Haftalık Basın Özeti 6-12 Nisan 2019

Haftalık Basın Özeti 6-12 Nisan 2019
17-23 Ferverdin 1398
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

ABD DMO’yu Terör Örgütleri Listesine Aldı

ABD, 8 Nisan Pazartesi günü İran Devrim Muhafızları Ordusunu (DMO) Kudüs Gücü de dâhil olmak üzere terör örgütleri listesine aldığını açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump, “Devrim Muhafızları terörün finansmanında aktif biçimde rol aldı ve bir devlet idaresi aracı olarak terörü teşvik etti.” dedi.

Washington böylece ilk kez, bir başka ülkenin ordusunu “terör örgütü” ilan etmiş oldu.

İran’dan ABD’ye Misilleme

ABD’nin İran Devrim Muhafızları Ordusunu (DMO) terör örgütleri listesine almasına tepki gösteren İran, ABD’ye aynı şekilde misillemede bulundu. Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye mektup göndererek, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın (CENTCOM) “terör örgütü” ilan edilmesini tavsiye etmesi üzerine İran Millî Güvenlik Yüksek Konseyi, ABD Merkez Kuvvetlerini (CENTCOM) terör örgütleri listesine aldı.

İran Millî Güvenlik Yüksek Konseyi’nin kararını içeren ve basınla paylaşılan bildirisinde ABD’nin DMO’yu itham eden bu kararının bölge güvenliği ve barışı için bir tehlike olduğu vurgulandı. Alınan bu kararda ABD ve Ortadoğu’daki müttefiklerinin Batı Asya’da daima terör gruplarına destek verdikleri dile getirildi ve İran Devrimi Muhafızları Ordusunun ise başından beri bölgedeki El-Kaide, DEAŞ, El-Nusra ve diğer terör örgütleriyle mücadele etmede fedakârca bir rol oynadığı ve bu mücadelesiyle terör örgütlerinden zarar gören mağdur ülke ve halkların takdirini kazandığı belirtildi. ABD’nin ise Yemen halkının ve Batı Asya’daki diğer ülkelerin sivil vatandaşlarının katledilmesine ortak olduğu vurgulandı.

ABD’nin DMO Kararına Tepkiler

ABD’nin İran Devrim Muhafızları Ordusunu (DMO) terör örgütleri listesine almasına İran’dan tepkiler geldi. Devrim Rehberi Ali Hamenei, Devrim Muhafızlarının İran güvenliği açısından seçkin bir mekanizma olduğunu belirterek ABD’nin, DMO, İran ve İran devrimine karşı plan yaptığını ancak bu planın hiçbir yere varamayacağını ifade etti. Bu kararın “irrasyonel” olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin bu kararını hiç kimsenin kabul etmeyeceğini söyledi. Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, “Netanyahu’nun çıkarlarını ülkelerinin çıkarlarına tercih edenler ve Devrim Muhafızları Ordusunu 'yabancı terör örgütleri' listesine ekleyenler, bu politikanın bölgedeki ABD kuvvetleri için sonuçlarının tamamen farkındadır. Donald Trump’ın ABD’yi yeni bir facia ile karşı karşıya bırakmaması için bunları bilmesinde fayda var.” dedi.

Zarif’ten DMO’ya Ziyaret

Dışişleri Bakanı Cevad Zarif 10 Nisan Çarşamba günü Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarını ziyaret etti. Zarif’in yaptığı bu ziyarette DMO Genel Komutanı M. Ali Caferi, Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Zarif’in yardımcıları yer aldı.

Pompeo’dan DMO Uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo 8 Nisan Pazartesi günü Dışişleri Bakanlığında düzenlenen basın toplantısında İran ve Devrim Muhafızları Ordusuna yönelik açıklamalarda bulundu. Pompeo, “Dünyanın dört bir yanındaki işletmeler, bankalar ve şirketler Devrim Muhafızları ile alışverişlerini kesmek konusunda net bir göreve sahiptirler.” dedi. Pompeo ayrıca, Devrim Muhafızları Ordusunun terör örgütleri listesine alınma kararının bir hafta içinde yürürlüğe gireceğini belirtti.

Japonya ABD’nin Devrim Muhafızlarını Terör Örgütü İlan Etmesinden Rahatsız

Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono NHK World Haber Ajansına verdiği röportajda, Japonya’nın İran ile yakın ilişkiler kurduğunu ve ABD’nin Devrim Muhafızları Ordusu hakkında aldığı son kararı takip etmeyeceklerini belirtti. Kono ayrıca İran ile problemlerini diyalog ve diplomasi yoluyla çözmeye devam edeceklerini ekledi.

Rus Parlamentosu ABD’nin Kararına Karşı

Duma Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutsky, ABD’nin Devrim Muhafızları hakkındaki son kararına ilişkin IRNA Haber Ajansına konuştu. Slutsky, Rus parlamento yetkililerinin bu karara şiddetle karşı olduklarını belirtti. Slutsky, Devrim Muhafızları Ordusunun, Kudüs Gücü de dâhil olmak üzere İran’ın güvenliğini sağlamak için hareket ettiklerini savundu. Leonid Slutsky ayrıca Moskova’nın, Trump yönetiminin son dönemde uygulamaya koyduğu İran’a yaptırım uygulamak ve nükleer anlaşmadan çekilmek gibi politikalarına da karşı olduklarını ekledi.

İran G-7 İddialarını Reddetti

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, G-7 zirvesi hakkında açıklamalarda bulundu. Kasımi, “İran’ın barışçıl nükleer programının, bölgedeki rolünün ve füze programının yanlış yorumlanmasından kaynaklanan G-7 zirvesinde yöneltilen suçlamaları tek taraflı ve peşin hükümlü olarak değerlendiriyoruz.” dedi. Kasımi ayrıca bu gruba üye ülkeleri “ABD’nin etkisi altındaki ülkeler” olarak yorumladı. G-7 Zirvesi 5-6 Nisan tarihlerinde Fransa’nın Dinard şehrinde düzenlendi.

Yapım İmar Partisi Merkez Konsey Toplantısı

Yapım İmar Partisi Merkez Konseyinin gerçekleştirdiği toplantıda eski cumhurbaşkanlarından Ekber Haşimi Rafsancani’nin oğlu Muhsin Haşimi yeniden konsey başkanlığına seçilirken Gulam Muhsin Kerbasçi ise genel sekreterlik görevinde kaldı.

Dışişleri Bakanlığına Yeni Sözcü Atandı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi’nin Fransa Büyükelçisi olarak atanmasının ardından yerine hâlihazırda Dışişleri Bakanlığı Sözcülük İşleri ve Enformasyon Genel Müdürü olarak görev yapan Abbas Musevi atandı.

Nevruz Tatili Seyahatlerinde Azalma

Yaptırımlar nedeniyle ekonomide gözlemlenen olumsuz gelişmeler Nevruz tatilinde seyahat sayısını ciddi oranda azalttı. İran Taşımacılık ve Yol Yapımı Organizasyonun sunduğu rakamlara göre bir önceki yıla göre seyahat sayısında %11’lik bir azalma oldu. Nevruz tatilinde bu yıl İran’da seyahat yapan kişi sayısı 7,4 milyon. Geçtiğimiz yıl bu rakam 8 milyonun üzerindeydi. Uzmanlar İran’daki yağışların ve su baskınlarının da bu düşüşte etkili olduğunu dile getiriyorlar.

Sanayi ve Mineral İhracatında Artış

İran Ticaret Geliştirme Kurumunun Genel Müdürü Mesud Kamali Ardakani, İran’ın sanayi ve mineral ihracatında 21 Mart 2018-19 Şubat 2019 tarihleri arasındaki değerde bir önceki yılın aynı dönemine göre %8 artış olduğunu belirtti. Ardakani, bu sektörden yapılan ihracat değerinin 28,2 milyar dolara ulaştığını ve ülkenin petrol dışı ihracatının %6 oranında büyüme gösterdiğini açıkladı. Irak, Afganistan, Pakistan, Türkmenistan, Azerbaycan ve Türkiye başta olmak üzere komşu ülkeler İran sanayi ve mineral ürünlerinin en önemli ihracat yerleridir.

Dünya Bankasının İran’ın Ekonomik Büyümesi Hakkında Öngörüsü

Dünya Bankasının yayımladığı Nisan raporuna göre İran’daki reel GSYİH’nın 2018’de %1,8’lik bir daralma görülmüştür. ABD’nin yaptırımları nedeniyle petrol ihracatı %60 oranında düşerken 2019’da %-3,8 oranında büyüme ile bir durgunluk yılı daha yaşanması beklenmektedir.

Huzistan Valisi: 6 Şehir Derhal Boşaltılmalı

Huzistan Eyalet Valisi Golamreza Şeriati Kerhe Barajı’na giren su akımının artması dikkate alınarak Kerhe Nehri’nin etrafındaki 6 yerleşim yerinin sel tehdidi altın bulunduğunu ve derhal tahliye edilmesi gerektiğini söyledi. Söz konusu yerleşim yerlerinin ise Susengerd, Hamidiyye, Refi, Ebuhomeyze, Bostan ve Kut Seyyid Naim olduğu belirtildi. Kerhe Barajı’ndan geçen suyun saniyede 700 m3’ten 2400-2500 m3’e ulaştığını ve bu miktarın artacağını, Kerhe Barajı’nın bu hacimde bir akıma dayanıklı olmadığını belirten Şeriati, doğal afet uyarısında bulundu. Su akımının bu denli hızlanacağını beklemediklerini belirten Vali, Huzistan eyaletinin kuzeyindeki eyaletlerde yağış hızının düşmesi ve sel olaylarının kesilmesi ile Kerhe Barajı’ndaki su miktarının da azalacağını tahmin ettiklerini ancak aksine bir durumun yaşanarak su seviyesinin giderek arttığını belirtti. Bahsedilen 6 yerleşim yerindeki kadın ve çocukların güvenli bir noktaya taşınması ve erkeklerin barajın tahkim edilmesinde görevli olan kişilere yardım etmesi için bölgede kalmaları tavsiyesinde bulundu.

Barut Küpeli Kadınlar'a Belçika'da Ödül

İranlı yönetmen Rıza Ferehmend’in yönettiği ve DEAŞ üyelerinin eşleri ile ailelerinin hikâyesini anlattığı “Barut Küpeli Kadınlar” isimli belgesel, Belçika’da düzenlenen Millennium Belgesel Festivali’nde jüri özel ödülünü aldı.

Tahran’da Zincirleme Trafik Kazası

İran’ın başkenti Tahran’ın güneyinde meydana gelen zincirleme trafik kazasında 7 kişi hayatını kaybetti. Acil Durum Kurumu Başkanı Pir Hüseyin Kolivend, Tahran ile Merkezi eyaletine bağlı Save arasındaki otoyolda meydana gelen zincirleme trafik kazasında bir yolcu otobüsünde çıkan yangın nedeniyle 7 kişinin öldüğü ve 14 kişinin yaralandığını söyledi. Pir Hüseyin Kolivend, trafik kazasının sebebinin sorulması üzerine emniyet güçleri tarafından açıklanması gerektiği cevabını verdi.