Haftalık Basın Özeti 26 Ocak-1 Şubat 2020

Haftalık Basın Özeti 26 Ocak-1 Şubat 2020
6-12 Behmen 1398
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

Muhammed Rıza Arif: Seçimlerde Reformist Bir Liste Sunuyoruz

İslami Şura Meclisi Ümit Fraksiyonu Başkanı Muhammed Rıza Arif, bazı reformist adayların seçimde tekrar onaylanma olasılığına atıfta bulunarak “Şu anda ülkenin ve rejimin ana akımını temsil ediyoruz ve önümüzdeki seçimlerde kapsamlı bir reformist liste sunmayı planlıyoruz.” dedi. Arif, 11. dönem meclis seçimlerinde üzerinde durdukları en önemli hususun halkın yoğun katılımı olacağını belirtti.

DMO Genel Komutanı ABD’nin Kaani’ye Yönelik Suikast Tehdidine Tepki Verdi

DMO Genel Komutanı Hüseyin Selami, “Amerikalılar komutanlarımızı tehdit ederse veya suikast düzenlerse hiçbir Amerikalı komutan güvende olmayacaktır.” dedi. Selami, düşmanlarının Kasım Süleymani suikastı sonrası cevabını aldığını ve eğer yeniden böyle bir harekette bulunurlarsa daha da sert bir darbe yiyeceklerini belirtti. Selami, Amerikalıların bu oyuna devam etmeleri hâlinde cevaplarının geçmiştekinden daha da sert olacağını vurguladı.

AKK 28 Kişinin Uzmanlar Meclisine Aday Olmasına İzin Verdi

Anayasa Koruyucular Konseyi, boş olan 7 sandalye için aday adayı olan 303 kişi arasından 28 kişinin Uzmanlar Meclisine aday olmasına onay verdi. Bu adaylar 5 ilden ara dönem seçimi için yarışacaktır. AKK’nın açıklamasına göre onaylanan aday sayısı illere göre şöyledir:

1- Tahran bölgesinden 16 aday vefat eden Ayetullah Haşimi Rafsancani, Ayetullah Nasrullah Şahabadi ve Ayetullah Seyyid Ebulfazl Mir Muhammedi’nin yerini almak için yarışacak,

2-  Horasan-ı Rezevi bölgesinden 4 aday vefat eden Ayetullah Seyyid Mahmut Şahrudi’nin yerini almak için yarışacak,

3- Kum bölgesinden sadece 2 aday vefat eden Ayetullah Muhammed Mümin’in yerini almak için yarışacak,

4- Kuzey Horasan bölgesinden 5 aday vefat eden Ayetullah Habibullah Mehmannevaz’in yerini almak için yarışacak,

5- Fars bölgesinden sadece 1 kişi vefat eden Ayetullah Esedullah İmani’den boşalan sandalye için adaydır. Bu bölgede seçim olamayacaktır, seçim olabilmesi için en az iki adayın yarışıyor olması gerekmektedir.

Haddad Adil: Öğrenciler, Gençler ve Kadınlar Seçim Sürecinde Etkili Olmalı

Devrimci Kuvvetler Koalisyon Konseyi Başkanı Haddad Adil meclis seçimleriyle ilgili konuşmasında, ABD’ye karşı direnebilecek ve ülke ekonomi koşullarını iyileştirmeye yönlendirebilecek bir meclis istediğini açıkladı. Adil, seçim sürecinde öğrenciler, gençler ve kadınların etkili olmasını istediğini vurgularken geçmiş seçimlerde kadınların yeteri kadar listelere dâhil edilmemesini de eleştirdi. Adil, 11. dönem Meclis seçimlerinde devrimci seçim koalisyonlarındaki devrimci öğrenci toplulukları ve sendikaların listelere dâhil edilmeye çalışıldığını ve amaçlarının devrimci bir meclis oluşturmak olduğunu belirtti.

Mahmud Sadıki: Milletvekillerinin Her Konuda Yorum Yapma Hakkı Var

Mahmud Sadıki IRNA Haber Ajansına verdiği röportajda, birçok milletvekili gibi Anayasa Koruyucular Konseyi tarafından diskalifiye edilişine itiraz ettiğini belirtti. Sadıki, geçen hafta Anayasa Koruyucular Konseyine gittiğini ve toplantıda “ahlaki ve mali sorun olmadığını” ancak “konuşmalarda ve tweetlerde sorun olduğunu” kendisine konsey üyelerinin söylediğini ifade etti. Sadıki, toplantıda İslam Cumhuriyetine olan inancını vurguladığını ve bu rejim için kan verdiğini ve sonuna kadar rejimin yanında duracağını belirttiğini açıkladı. Sadıki, “Toplantıda İslam Cumhuriyeti’nde milletvekillerinin her konuda yorum yapma ve eleştirme hakkına sahip olduğunu ve hiç kimsenin eleştiri ve denetimden muaf olmadığını söyledim.” dedi.

İran, Çin Uçuşlarını Durdurdu

İran Sağlık Bakanı Said Nemeki, yeni koronavirüs salgınına karşı alınacak önemlere yönelik yapılan olağanüstü toplantıdan sonra gazetecilere konuştu. Nemeki, “Koronavirüsünün yayılmasını önlemek için İran ve Çin arasındaki geliş-gidiş tüm uçuşların durdurulması kararı alınmıştır” dedi. Sağlık Bakanı ayrıca, virüsün ortaya çıktığı Vuhan kentindeki 70’den fazla İran vatandaşını ülkeye geri getirmek için Çinli yetkililerle görüşmeler hâlinde olduğunu belirtti.

McKenzie: Afganistan’da Artan İran Tehdidi Endişe Verici

Önceden ilan edilmemiş bir ziyaret kapsamında 31 Ocak’ta Afganistan’a giden CENTCOM Komutanı Kenneth F. McKenzie son dönemde İran’ın Afganistan’da “kötü” emellerini artırdığını ve bu durumun ülkedeki ABD ve Uluslararası Koalisyon güçlerinin güvenliğini tehdit ettiğini söyledi. McKenzie, İran’ın vekâlet güçleri aracılığıyla Afganistan’da ABD güçlerine karşı bir saldırı hazırlığı içerisinde olduğunu iddia etti.

Kasım Süleymani’nin öldürülmesi sonrası İran’ın Afganistan’da ABD güçlerine karşı sabotaj saldırıları düzenleyebileceği pek çok uzman tarafından gündeme getirilmişti.

Irak İran’a Ödeme Yapamıyor

İran Petrol Bakanı Bijan Namdar Zanganeh, Irak hükûmetinin kendilerinden ithal ettikleri gazın ödemesini yapmadığını açıkladı.

ABD’nin, İran’ın finans sektörüne uyguladığı yaptırımlar nedeniyle İran uluslararası ticarette sorunlarla karşı karşıya kalmakta. İran, komşu ülkelerine her gün tahmini 20 milyon metreküp gaz ihraç ediyor ve bu aylık yaklaşık 200 milyon dolara tekabül etmekte.

İran ile Çin arasındaki Ticaret Hacmi Azaldı

Çin Genel Gümrük İdaresinin verilerine göre 2019’da Çin ile İran arasındaki ticaret hacmi bir önceki yıla göre %34,3 düşüşle yaklaşık 23 milyar dolara geriledi. İran’ın en büyük ticari ortağına yaptığı ihracatında %36,3 azalma oldu ve 14,4 milyar dolara düştü. Diğer tarafta Çin’in İran’a yaptığı ihracat 9,6 milyar dolar. Bir önceki yılın aynı döneme göre %31,2 düşüş görülmekte.

İran’ın Madencilik Sektörünün Üretici Fiyat Endeksi Arttı

İran İstatistik Merkezi tarafından yayımlanan son verilere göre son bir yılda madencilik sektörü ortalama üretici fiyat endeksinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %52 artış yaşandı.

Tarım İhracatında Düşüş

İran Ticaret Odası Tarım ve Su Kullanımı Ulusal Stratejik Araştırmalar Merkezinin yayımladığı rapora göre İran’ın Mart-Aralık 2019 aralığındaki tarım ürünleri ve gıda endüstrisi ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre %26,1 düşerek 4,1 milyar dolara gerilemiştir. Bu rakam İran’ın toplam petrol dışı ihracatının %16,6’sını oluşturmaktadır. Bununla birlikte, aynı dönemde tarım ürünleri ve gıda endüstrisinin ithalat rakamlarına bakıldığında 9,3 milyar dolar olarak gerçekleştiği ve bir önceki döneme göre %22,3 artış gösterdiği görülmektedir. Bu rakam İran’ın toplam petrol dışı ithalatının %52’sini oluşturmaktadır.

İran’ın Petrol Dışı İhracatı Gelecek Yıl Azalacak

İran’ın Gümrükler Genel Müdürü Mehdi Mir Eşrefi, yaptırımların böyle devam etmesi hâlinde gelecek yıl petrol dışı ihracatın %7 ile %10 arasında bir düşüş yaşayacağı açıklamasında bulundu.

ABD’den Hem Yaptırım Hem İnsani Yardım

Trump yönetimi İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi’ye yaptırım listesine aldı. Ayrıca Tahran’ın nükleer silah elde etmesini engellemek amacıyla İran’ın bazı nükleer tesislerinde faaliyet gösteren Rus, Çinli ve Avrupalı firmalara ABD yaptırımlarından tanınan muafiyeti ise 2 ay süreyle uzatmaya karar verdi.

İran’a temel gıda maddeleri ve tıbbi ilaçları sağlanması için insani yardım mekanizmasının deneme çalışmaları başladı. İsviçre İnsani Ticaret Düzenlemesi adı verilen yeni ödeme mekanizması İran’daki kanser hastaları ve organ nakli bekleyen hastalar için ilaç ve tıbbi malzeme sağlayacak.