Haftalık Basın Özeti 6-12 Mayıs 2017

Haftalık Basın Özeti 6-12 Mayıs 2017
Haftalık Basın Özeti 6-12 Mayıs 2017 (16-23 Ordibeheşt 1396)
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

Türkiye İran Sınırına Duvar Örecek

Suriye sınırından kontrolsüz geçişlerin önlenmesi için Millî Savunma Bakanlığı ile yaptığı protokol çerçevesinde 688 kilometre uzunluğunda duvar inşa eden TOKİ, İran sınırında yapacağı 144 kilometrelik duvarın ihalelerini tamamladı. TOKİ Başkanı Ergün Turan, projeyle ilgili olarak, Iğdır ve Ağrı illerinde toplamda 144 kilometrelik sınır duvarı inşa edeceklerini belirtti.

İran, Pakistan’la Olan Ortak Sınırlarının Güvenliğine Vurgu Yaptı

İran İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani Fazli, Pakistanlı mevkidaşını arayarak, teröristlerin Pakistan topraklarından İran’a sızmalarını engellemesini istedi. Telefon görüşmesinde Fazli, Mircave sınırında yaşanan terör olayının iki ülke arasındaki iyi ilişkilere aykırı olduğunu belirtti.

Zarif, Kanada Dışişleri Bakanıyla Telefonda Görüştü 

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Kanadalı mevkidaşı Freeland ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Zarif, Kanada’da yaşayan İranlı vatandaşların 12. dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılma talebini gündeme getirerek, İranlı seçmenlerin de oy kullanmasını talep etti. Ancak Kanada yönetimi, İran ile diplomatik ilişkilerin kötü olması ve sandıkların prosedür gereği diplomatik temsilciliklerde bulunmasından dolayı bu talebin yerine getirilemeyeceğini belirtti.

İstanbul’da Düzenlenen İran Kültür Haftası Sona Erdi 

İstanbul’da düzenlenen İran Kültür Haftası’nın ikili ilişkilere etki edeceğini belirten Taheriyan Ferd bu gibi programların iki ülke kültürünün karşılıklı tanıtımında faydalı olduğunu söyledi. Taheriyan Ferd törende yaptığı açıklamada İran ve Türkiye’nin köklü ilişkilere sahip olduğunu belirterek, ilişkilerin tüm alanlarda geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Gürcistan 3 İranlı Mahkûmu Serbest Bıraktı 

Gürcistan Cumhurbaşkanı Georgi Margolaşvili’nin direktifleri ile Gürcistan’da bulunan üç İranlı hükümlü serbest bırakıldı. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif geçen haftalarda Tiflis’e yaptığı ziyarette Gürcistan Cumhurbaşkanı ile görüşmesinde İranlı tutukluların serbest bırakılmasını istemişti. Gürcistan bu talep doğrultusunda 3 İranlı mahkûmu serbest bıraktığını bildirdi. 

İsmail Heniyye’ye İran Dışişleri Bakanlığından Tebrik 

İran Dışişleri Bakanlığı, HAMAS'ın yeni başkanını tebrik ederken İran'ın Filistin halkının direnişine destek vermeyi sürdüreceğini bildirdi. İRİB'in haberine göre İran Dışişleri Bakanlığı, İran İslam Cumhuriyeti'nin, işgalden kurtulması  ve direniş şehitlerinin yolunun sürdürülmesi için  Filistin milletinin direnişine desteğini sürdüreceğini tekrarlarken, HAMAS'ın yeni başkanına da başarılar diledi.

Astana Görüşmelerinde İlerleme Sağlandı 

5 Mayıs 2017’de Astana’da toplanan Suriye barışı için garantör ülkeler (Türkiye, Rusya, İran) arasında Suriye’de “çatışmasızlık bölgeleri” oluşturulması konusunda anlaşmaya varıldı. Buna göre, Suriye'nin 4 bölgesinde oluşturulması öngörülen çatışmasızlık bölgelerinin çerçevesi, genel olarak şöyle belirlendi: İdlib ili ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyindeki belli bölgeler, başkent Şam'daki Doğu Guta, Suriye’nin güneyinin belli bölgeleri (Deraa ve Kuneytra vilayetleri).

Suudi Arabistan İran’la İlişkilerin Normalleşmesini Reddetti 

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Muhammed Bin Salman, 4 Mayıs’ta Tahran’ın Suudi Arabistan’ın Yemen’i bombalamaktan vazgeçmesi durumunda taraflar arasındaki gerginliğin düşürülmesine özen göstereceğini açıklamasının ardından İran’la normalleşme olasılığını reddetti. Salman “İran’la görüşmek imkansızdır. Çünkü İran’ın hedefi Müslüman dünyasını kontrol etmektir” açıklamasında bulundu. 2 Mayıs’ta (2017) İran Dışişleri Bakanı Zarif, Suudi Arabistan’la ilişkilerini normalleştirmek istediğini açıklamıştı.

Hasan Ruhani’den Devrim Muhafızları’na Eleştiri

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Devrim Muhafızları Ordusunun (DMO) yaptığı füze denemeleriyle Batı ile yapılan Nükleer Anlaşmayı sabote ettiğini söyledi. 5 Mayıs Cuma günü gerçekleştirilen ikinci münazarada konuşan Ruhani, DMO’nun üzerinde İsrail karşıtı mesajların olduğu güdümlü füze testleri yaparak ülkeye zarar verdiğini savundu. Devrim Muhafızları'nın İran'a uygulanan yaptırımlar kaldırıldıktan sadece 2 ay sonra Mart 2016'da yaptıkları füze testlerine dikkat çeken Ruhani, "Nükleer Anlaşmayı baltalamak için her şeyi yaptıklarını gördük. Füzelerin üzerine, asla faydasını göremeyeceğimiz mesajlar yazdılar" ifadelerini kullandı.

DMO’dan Ruhani’ye Yanıt

Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakırî, Hasan Ruhani’nin açıklamalarına cevaben Cumhurbaşkanı adayı olan bir devlet yetkilisinin füze denemelerini Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak bilinen Nükleer Anlaşma gibi küçük işlerle ilişkilendirmesinin iyi bir şey olmadığını söyledi. KOEP anlaşmasında füze denemeleriyle ilgili bir konuya işaret edilmediğini ve füze meselesinin KOEP ile alakası olmadığını savunan Bakırî, Nükleer Anlaşmada tarafların ülkelerin savunma haklarına sık sık vurgu yapıldığı hatırlattı. Ayrıca Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Mesut Cezayirî de Ruhani’nin açıklamalarını eleştirerek Cumhurbaşkanı adaylarının tartışmalı açıklamalarla askeri meselelere girdiğini ve adayların halkı yanlış yönlendirmekten kaçınmaları gerektiğini ifade etti. Besic Teşkilatı Başkanı Gulâm Hüseyin Gaybperver de Ruhani’ye tepki göstererek İsrail'i ortadan kaldırmanın kendi hedeflerinden olduğunu ve devletin bir hedefini içeren sloganların füze üzerine yazılmasında yanlış bir şey olmadığını belirtti.

İran’dan Arabistan’a Tehdit 

Son dönemde hızla yükselen İran-Suudi Arabistan gerilimi karşılıklı tehditlerle devam ediyor. Suudi Arabistan Kralının Veliahdı ve Savunma Bakanı olan Muhammed Bin Selman’ın 2 Mayıs Salı günü bir televizyon programında "ülkemizde iç savaşı beklemek yerine, savaşı İran'ın içine çekeceğiz” sözlerine İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehgan tepki gösterdi. Dehgan, Arabistan’ın cahillik edip böyle bir eylemde bulunması durumunda Mekke ve Medine hariç Arabistan'da güvenli hiçbir bölge bırakmayacakları tehdidinde bulundu.

Milli Eğitim Bakanı ve Kızı Hakkındaki Yolsuzluk İddiaları

Geçtiğimiz hafta İran basında bir bakanın villasında büyük miktarda kaçak tekstil malzemesinin bulunduğu yönünde çıkan iddialar ülke gündemine oturmuştur. Şüpheli tekstil malzemelerinin bulunduğu villanın yapılan araştırmalar sonucunda Milli Eğitim Bakanı Fahreddin Ahmedî Dâniş Aştiyani’ye ait olduğu ortaya çıktı. Yapılan ilk incelemenin ardından söz konusu kaçak tekstil sevkiyatının Milli Eğitim Bakanının kızının genel müdürü olduğu şirket ile bağlantılı olduğu açıklandı. Aştiyanî’nin kızının dosyası incelendikten sonra hakkında beraat kararı verilmiş olsa da Yargı Sözcüsü Muhsin Ejei yaptığı açıklamada yargının söz konusu beraat kararına itiraz ettiğini söyledi. Tahran Eyaleti Esnaf Denetleme Kurumu Genel Müdürü Muhammed Muhammedî de yaptığı açıklamada beraat dosyasının Mal ve Döviz Kaçakçılığıyla Mücadele Kurumu Komisyonuna gönderileceğini ve konunun orada nihai karara bağlanacağını belirtti. Bakanın kızı hakkında dillendirilen kaçakçılık iddiası muhafazakâr rakipleri tarafından yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Hasan Ruhani’nin aleyhine kullanılmaktadır.

İran Başsavcısı 236 Seçim İhlali Dosyası Hazırlandığını Açıkladı 

İran Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazırî yaptığı açıklamada ülke genelinde 236 seçim ihlali dosyasının hazırlandığını ve mahkemeye gönderilen bu şikâyet dosyalarından 27’sinin İçişleri Bakanlığı ve geri kalanlarının ise adayların seçim merkezleri tarafından şikâyette bulunmaları sonucu oluşturulduğunu söyledi.

Petrol Bakanı’ndan Açıklamalar 

Petrol Bakanı Bijen Namdâr Zengene katıldığı bir televizyon programında son günlerde cumhurbaşkanı adaylarının münazaralarda sık sık gündeme getirdiği Nükleer Anlaşmayla ilgili açıklamalarda bulundu. Zengene Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Nükleer Anlaşmayla devletin çökmesini ve ülkenin parçalanmasını önlediğini ileri sürdü. Muhalefeti de eleştiren Zengene ülke içerisindeki keskin nişancıların kurşunlarına siper olmaya çalıştıklarını ve çalışmalarına izin vermediklerini söyledi. Zengene’nin bu ifadelerinin Devrim Rehberi Ali Hamenei’nin 30 Nisan Pazar günü yaptığı açıklamalara cevap niteliğinde olduğu değerlendirmeleri yapılmıştır. Hamenei konuşmasında, Nükleer Anlaşmanın İran’a saldırı riskini ortadan kaldırdığını savunan Ruhani’nin ifadelerini reddetmiş ve savaş tehdidinin Nükleer Anlaşma ile değil halkın siyaset sahnesine etkin katılımıyla bertaraf edildiğini iddia etmişti.

Dört Yeni Savunma Ürünü Görücüye Çıktı 

Savunma Bakanı Hüseyin Dehgan ve Genelkurmay Başkanlığı İkinci Komutanı Abdurrahim Musevi’nin katılımıyla gerçekleşen törende 133 Kalaşnikof, 12.7 milimetrelik Sniper silahı, Vâsi 1 ve Nasr 2 adlı taşınabilir çok bantlı yazılım temelli radyolar tanıtıldı. Bu ürünler Silahlı Kuvveler ve Savunma Bakanlığının SAİRAN Şirketi ve Savunma Sanayi Kurumundaki uzmanlar tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir. 133 Kalaşnikof silahı Devrim Muhafızları Ordusunun, 12.7 milimetrelik Sniper ise Kara Kuvvetlerinin isteği üzerine üretilmiştir.

Hamenei Seçimlere Katılan Adaylara Uyarılarda Bulundu

10 Mayıs Çarşamba günü Devrim Muhafızları Ordusu İmam Hüseyin Subay ve Muhafız Yetiştirme Üniversitesi Mezuniyet Töreninde konuşan Devrim Rehberi Ali Hamenei seçimlere katılan adaylara uyarılarda bulundu. Adayların önceliğinin ekonomik meseleler ve halkın meseleleri olması gerektiğini dile getiren Hamenei, ülkenin milli güvenliğinin ve huzurunun önemine vurgu yaptı. Seçimlerde ülkenin güvenliğinin göz önünde bulundurulması gerektiğine dikkat çeken Hamenei adayların düşmanın bitmeyen planlarının peşinden gitmemeleri gerektiği uyarısında bulundu ve aksi takdirde ülkenin güvenliğine aykırı hareket edenlerin sağlam bir tokat yiyeceklerini söyledi.

Son Raunt Ekonomi Üzerine

İran’da 19 Mayıs’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için organize edilen ve 12 Mayıs’ta gerçekleştirilen son münazarada cumhurbaşkanı adayları, ekonomik vaatleri ile ilgili beyanlarda bulundu. Münazaranın temeli İran’da var olan ekonomik sorunlara seçimi kazandıktan sonra ne gibi çözümler üreteceksiniz sorusu çevresinde şekillenirken, altı aday da vaatleri konusunda herhangi bir kaynak referansı sunmadan çözümler önerdi. Ekonomi üzerinden hali hazırda hem aday hem de cumhurbaşkanı olan Ruhani ’ye yüklenen diğer adaylar, sorunların tespitinde başarılı bir yaklaşım sergilerken aynı başarıyı çözüm kısmında gösteremedi. İlk söz alan İshak Cihangiri, kaçakçılıkla mücadele ederek ekonomik sorunları çözeceğini, meclis tarafından yapılan araştırmada yasadışı yollarla ülkeye giren ilk on ürünün belirlendiği ve bu liste doğrultusunda da kontrolün daha kolaylaşacağını belirtti. İkinci olarak söz alan Mustafa Mir Selim çözüm olarak ihracatı geliştirme ve ham petrol satışını durdurma planından bahsetti. Üçüncü olarak konuşan ve bankacılık sistemine değinen Hasan Ruhani, hükümetinin sistemi düzenlemek için adımlar attığını ancak daha alınacak çok yol olduğunu belirtti. Buna ek olarak konut sektörü ve evlilik için hedeflenen kredileri kolaylaştırma planlarına değinen Ruhani, rakipleri tarafından artan işsizlik, yeterince yabancı sermaye çekememe ve bankacılık sisteminin var olan hali ile ilgili eleştirilere maruz kaldı. Dördüncü olarak soruları cevaplayan Mustafa Haşimitaba, yerli üretimin artırılması ile ihracata yönelik üretim metodunun ülkenin sorunlarının çözümü oluğunu söyledi. Sübvansiyonlar üzerinden seçim çalışmalarına devam eden Seyyid İbrahim Reisi, yardımların ve refahın dağılımının önemi üzerine odaklanacağının altını çizdi. Son olarak söz alan Muhammed Bakır Kalibaf, konuşmasının çoğunluğunu Ruhani Hükümeti’ni suçlamaya ayırmasının yanı sıra vergi kaçakçılığı ile mücadelenin ülkesinin ekonomisinin iyileştirilmesi için ele alacağı politikalardan biri olduğunu beyan etti. Adaylara birbirlerini eleştiri için verilen sürelerin açıklamalardan ziyade karşılıklı ithamların olduğu süreçlere dönmesi, ekonomi hakkında öne sürülen yöntemlerin nasıl işleyeceği konusunda açıklamaların tartışmada sunulmamasına neden oldu.

İş Hayatına Yön Veren Kadınlar Pakistan’da Buluştu

Kadın Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize edilen ve iki gün sürecek olan Birinci Uluslararası Kadın İş Zirvesi-2017, 12 Mayıs’ta Pakistan’ın Peşaver şehrinde başladı. İran’dan pek çok kadın yatırımcının katıldığı ve konuşmalar yaptığı zirvenin amacı kadınların ticaret ve iş hayatında oynayacağı rolün öneminin vurgulanması olarak belirlendi. Pakistan ve İranlı kadınların etkileşimlerinin iki ülke için de olumlu sonuçlar doğuracağını belirten İran Başkonsolosu’nun yanı sıra Pakistan Ticaret Bakanı da katılımcıların küreselleşmesi ile organizasyonun dünyada etkileşim açısından daha önemli bir seviyeye yükseleceğini belirtti.

Ticarette Aslan Payı Ara Malların 

İran Gümrük İdaresi tarafından açıklanan rapora göre İran’ın ithal ettiği ürünler arasında hem hacim hem de maddi değer olarak en fazla pay ara mallar kategorisinde. Ara mallar herhangi bir ürünü elde etmek için kullanılan mallar olarak nitelendirilmekte çelik, ahşap, cam, altın ve gümüş gibi. 20 Mart 2017 de sona ören bir önceki mali yılda ara mallar İran'ın ithalatının ağırlık ve değer açısından sırasıyla %87,6 ve%64,2'sini oluşturmuş. Ancak Direniş Ekonomisi Doktrini ’ne göre bu malların ülke içinde üretilmesi gerekmekte. Üstelik ülkenin var olan hammadde ve emek kapasitesi bu üretimi sağlayabilecek nitelikte.

Horasan Halısı İpek Yolu’nun Tarihi Simgesi 

Çin’in Uluslararası İpek Yolu toplantısına ev sahipliği yaptığı bir dönemde bu konu ile ilgili düzenlenecek bir sergide Kuzey İran’da Horasan bölgesinde dokunan bir halı bu tarihi yolun tanıtımının simgesi olarak seçildi. Bu halı İran ve İpek yolu arasındaki tarihi birlikteliğin simgesi olarak bu ay sonunda Şi Ning kentinde düzenlenecek panelde sergilenecektir. Halıyı dokuyan ekibin içerisinde bulunan Hüseyin Berdbar, halının İran ve Çin’in eski kültürlerinin bir simgesi ve iki kültürün birbirine yakınlığının bir kanıtı olduğunu söyledi.

On dördüncüsü düzenlenecek bu etkinlikte Hindistan, Nepal, Türkiye, Pakistan, Türkmenistan ve Çin’den de halılar sergilenecek. Ayrıca 14-15 Mayıs 2017 tarihlerinde Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenecek Uluslararası İpek Yolu Paneline onlarca ülke başkanı ve uluslararası kurumların katılımı beklenmektedir. 

İran’da Kanserden Ölenlerin Sayısında Artış Var 

İran İç hastalıklar Uzmanları Derneği Başkanı İreç Hüsrevniya, İran’da kanserden dolayı ölümlerin arttığından yakındı. Cumhurbaşkanı adaylarının münazaralarında toplum sağlığını ilgilendiren konuların gündeme getirilmediğinden şikayetçi oldu. İreç Hüsrevniya yaptığı açıklamada; İran’da en yaygın hastalıklardan birinin kanser olduğunu ve maalesef son birkaç yıldır bu hastalığın arttığını, halkın bu hastalıktan korunmaları için bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.

Yeni mezun olup işe başlayan doktorların adli tıp konusunda yeterli bilgilerinin olmadığını da dile getiren İreç Hüsrevniya, son 10 yılda İran’da kanser hastalığına yakalanan insanların sayısında artış olduğunu ve yılda 90 bin kişinin bu hastalığa yakalandığını açıkladı.

Ayrıca İran’da kanserden ölenlerin sayısının diğer ülkeler göre daha fazla olduğunu, dünya ortalamasına göre kanserden ölenlerin sayısı %30 iken İran’da kanser hastalarının %90’nın öldüğünü dile getirdi.

Kuzey İran'daki Depremde 20 Yaralı Var 

İran yerel makamları, 11 Mayıs 2017 Perşembe günü İran'ın kuzeybatı bölgesi Erdebil'i sarsan bir depremde 20 kişinin yaralandığını açıkladı. Erdebil İl Kriz Yönetim Merkezi Başkanı Mesud İmami Yegâne, Richter ölçeğine göre 5.3 büyüklüğünde meydana gelen deprem Azerbaycan sınırındaki Erdebil Eyaletinin en kuzeyindeki Parsabad ilçesinde 20 kişinin yaralanmasına neden oldu dedi. Yetkili, 14 yaralının bir poliklinikte tedavi edildiğini ancak altı kişinin hastaneye yatırıldığını belirtti ve mağdurların çoğunun evlerinden kaçarken kriz geçirenler veya yaralananlar olduğunu sözlerine ekledi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Ulusal Bilimler Akademisi Sismik Araştırma Merkezi'ne göre meydana gelen deprem üssü Azerbaycan'ın Saatli ilçesinde olup İran'ın Parsabad şehrine 48 kilometre uzaklıktadır.

İran Cumhurbaşkanı Adayı İstihdam İçin Teknoloji Firmalarına Yoğunlaşmakta 

İran cumhurbaşkanlığına aday olan altı kişiden biri olan İshak Cihangiri, bilişim şirketlerinin ülkenin genç iş gücü için iş imkânı yaratmadaki önemini vurguladı. Halen görevdeki Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Cihangiri, 8 Mayıs 2017 Pazartesi günü katıldığı bir televizyon programında cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandığı takdirde iş yaratmak için alınacak bir önlem paketi üzerine yoğunlaşacağını söyledi.

Her yıl bir milyondan fazla İranlı üniversite mezunun iş başvurusunda bulunduğuna dikkat çeken Cihangiri, mevcut yönetimin ancak 100 bin öğrenci istihdam edebildiğini bu yüzden bilişim şirketlerini destekleme planlarına devam edeceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yönetiminin konut politikasının genç çiftlere ev satın almak için uzun vadeli kredi vermek olduğunu ifade etti.

Kabinede göreve başladığından beri "örgütlü yolsuzlukla" mücadeleyi ana önceliklerinden biri olarak nitelendiren 60 yaşındaki Cihangiri, 19 Mayıs seçimlerinde İbrahim Reisi, Muhammed Bakır Kalibaf, Hasan Ruhani, Mustafa Haşimitaba ve Mustafa Mir Selim olmak üzere diğer beş adayla yarışıyor.

İran ve Koreli Kültür Yetkilileri Tahran'da Bir Araya Geldi 

İran İslam Kültür ve İş Birliği Teşkilatı Müsteşar Yardımcısı Abbas Hamenei, Güney Kore Dışişleri Bakanlığı Kamu Diplomasisi Büyükelçisi Anna Park ile 8 Mayıs 2017 Pazartesi günü Tahran'da bir araya geldi. Görüşme sırasında İran ve Güney Kore arasındaki kültürel ilişkileri genişletme yolları araştırıldı.

Zemestan Yurt Maden Patlamasında 43 Ceset Çıkarıldı 

İran’ın Kuzeydoğusundaki Gülistan eyaletinde kömür madeninde 3 Mayıs 2017 tarihinde meydana gelen maden kazasından 43 ceset çıkarıldı; kurtarma çalışmaları ise devam ediyor. Açıklamalara göre, maden patlamasından sonra sıkışan son ceset de çıkarıldı. Yerel medyaya göre, olay Zemestan Yurt madeninde işçilerin vardiya değiştirdiği sırada meydana geldi. Madende 500'den fazla kişi çalışıyordu.

Gülistan Eyaletinin Vali Yardımcısı Hadi Haşimiyan maden müteahhidinin mahkemeye çıkmak üzere çağrıldığını, şimdiye kadar madenci ailelerinin bir kısmının ve patlamada yaralananların bazıları şikayetçi olduğunu, maden müteahhidinin tutuklanmadığını, ama hatalı olan herkesin kesinlikle cezalandırılacağını açıkladı.

İran, İspanya ile Tarihi Binaları Onarmak İçin Anlaşma İmzaladı 

İran’da tarihi mekanları koruma sorumluluğunu üstlenmiş bir İran kuruluşu ve İspanyalı Paradores Şirketi arasında tarihi binaların bakım ve onarımı konusunda iş birliği yapmak ve bunları otel ve konut turizmi merkezlerine dönüştürmek için bir anlaşma imzaladı.

Ayrıca iki taraf da İranlı ve İspanyol turistlerin karşılıklı olarak iki ülkeyi ziyaret etmelerini teşvik etmeyi kabul etti.

Teknik atölye çalışmaları yürütmek, tarihi binaların durumunu belirlemek ve istişare hizmetleri sağlamak için uzmanlar tarafından karşılıklı ziyaretlerin yapılması İran ve İspanyol şirketleri tarafından kabul edilen önemli konular arasında yer aldı. Anlaşmaya göre, projeye yıllık olarak 100 adet tarihi bina eklenecek. İranlı kuruluş, 1084 tarihi yeri ve binayı 2025 sonuna kadar restore edecek ve onları kullanım için özel sektöre teslim edecek.

Bunun yanı sıra İsveçli ve İtalyan yatırımcılar değerli tarihi yapılara sahip şehirler arasında yer alan Kerman, Kaşan ve İsfahan’da otel yatırımlarına öncelik verecekler. 

Perviz Şeyh Tadi: Savaştan korkmuyoruz, Liberal Şia’dan korkuyoruz 

1961 Abadan doğumlu İranlı Sinema Sanatçısı Perviz Şeyh Tadi, Hasan Ruhani hükümetinin çalışmalarına ve televizyon tartışmalarındaki sloganlara karşı tepki göstererek “Duvara Açık Mektup” başlığıyla bir açık mektup yayınladı. Mektupta özetle aşağıdaki hususlara yer verildi. 

Sayın Ruhani, biz özgürlük, bağımsızlık ve İslam Cumhuriyetini bir kez kanımızla satın aldık. Tekrar onu bize satmayınız. Bizi tehdit etmeyiniz. Biz savaştan korkmuyoruz. Biz Liberal Şia’dan korkuyoruz. Bizi DAEŞ, Arabistan, Amerika ve Rusya ile korkutmayınız. Biz otuz yıllık ahlaksız zenginlikten korkuyoruz. Ekselanslarından, uluslararası canlı anten üzerinden savaş ve ayrılık şifresini ifşa eden kendilerinden korkuyoruz. Canlı yayında dünya genelinde ey millet Amerika’dan korkunuz ve bana oy veriniz diyen kendilerinden korkuyoruz. Açıkça ve cesur bir şekilde vatanının zayıf noktalarının adresini düşmanlara gösteren kimselerden korkuyoruz. Ey efendi biz namahremden korkuyoruz. Bizi rahatlıkla kandıran bir hükümetten korkuyoruz. Beytü’l malı yağmalamak için tasmasını düşmanın eline bırakan kimselerden korkuyoruz. 

Kerbela’da Şabaniyye Törenlerinde Haşdi Şabi Güvenliği Sağlayacak

Haşdi Şabi’ 11 Mayıs 2017 Perşembe günü yaptığı açıklamada, kendi askerlerinin Kerbala’da düzenlenecek Şabaniyye törenlerine katılarak kutlamalarda güvenliği sağlayacaklarını söyledi. 

İmam Mehdi’nin doğum yıldönümü ve İmam Hüseyin’in kabir ziyareti sebebiyle dünyadan yüzlerce katılımcının Şabaniyye törenlerinde bulunmak için Kerbela’ya geleceği tahmin edilmektedir. 

Uydu Kanallarında Tanıtılan İlaçların %95’i Sahte

Medikal Tıp Uzmanı Dr. Muhammed Bekayi, İran’da uydu kanallarında ve sanal alemde tanıtılan bazı ilaçların sahte reklamlarına karşı İranlıları uyararak tanıtılan ilaçların %95’inin sahte ve tehlikeli olduğunu açıkladı.

İran’da sahte ilaç üretiminin siyasi ve sosyal zararları diğer uyuşturucu maddelerine göre daha az ve dağıtımı daha kolay, maliyetinin daha düşük ve kârının daha fazla olmasından dolayı birçok ilaç firması tarafından bunların rahatlıkla üretildiği dile getirdi.