Haftalık Basın Özeti 25 Şubat-3 Mart 2017 (7-13 Esfend 1395)

Haftalık Basın Özeti 25 Şubat-3 Mart 2017 (7-13 Esfend 1395)
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

Erdoğan ile Ruhani Pakistan’da Görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13. Ekonomik İş Birliği Teşkilatı (EİT) Liderler Zirvesi için bulunduğu Pakistan'ın başkenti İslamabad'da, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile baş başa görüştü.

Ruhani’den Seçim Sürecine İlişkin Önemli Açıklamalar

25 Şubat Cumartesi günü cumhurbaşkanlığı seçim sürecini yürütecek olan yetkililerle bir araya geldiği toplantıda, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani seçim sürecine ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Bütçesi devletten temin edilen kurumların seçimlerde özel bir aday veya grubun propagandasını yapmasının yasak olduğunu belirten Ruhani, bu konuda sorumlunun İçişleri Bakanlığı olduğunu söyledi. Seçimlerden Anayasa Koruyucular Konseyi’nin sorumlu olduğu yönündeki ifadeleri kabul etmediğini vurgulayan Ruhani, Koruyucular Konseyi’nin seçimleri denetlemekten sorumlu olduğunu ve emniyet, güvenlik ve silahlı kuvvetler gibi herhangi bir güç bir ihlalde bulunduğunda nasıl karşı duruluyorsa bu kuruma da aynı tavrın sergilenmesi gerektiğini vurguladı. Ülkedeki kutuplaşmanın ne tür sorunlar çıkarabileceğini daha önceki seçimlerde tecrübe ettiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı mayıs ayındaki seçimlerde kutuplaşmaya fırsat vermemeleri gerektiğinin altını çizdi.

Saldırı Hazırlığındaki 15 Terörist Yakalandı

Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) İstihbarat Birimi İkinci Başkanı Hüseyin Necat 10 Şubat Cuma günü devrimin yıldönümü münasebetiyle düzenlenen yürüyüşü kana bulamak isteyen 15 teröristin tutuklandığını açıkladı.

Hükümet Askeri Harcamaları Artırdı 

İran Meclisi 26 Şubat Pazar günü gelecek yılın (1396) bütçe tasarısı müzakereleri kapsamında hükümetin milli kalkınma fonundan 2,3 milyar dolar alması yönündeki teklifi kabul etti. Buna göre gelecek yıl petrolden elde edilecek gelirlerin 1,3 milyar doları “Savunma Gücünün Takviyesine” tahsis edilecek. Gelecek yıl askeri ve emniyet kurumlarına ayrılan bütçeyi %21 arttıran Hasan Ruhani hükümeti böylece en fazla bütçeyi Devrim Muhafızları Ordusuna ve Genelkurmay Başkanlığına ayırmış oldu. Bununla birlikte hükümet DMO Besic Teşkilatına ayrılan bütçeyi de yüzde yedi arttırdı. Hükümet sözcüsü Muhammed Bakır Nobakht da yaptığı açıklamada güvenlik ve savunmaya ayrılacak bütçenin 5 yıllık bir dönem içerisinde %128 arttırılacağını söyledi. 

“Bekai'nin Aday Adaylık Başvurusunun Reddi Tehlikeli Sonuçlar Doğuracaktır” 

İran Eski Cumhurbaşkanlarından Mahmud Ahmedinejad’ın yardımcılarından İsfendiyar Rahim Meşai, Ahmedinejad döneminde cumhurbaşkanı yardımcılığı yapmış olan Hamid Rıza Bekai’nin cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bekai’nin yasal kriterlere uygun bir siyaset adamı olduğunu belirten Meşai, Bekai'ye rakip olabilecek kimsenin bulunmadığına işaret etti. Ahmedinejad’a benzediği için gurur duyduğunu ifade eden Meşai, Bekai’nin Ahmedinejad’a kendisinden daha fazla benzediğini söyledi. Meşai son olarak Bekai’nin adaylığının reddedilebilmesi için hiçbir neden bulunmadığını ve adaylık başvurusunun reddedilmesinin tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini savundu.

Seçim Sürecinde Yeni Yasaklar Getirildi 

İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi Başkanı Ali Asgar Ahmedi yaptığı açıklamada İçişleri Bakanının talimatıyla seçimlerin icrasından sorumlu yetkililer, valiler ve kaymakamların yurtdışına çıkışlarının yasaklandığını açıkladı. Bu kapsamda seçimlere ilişkin istatistik bilgilerinin paylaşımı da yasaklanmıştır. Polis Teşkilatı ve Güvenlik İşlerinden Sorumlu İçişleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin Zülfikari de seçimlere ilişkin yaptığı açıklamada hiçbir merci, kişi ve adayın seçim istatistiklerini açıklama hakkının olmadığını söyledi. Atılan adımlar İran’da seçim sürecinde sıkıyönetim mi uygulanacak sorusunu akla getirmektedir.

“Azınlıkların Anadillerini Öğrenmeye İhtiyacı Yoktur”

Hasan Ruhani’nin Azınlıklardan Sorumlu Yardımcısı Ali Yunusi, İran’daki azınlıklar hakkında açıklamalarda bulundu. İran’daki Kürtlerin, Beluçların, Lorların, Türklerin ve diğer etnik grupların kaynağının bir olduğuna işaret eden Yunusi, bu unsurların dillerinin, tarihlerinin ve geçmişlerinin aynı olduğunu öne sürdü. İran’daki çeşitli etnik arka plandan gelen insanların ana dillerini evlerinde öğrendiklerini iddia eden Yunusi, Tebrizlilerin Türkçe, Kürtlerin Kürtçe ve diğer etnik grupların da kendi dilleri üzerine ayrı bir eğitime ihtiyaç duymadıklarını öne sürdü. Yunusi’ye göre bütün İranlıların milli dil olan Farsçayı öğrenmeleri gerekmektedir. İran’daki etnik çeşitliliğinin toplumun ve insanın olgunlaşması ve gelişmesi için lazım olduğuna dikkat çekerek İranlı olmanın ortak payda olduğuna vurgu yapan Yunusi, etnik köken ve etnik dil konularının güvenlik meselesi haline getirilmemesi gerektiğini söyledi. 

Kalibaf Cumhurbaşkanlığı Adaylığından Vazgeçti

Cumhurbaşkanlığına aday olması beklenen Tahran Belediye Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf adaylıktan vazgeçti. Kalibaf’ın ismi birkaç gün önce düzenlenen İslam İnkılabı Güçleri Halk Cephesi toplantısında cumhurbaşkanlığı için muhafazakarların belirlediği on adaydan biri olarak geçiyordu ancak daha sonra hiç kimsenin Kalibaf’ı üzerinde ittifak edilmiş adaylar arasında değerlendirmediği anlaşıldı. Bunun yanı sıra belediyedeki arsa yolsuzlukları ve çöken Plasko İş Merkezi hadisesi de Kalibaf’ın adaylıktan çekilmesindeki en önemli etkenlerdir.

“Seçimi Kazanırsam Ahmedinejad Kabinede Olacak”

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını açıklayan Mahmud Ahmedinejad'ın Eski Yardımcısı Hamid Bekai 27 Şubat Pazartesi günü sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Ahmedinejad’ın yolunu devam ettireceklerini ve mayıs ayında gerçekleşecek olan seçimi kazanması durumunda kabinede Ahmedinejad'a da görev vereceğini söyledi. Bilindiği üzere Devrim Rehberi Ali Hamenei daha önce Ahmedinejad ile görüşmüş ve kendisine seçimlerde aday olmamasını tavsiye etmişti.

Kara Para ile Mücadele için Uluslararası Uzmanlar İran'da Ofis Açacak

Uyuşturucu Kaçakçılığı ve Organize Suçlara Karşı İş Birliği Uluslararası Konferansı, İçişleri Bakanı Abdul-Rıza Rahmani Fazli ve BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi İcra Direktörünün katılımıyla İran’da düzenlendi. Konferansın başlıca konusu uyuşturucu kaçakçılığı ve onun kara para aklama ile ilişkisiydi. İran’ın organize suçlarla mücadele alanında uluslararası kurumlarla olan iş birliğine vurgu yapan İçişleri Bakanı Fazli, BM uzmanlarının uyuşturucu kaçakçılığından elde edilen paraların izini bulmak için İran’da ofis açacaklarına dair söz  verdiklerini söyledi.

İran Ordusunun Deniz Tatbikatı Başladı

İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Habibullah Seyyari, 28 Ocak Cumartesi günü Meşhed’de gazetecilere yaptığı açıklamada şubat ayı içerisinde Hint Okyanusu’nun kuzeyinde deniz kuvvetlerinin ‘Velayet 95’ adıyla bir tatbikat gerçekleştireceğini bildirmişti. ‘Velayet 95’ tatbikatı Seyyari’nin talimatıyla ‘Ya Zehra’ parolasıyla Bender Abbas’da başladı. Hürmüz Boğazı, Umman Denizi, Hint Okyanusu ve Bab’ül Mendep Boğazı’ndan onuncu kuzey enlemi arasındaki iki milyon km karelik bir alanda gerçekleştirilen bu tatbikatta Ordunun Deniz Gücünün gemi ve denizaltı birlikleri, deniz helikopterleri eşliğiyle küçük savunma filoları çerçevesinde belirlenmiş derinlikler ve bölgelerde konumlandırılmış ve verilen görevi hazırlanan programa göre uyguluyorlar. Bununla birlikte deniz özel operasyon tugayları Mekran sahilinin 44 kilometreliğinde konumlanmış ve ülke sularının savunması doğrultusunda tatbikat uygulanmaktadır. Donanma birliklerinde bulunan deniz helikopterlerine ilaveten keşif uçakları, hoverkroftlar ve İHA’lardan oluşan Deniz Kuvvetleri’nin uçak birlikleri, bölgedeki hareketleri izliyorlar. Üç gün süren tatbikatın ikinci gününde ilk defa Dehleviye güdümlü füze fırlatma sistemleri denendi ve hedefleri imha ettiler. İranlı uzmanlar tarafından yapılmış olan bu füzeler, anti-gemi ve lazer güdümlüdür.

Sınırdaki Hamallar İçin Yeni Çalışma Alanları

Mal ve Döviz Kaçakçılığıyla Mücadele Genel Müdürlük Sözcüsü Kasım Horşidi sınırdaki kaçakçılıklarla ilgili açıklamalarda bulundu. Birçok girişimciye göre yıllık 20-25 milyar dolar kaçak eşyanın tüccarlar ve üreticilerin kâbusu haline dönüştüğünü belirten Horşidi, bu yılın ilk on ayında kaçakçılığın %20 azaldığını ve mart ayı sonuna kadar 12-13 milyar dolara düşmesinin beklendiğini söyledi. Horşidi kaçak malların genelde kontrol edilmesi zor olan güneydeki 2500 kilometrelik sahil sınırlarından, resmi sınır kapılarında vergi muafiyetini kullanan denizciler ile sınır bölgelerinde oturanlar tarafından, serbest ekonomi bölgeleri ve sınırda yaşayan hamalların kullandığı yollar vasıtasıyla ülkeye girdiğine dikkat çekti. Mal ve Döviz Kaçakçılığıyla Mücadele Genel Müdürlüğünün hamalların bu sorunları için hükümete öneri sunduğuna işaret eden Horşidi, Meclis’in de hamalların kullandığı sınır yollarının düzeltilmesi için Başkanlık Divanı’na bir tasarı verdiğini ve bu tasarının onaylanmasıyla birlikte hamalların durumlarının düzeltilmesini umduğunu söyledi. Sınırda oturanların yasal ticaret yapma haklarının olduğunu belirten Horşidi, bazı zenginlerin hamalları kötü amaçlı kullandıklarını hatırlattı. İran Polis Teşkilatı Sınır Güvenliği Komutanı Tuğgeneral Kasım Rızai ise verdiği bir röportajda kaçakçılıkla mücadele ve sınırda yaşayanları korumak ve geçim seviyelerini yükseltmek için ülke genelinde tedbirler alındığını ve bazı sınırlarda hamallık ve eşyaların hedeflendiği şekilde yasal olarak ülkeye girişi için mekanların oluşturulduğunu söyledi. Rızai son olarak Sınır Komutanlığının sınırda oturanların refahını sağlamak için çalıştığını ve hamalların koruyucusu olduğunu ifade etti. 

“Eğer Yolsuzlukla Mücadele Edilmezse Rejim Çöker”

Devrim Muhafızları Ordusu eski komutanı ve Düzenin Yararını Teşhis Konseyi sekreteri Muhsin Rızai, İsfahan vilayetinin Lencan şehrinde açıklamalarda bulundu. Rezai, yolsuzluk ve verimsizliğin bomba gibi tehlike oluşturabildiğine ve devleti içeriden çökertebileceğine dikkat çekti. Safevi ve Kacarların çöküşüne ve İran’ın bölgedeki savaşlara katılmasına işaret eden Rezai yetkililere hitaben, devletin bölgedeki etki alanını genişletmek için verdiği mücadeleyi sürdürürken içeriyi de ihmal etmemeleri gerektiğine vurgu yaptı. Huzistan’daki çevre sıkıntısı ve ülkedeki kuruyan göller gibi toplumdaki mevcut sıkıntıları da dile getiren Rezai bunların verimsizlikten kaynakladığını söyledi.

İran, Ermenistan Ve Azerbaycan’ı Soğukkanlı Olmaya Davet Etti

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Kasımi, Ermenistan ve Azerbaycan’ı sakin olmaya davet ederek, ihtilafların müzakere ile çözülmesini istedi. Sözcü, bu sorunun çözümünde uluslararası kurumların sorumluluklarını yerine getirmeleri temennisinde bulundu ve İran’ın bölgede istikrar ve huzurun hakim olması için her iki taraf ile iş birliğine hazır olduğunu söyledi. 

Ahmedinejad’dan Trump’a Mektup

İran Eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Donald Trump’a bir mektup yazdı ve ondan Amerika’nın siyasi sistemini düzeltmesini, kadınlara saygı göstermesini, onların liderlik ve katılımdaki rollerini dikkate almasını, Amerika’nın diğer ülkelerin menfaatlerine saldırmasına engel olmasını istedi. Ahmedinejad, Trump’a on tavsiyede bulundu ve bu mektubun Amerika halkına duyulan ilgi ve iyi niyetten kaynaklandığını belirtti. Ahmedinejad mektubunda Trump’tan ABD’nin teröre yaptığı yardımları kesmesini istedi ve bu durumun bütün halkı mutlu edeceğini belirtti. 

Rusya ile İran’dan Ortak Çağrı

İran ve Rusya, ABD’nin diğer devletlerin güvenliklerini ve çıkarlarını göz önünde bulundurmadan küresel füze operasyonları gerçekleştirmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti. ABD füze sistemlerini modernize edeceğini, sayılarını ve faaliyetlerini artıracağını açıklamıştı.

Necmettin Erbakan İran’da Anıldı

Türkiye’nin eski başbakanlarından Necmettin Erbakan altıncı ölüm yıldönümünde Tahran’da anıldı. Genç Vizyon Merkezi tarafından “Necmettin Erbakan ve İslam Birliği fikri” adı altında düzenlenen sempozyuma İran’ın eski büyükelçilerinden Muhammed Reza Bagheri de katıldı.

İran ile Ermenistan Karşılıklı Anlayış Memorandumu İmzaladı

Tahran ile Erivan arasında Konsolosluk alanında iş birliğinin daha da artması için Karşılıklı Anlayış Memorandumu imzalandı. 

İran ile Rusya Nükleer için Görüşmeleri Sürdürüyor 

İran Nükleer Meseleler Yüksel Temsilcisi Tahran ile Moskova arasında yapılan nükleer anlaşmanın hayata geçirilmesi için görüşmelerin sürdürüldüğünü belirtti.

İran Füze Programlarını Devam Ettirecek

İran Devrim Rehberi Birinci Yardımcısı Ali Akbar Velayati, İran’ın büyük İran milletinin korunması ve savunulması için füze programını devam ettireceğini belirtti. İran’ın savunma yeteneğinin kendisine yeterli olması gerektiğini ve füzelerin ise hava savunma sistemlerinin en önemli bileşenlerinden biri olduğunu vurgulayan Velayati, İran’ın kendi ülkesini savunmak için füze denemelerine de devam edeceğinin altını çizdi.

Petrol Üretiminde Rekor

İran Ulusal Petrol Rafinericiliği ve Dağıtım Şirketi (NIORDC) CEO’su Abbas Kazemi İran’ın Mart 2016’dan başlayan 10 aylık süre zarfında günlük işlenmiş petrol ürünleri ihracatı miktarının 450,000 varile ulaştığını, bu alanda 2017 hedefinin günlük 600,000 varil olduğunu açıkladı. İran Ulusal Petrol Şirketi Müdürü Ali Kardor ise şirketin Basra Körfezi’nde Güney Pars Doğalgaz Sahası’nda faaliyete geçecek yeni fazlar sayesinde İran’ın gaz üretiminde Katar’ı yakalayabileceğini belirtti. Kardor, sahanın geliştirilmesi için 55 milyar ABD doları harcandığını ve sahanın tamamlanması için gereken miktarın 11 milyar ABD doları olduğunu vurguladı.

Ekonomi için Olumlu Yorumlar

IMF’nin yıllık olarak hazırladığı ve kuruluş yönetmeliğinin IV Numaralı Maddesine dayanarak hazırladığı İran raporu yayınlandı. Rapora göre, ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımların süresini uzatan tasarıyı kabul etmesi, İran ekonomisine ve ticari ilişkilerine zarar verdi ve ayrıca ülkeye yönelik belirsizlikleri arttırdı. Rapora göre İran’a uygulanan yaptırımların yürürlük süresini uzatan tasarının kabulü ile Nükleer Anlaşma sonrasında ortaya çıkan kısmi yumuşama havasının sona erdiğini belirtti. Böylece İran'la yatırım ve ticaretin artmasına yönelik oluşan olumlu beklentinin riske girdiği belirtiliyor. İran ekonomisinin etkileyici bir büyüme performansı gösterdiğini vurgulayan IMF raporunda, hükümetin enflasyonu düşürme ve kur piyasasını stabilize etme yönündeki çabalarının takdir edildiği belirtildi. Heritage Foundation tarafından yapılan 2017 Ekonomik Özgürlük Endeksi raporuna göre de İran ekonomisinde özgürlük açısından bir iyileşme gözlemlenmesi ve bir önceki yıla kıyasla puanını 7 puan arttırması İran ekonomisi için bir diğer önemli gelişme.

Ekonomik İş Birliği Teşkilatı Zirvesi

Pakistan’da düzenlenen 13. Ekonomik İş Birliği Teşkilatı Liderler Zirvesi, İran ve Türkiye başta olmak üzere üye 10 ülkenin katılımı ile 1 Mart 2017 tarihinde İslamabad şehrinde düzenlendi. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yaptığı açıklamada teşkilatın güçlendirilmesinin bölgeye fayda sağlayacağını ve Türkiye, İran ve Pakistan arasındaki ilişkileri ve iş birliğini güçlendireceğini ve bölgesel istikrarı arttıracağını belirtti. Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmelerde bulunan Ruhani iş birliğinin güçlendirilmesi, yeniden canlandırılması ve teröre karşı ortak mücadele konularının istişare edildiğini açıkladı. Asya’yı dünya ekonomisinin kalbinin attığı yer olarak nitelendiren Ruhani, bölgenin ekonomik geleceğinin inşası için teşkilatın önemli bir rol oynayabileceğinin ve bunun gerekliliğinin altını çizdi.

Kur Rejimi Sorunu

Kur rejiminin tekleştirilmesine yönelik uzun süredir çalışmalar yapılmaktaydı. Bu çalışmaların neticesinde tek-kur sistemine geçişişin İran takvimine göre yeni yılın başlangıcı olan mart ayının ortası işaret ediliyordu. Ancak harcanan tüm çabalara rağmen tek-kur sistemine geçişin yeni yıla (mart ayının 21’ine) yetişmeyeceği açıklandı. Yaptırımlar nedeniyle uluslararası finans kuruluşları ile yaşanan sorunların tam olarak çözülememiş olması takvimde yaşanan aksamanın temel nedeni. Yeni kur modeli tekli bir kur mekanizmasını ve ayrıca fiyat belirlenmesinde kontrollü-serbestliği öneriyor. Tek-kur rejimi ile İran Merkez Bankası kurun piyasa koşullarınca belirlenmesine izin verecek. Ancak kurun aşırı oynak bir seyir izlemesi  durumunda elindeki enstrümanlarla kura müdahale edebilecek.  İran Sanayi, Maden, Ticaret ve Ziraat Odası üyelerinden Feryal Mostofi yaptığı konuşmada, kontrollü serbestlik yerine tam esnek kur rejiminin İran için daha faydalı olacağını belirtti.

İran Refah Kurumu Başkanı’ndan Açıklamalar

İran Refah Kurumu Başkanı Enuşirvan Muhsin Bendpey, İran’da en küçük şehirlerden eyaletlere kadar sosyal sıkıntıların artarak devam etmekte olduğunu, bu eyaletlerin başında da Zencan, Kirmanşah, Isfahan ve Elborz gibi eyaletlerin yer aldığını açıkladı. Enuşirvan Mohsin Bendpey, sosyal sorunların artışının durdurulması ve azaltılabilmesi için nüfusu 50.000'den fazla olan şehirlere Sosyal Acil Durum Merkezlerinin kurulacağını dile getirdi.

İran’da Son 12 Yılda Varoşların Sayısı Arttı

İran Refah Kurumu Eski Başkanı Dr. Rahçemeni, son 12 yılda İran’da varoşlarda ve gecekondularda yaşayanların sayısında önemli bir artış olduğunu ve varoşların İran’daki sosyal sorunların artmasına zemin hazırladığını dile getirdi. Dr. Rahçemeni, yaşanan sorunların sadece basit yerleşim-iskan sorunu olmadığını şehirlerin yoksul semtlerinde sosyal problemlerin giderek artmakta olduğunu söyleyerek konuya ilişkin Mecliste kanuni düzenlemelerin yapılmasını talep etti. İran'da göç ve ortaya çıkan şehirleşme sorunları gündemin ön sıralarına yükselmeyen fakat varlığını sürekli olarak devam ettiren konular arasında yer almakta. Sosyal Problemler Uzmanı Dr. Geravend, varoşlarda yaşayan nüfusun sayısındaki artışa dikkat çekerek şehirlere iç göçü azaltıcı plan, proje ve uygulamaların şart olduğunu söyledi.

“İran’da Sünni Ve Şii Arasında Birliktelik Var”

Ruhani, geçen hafta içinde İranşehir doğalgazını Zahidan’a ulaştıracak projenin açılış konuşmasında, birçok ülkede yabancıların ayrılık ve bölünme ateşini körüklediği halde İran’da Sünniler, Şiiler, Sistan ve Beluçlar ve diğer yerel unsurlar arasında birliktelik olduğunu, eyalet sınırlarındaki güvenli olmayan günlerin geride kaldığını dile getirdi. Doğu bölgelerinin, Makran kıyılarının ve Çabahar’ın kalkınmasının ve kavimlerin ve mezheplerin arasında birlikteliği sağlamanın hükümetlerinin önceliklerinden olduğunu, bugün Zahidan’a önceki yaptığı ziyaretinde burası için söz verdiği şeylerin çoğunun yerine getirilmiş olmasını görmenin hazzını duyduğunu ve bunun kavimlerin ve mezheplerin arasında birliktelik sayesinde gerçekleştiğini açıkladı. Ayrıca “Kuzey-Güney Koridoru” adıyla uluslararası taşımacılık ve geçiş güzergahı olarak 23 Mayıs 2016 tarihinde İran, Afganistan ve Hindistan devlet başkanlarının katılımıyla yapılan “Çababar Anlaşması”nın önemine dikkat çekerek bu anlaşmayla Sistan ve Beluçistan eyaletinin okyanusa bağlandığını ve İran için stratejik öneminin arttığını dile getirdi.

“Kar-i Kesif/Kirli İş” Filminin Bir Bölümü Türkiye’de Çekiliyor

Sosyal içerikli “Kar-i Kesif/Kirli İş” filminin yönetmeni Hüsrev Ma’asumi, bu filmde Türkiye’den de iki oyuncunun rol alması için çalıştıklarını, filmin çekimlerinin %75’nin İran’da tamamlandığını, geri kalan %25’lik kısmın ise Türkiye’de İstanbul, Ankara ve Erzurum’da çekileceğini ve bunun için Türkiye’ye geleceklerini söyledi. Hüsrev Ma’asumi, şartların uygun olması halinde filmin Türkiye’de 45 gün içinde, yani 2017 Nisan ayının başlarında tamamlanmasının planlandığını, filmde Türk sinemasından biri Bahadır Ünlü diğeri ise adı açıklanmayan bir oyuncu olmak üzere iki kişinin rol alacağını ve ayrıca dört Türk oyuncuya daha rol verilebileceğini ve Türk oyuncuların hepsinin erkek olduğunu açıkladı. Hüsrev Ma’asumi, bu filmi 36. Dehe-yi Fecr Film Festivalinde gösterime sunacaklarını, bu film sayesinde seyirci ile iyi bir irtibat kurabilmeyi umduklarını sözlerine ekledi.

İran’da Altı Bin Otizm Hastası Var

İran Refah Kurumu Rehabilitasyon Merkezi Yardımcısı Hüseyin Nahvinejad, Otizm hastalığı alanında 2008 yılından beri çeşitli çalışmalar yaptıklarını ve 2016 Kasım ayından itibaren 2 yaş ve daha yukarısını kapsayacak şekilde İran’da otizm taramasına başlandığını ve şu anda İran’da 6.000 kişinin otizm hastası olduğunu açıkladı.