Haftalık Basın Özeti 28 Nisan-5 Mayıs 2018

Haftalık Basın Özeti 28 Nisan-5 Mayıs 2018
Haftalık Basın Özeti 28 Nisan-5 Mayıs 2018 (8-15 Ordibeheşt 1397)
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

Telegram Erişime Engellendi

Uzun bir süredir milli güvenliği tehdit ettiği için kapatılması gündeme gelen sosyal medya ağı Telegram Tahran Savcılığı Basın ve Kültür Şubesi tarafından 30 Nisan Pazartesi günü savcılık kararıyla erişime kapatıldı. Hükümet Enformasyon Konseyi Sekreterliği yayımladığı bildiride karara tepki göstererek sosyal medyanın sınırlandırılmasının toplum içinde şüphe ve belirsizlik meydana getirdiği belirtildi. Ayrıca bildiride Telegram ile ilgili kararın Milli Güvenlik Yüksek Konseyi (MGYK) tarafından alınması gerektiğine vurgu yapıldı.

MGYK Başkanı mevcut Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’dir. Ruhani sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ise Telegram’ın savcılık kararıyla erişiminin engellenmesine tepki göstererek, “Hükümetimiz bugüne kadar hiçbir sosyal medya ağına erişimi engellenmemiştir ve engellenmeyecektir. Bu karar hükümetimiz tarafından alınan bir karar değildir. Bu devletin en üst düzeyinde alınan bir kararsa ülkenin gerçek sahipleri olan halkla paylaşılmalıdır.” ifadelerinin kullandı.

Şark Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Tutuklandı

İran’ın reformist gazetelerinden Şark Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Muhammed Mehdi Rahmaniyan 28 Nisan Cumartesi günü Meşhed’de gözaltına alındı. Meşhed Savcı Yardımcısı Hasan Hayderi, Rahmaniyan’ın Şark Gazetesi’nde 8 Nisan günü Meşhed hakkında verilen bir raporun halkın hissiyatını incittiği gerekçesiyle gözaltına alındığını açıkladı. Söz konusu raporu bölgedeki kadınlar kendilerine hakaret olarak yorumlayarak şikâyette bulunmuşlardı. Hayderi daha sonra yaptığı açıklamada ise Rahmaniyan’ın 19 Nisan Pazar günü yaklaşık 10 bin dolarlık kefaletle serbest bırakıldığını ifade etti.

 Ehl-i Sünnet Milletvekilinden Ruhani’ye Eleştiri

Sünni Fraksiyon Başkanı Celil Rahimi Cihan Abâdi bir röportajında Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin seçim vaatlerini yerini getirmediğini söyledi. Geçen yıl yapılan seçimlerde Sünnilerin ciddi bir şekilde Ruhani’yi desteklediğini belirten Cihan Abâdi ancak Ruhani’nin devlet kademelerinde Sünnilerden yararlanılacağı konusunda verdiği vaatleri seçim sonrası yerine getirmediğini ifade etti. Sünnilerin işe alınımının çok az olduğunu vurgulayan Cihan Abâdi, Sünnilerin mezhepten dolayı ayrımcılığa uğradığını ve istihdam konusunda liyakatin esas alınmadığına işaret etti. Cihan Abâdi ayrıca Sünnilerin en önemli sorunlarından birisinin de Sünni bölgelerinde özellikle Tahran’da ibadet hakkı ve mescit inşa etme meselesi olduğuna dikkat çekti.

Tahran Savcısı’ndan Ev Hapsi Açıklaması

Tahran Savcısı Abbas Caferi Devlet Abâdi 29 Nisan Pazar günü 18 gazetenin genel yayın yönetmenleriyle bir araya geldi. Meclis Başkanvekili Ali Mutahhari de olmak üzere son zamanlarda bazı yetkililerin ev hapsinde bulunan 2009 Yeşil Hareketi liderleri Mir Hüseyin Musevi ve Mehdi Kerrubi’ni ev hapsinin yıl sonu (21 Mart sonrası) kaldırılacağını gündeme getirmiş olmaları soruldu. Ev hapsini Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreterliğinin araştırdığını ve bu konuda çıkan haberlerin doğruluğunu öğrenmek için MGYK yetkililerine müracaat edilmesi gerektiğini söyledi. Devlet Abâdi çıkan haberlerin doğru olmadığını ve yalanlamaya bile değmeyeceğini ifade etti.

Radyo ve Televizyon Kurumu’ndan Bakan’a Yasak

İran Radyo ve Televizyon Kurumu Başkanı Ali Askeri İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı olan Muhammed Cevad Azeri Cehromi’ye görüntü yasağına getirdi. Yasağın nedeni ise Cehromi’nin Bakanın Radyo ve Televizyon Kurumu’nun müteahhitlerle yapılan bazı sözleşmelerini eleştirmesi idi.

“ABD Nükleer Anlaşmadan Çıkarsa Biz De Çıkarız”

Devrim Rehberi Ali Hamenei’nin Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti Amerika’nın Nükleer Anlaşmadan çıkması durumunda İran’ın da çıkacağını söyledi. İran’ın söz konusu anlaşmayı olduğu şekliyle kabul ettiğini belirten Velayeti, maddelerde ekleme veya çıkarma yapılmasını kabul etmeyeceklerini vurguladı.

İsrail Jetleri Suriye'de Askeri Üsse Saldırdı ve 26 İranlı Hayatını Kaybetti

ABD'li yetkililer, İsrail F-15'lerinin 29 Nisan Pazar günü Suriye'nin batısındaki Hama kentinde bulunan, İran’ın silah teslimatı yaptığı iddia edilen üsleri hedef aldığını söyledi. Suriye rejimi ise saldırıyı kınadı. Saldırıların ardından Hamenei, düşmanların İran’ı “vurup kaçabileceği” zamanların geride kaldığını beyan etti. NBC raporunda, İran'ın geçtiğimiz iki hafta boyunca Suriye'ye yaptığı silah teslimatlarını artırdığı belirtildi.

İran, Türkmenistan'daki Uluslararası İpek Yolu Toplantısına Katıldı

Uluslararası İpek Yolu Toplantısı, İran Ulaşım ve Kentsel Kalkınma Bakanı'nın da katılımıyla 27 Nisan Cuma günü Türkmenistan'da başladı. Etkinlik, 20 ülkeden gelen delegasyonların katılımıyla gerçekleştirildi. Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile yapılan toplantıda, İpek Yolu'nu yeniden canlandırma, ulaşım koridoru, bölgesel transit ve Türkmenbaşı limanını açma ile ilgili politikaları gözden geçirme ve belirleme amaçlı konular görüşüldü.

İran: Netanyahu’nun İran’ın Nükleer Silah Ürettiğine Dair Kanıtları “Gülünç ve Uydurma”

İran, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun İran'ın nükleer silah ürettiğini kanıtlamak için sunduğu belgeleri “sahte” olarak niteledi. İran makamları ayrıca İsrail’in ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesi için bu belgelerle zemin hazırladığını iddia etti. İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Arakçi 1 Mayıs Salı günü verdiği demeçte, “Netanyahu'nun açıklamaları son yıllarda çokça rastladığımız çocukça ve gülünç gösterilerden biriydi” dedi.

Beyaz Saray: İran'ın Nükleer Anlaşması 'Sahte'

Washington yönetimi 27 Nisan Cuma günü yaptığı açıklamada, 2015 yılında İran Nükleer Anlaşması’nın “sahte iddia” üzerine yapıldığını, Birleşmiş Milletler nükleer gözlemcisinin Tahran'ın nükleer gelişimi ile ilgili herhangi bir kanıt bulunmadığına dair iddiasına dayandığını söyledi. Beyaz Saray Basın Sekreteri Sarah Sanders brifingde, “İran'ın nükleer kapasitesi çok daha ileri” dedi. “Yapılan anlaşma, doğru olmayan yöntemlerle yapıldı ve bununla ilgili büyük bir sorunumuz var” diyen Sanders, diğer dünya güçleri ile birlikte 2015'te İran ile Barack Obama yönetiminin imzaladığı anlaşmaya atıfta bulundu. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, “Siyonist rejimin (İsrail) başbakanının saçma ve propagandaya dayalı sunumları, İran'ın nükleer programı hakkındaki utanç verici ve değersiz son gösterilerinden biri” dedi.

Fas Tahran'la İlişkilerini Kesti, İran Elçisine Ayrılmasını Söyledi

Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita 27 Nisan Cuma günü yaptığı açıklamada, Hizbullah ile Batı Sahra'daki ayrılıkçı Polisario örgütü arasındaki ilişkiyi neden göstererek Tahran ile ilişkilerin kesildiğini açıkladı. Burita ayrıca Fas’ın Tahran'da bulunan elçiliğini kapatacağını ve İran’ın Fas büyükelçisinden de ülkeyi terk etmesini istediklerini açıklamasına ekledi. Burita, bu kararın “İran destekli Lübnan Hizbullahı’nın Polisario’yla olan ilişkisine bağlı olduğunu ve bunun ülkenin güvenlik ve istikrarını tehdit ettiğini” beyan etti. Polisario Cephesi ise, bölgenin siyasi kaderini belirlemek için Batı Sahra'da popüler bir referandum yapmak istiyor. Burita, Fas'ın Hizbullah’ın Polisario Cephesi’ne finansman sağladığına ilişkin kanıtlara da sahip olduğunu sözlerine ekledi. Fas dışişleri bakanı, Hizbullah'ın ayrılıkçı gruba silah sağladığına dair kanıtların yanı sıra “Kasım 2016'dan bu yana Polisario ve Hizbullah arasındaki ilişkiyi doğrulayan bilgiler” olduğunun da altını çizdi. Hizbullah, yazılı bir açıklamada, Fas’ın “ABD, İsrail ve Suudi Arabistan’ın baskısı” ile İran’la diplomatik ilişkileri kestiğini ve yapılan suçlamaları “asılsız” olarak nitelendirdi.

İran, Polisario Cephesi ile İşbirliğini Reddetti

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, Fas’taki İran büyükelçiliğinin kapatılması için neden gösterilen Polisario Cephesi ile işbirliği yapıldığı yönündeki iddiaları reddetti. Kasımi, diğer ülkelerin iç işlerine karışmama ilkesinin İran dış politikasının en önemli ilkelerinden biri olmaya devam edeceğini söyledi ve Fas Dışişleri Bakanı’nın İran’a yönelik iddialarını yanlış olarak nitelendirdi. Hizbullah ise, “Fas Dışişleri Bakanlığı, temelsiz mazeretler yerine İran'la bağlarını koparmak için daha ikna edici bir bahane bulabilirdi” açıklamasında bulundu.

Çin, Nükleer Anlaşmayı Destekledi

Çin, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun İran’ın son nükleer faaliyetlerine ilişkin suçlamalarının ardından uluslararası bir anlaşma yapılması çağrısında bulundu. Dışişleri bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın, İran’ın anlaşmaya uymasını sağlamak için sıkı denetim tedbirleri uyguladığını beyan etti. Hua 28 Nisan Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “tüm ilgili tarafların büyük resmi ve uzun vadeli çıkarları göz önünde bulundurması ve sözleşmeyi sadakatle uygulayıp sürdürmesi” gerektiğini de açıklamalarına ekledi.

Netanyahu: “İran'la Savaş İstemiyorum”

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu 27 Nisan Cuma günü yaptığı açıklamada, İran'ın nükleer silah çalışmalarına ilişkin iddia edilen kanıtların sunulmasından bir gün sonra, İran ile savaş istemediğini, ancak ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'ın atom hırsını engellemeye yönelik bir anlaşmayı sonlandırma girişimini desteklediğini beyan etti. Netanyahu CNN'e verdiği mülakatta, “kimsenin” Tahran'la bir çatışma aramadığını da tekrar etti.

İran Hükümeti Bazı İthal Kalemleri için Sübvansiyon Uygulayacak

İran Merkez Bankası yetkilileri tarafından yapılan bir açıklamaya göre İran hükümeti bazı temel malları (ilaç, kâğıt vb.) ithal eden firmalara yaklaşık 715 milyon dolar değerinde sübvansiyon ayıracağını bildirdi. Bu kararın şu şekilde uygulanması bekleniyor: Bu tür malları ithal eden firmalar için dolar kuru hükümetin belirlediği 4200 Tümen yerine 3800 Tümen şeklinde olacak.

İran para biriminin yabancı paralara göre hızla değer kaybetmesi sonrası hükümet bir dizi tedbir almıştı. Sübvansiyon uygulaması kısmen Tümenin değer kaybetmesini engellemek için uygulanan diğer bir adım olarak değerlendirilebilir.

Türk Tekstil Firması Tebriz’de 2. Üretim Aşamasını Başlattı

Bir Türk markası olan Parla Tekstil İran’ın önemli bir şehri olan Tebriz’de ikinci üretim tesisini İran Sanayi Madencilik ve Ticaret Bakanı Şeriatmedari’nin katılımıyla geçtiğimiz hafta açtı. Şirketin genel müdür yardımcısı Ahmad Seyyedi, ilk tesisin 10 yıl önce 25 milyon dolar değerinde bir yatırım ile gerçekleştirildiğini ve bu sayede 700 kişiye istihdam sağlandığını belirtti.

İran’ın AB Ülkeleri ile Ocak ve Şubat Ticareti

Eurostat rakamlarına göre İran’ın AB ülkelerine yaptığı ihracat 2018 yılının ilk iki ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %17,4’lük bir artış gösterdi. Buna göre bu yılın ilk iki ayında bu ülkelere İran’dan 3,74 milyar Avroluk ihracat yapıldı. İki aylık ihracat rakamlarına göre en çok ihracat yapılan ülkeler şu şekilde sıralandı: İtalya (844,92 milyon Avro), Fransa (664,84 milyon Avro) ve Almanya (545,83 milyon Avro).

Sistan ve Beluçistan İhracatları 400 Milyon Doları Aştı

Sistan ve Beluçistan Sanayi Madencilik ve Ticaret Odası Başkanı Nader Mirshekar, son bir yılda (Mart 2017-18) Sistan ve Beluçistan bölgesinden yapılan ihracatın 415 milyon doları bulduğunu belirtti. Bölgenin en önemli ihraç kalemleri: inşaat malzemeleri, gaz ve hurma şeklinde sıralanıyor. Bu ürünler ağırlıklı olarak Pakistan ve Afganistan’a satılıyor.

Tahran Uluslararası Kitap Fuarı Açıldı

31. Uluslararası Tahran Kitap Fuarı İran’ın başkentinde yerli ve yabancı yayınevlerinin ve Kültür ve İslami Rehber Bakanı Seyid Abbas Salehi de dahil olmak üzere üst düzey İranlı yetkililerin katıldığı bir törenle ziyaretçilere açıldı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin törende bir konuşma yapması istendi fakat Ruhani bilinmeyen bir nedenden dolayı konuşma yapmadı.

Fuarda 53 ülkeden yayıncılar ve temsilciler hazır bulundu. Sırbistan etkinliğin özel konuğu oldu.

Tahran Uluslararası Kitap Fuarı, her yıl kitap gösterileri, panel tartışmaları ve yayın fırsatları ile sosyal ve kültürel bir etkinlik olarak düzenlenmektedir.

İran ve Macaristan El Yazmaları Konusunda Mutabakat Zaptı İmzaladı

Macar Bilimler Akademisi Kütüphanesi ve İran Dışişleri Bakanlığı Siyasi ve Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü (IPIS) Farsça el yazmalarının yayımlanması konusunda mutabakat zaptı imzaladı. Mutabakat zaptının Budapeşte’deki kütüphanede 27 Nisan Pazar günü IPIS Genel Müdür Yardımcısı Ahmed Haji-Hosseini’nin ve kütüphanenin genel müdürü István Monok tarafından imzalandığı Budapeşte’deki İran Büyükelçiliği tarafından yapılan basın açıklamasında duyuruldu. Mutabakat zaptına göre, her iki taraf da el yazması nüshalarını hem Farsça hem de İngilizce olarak hazırlayacak. Kütüphane ayrıca, Hollandalı bir uluslararası akademik yayıncı olan Brill ile birlikte İngilizce versiyonunu yayımlamayı kabul ederken İran tarafı eserlerin Farsçasını yayımlamayı kabul etti. Kütüphane, Farsça el yazması eserlerinden oluşan bir koleksiyonu önümüzdeki yıllarda sergilemeyi planlamaktadır.

Sırbistan ile Kültür ve Sanat Alanında İşbirliği

Sırbistan Kültür ve Enformasyon Bakanı, Belgrad’ın İran’la kültür, sanat ve medya konularında iş birliği yapmaya hazır olduğunu söyledi. Vladan Vukosavljeviç, İsfahan Vali Yardımcısı Hamid Rıza Tabatabai ile yaptığı görüşmede, Sırbistan’a döndüğünde İsfahan ile iş birliği için çalışmaları başlatacağını söyledi. Bakan ayrıca, İsfahan ile Belgrad arasında bir mutabakat zaptı imzalamanın gerekliliğinden bahsetti ve bunun İran’ın Belgrad’daki kültür ofisi aracılığıyla gerçekleştirilebileceğini söyledi. Toplantıda konuşan İranlı yetkili, Sırp bakanının İsfahan’a yaptığı ziyareti İran ve Sırbistan arasındaki kültürel ilişkileri artırma yönündeki önemli bir adım olarak nitelendirdi. Ayrıca, iki ülke arasındaki vizesiz seyahatin turistlerin işini kolaylaştıracağını söyledi. Tabatabai, İsfahan’ın Belgrad ile kardeşlik anlaşması imzalamaya hazır olduğunu da belirtti. Bakan, ayrıca İran Kültür ve İslami Rehberlik Bakanı Abbas Salehi ile de görüştü.

Yunus Emre Enstitüsü, İstanbul’un Kaçar Dönemi Seyyahlarının İzini Sürecek

Tahran’da bulunan Türk Kültür Merkezi Yunus Emre Enstitüsü, Kaçar döneminde (1796-1925) İranlı gezginler tarafından yazılan İstanbul seyahatnamelerini tartışacak. İranlı bilim adamları Ali-Ekber Şirvani ve Mehdi Etemadifard’ın “Kaçarlar Dönemi Seyahatnamelerinde İstanbul” başlıklı etkinliğe katılması planlanıyor. Program, “İranlı Alimler ve Aydınların Türkiye ile Yüzleşmesi” adlı bir dizi etkinliğin bir parçası olarak düzenleniyor.

AIDS Hastalarının Ancak %40’ı Biliniyor

İran Sağlık Bakanlığı AIDS Kontrol Merkezi Başkanı Dr. Pervin Efser Kazruni, İran’da AIDS’li insanların %50’sinin 35 yaş altında olduğunu, AIDS hastalarının %60’ının tespit edilemediğini ve bu hastaların tedavi merkezilerine başvurmadıklarını açıkladı.

2017 yılında AIDS tanısı konulan 36 bin hastanın %50’sinin yaş ortalamasının 21 ila 25 arasında olduğu görülmektedir. Tespit edilen AIDS vakaları %40 civarındadır. Fakat geri kalan %60 ise durumlarının farkında değildir ve dolayısıyla tedavi merkezlerine de gitmemektedir. Dr. Pervin Efser Kazruni, istatistiklere göre İran’da AIDS hastalığının en çok 15 yaş ve altı çocuklarda görüldüğünü ve virüsün anneden çocuğa geçtiğini belirtti.

Tahran’da İşsizlik

Tahran Valisi İsa Ferhadi, İl Planlama ve Geliştirme Konseyi ile Tahran Şehir Planlama Komitesinin ortak toplantısında Tahran’daki işsizlik ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Tahran’ın nüfusunun yaklaşık 9,5 milyon olduğunu belirten İsa Ferhadi şehirde 40’a yakın ciddi sorunların olduğunu dile getirdi. Tahran’da kişi başına düşen eğitim, spor, sağlık hizmetlerinde çok iyi olunmadığını ve Tahran’ın 300 bin nüfus ile en kalabalık bölgelerinde bile yataklı hizmet veren bir hastanenin olmadığını açıkladı. Tahran’da işsizlik rakamlarının yaklaşık %11,5 civarında olduğunu belirten Ferhadi, Tahran’a çalışma amaçlı işsiz vatandaşların göç ettiğini ve bu göçü durduracak bir mekanizmanın olmaması dolayısı ile işsizlik rakamlarının azaltılmasının zor olduğuna işaret etmektedir. İsa Ferhadi Tahran’daki hava kirliliğine de dikkat çekerek şu açıklamalarda bulundu: “Tahran’da kişi başına düşen yeşil alan 16 metrekaredir. Bu rakamın ülke ortalaması için iyi olmasına karşılık Tahran’ın hava kirliliğine aşırı etki eden 4 milyon araç ve 3 milyon motosikletin varlığı kişi başına düşen yeşil alan oranının yetersiz olduğunu göstermektedir.

Tahran Astım Hastalığında Zirvede

Tahran Tıp Bilimleri Üniversitesi İmmünoloji, Astım ve Alerji Araştırma Merkezi Üyesi Dr. Muhammed Rıza Fazlullahi, “İran’da astımın yayılması” başlıklı çalışmasının sonuçlarını açıklayarak Sistan ve Beluçistan, Huzistan, İlam ve Kirmanşah gibi eyaletlerde toz ve kum fırtınalarının çok olması nedeniyle diğer eyaletlere göre vatandaşların astım hastalığına yakalanma risklerinin daha fazla olduğunu belirtti. Yetişkinlerde astım hastalığının %9 civarında olduğunu söyleyen Muhammed Rıza Fazlullahi, İran’da astım hastalığı %15’ten fazla bir oran ile en çok Huzistan, Sistan ve Beluçistan eyaletlerinde görüldüğünü açıkladı.

Bu çalışma çocuklar ve yetişkinlerde görülen astım hastalığının İran’ın güney sınırları ve Tahran gibi büyükşehirlerde daha yaygın olduğunu göstermektedir. Çocuk ve genç nüfusun %11’inin astım hastası olduğu belirtiliyor. Kum eyaleti çocuk ve genç nüfusunda astım hastalığında en yüksek orana sahip. Tahran’da 6-7 yaş aralığı çocukların %12,6’sı, 13-14 yaş grubunun %16,6’sı astım hastasıdır. İstatistiki verilere bakıldığında Tahran astım hastalığında ülke ortalamasının üzerindedir.

Aşıklar Bayramı 13 Yaşında

Her yıl 20 veya 21 Nisan günlerinde kutlanan ve İran Türklerine has aşık kültürünü yaşatan Aşıklar Bayramı bu yıl 5 Mayıs’ta Zencan’ın İmam Kültür Sarayı’nda kutlandı. Aşıklar Bayramı’nın bu yıl 5 Mayıs tarihine ertelenmesinin nedeni olarak bu seneki kutlamanın adına ithaf edileceği meşhur aşık Hacı Mosellem Askeri’nin son günlerde rahatsızlık geçirmesi gösterildi. Türkiye’de Doğu Anadolu, Azerbaycan ve İran’da Türklere özgü bir kültür olan aşıklar geleneği İran’da 13 yıldır Aşıklar Bayramı vesilesiyle yaşatılmaya çalışılıyor. Kutlamalara Doğu ve Batı Azerbaycan Eyaletleri ile Erdebil, Hemedan, Kazvin, Kum gibi Türklerin yaşadıkları bölgelerinden aşıklar katılımda bulunuyorlar. Kutlamaların organizasyonunda görev alan ve kendisi de bir aşık saz sanatçısı olan Hamid Bayat, daha önceki kutlamaların evlerde düzenlendiğini ancak bu sene kutlamaların İmam Kültür Sarayı’nda kutlanmasından dolayı memnuniyetini dile getirdi.