mektup

Mahmud Ahmedinejad, son günlerde Yargı ile yaşanan soruna dair şikayetlerini Devrim Rehberi Ali Hamenei’ye yazdığı açık mektupla paylaştı. Mektubunda yargı yetkililerinin halk nazarında suçlu olduklarını ileri süren Ahmedinejad, onların pozisyonlarının ve yalanlamalarının durumun iyileştirilmesine yardım etmediğini bilakis daha kötü yaptığını belirtti. Çeşitli bahanelerle basın özgürlüğü ve eleştiri yolunun kapatıldığına işaret eden Ahmedinejad, mektubunda bazı grupları ve Laricani ailesi gibi bazı aileleri gücü tekellerine almaya çalışmakla itham etti.

Ruhani Suudi Arabistan’ı Suçladı

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani 28 Kasım Salı günü verdiği bir mülakatta, Suudi Arabistan’ın Katar, Irak, Suriye ve son zamanlarda Lübnan da yaşadığı başarısızlıkları örtmek için İran düşmanlığını kullandığını ifade etti.

DMO’dan Balistik Füze Açıklaması

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un İran’ın balistik füze programının ele alınması açıklamasına DMO’dan yanıt gecikmedi. İran’ın balistik füze programının yalnızca savunma amaçlı olduğu dolayısı ile müzakere edilebilir olmadığı ifade edildi.

Ali Laricani: İslam Cumhuriyeti Diplomasisi Sorun Çözme Odaklıdır

İran Parlamento Sözcüsü Ali Laricani 24 Kasım 2017 tarihinde AB-İran ilişkiler grubu başkanı ile yaptığı görüşmede P5+1 ülkeleri ile imzalanan nükleer anlaşmanın sürdürülmesi gerektiğini vurgulayarak, İslam Cumhuriyeti’nin diplomasisinin sorun çözme odaklı olduğunu söyledi.

İran Esad’ı Desteklemeye Devam Edecek

25 Kasım Cumartesi günü İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Beşşar Esad’ı arayarak DEAŞ’ın Suriye’de yenilmesini tebrik etti. Ruhani, İran’ın bundan sonraki süreçte de Suriye’yi yalnız bırakmayacağını ve ülkenin onarım sürecinde de Suriye halkı ve devletinin yanında yer alacağını söyledi.

AB Heyeti ABD’ye Gitmeye Hazırlanıyor

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Moghirini, İngiltere, Almanya ve Fransa yetkililerinden oluşan bir heyetle birlikte ABD’ye gitmeyi planlıyor. AB heyetinin temel amacı 12 Aralık 2017’ye kadar nihai karara bağlanması için Trump’ın Kongre’ye gönderdiği Nükleer Anlaşmanın sürdürülmesi gerektiğini ABD kongresine açıklamak olarak bildirilmiştir.

Bulgaristan Başbakanı İran Hava Sahasını Kullanamadı

Bulgaristan Dışişleri Bakanı yaptığı açıklamada; Bulgaristan Başbakanının bugün İran hava sahasını kullanarak Suudi Arabistan’a seyahat etmek istediğini ancak İran yetkililerinin rota değişikliğini bahane ederek geçişe izin vermediğini ve uçağın Türkiye’ye dönüp Irak hava sahasını kullanarak Suudi Arabistan’a uçtuğunu ifade etti.

Soçi Bildirisi BM Güvenlik Konseyi Ortak Bildirisi Oluyor

Türkiye, İran ve Rusya liderlerinin Soçi’de yayımladıkları ortak bildiri, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) resmî belge olarak kabul edilecek. BMGK'nın Dönem Başkanı İtalya'nın BM Temsilcisi Sebastiano Cardi, 25 Kasım 2017 tarihinde yazdığı bir mektupla Rusya, Türkiye ve İran'ın BM Daimi Temsilcilerinin daha önce yaptıkları başvurunun kabul edildiğini ve söz konusu bildirinin Güvenlik Konseyi'nin resmî belgesi statüsünde yayımlanacağını ifade etti.

İran ile Ermenistan Karma Ekonomik İş Birliği Toplantısı Düzenlendi

İran-Ermenistan Ekonomik İşbirliği Komisyonu toplantısı iki ülke dışişleri bakanlarının katılımıyla başkent Erivan’da 28 Kasım Salı günü gerçekleştirildi.

Cihangiri, Venezuela Cumhurbaşkanı ile Görüştü

25 Kasım Cumartesi günü Doğalgaz İhracatı Yapan Ülkelerin Başkanları Zirvesi’nde Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro ile İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri bir araya geldi. İran-Venezuela Ortak İşbirliği Komisyonu çerçevesindeki karşılıklı ortaklıkların takviye edilmesi gerektiğini açıklayan Maduro, iki ülkenin petrol ve doğalgaz şirketleri arasında oluşan sıcak bağların var olan iş birliği seviyesinin yükselmesine yardım edebileceğini vurguladı.

İran’dan ABD’nin Açıklamalarına Tepki

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, 27 Kasım Pazartesi günü İran Dışişleri Bakanlığının resmî sitesinden yayımlanan yazılı açıklamasında, İran’ın Birleşmiş Milletler Milli Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ettiğine yönelik suçlamalarda bulunan ABD’nin bildirisine ilişkin, İran’ın Yemen ile hiçbir askeri bağlantısının olmadığını defalarca bildirdiklerini vurguladı. Kasımi, Yemen’in savunma ve füze gücünün bu ülkenin bir iç meselesi olarak sadece Yemen’i ilgilendireceğini belirtti. Kasımi, açıklamasının devamında Beyaz Saray’ın yayımladığı bildirinin ABD’nin Yemen’e karşı gerçekleştirilen cinayetlere ortak olduğunu kanıtladığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı'ndan Türkiye'ye İran Mesajı

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, 28 Kasım Salı günü Washington merkezli düşünce kuruluşu Wilson Center'da düzenlenen bir panelde yaptığı konuşmada, ABD-Avrupa ilişkileri hakkındaki bir soru üzerine İran'la ilgili eleştiri ve endişelerini dile getirirken Türkiye'ye de çağrıda bulundu. ABD Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin coğrafi yakınlık ve kültürel bağlardan ötürü İran'ı göz ardı edemeyeceğini ama bir NATO müttefiki olarak Türkiye'den, müttefiklerinin ortak savunmasını ön planda tutmasını istediklerini vurguladı. Tillerson, ek olarak İran ve Rusya’nın Batılı milletler topluluğuna mensup olmanın sağlayabileceği ekonomik ve siyasi faydaları Türk halkına sunamayacağını iddia etti.

Türkiye-İran-Katar Taşımacılık Anlaşması

Türkiye-İran 26. Karma Ekonomi Komisyonu Toplantısı 25-26 Kasım tarihlerinde İran Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanı Muhammed Şeriatmadari ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin önderliğinde Tahran’da düzenlendi. Toplantıda iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi konusu iki bakan tarafından gündeme getirilirken İranlı Bakan Şeriatmadari, komisyonun en yakın süre içerisinde planlama aşamasından gerçekleştirme aşamasına geçmesi gerektiğinin altını çizdi. Toplantıda konuşulan en önemli konuların başında iki ülke arasındaki ulaşım ve taşımacılığın kolaylaştırılmasıydı. Bu konuya ilişkin bir mutabakat zaptı da imzalandı. Bu anlaşma Erdoğan’ın 4 Ekim’de İran’a gerçekleştirdiği seyahatin ardından imzalanan anlaşmaların devamı niteliğinde. Toplantının sonunda ise iki bakan, teknik mühendislik hizmetlerinin ihracatı konusunda müşterek iş birliğine ilişkin bir anlaşma imzaladılar. Ayrıca komisyonun toplandığı günlerde bir önemli toplantı daha gerçekleşti. Muhammed Şeriatmadari ve Nihat Zeybekçi’nin ikili görüşmesinin ardından katar Ekonomi Bakanı Ahmet bin Casim El Sani’nin katılımıyla üçlü bir anlaşma ile sonuçlanan bir görüşme düzenlendi. Bu toplantının da ana konusu taraflar arasında ekonomi ve ticaret alanlarında iş birliğinin güçlendirilmesi üzerineydi. İmzalanan anlaşmanın da temel hedefi toplantının ana konusunun doğrultusunda üç ülke arasında malların geçişinin kolaylaştırılması. Bu hedefin gerçekleştirilmesindeki ilk adım ticaret ve ulaştırma bağlarının kolaylaştırılması için adımlar atılmasını sağlayacak ortak bir çalışma grubunun kurulması. Bu çalışma grubunun yılda 3 kez toplantı yapması ve anlaşmanın etkinliğinin değerlendirilmesi de mutabık olunan konular arasında.

Dış Ticarette %8 Artış

İran İslam Cumhuriyeti Gümrük İdaresi tarafından açıklanan verilere göre, İran’ın petrol dışı dış ticaret hacmi 21 Mart-21 Kasım 2017 tarihleri arasındaki 8 aylık sürede bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %8 artış göstererek 60,9 milyar ABD dolarına ulaştı. İthalat, yıllık%17,52 artışla, 32,41 milyar ABD Dolarına ulaşmışken; ihracat yıllık%1,21'lik bir düşüş göstererek 28,48 milyar ABD Doları olarak kaydedildi. İthalatın başlıca kalemleri gıda maddeleri ve otomobil parçaları.  İhraç edilen ana malların ilk sıralarında ise petrokimya ürünleri yer almakta. Isıl işlemlerden geçirilmiş ve çeşitli bileşiklerle farklı formlarda elde edilen bu petrokimya ürünlerinin temelinde ise yine petrol ve gaz yer almakta. Açıklanan verilere göre, ihracatın ilk beş kalemi yaklaşık 7,7 milyar ABD Dolar değerindeki petrokimya ürününden oluşmakta. Bu veriler ekonomisini petrole bağımlı olmaktan kurtarmaya çalışan İran’ın çok da büyük bir aşama kaydedemediğini gösteriyor.

Sırbistan, İran Medyasıyla İş Birliği Yapıyor

Sırbistan Cumhuriyeti Haber Ajansı (SRNA) Direktörü Nikola Deretic, İran medyasıyla iş birliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İran’a ziyarette bulunmayı ve İran haber ajanslarını, özellikle İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı'nı incelemek istediğini belirten Deretic, 28 Kasım Salı günü İran’ın Saraybosna Büyükelçisi Mahmud Heidari ile yaptığı toplantıda SRNA’nın 7 Nisan 1992'de kurulduğunu ve aynı zamanda Balkan Bölgesel Haber Ajansı Birliği’nin üyesi olduğunu söyledi. Ülkeler arasındaki bilgi paylaşımında medyanın rolüne değinen Heidari ise IRNA’nın, Balkan Bölgesel Haber Ajansı ve Bosna-Hersek haber ajansları ile iş birliği yapmaya hazır olduğunu belirtti.

İranlı Film “Malaria”, Boğaziçi Film Festivalinde Ödül Kazandı

27 Kasım’da sona eren 5. Boğaziçi Film Festivalinde İranlı yönetmen Perviz Şahbazi’nin yönettiği film En İyi Senaryo, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında ödül aldı. Saghar Gana, “Malaria” filmindeki rolünden dolayı En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı. Festival direktörü Ogün Şanlıer, 36 ülkeden 150 filmin gösterildiği festival için 102 ülkeden 3.400'den fazla başvuru aldıklarını söyledi. Kapanış seremonisi Macar Yönetmen Bela Tarr tarafından sunuldu. Seremoni, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapıldı.

İran ve Brezilya Bilişsel Bilim Alanında İş Birliği

İran Bilim ve Teknoloji Başkan Yardımcılığının Bilişsel Bilimler ve Teknolojilerini Geliştirme Genel Merkezi Başkanı Kemal Kharrazi, İran ve Brezilya'nın bilim merkezlerine ve seçkin bilim adamlarına övgüde bulundu ve iki ülkenin bilim adamlarının bulduklarının bilişsel bilimi ve teknolojiyi değiştireceğini söyledi. Bilişsel Bilimler ve Teknolojiler Geliştirme Genel Müdürlüğü ile Brezilya Federal Ajansı Lisansüstü Eğitimin Desteklenmesi ve Değerlendirilmesi Kurumu arasında yapılan anlaşma sonrası muhabirlere iki ülkedeki üniversiteler ve araştırmacılar arasındaki iş birliğinin artırılması ve ortak projelerin yapılması anlaşmanın öncelikli hedefidir denildi. Anlaşmaya göre, iki ülke ayrıca öğrenci ve akademisyen değişiminde bulunacaklar, bilişsel bilimler ve teknolojiler üzerine yapılan konferanslara katılacaklar. Kharrazi, diğer anlaşmalar gibi, bu anlaşmanın da bilimsel alanda araştırmanın ve iş birliğinin temeli olarak kabul edildiğini belirtti. Anlaşmaya Tahran Üniversitesi ve Sao Paulo Araştırma Vakfı’nın yanı sıra İran’dan ve Brezilya’dan birçok üniversitenin taraf olduğu belirtildi.

Son 7 Ayda Trafik Kazaları

Son 7 ayda İran'da meydana gelen trafik kazalarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.1’lik gibi bir düşüşe rağmen on binden fazla insan hayatını kaybetti. İran Adli Tıp Kurumu tarafından yayımlanan rapora göre bu sürede 7,944 erkek ve 2,211 kadın olmak üzere toplam 10.155 kişi öldü. 933 ölümle Fars eyaleti, 756 ölümle Tahran, 732 ölümle Horasan Rezevi ölümlerin en çok yaşandığı yerler iken Ilam, Erdebil ve Kohgiluyeh ve Boyar-Ahmad eyaleti ölümlerin en az yaşandığı yerler arasında bulunmaktadır Ayrıca, İran Adli Tıp Kurumuna göre son yedi ayda 210.657 kişi kazalarda yaralandı.

Ortalama Ömür 75'i aştı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin görevdeki 100. gününe ilişkin açıklanan rapora göre, İran'daki ortalama ömrün 75,6’a ulaştığı belirtildi. 21 Mart 2005’te ortalama yaşam beklentisi 70,4 iken 2017 yılında 75,6'ya yükseldi. Yayımlanan 255 sayfalık rapora göre, artışın en önemli nedeni bebek ve çocuk ölümlerinin azalması, sağlık hizmetlerine erişimin kolaylaşması, okuryazarlık oranının artması ve kırsal alanlarda daha fazla sağlık hizmeti sağlanması. Raporda, İran hükümetinin yaşam beklentisini ve sağlık endeksini daha da artırmak için başka planlarının olduğu belirtildi.

İran, Gürcistan Doğu Araştırmaları Enstitüsü'nde Ofis Açtı

İran, Gürcü İranolog Magali Todua'yı onurlandırmak için Doğu Araştırmaları Enstitüsünde ofis açtı. İran Kültür Merkezi ve Gürcistan Enstitüsü tarafından düzenlenen etkinliğin açılış töreni, Gürcistanlı araştırmacılar, İranologlar ve öğretim elemanları tarafından yapıldı. Enstitü direktörü Giorgi Sanikidze, etkinliğin İran'ın tarihini ve kültürünü Gürcü araştırmacılarına ve üniversite öğrencilerine tanıtmayı amaçladığını söyledi. İran'ın Gürcistan Kültür Ataşesi Mojtaba Kamran-Fard, İran-Gürcistan kültürel ve edebi ilişkilerinin binlerce yıl öncesine dayandığını söyledi. Doğu Araştırmaları Enstitüsü 1960 yılında Giorgi Tsereteli tarafından kurulmuştu. İran edebiyatı, İran'ın Gürcistan ile olan edebi, tarihi ve kültürel bağları üzerine birçok kitap hazırlayan Todua, İran edebiyatının birçok başyapıtını da çevirmiş bulunmaktadır. Todua’nın, ayrıca Fars edebiyatı üzerine yüzden fazla makalesi yayımlanmıştır.

Fars Sanatı Sergisi Kiev’de Açıldı

“İran Karizması” adlı 12.-19. Yüzyıl Fars Sanatı Sergisi Kiev Bohdan ve Varvara Khanenko Ulusal Sanat Müzesinde açıldı. Bohdan ve Varvara Khanenko Ulusal Sanat Müzesi, Odessa Batı ve Doğu Sanat Müzesi, Ukrayna Tarihi Müzesi Ulusal Müzesi tarafından düzenlenen sergi 12 Ocak 2018 tarihine kadar sürecek. İranlı yetkili İsrafil Amiri, sergide 12. ila 19. yüzyıllara ait 70 eserin bulunduğunu söyledi. Amiri, iki ülkenin yakın gelecekte İran'da bir Ukrayna sergisi düzenlenmesi için çalışmalarda bulunduğunu açıkladı.