Haftalık Basın Özeti 28 Ekim-3 Kasım 2017

Haftalık Basın Özeti 28 Ekim-3 Kasım 2017
6-12 Aban 1396
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

İki Bakanlık için Meclise Önerilen İsimlere Güvenoyu

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin bakanlık için meclise önerdiği iki isim güvenoyu aldı. 29 Ekim Pazar günü yapılan oylamada Enerji Bakanlığı için önerilen Rıza Erdekaniyan 180 olumlu oya karşı 82 olumsuz 14 çekimser oy alırken, Bilim, Teknoloji ve Araştırma Bakanlığı için önerilen Mansur Golami 225 olumlu 38 olumsuz 13 çekimser oy aldı. Böylece Ruhani'nin yeni kabinesi, seçimlerin üzerinde yaklaşık beş ay geçtikten sonra tamamlanmış oldu

Tahran’da Petrol Rafinerisi Yangını

Tahran’ın güneyinde bulunan Rey şehrinde bir petrol rafinerisinde 27 Ekim Cuma günü öğleden sonra 16:00 sularında çıkan yangında 6 mühendis ve teknisyen hayatını kaybetti. Rey Kaymakamı Hidayetullah Cemalipûr yaptığı açıklamada işçilerin rafinerinin bir bölümünü tamir ettiği sırada petrolün sızması sonucunda yangın çıktığını belirtti. Açıklamada ayrıca iki kişinin de ağır yaralandığı aktarıldı.

Ruhani: Füze Yapmaya Devam Edeceğiz

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani 29 Ekim Pazar günü mecliste yaptığı konuşmada füze programına devam edeceklerini söyledi. İhtiyaçları olan her tür silahı yaptıklarına ve depoladıklarına dikkat çeken Ruhani, bu silahlardan kendilerini savunma durumunda kaldıklarında yararlanacaklarını belirtti. Füze yapımının uluslararası kanunlara ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2231 kararına aykırı olmadığını savunan İran Cumhurbaşkanı, son olarak ‘füze yaptık, yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz’ ifadelerini kullandı.

Genelkurmay Başkanından Nükleer Anlaşma Açıklaması

İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakırî 30 Ekim Pazartesi günü yaptığı açıklamada ABD’nin İran’a yeni yaptırımlar getiren içeren yasasını eleştirdi. İran’ın Nükleer Anlaşmanın getirdiği sınırlamaları bu alandaki yaptırımların kaldırılması için kabul ettiğini belirten Bakırî, bu yaptırımların farklı gerekçelerle yeniden devreye sokulması durumunda ülkesinin Nükleer Anlaşmada kalmasının anlamsız olacağını savundu. Bakıri’ye göre böyle bir durumda İran Nükleer Anlaşmadan kesin olarak çıkacaktır. Devrim Muhafızları Genel Komutanı Muhammed Ali Caferi de yaptığı açıklamada ABD’nin ekonomik baskıları artırıp CAATSA Kanununu uygulamasının İran’ın savunma gücünü füzelerinin boyut ve menzilini artırmasına neden olacağını ifade etti.

Muhammed Ali Tahiri’ye Verilen İdam Hükmü Kaldırıldı

Psymentology’yi (Evrenlerarası İdrak-Psikolojisi) alternatif tıp yöntemi olarak kullanan ve İran’da yasa dışı ilan edilen İrfan Halkası tasavvuf hareketinin önderi olan Muhammed Ali Tahiri, 2010 yılında “dini kutsallara saygısızlık” ve “yasadışı yollardan para elde etmek” suçlamalarıyla tutuklanmıştı. Tahiri, iki ay önce Devrim Mahkemesinin 28. Şubesi tarafından idama mahkûm edilmişti. Ancak Tahiri’nin avukatı Mahmud Alizade Tabatabei 30 Ekim Pazartesi günü yaptığı açıklamada yargının 33. şubesinin idam kararını kaldırdığını bildirdi. Tahiri’nin idam kararının iptal edilmesiyle eş zamanlı olarak Elburz eyaletinin Kereç şehrinde yasa dışı olarak İrfan Halkasının propagandasını yapmak suçlamasıyla altı kişi Devrim Muhafızları istihbaratçıları tarafından gözaltına alındı.

Yahya Kemalipûr: 4 Bin Kişi İdamdan Kurtulacak

Meclis Yargı ve Hukuk Komisyonu Başkanvekili Yahya Kemalipûr uyuşturucu madde yasasındaki düzenlemeyle uyuşturucu maddeden cezaevinde olan yaklaşık dört bin kişinin idamdan kurtulacağını söyledi. Kemalipûr ayrıca, bu yasanın çete üyesi olmayan ve aynı suçu tekrar etmemiş olan kişiler için geçerli olacağını hatırlattı.

125 Milyon Dolarlık Firari

Meclis Araştırmaları ve Eğitim Komisyonu üyelerinden Cabbar Kuçekinejad Milli Eğitim Mensupları Fonu’nda yolsuzluk yapmakla suçlanan bir kişinin yaklaşık 100-125 milyon dolar borçla yurt dışına kaçtığını açıkladı. Kuçekinejad bu dosyadan yaklaşık yirmi kişinin gözaltına alındığını ancak daha sonra kefaletle serbest bırakıldıklarını da belitti. Kuçekinejad ayrıca bu fonda ve ona bağlı bazı şirketlerde yaklaşık 3-3.5 milyar dolar yolsuzluk yapıldığını da sözlerine ekledi.

Nükleer İtici Güç Tasarı Uygulanmaya Başladı

Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi Amerika’nın ‘düşmanlığı ve tahrikleriyle mücadele’ için karşı eylem yasasıyla birlikte nükleer sanayiyi geliştirmek için yaklaşık 50 milyon dolar bütçe tahsis ettiklerini söyledi. Kemalvendi, İran’ın nükleer itici güç programı üzerinde çalıştığını ve bu uygulamanın Atom Enerjisi Kurumu'nun gündeminde olduğunu bildirdi. Atom Enerjisi Kurumunun bu proje üzerinde çalıştığını da hatırlatan Kemalvendi, ancak bu projenin bir yıl içinde tamamlanmasının zor olduğunu ifade etti.

Gelişmiş Radar Sistemi Tanıtıldı

İran, ‘Âfak’ isimli radar sistemini tanıttı. Tanıtım töreninde konuşan Savunma Bakanı Emir Hatemi, sahil koruma radarının 200 kilometreye kadar gemileri gözlemleme kabiliyetinin olduğunu ve Âfak gelişmiş radar sisteminin hava hedeflerini de vurabileceğini söyledi. Bu sistemin eş zamanlı olarak yüz gemiyi de izleyebileceğini aktaran Hatemi, gözetim ve kıyı devriyeleri için polis tarafından kullanılabileceğini ve önemli rol oynayabileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Yargı ve Meclis Başkanlarıyla Görüştü

Cumhurbaşkanı Ruhani 30 Ekim Pazartesi günü Yargı Başkanı Sadık Laricani ve Meclis Başkanı Ali Laricani ile görüşme gerçekleştirdi. Ruhani, bu görüşmede çeşitli senaryolar hakkında görüştüklerini bildirdi. Amerikalıların Nükleer Anlaşma konusundaki tutumunu eleştiren Ruhani, ayrıca bu görüşmede ekonomik sorunlar ve bölgesel meselelerin de ele alındığını aktardı.

Sanayi Bakanından Türkiye Açıklaması

Sanayi, Ticaret ve Maden Bakanı Muhammed Şeriatmedari Tahran’daki Türkiye Büyükelçiliğinde düzenlenen 29 Ekim resepsiyonunda konuştu. Şeriatmedari, İran ve Türkiye arasındaki ticaretin petrolsüz 6 milyar dolar, petrol ile ise 12,7 milyar dolar olduğunu hatırlattı ve 30 milyarlık hedefe ulaşmak için iki ülke arasındaki tercihli tarife müzakerelerinin devam ettiğini söyledi. Şeriatmedari bu müzakerelerin tamamlanmasından sonra 60 ürünün daha tercihli ürünler listesine ekleneceğini ifade etti.

Dini Azınlıklarla İlgili Kanun Değişecek

Meclis İçişleri ve Konseyler Komisyonu üyesi Muhammet Mahmudî Şahneşin, Meclis Başkanı Ali Laricani’nin talimatıyla belediye meclis seçimleri kanununun 26. maddesinin birinci fırkasının şeffaflaştırılması için bir çalışma grubu oluşturulduğunu söyledi. Şahneşin, bu çalışma grubunun mevcut kanunu hem Anayasayı Koruyucular Konseyini (AKK) hem de dini azınlıkları memnun edecek şekilde düzelteceğini söyledi. Şahneşin bu tasarının dini azınlıklara bazı sorumluluklar getireceğini ve sadece kendi adaylarına oy verebileceklerini de ekledi. Yezd Belediye Meclis seçimlerine katılan Zerdüşt aday Sipenta Niknam’ın Müslümanların yoğun olduğu yerde fazla oy alarak belediye meclisine seçilmesi tartışmalara yol açmıştı. AKK, belediye meclis seçimleri kanununun 26. maddesinin birinci fırkasını yeniden yorumlayarak Müslüman nüfusun fazla olduğu yerde gayrimüslimlerin aday olmasını şer’i ölçülere aykırı olduğuna hükmetmişti ve Zerdüşt üyenin üyeliği düşürülmüştü. Bu konudaki tartışmalar hala devam etmektedir.

Hatemi’ye Getirilen Sınırlamalar Artırılabilir

Yargı Sözcüsü Muhsin Ejei 29 Ekim Pazar günü yaptığı açıklamada Din Adamları Özel Mahkemesinin eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’ye yönelik yeni sınırlamalar getirilebileceğini söyledi. Bu konuda karar yetkisinin söz konusu mahkemede olduğunu hatırlatan Ejei, Din Adamları özel savcısından aktardığı bilgiye göre mahkemenin sınırlamaları artırabileceğini aktardı.

8 Sınır Korucusu Hayatını Kaybetti

İran'ın Batı Azerbaycan eyaletinin Çaldıran bölgesinde 3 Kasım Cuma günü bir silahlı grupla çıkan çatışmada 8 sınır muhafızı hayatını kaybetti. Vali Yardımcısı Ali Rıza Radfer, yaptığı açıklamada çatışmada öldürülen güvenlik güçlerinden üçünün sınır muhafızı, beşinin ise muvazzaf asker olduğunu söyledi. Çaldıran, İran'ın Batı Azerbaycan eyaletindeki yaklaşık 45 bin nüfuslu bir sınır kentidir.

7. Astana Zirvesi Sona Erdi

1 Kasım Çarşamba günü Suriye barış sürecinin üç garantör ülkesi olan Türkiye, Rusya ve İran tarafından yapılan ortak açıklamayla Kazakistan’ın başkenti Astana’da gerçekleşen 7. Astana Zirvesi sona erdi. Taraflar Suriye barış sürecine bağlı kaldıklarını ve Suriye krizinin askeri çözüm yolunun olmadığını belirttiler. Garantör ülkeler, Suriye’nin toprak bütünlüğü, ateşkesin sürdürülmesi, çatışmasızlık bölgelerinin kurulmasını desteklediklerini bir kez daha tekrarlamış oldular. Astana görüşmelerinin 8. zirvesinin aralık ayının ikinci yarısında yapılacağı belirtildi.

Tahran’da Gerçekleşen Üçlü Zirve

1 Kasım Çarşamba günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani üçlü zirve için Tahran’da bir araya geldi. Putin, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve İran Devrim Rehberi Ali Hamenei ile de bir araya geldi. Hem üçlü hem de ikili görüşmelerde liderler terörle mücadelede, bölgesel istikrarın sağlanmasında ve enerji konularında iş birliğine hazır oldukları vurguladı. Zirvede taraf ülkeler arasında en önemli konu Rusya’nın Petersburg kentinden Hindistan’ın Mumbai kentine kadar uzanacak olan Kuzey-Güney kara yolunun inşa edilmesi projesiydi. Bu projenin hayata geçirilmesi durumunda güzergâh üzerinden yapılan yolculuk Süveyş kanalı üzerinden yapılan yolculuktan iki kat daha kısa hale getirecek.

Rusya Genelkurmay Başkanı Tahran’da

1 Kasım Çarşamba günü Rusya Devlet Başkanıyla beraber Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov da Tahran’daydı. İranlı mevkidaşı Muhammed Bakıri’yle bir araya gelen Grasimov’un ziyaretinin ana gündemi Suriye’deki son durum ve Rusya ile İran arasında askeri-teknik iş birliğinin geliştirilmesiydi.

Çin Bankaları İranlı Öğrencilerin Banka Hesabını Dondurdu

Çin bankaları Çin’de okuyan İranlı öğrencilerin hesaplarını dondurma kararı aldı. Bankalar daha önce İranlı öğrencilere mesaj göndererek hesaplarının dondurulacağını ve hesapta bulunan paraları çekmeleri uyarısında bulunmuştu. Bazı Çin bankaları daha önce de birtakım bankacılık sistemlerinin yeni uluslararası düzenlemelerini uygulamak ve Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubunu (FATF) sebep göstererek İranlı ihracatçıların hesaplarını dondurmuştu. Konuya ilişkin açıklama yapan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımî, bu meselenin daha önce aşıldığını ancak yeniden gündeme geldiğini belirterek, Çin Büyükelçiliği yoluyla olayın takipçisi olduklarını belirtti.

ABD’nin İran Yaptırımları Uygulanmaya Başladı

Yaklaşık üç ay önce ABD Kongresi ‘CAATSA’ adını verdikleri "Yaptırımlar Yoluyla Amerika'nın Düşmanlarıyla Mücadele" kanununu oy çokluğuyla onaylamıştı. İran’a yeni yaptırımlar getiren ve İranlı yetkililer, memurlar ve Devrim Muhafızları ile bağlantısı olan kişileri ‘terörizm’ ile bağlantılı yaptırımlara almayı hedefleyen kanun 31 Ekim Çarşamba günü itibariyle uygulanmaya başladı.

Enerji Sektöründe Yeni Anlaşmalar

Nükleer Anlaşma’nın ardından İran ile enerji sektörü başta olmak üzere pek çok alanda anlaşmalar yapan Rusya’dan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Üçlü Devlet Başkanları Zirvesi” kapsamında İran’a yaptığı ziyaretin ardından yeni anlaşma açıklamaları geldi. Rus enerji şirketleri ile İran tarafı arasında imzalanan 6 anlaşmanın ilki iki ülkenin Enerji Bakanlıkları arasında stratejik iş birliği alanında imzalanan mutabakat zaptı. Geri kalan anlaşmalar ise İran Milli Petrol Şirketi, İran Petrol Bakanlığı ve Rus enerji şirketleri Gazprom ve Rosneft arasında imzalandı. Anlaşmalar Rusya’nın bölgedeki etkisini ve gücünü arttıracak araçlar olarak görülüyor. Anlaşmaların bir yıl içinde sonuçlandırılacağını açıklayan yetkililer, İran Ulusal Petrol Şirketi ile yapılan anlaşmanın, gelecek yıllarda İran'ın petrol ve doğalgaz projeleri kapsamında yapılacak bağlayıcı anlaşmaların ilk adımı olduğunu, yatırımların tamamının 30 milyar doları bulacağını tahmin ettiklerini, projeler tamamlandığında yıllık petrol üretiminin 33 milyon tona ulaşacağını belirtti. Aynı zirveye katılmak için İran’a gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de iki ülke arasındaki stratejik iş birliğinin önemini vurguladı. Son olarak üçlü basın açıklaması yapan Devlet Başkanları, Kuzey-Güney Koridoru’nun yanı sıra enerji, elektrik, petrol ve gaz sektörlerinde üç ülke arasındaki iş birliğinin geliştirilmesini konusunda hemfikir olduklarının altını çizdi.

İran Merkez Bankası’ndan Beklenmedik Hamle

İran’da son birkaç ayda artan döviz kurları ülke içinde eleştirilere maruz kalmış, hükümet bütçe giderlerini yükseltmek için artan kurdan faydalanmakla itham edilmişti.

Hükümet yetkilileri kura müdahale taleplerine ise olumsuz cevap vermişti. Ancak bu hafta Merkez Bankası’ndan beklenenin tam aksine bir hamle geldi. Resmi kuru düşürmesi beklenen Merkez Bankası resmi dolar kurunu 300 riyal arttırdı. Bu artışın ardından gayrı resmi dolar kurunda da 280 riyal artış yaşandı.

İran’da Kömür Maden Ocaklarının %70’i Güvensiz

İran Maden Ocakları Dernek Başkanı Behramun, İran’da 83 kömür madenin olduğunu fakat bu kömür madenlerinin %70'inin güvensiz olduğunu belirtti. Ülkenin yılda 2 milyon ton kömüre ihtiyacının olduğuna işaret eden Behramun şöyle devam etti: “Eğer bu güvensiz maden ocakları da kapatılırsa kömürü yurt dışından ithal etmemiz gerekir.” Madenciliğin devam etmesi için maden ocaklarına ekipmanların sağlanması ve devlet desteğinin gerektiği açılmasında bulunan Behramun, bu yılın başlarında Zemistan Yurt Maden Ocağındaki güvenlik zafiyetinden dolayı meydana gelen kaza sonucu işçilerin ölümünü de hatırlatarak kömür ocaklarında daha fazla güvenlik önlemi alınmasını istedi. Behramun, İran’da her yıl en az 1400 maden işçisi hayatını kaybederken bu sayının altı kat fazlası da mesleki hastalıklardan dolayı yaşamını yitirdiğini, bu ölümlerin topluma büyük ekonomik ve psikolojik maliyeti olduğunu sözlerine ekledi.

İran’da Sonbahar Toz Fırtınası ile Geldi

Son günlerde Irak, Suudi Arabistan ve Suriye’den gelen yoğun toz fırtınası İran’a batı sınırlarından girdi. Ülkenin batısından giren toz fırtınası iç bölgelere kadar ilerledi ve Huzistan eyaletinin Ahvaz, Abadan, Hürremşehr, Deşt-i Azadegan, Hamidiye, Şadgan, Huveyze, Karun, Bavi, Süsengid ve Bender Mahşehr şehirlerinde etkili olarak devlet kurumları ve eğitim kurumlarının tatil edilmesine sebep oldu. İlam, Melikşahi, Serable, Mehran ve Eyvan şehirlerinde de hava şartlarının kritik olduğu ve kent sakinlerinin ciddi sorunlar yaşadığı belirtildi.

Evlilikte %3 Azalma, Boşanmada %6 Artış

İran Kayıt ve Tescil İşleri İdaresi Başkanı Ahmed Toveyserkani Ravari, İran’da evliliklerde %3 azalma, boşanmalarda ise %6 oranında artma olduğunu açıkladı. En çok boşanmaların 30 ila 34 yaşları arasında ilk üç yılda meydana geldiğini ve Tahran’ın boşanma oranı en yüksek yer olduğunu söyleyen Ahmed Toveyserkani Ravari, en çok evliliğin ise %64 ile lise mezunları ve daha aşağı öğrenim görenler arasında gerçekleştiğini sözlerine ekledi.

315 Bin Öğrenci Okula Gitmiyor

İran Eğitim Öğretim Bakanı Orta Öğretim Yardımcısı Ali Zerefşan, 6-14 yaş arasında 315.000 öğrencinin bazı sebeplerle eğitim-öğretim hizmetlerinden yoksun kaldığını açıkladı. Ali Zerefşan, 2016 yılında 6-14 yaşları arasında 10.772.787 öğrencinin bulunduğunu, bunlardan 315.412 öğrencinin herhangi bir sebeple okula gitmediğini, okula gitmeyen bu öğrencilerden 159.630’nun erkek, 155.782’nin ise kız öğrenciler olduğunu sözlerine ekledi.

Câmiu’t-Tevârîh UNESCO’nun Dünya Belleği Listesi'ne Girdi

Reşîdüddin Fazlullah-ı Hemedânî’nin (ö. 718/1318) modern anlamda ilk dünya tarihi olarak kabul edilen Câmiu’t-Tevârîh isimli Farsça eserinin Tahran’daki Kah-i Cihani-yi Golestan’da yer alan yazma nüshası UNESCO tarafından Dünya Belleği Listesi'ne alındı. Türk tarihi için de önemli bir kaynak olan Câmiu’t-Tevârîh isimli eserin İstanbul Süleymaniye Kütüphanesi, Ayasofya Bölümü nr. 3034’de orijinal bir yazma nüshası bulunmaktadır.

İran Büyükelçisi Hindistan’la İş Birliğini Geliştirme Çağrısında Bulundu

İran’ın Yeni Delhi'deki büyükelçisi İran ve Hindistan arasındaki sinema iş birliğinin artırılmasının gerekli olduğunu söyledi. Gholamreza Ansari, 31 Ekim’de katıldığı 1. Guwahati Uluslararası Film Festivali töreninde yaptığı konuşmada “İki ülke arasındaki kültürel benzerliklere rağmen, her iki ülkenin ortaklaşa film yapmasına önem verilmedi” dedi. Kamu ve özel sektörü ortaklaşa film yapmaya çağıran Gholamreza Ansari, “İran ve Hindistan sinema alanında iş birliği yapmak için sosyal, politik ve ekonomik yönlerine güvenebilirler” diyerek sözlerine devam etti. Hindistan’ın Assam şehrinde yapılan ilk uluslararası film festivali olan 1. Guwahati Uluslararası Film Festivali, Srimanta Sankardev Kalakshetra ve Jyoti Chitraban Film Stüdyosu olmak üzere Assam'da iki yerde gerçekleştirildi.

Avusturya İran’la iş Birliğini Artırıyor

Avusturyalı diplomat Michael Linhart, çeşitli sektörlerde İran'la ilişkileri geliştirmek için büyük kapasitelerin bulunduğunu söyledi. Avusturya Dışişleri Bakanlığı Avrupa Genel Sekreteri Michael Linhart resmi Twitter hesabında İsfahan Eyaletinin eski Genel Valisi Rasoul Zargarpour ile yaptığı toplantıya dikkat çekti ve yatırım, turizm ve kültür alanlarında iş birliğinin genişletilmesi için büyük bir potansiyelin olduğunu söyledi. Linhart, İran Cumhurbaşkanı Hassan Ruhani'yi Avusturya'ya davet ettiğini, ziyaretin yakın zamanda gerçekleşeceğini ve bu ziyaret esnasında Ruhani ile birlikte bir İran ticaret heyetinin de Avusturya’ya geleceğini sözlerine ekledi. Linhart, İsfahan'da iken, İran'daki dinsel azınlıkların durumu hakkında Ermeni Ortodoks Kilisesi Piskoposu Sipanjan'dan bilgi almıştı.

İran’da Okullar Toz Bulutu Nedeniyle Kapatıldı

Irak’tan gelen toz fırtınaları İran'ın batı ve güneybatısındaki bölgelerini vurdu, yetkililer uyarılarda bulundu, okullar ve kamu kurumları tatil edildi. Kermanshah, Ilam ve Huzistan toz fırtınalarına en çok maruz kalan bölgeler arasında. Kalp ve solunum problemleri yaşayan kişilerin evlerinden ayrılmamaları için uyarılarda bulunuldu. Raporlar toz seviyesinin normalden 20-30 kat daha fazla olduğunu gösteriyor. İran'ın başkenti Tahran'ın yanı sıra eyaletler arası uçuşlar da batıdan gelen toz bulutu nedeniyle iptal edildi. Rüzgârlar tarafından taşınan parçacıklar, akciğerlere nüfuz edebiliyor, kan dolaşımına etki edebiliyor, bu da akciğer kanseri, astım ve kalp problemleri gibi ciddi hastalıklara sebep olabiliyor.

Yönetmen Bani-Etemad, Türkiye'den Onur Ödülü Alacak

İranlı film yapımcısı Rakhshan Bani Etemad, Türkiye'de Yedinci Malatya Uluslararası Film Festivali'nin kapanış töreninde bir onur ödülü alacak. Ödül, Yeşil Malatya Sinemasında “Mavi Eşarp” filminin gösteriminin ardından 15 Kasım'da düzenlenecek bir törenle kendisine sunulacak. İranlı aktris Fatemeh Motamed-Aria ise festivalin jüri üyeleri arasında yer alıyor. Festivalin yarışma bölümünde İran filmlerinden Mohsen Qaraie'nin “Blockage” ve Raghayeh Tavakkoli'nin “Annelik” filmleri de beyaz perdede olacak. Ehsan Mehdian'ın "Sas" ve Asma Ebrahimzadegan'ın "Ortak Delik" adlı filmi, festivalin kısa film bölümünde gösterilecek. Türkiye'den ve dünya sinemasından en seçkin filmleri yedinci kez sergileyecek olan Malatya Uluslararası Film Festivali, 9-16 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Kadın Mezun İşsizler Erkeklerden Daha Fazla

Cumhurbaşkanının Kadın ve Aile İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Masume Ebtikar 30 Ekim Pazartesi günü yaptığı konuşmada bazı eyaletlerde eğitim görmüş işsiz kadın sayısının aynı durumdaki erkek sayısından üç kat fazla olduğunu söyledi.