Haftalık Basın Özeti 30 Aralık 2017-5 Ocak 2018

Haftalık Basın Özeti 30 Aralık 2017-5 Ocak 2018
Haftalık Basın Özeti 30 Aralık 2017-5 Ocak 2018 (9-15 Dey 1396)
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

Protestoların Bilançosu

İran'daki olaylar, 28 Aralık Perşembe günü Meşhed'de bir grup göstericinin, ülkedeki hayat pahalılığı, işsizlik, yolsuzluk gibi sorunları protesto etmesiyle başlamıştı. Kısa sürede rejim karşıtı gösterilere dönüşen protestolar, Tahran, Kirmanşah, Nişabur, Kaşmer, Senendec, Zencan, Şiraz, Kum, Ahvaz, Zahidan, Beluçistan, Erak ve Hurrem Abad’ı kapsayan yaklaşık 42 şehre yayıldı. Resmî olmayan rakamlara göre ülke genelindeki olaylarda şu ana kadar en az 21 kişi hayatını kaybetti. Sadece başkent Tahran’da 450 olmak üzere Tebriz, Hemedan ve diğer şehirlerde yaklaşık 1054 kişinin tutuklandığı bildiriliyor. Bazı kaynaklar ise 9 eyaletteki tutuklamaların 1700 olduğunu ileri sürmektedir. Ancak 4 Ocak Perşembe günü Erdebil Devrim ve Devlet Savcısı’nın üç kişiyi daha tutukladıkları yönündeki açıklamaları da eklenirse bu sayının artacağını söyleyebiliriz.

Protestolara Ülke İçinden Gelen Tepkiler

Cumhurbaşkanı

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 30 Aralık Cumartesi günü yaptığı ilk açıklamada "İranlılar, İran hükümetini protesto etmek ve eleştirmekte özgürdürler. Protestolar, İslam Cumhuriyeti’ndeki durumun iyileşmesine yol açacak bir şekilde yapılmalı. Şiddet ve kamusal alanlara zarar vermek eleştiri değildir. Ama eleştiri ve protestoların ülkenin ve halkın durumunu iyileştirmesi için çaba harcamalıyız. Devlet ve millet el ele verip birbirine yardım etmelidir. Halkın eleştirisi sadece ekonomik alanla sınırlı değil, yolsuzluk hakkında da söyleyecekleri vardır. Halk, meselelerin daha şeffaf olmasını istiyor” ifadelerini kullandı. Ruhani, 1 Ocak Pazartesi günü yaptığı açıklamada ise protestoların görünüşte bir tehdit olduğunu ancak insanların sorunlarını görmek için bunu fırsata çevirmeleri gerektiğini söyledi.

İçişleri Bakanı

İçişleri Bakanı Abdul Rıza Rahmani Fazli 31 Aralık Pazar günü yaptığı açıklamada protestoların yasa dışı olduğunu söyledi ve halktan bu gösterilere katılmamasını istedi.

Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı

Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri 1 Ocak Pazartesi günü olaylarla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “özgürlüğü savunmak ve şiddeti reddetmek hepimizin ortak sorumluluğudur. Ülkemizin güvenliği için çalışalım güvensizleştirilmesi için değil” ifadelerini kullandı.

Meclis Başkanı

Meclis Başkanı Ali Laricani 1 Ocak Pazartesi günü yaptığı açıklamada “Şehit Recai’den (ülkenin 2. Cumhurbaşkanı Muhammed Ali Recai’yi kastediliyor) günümüze kadar birlikte çalıştığım hiçbir hükümet üyesi yolsuzluk ve hırsızlık yapmamıştır” ifadelerini kullandı.

Yargı Başkanı

Yargı Başkanı Sadık Laricani 1 Ocak Pazartesi günü olaylarla ilgili “Halk haklı taleplerini meşru yollarla ifade etmeli ve kargaşa çıkaranlarla arasına mesafe koymalıdır. Savcıları kargaşa çıkaranlara karşı göreve davet ediyorum” açıklamasında bulundu.

MGYK Genel Sekreteri

Milli Güvenlik Yüksek Konseyi (MGYK) Genel Sekreteri Ali Şemhani ise 1 Ocak Pazartesi günü olaylarla ilgili “ABD, İngiltere ve S. Arabistan İran halkına karşı sosyal medyada bir vekalet savaşı başlatmıştır. Arabistan’a tahmin edemeyeceği yerden misillemede bulunacağız” açıklamasını yaptı.

Savunma Bakanı

Savunma Bakanı Emir Hatemi 1 Ocak Pazartesi günü yaptığı açıklamada protestocuların kanun çerçevesi içerisinde düzen ve emniyetle haklarını arayabileceklerini söyledi.

Ali Hamenei

Devrim Rehberi Ali Hamenei 2 Ocak Salı günü yaptığı konuşmada protesto gösterilerine işaret ederek yabancı güçlerin para, silah, siyaset ve güvenlik araçlarını kullanarak devlete sorun yaşatmak için birleştiğini söyledi. Hamenei ayrıca, olaylarla ilgili söyleyecekleri olduğunu ancak bunu uygun zamanda halkla paylaşacağını ilave etti.

Üç İstihbaratçı Öldürüldü

İstihbarat Bakanlığı yayımladığı bildiride Batı Azerbaycan eyaletine bağlı Irak sınırındaki Piranşehr kenti kırsalında İran Kürdistan Demokratik Partisi milisleriyle çıkan çatışmada istihbarat birimine bağlı 3 kişinin hayatını kaybettiği ifadelerine yer verildi. Açıklamanın devamında silahlı gruptan bir kişinin yakalandığını ve birkaç kişinin de yaralandığı bilgisi aktarıldı.

 “Protesto Gösterilerine 42 Bin Kişi Katıldı”

İçişleri Bakanı Abdul Rıza Rahmani Fazli, ilgili birimlerin verdiği bilgilere göre protestolara katılanların sayısının en fazla 42 bin olduğunu söyledi.

Rejim Yanlıları Yürüyüş Düzenledi

İran'daki 28 Aralık Perşembe günü başlayan ve rejim karşıtlığına dönüşen protesto gösterilerini kınamak için 3 Ocak Perşembe günü rejim yanlıları başta Tahran olmak üzere farklı şehirlerde yürüyüş düzenlediler. Protesto gösterilerini ‘fitne’ olarak gören rejim yanlıları “Kahrolsun Fitneciler”, “Kahrolsun Amerika”, “Kahrolsun İsrail” sloganları attılar. Rejim yanlıları 5 Ocak Cuma günü Cuma namazından sonra tekrar yürüyüş gerçekleştirdiler.

“Fitnenin Yenildiğini Söyleyebiliriz”

Devrim Muhafızları Genel Komutanı Muhammed Ali Caferi 3 Ocak Çarşamba günü verdiği röportajda ülke genelinde yaşanan olayların son bulduğunu ifade etti. Caferi, ‘fitne’ olarak gördükleri protesto olayları hakkında “96 fitne blokunun bugün itibariyle son bulduğunu söyleyebiliriz” dedi.

İran takviminde 1396 yılında olunduğu için ’96 fitnesi’ ifadesi kullanılmıştır.

Fransa Dışişleri Bakanı İran Seyahatini İptal Etti

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Loudrian önceden planlanmış İran ziyaretini iptal etti. Loudrian seyahatini iptal etmeden birkaç saat önce İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile telefon görüşmesi yaptı. Telefon görüşmesinde İran protestoları sırasında ölü sayısının kaygı verici olduğunu ifade etti. Ruhani de Fransa’da bulunan Halk Mücahitleri Örgütünü dile getirerek Fransa’dan konuyla ilgili girişimde bulunmasını istedi.

İran BM Temsilcisi Açıklamada Bulundu

İran’ın BM temsilcisi, 2 Ocak Salı günü, Nikki Haley’in İran protestolarıyla ilgili yapmış olduğu açıklamaya cevap verdi. İran’ın BM temsilcisi İran’ın içişlerine herhangi bir dış gücün karışmasının kabul edilemeyeceğini, ABD’nin yaptığı açıklamaların aslında bölgedeki başarısızlığını örtme amacı taşıdığını söyledi ve bunu timsah gözyaşına benzetti.

Erdoğan, Ruhani ile Görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile 3 Ocak Çarşamba günü telefonda görüştü. Görüşmede, İran'da 28 Aralık'tan bu yana süren gösterilere değinildi. Erdoğan, Türkiye olarak İran'ın toplumsal huzur ve istikrarının korunmasına önem verdiklerini vurguladı. Erdoğan, İranlı mevkidaşı Ruhani'ye, halkın barışçıl gösteri hakkını kullanırken kanunların çiğnenmemesi gerektiği yönündeki açıklamasını isabetli bulduğunu ifade etti. Ruhani de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a duyarlılığından dolayı teşekkür ederek, gösterilerin birkaç gün içerisinde sona ermesini umduklarını söyledi.

Rusya: İran'a Dış Müdahale Kabul Edilemez

Rusya Dışişleri Bakanlığı 1 Ocak Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İran'daki protestoların ülkenin iç meselesi olduğunu belirtti. İran'daki protestoların tırmanmamasını umduklarını belirten Rusya Dışişleri Bakanlığı, ülkedeki durumu istikrarsızlaştırılabilecek dış müdahalenin kabul edilemeyeceğini vurguladı.

BM’den İran Açıklaması

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcülerinden Farhan Haq, 3 Ocak Çarşamba günü yaptığı basın brifinginde, Genel Sekreter Antonio Guterres'in İran'daki protestoları yakından takip ettiğini ve İran hükümeti ile temas kurma konusunu değerlendirdiğini söyledi. BM'nin ne tür temasların yararlı olacağını ele aldığını ve daha fazla şiddet olaylarının yaşanmamasını umut ettiklerini belirten Haq, BM’nin, İranlıların barışçıl toplanma hakkına ve ifade özgürlüğüne saygı duyulmasını beklediğini vurguladı.

Fransa Dışişleri'nden İran Açıklaması

Fransa Dışişleri Bakanlığından 2 Ocak Salı günü yapılan yazılı açıklamada, Fransız yetkililerin İran'daki protestoları yakından takip ettiği ve özgür bir şekilde gösteri yapmanın temel bir hak olduğu belirtildi. Ayrıca gözaltı ve mağduriyetlerin endişe verici olduğu ifade edildi. Açıklamada, Fransa'nın İran hükümetiyle yapacağı görüşmelerde, protestolar ve insan hakları konularının en önde yer alacağı kaydedildi.

AB'den İran Açıklaması

AB Dış İlişkiler Servisi (EEAS), İran'da devam eden protestolar ve şiddet olaylarıyla ilgili 3 Ocak Çarşamba günü açıklama yaptı. Açıklamada, AB'nin İran'da devam eden gösterileri ve artan şiddet olaylarını yakından takip ettiği belirtilerek AB için insan haklarının, İran ile ilişkilerde daima ana bir konu olduğu belirtildi. Barışçıl gösteri ve ifade özgürlüğünün her ülke için temel hak olduğunu ve İran’ın bunun istisnası olmadığının vurgulandığı açıklamada AB'nin İran makamlarıyla temasta olduğu kaydedildi. AB’nin ilgili tüm tarafları şiddetten sakınmaya ve ifade özgürlüğünün güvence altına alınmasını sağlamaya çağırdığı vurgulandı. Ayrıca, AB’nin durumu gözlemlemeye devam edeceği değerlendirmesinde bulunuldu.

İran'dan Kritik IKBY Kararı

İran, tartışmalı referandumun ardından Bağdat yönetiminin isteği üzerine kapattığı Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'yle olan iki sınır kapısını 2 Ocak Salı günü yeniden açtığını duyurdu. İran’ın Erbil Konsolosluğundan yapılan açıklamada Erbil ve Süleymaniye'ye açılan Tamarçin ve Perviz Han kapılarının tekrar açıldığı belirtildi. 15 Ekim 2017’den beri kapalı bulunan Perviz Han sınır kapısından yolcu geçişine ve ticari faaliyetlere izin verilmiyordu.

Rusya Dışişleri Bakanlığından İran’daki Vatandaşlarına Uyarı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, son günlerde İran’da meydana gelen olaylara işaret ederek İran’da yaşayan Rusya vatandaşlarının kalabalık yerlere gitmemeleri konusunda uyarıda bulundu.

Almanya-İran Ticari İlişkilerinin Büyüme Potansiyeli Var

İran-Almanya Ticaret Odası başkanı Michael Tockuss İran-Alman ticaretinin önümüzdeki yıllarda artacağını bildirdi. Ezbere konuşanlar İran’ın Almanya’ya ham petrol sattığını ve karşılığında otomobil aldığını düşünebilir. Oysa ki İran’da üretilen ham petrolün sülfür oranının yüksek olması nedeniyle bu tür ham petrolü Avrupa’da işleyebilecek rafineriler sadece Yunanistan ve İtalya’da bulunmaktadır. Dolayısıyla Avrupa’da İran’dan ham petrol alan sadece bu iki ülke bulunmaktadır. Almanya ile İran arasındaki ticaret hacmi yaklaşık olarak 3,2 milyar dolar düzeyinde ve Almanya İran’a 2,84 milyar dolarlık mal ihraç ederken İran’dan 330 milyon dolar değerinde mal ithal etmektedir. Almanya İran’a daha çok sanayi ürünü satmaktayken İran’dan fıstık ve halı almaktadır. İran’ın potansiyeline işaret eden Tockuss İran’a uygulanan yaptırımların yanında aşırı bürokrasinin ticaret fırsatlarının realizasyonunu engellediğini belirtti. Ayrıca Alman Mühendisler Birliği bu hafta yaptığı açıklamada İran’da süren gösterilerin/karışıklığın İran Alman ticari ilişkilerini etkilemeyeceği belirtti.

Petrol Fiyatları Son İki Buçuk Yılın En Üst Düzeyine Yükseldi

İran’da geçtiğimiz hafta başlayan ve halen süren gösterilerin küresel ekonomiye diğer bir etkisi petrol fiyatlarında bu hafta gözlemlenen sert yükseliş. Geçtiğimiz hafta ham petrolün varil fiyatı yaklaşık %2 arttı. Dünyada petrol talebinde hissedilir artışın yanında İran’daki gösterilerin petrol arzını olumsuz yönde etkileyebilme potansiyeli nedeniyle petrol fiyatları varil başına 1,5 dolar düzeyinde arttı. Buna göre Brent tipi ham petrol fiyatı 68 dolar düzeyine yükseldi.

5 İranlı Şirket ABD Yaptırım Kapsamına Alındı

ABD Hazine Bakanlığı nezdinde takip edilen ve yasaklılar listesi olarak bilinen listeye bu hafta İran’da faaliyette bulunan 5 kurum daha dahil edildi. Yasaklılar listesi (Specially Desgnated Nationals List-SDN) olarak da bilinen bu liste ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Finansal Varlık Kontrol Dairesi (Office of Foreign Assets Control-OFAC) tarafından yürütülüyor. Bir tür mali istihbarat kurumu olan OFAC yasaklılar listesine alınan firmalar ile ticaret yapan üçüncü ülke firmalarının takip edilmesi ve ticari faaliyette bulunan firmaların kayda alınmasını amaçlamaktadır. Balistik füze imalatına katkı bulunduğu isnadıyla listeye dahil edilen bu 5 yeni firma ile ticaret yapan üçüncü ülke kişi ve kurumlarının ABD’li kişi ve kurumlarla ticari faaliyette bulunması yasaklanmış oluyor.

Şehit Harrazi Endüstrisi (Shahid Kharrazi Industries), Şehit Sani Hani Endüstrisi (Shahid Sani’khani Industries), Şehit Mukaddam Endüstrisi (Shahid Moqaddam Industries), Şehit İslami Araştırma Merkezi (Shahid Eslami Research Center) ve Şehit Şuşteri Endüstrisi (Shahid Shoushtari Industries) ambargo kapsamına dahil edilen sanayi şirketleri arasında yer aldı.

Türkiye-İran Arasında Hukuksal Alanda İşbirliği

Türkiye ve İran arasında 2009 yılında Ankara’da imzalanan medeni ve cezai alanda işbirliği anlaşmasının yürürlüğe girmesi ve iki ülke arasında hukukun geliştirilmesi amacıyla 2017 yılının aralık ayının son haftasında Hukuk Alanında İşbirliği Ortak Yönlendirme Komitesi 2. Oturumu Ankara’da düzenlendi. Oturuma iki ülkenin Adalet Bakanlığı temsilcileri, Yargı Kurumu, Dışişleri Bakanlığı ve İran’ın Ankara Büyükelçiliğinin yetkilileri katıldı. Oturum T.C. Adalet Bakanlığının ev sahipliğinde düzenlendi. Oturumda karşılıklı hukuk ve yargı alanında işbirliğinin artırılması arzu edilirken oturum bitiminde yapılan ortak açıklama da şu ifadelere yer verildi: “Mahkumların hapishaneye intikalinin kolaylaştırılması, suçluların iade edilmesi, hukuki ve cezai konularda adli yardım anlaşmasına varıldı.” Oturumun ilki İran Adalet Bakanlığının ev sahipliğinde 2016 yılında Tahran’da gerçekleşmişti.

Ruhani Hristiyanların Yeni Yılını Kutladı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İranlı Hristiyan vatandaşların yeni yılını kutladı. Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Hristiyan vatandaşların 2018 yılını kutladığı mesajında, bu günlerin Hz. İsa’nın doğum gününe denk geleceğini ümit ederek şüphesiz onun öğretilerinin insanlık için maneviyat, barış ve dostluk ile dolu olduğunu belirtti. İran’ın, bu ülkenin Müslüman, Hristiyan, Yahudi ve Zerdüşt vatandaşlarının ortak evi olmasından onur duyduğunu belirten Ruhani mesajında son olarak tüm Hristiyan vatandaşlara bereketli, neşeli ve başarılı bir yıl geçirmeleri dileğinde bulundu.

18. Uluslararası Su Konseyi Oturumu İran’da Düzenlenecek

Uluslararası Su Konseyi Oturumu 15-16 Ocak 2018 tarihlerinde 110 ülkenin katılımıyla iki gün sürecek olan toplantının Tahran’da düzenleneceği belirtildi. İran Enerji Bakan Yardımcısı Ali Rıza Daimî, toplantının Uluslararası Enerji Vakfı ve İran Enerji Bakanlığı tarafından düzenlendiğini açıkladı. Su, toprak, enerji, sosyal projeler ve kalıcı plastik gibi konularda faaliyette bulunan Uluslararası Enerji Vakfı 178 üye ülkede bu konularla ilgili projeler gerçekleştirmektedir.

İran’da Birçok Sismik İstasyon Çalışmıyor

İran Uluslararası Sismoloji Enstitüsü Profesörü Mehdi Zare, Tahran’da 15 sismik istasyon, İstanbul’da ise 350 sismik istasyon bulunduğunu dile getirdi. İlna Haber Ajansının deprem ile alakalı sorularını cevaplayan İran Uluslararası Sismoloji Enstitüsü Profesörü Mehdi Zare, teknik donanım açısından Türkiye’den 10-15 yıl geride olduklarını belirtti. Ayrıca uluslararası standartlara göre deprem donanım teçhizatları açısından ne durumda olunduğu sorusuna Mehdi Zare: “Hangi ülkeler ile karşılaştırma yapıldığının belirlenmesi gerekir. Çünkü Afganistan’ın da sismik cihazları var, Amerika bu cihazların üreticisidir. Bilimsel olarak ve bilim adamı açısından da Türkiye ile aramızda bir fark yok. Ama teknik alt yapı bakımından Türkiye’den 10-15 yıl gerideyiz” açıklamalarında bulundu. Japonya’da 25 bin sismik istasyonun olduğunu ve hepsinin aktif olduğunu dile getiren Zare, İran’da ise 1100 istasyonun olduğunu ve hiçbirinin çalışmadığını, yani deprem meydana geldiğinde birçoğunun depremleri kayıt etmediğini belirtti. Mehdi Zare son olarak, Tahran’da yeni nesil cihazların kurulduğunu ve 15 adet sismik istasyonun olduğunu ancak bu sayının İstanbul’da 350 olduğunu, Tokyo’da 400’ün üzerinde olduğunu ve dolayısıyla sismik istasyon açısından komşu ülkelerle bile kıyaslanamayacağını sözlerine ekledi.

Protestolara Üniversitelerden Destek Yok

İlmi Araştırmalar ve Teknoloji Bakanı Mansur Golami, Tahran Üniversitesinde öğrencilerin pazar günü düzenlediği protesto gösterilerine dair bazı açıklamalarda bulundu: Bu protestolara üniversite yönetimlerinin herhangi bir teşviklerinin olmadığını kesin bir dille ifade eden Golami, protestolar sonucu tutuklanan öğrencilerin de kendilerinin girişimleri ve Tahran Üniversitesi rektörü tarafından serbest bırakıldığını belirtti.

2 Milyon Aç İnsan

Sosyal Refah ve Kooperatif Bakan Yardımcısı Ahmet Mideri, 2 Ocak’ta yapılan “2018 bütçesi, yoksulluğu artıracak mı azaltacak mı?” oturumunda İran’da 2 milyon aç insan olduğunu belirtti. İran Meclis Sosyal Komisyonu İkinci Başkan Vekili Mesut Rezaei, bu istatistiklerin eğer doğru ise şok edici olduğunu ve istatistiklerde çelişki olduğuna işaret ederek “Bu rakamların hangi kaynaktan el edildiğini bilmiyorum. Önce doğru olduğundan emin olunmalıdır. Bu istatistikler önemlidir. Çünkü diğer konular bununla birlikte tartışılıyor” şeklinde konuştu. Mesut Rezaei, açıklamasına şöyle devam etti: “Veri merkezlerimiz çok zayıf. Toplumla ilgili istatistikleri net olarak sunacak bir kurum veya kuruluş yok. Eğer varsa da kendi görüşleri ile sunuyorlar. Örneğin; toplumumuzun işsizlik sorunu gibi önemli bir hususta net veriler yok. En azından Çalışma Bakanlığına bazı konularda istatistik veri almak için başvurdum. Fakat kesin veriler elime ulaşmadı.” Ahmet Mideri’nin açıkladığı rakamlarının çok büyük olduğunu ve bugün öğle ve akşam yemeği yiyemeyenlerin olmasının şok edici olduğunu dile getiren Rezaei, büyük bir yoksul nüfus ile karşı karşıya olduklarını ve belirtti.

12 Büyük Şehrin Havası Sağlıksız

İran Meteoroloji Genel Müdürlüğünün ölçüm sonuçlarına göre, ülkenin 12 büyük şehrinin hava durumu kritik seviyede. Ülkenin en kirli merkezi sayılan İsfahan’da hava kirliliğine hassasiyeti olan insanların trafiğin yoğun olduğu yerlerde bulunmamaları gerekiyor. İran Çevre Koruma Kurumu, meteoroloji merkezi ve çevre izlenimlerinin raporlarına dayanarak yaptığı açıklamada, atmosfer kökenli kirletici maddeler İsfahan, Kum, Kerec, Tahran, Meşhed, Ahvaz, Hemedan, Bucnurd, Erak, Senendec, Kazvin ve Tebriz’de beklenenden fazla bulunmakta. Partikül maddelerin ve atıkların sayısal verileri şu şekilde: İsfahan 178, Kum 143, Kerec 141, Tahran 141, Meşhed 125, Ahvaz 125, Hemedan 116, Bucnurd 115, Erak 114, Senendec 113, Kazvin 110 ve Tebriz’de 109 (PM10). Bu duruma göre İsfahan’ın hava durumu bütün insanlar için sağlıksız olduğundan hassas insanların veya hastaların bu eyaletin merkezlerinde bulunmamaları gerekiyor. Bircend 29 PM10 ile ülkenin en temiz eyalet merkezi sayılmaktadır. (AB standartlarına göre PM10 günlük ortalaması 0-50 arasında ise hava kalitesi iyidir.)

15-25 Yaş Arası Kadınlarda Uyuşturucu Bağımlığı Artıyor

İran Refah Kurumu Bağımlılığı Önleme ve Tedavinin Geliştirilmesi Merkez Başkanı Fatma Abbasi yaptığı açıklamasında, son araştırmalarına göre ülkenin 15-25 yaş arası kadınlarında uyuşturucu bağımlılığı artış göstermektedir, dedi. Fatma Abbasi, şu anda İran’daki uyuşturucu bağımlılarının %10'unu kadınların oluşturduğunu sözlerine ekledi.

İran’da Süpermarket Hırsızları İdam Edildi

2016 Aralık ayının ortalarından 2017 Aralık ayının sonlarına kadar Tahran’da 18 market ve fastfood dükkanında silahlı soygun yapan 4 kişilik çete İran mahkemelerine göre tüm yasal süreç tamamlandıktan sonra idam edildi.

2051 Yılında İran’ın Nüfusu Ne Kadar Olacak?

Birleşmişler Milletlerin ve İran İstatistik Kurumunun tahmin ve verilerine göre İran’ın 2051 yılında 90 milyon ile 104 milyon arasında nüfusunun olacağı sanılmaktadır.

36. Fecr Film Festivaline Katılacak Filmler Belli Oldu

Fecr Film Festivalinin 2018 yılında Tahran’da 36.sı düzenlenecektir. Fecr Film Festivali sekretaryasından İbrahim Darugezadeh tarafından festivalin başlamasına bir ay kala yapılan açıklamada 67 film arasından seçilen ve aşağıda adları ve yönetmenleri yazılı 22 filmin, 2 belgeselin ve 1 bilim kurgu filminin, 36. Fecr Film Festivaline katılacağı belirtildi.

Bu filmler ve yönetmenleri şunlardır:

 • Karanlık Oda, Yönetmen: Ruhullah Hicazi,
 • Cehennemin İmparatoru, Yönetmen: Perviz Şeyh Tadi
 • Emir, Yönetmen: Nima İklima
 • Bomba, Yönetmen: Peymam Me’adi
 • Akşam Yemeğinde, Yönetmen: İbrahim Hatemi Kiya
 • Ebu Gureyb Boğazı, Yönetmen: Behram Tevekkoli
 • Eski Yol, Yönetmen: Menije Hikmet
 • Özlem Kutlaması, Yönetmen: Purya Azerbaycani
 • İstanbul Kavşağı, Yönetmen: Mustafa Kiyayi
 • Utanma, Yönetmen: Reza Maksudi
 • Ağaçkakan, Yönetmen: Behrooz Şoaybi
 • Sualtı Sediri, Yönetmen: Mohammed Ali Başe Ahneger
 • Kötü Zan, Yönetmen: Ahmed Reza Mo’temedi
 • Alev Gibi, Yönetmen: Hamid Ni’metollah
 • Soğuk Ter, Yönetmen: Sohey Bayraki
 • Fil-Şah (Animasyon), Yönetmen: Hadi Mohammediyan
 • Kirli İş, Yönetmen: Hosrov Masumi
 • Kamyon, Yönetmen: Kambiyuzya Partov
 • Piyango, Yönetmen: Mohammed Hoseyn Mehduyan
 • Ay Ötesi, Yönetmen: Hamid Zergernejad
 • Haciz, Yönetmen: Mehran Ahmedi
 • Paslı Küçük Beyinler, Yönetmen: Humen Seyyidi
 • Önemli, Yönetmen: Asgar Ni’miti

İki Belgesel:

 • İran’ın Kutsal Leydisi, Yönetmen: Mustafa Rezzak Kerimi
 • Barut Küpeli Kadınlar, Yöneten: Mortaza Farahmand

Fecr Film Festivali 1-11 Şubat 2018 tarihleri arasında İbrahim Darugezadeh koordinatörlüğünde Tahan’da düzenlenecektir.

Bu arada 36. Fecr Film Festivalinde yer alması beklenen Behmen Farman Ara’nın yaptığı ve günlerce medyada kendisinden söz ettiren Deniz Çağı, bu yılki Fecr Film Festivalinde en şanslı filmlerden olacağı tahmin edilen  Ferzad Mu’temen’in yönetmenliğini yaptığı Bütün Gece, yönetmenliğini Vahid Emirhani’nin yaptığı Prenses, Fecr Film festivalinde ilk sıralarda yer alması beklenen ve Siyavuş Esedi tarafından yönetilen Dragonfly, yönetmenliğini Abbas Nizamdust’un yaptığı Kurt Oyunu, yönetmenliğini Rabtin Libafi Nejad’ın yaptığı Hattrick ve yönetmeliğini Mecid Reza Mostavafi’nin üstlendiği Astigmat filmlerinin gösterime giremeyecek olması, jürinin filmlerin değerlendirilmesinde objektif davranmadığına dair İran sinema çevreleri tarafından eleştiri konusu olmaya başladı.

Geçen yıl da 35. Fecr Film Festivalinde bazı tartışmalar olmuş ve bunlar İran medyasına da yansımıştı. 6 Şubat 2017 Pazartesi akşamı 35. Fecr Film Festivali Simurg ödüllerinin adayları ilan edildikten sonra, jüri tarafından bazı filmlerin görülmediğine ve birkaç alanda daha filmlerin aday olduğuna dair bazı itirazlar olmuştu.