Haftalık Basın Özeti 8-14 Eylül 2018

Haftalık Basın Özeti 8-14 Eylül 2018
17-23 Şehriver 1397
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

İran’dan IKBY’ye Füze Saldırısı

İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) faaliyet gösteren İran-Kürdistan Demokrat Partisine (İKDP) ait örgüt binası ve askeri kampına 8 Eylül Cumartesi günü düzenlediği saldırıda aralarında üst düzey isimlerin de olduğu 16 İKDP’li öldü, yaklaşık 40 kişi yaralandı. Devrim Muhafızları’ndan yapılan açıklamada adı geçen kampa yedi füze fırlatıldığı bildirildi. İKDP Konseyi Üyesi Kemal Kerimi, saldırılarda 16 İKDP’linin öldüğünü ve 40 kişinin yaralandığını doğruladı. IKBY ise yayımladığı bildiride İran’ın saldırısını kınadı ve saldırının kabul edilemez olduğunu vurguladı. İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri Kuzey Irak’a gerçekleştirilen operasyon ile ilgili yaptığı açıklamada “Teröristler İran’da eylem yapmayacaklarına söz vermişlerdi. Ancak geçtiğimiz yıl içerisinde ABD’nin kışkırtmalarıyla sözlerini tutmadılar. Bu operasyonda tüm hedeflerimize ulaştık” ifadelerini kullandı. Dışişleri Sözcüsü Behram Kasımi ise saldırının İran’ın seçimi olmadığını, teröristlerin tahriklerinin İran Silahlı Kuvvetlerini bu operasyonu yapmaya mecbur bıraktığını ve İran’ın güvenliği çerçevesinden terör unsurlarının saldırısına göz yummayacağını söyledi.

DMO Komutanından Saldırı Yorumu

Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) Genel Komutanı Muhammed Ali Caferi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) faaliyet gösteren İran-Kürdistan Demokrat Partisine (İKDP) ait bir kampa 8 Eylül Cumartesi günü düzenledikleri saldırının düşmanları için önemli bir mesaj olduğunu söyledi. İran’ın füze kapasitesine işaret eden Caferi, “İran toprakları çevresinde ve iki bin kilometre menzilinde askeri kuvvetleri ve üsleri olanlar DMO’nun yüksek isabet oranına sahip füzelerinin olduğu bilmelidirler” ifadelerini kullandı.

Üç Kişi İdam Edildi

Tahran Kamu ve Devrim Mahkemesi’nden yapılan açıklamada Lokman Muradi, Zanyar Muradi ve Ramin Hüseyin Penahi’nin 8 Eylül Cuma günü idam edildiği bildirildi. Komela Partisi’ne mensup olan Lokman Muradi ve Zanyar Muradi’nin 5 Temmuz 2009 yılında Kürdistan eyaletinin Merivan şehrinde yaptıkları saldırıda Merivan Cuma imamının oğlu dahil toplamda üç kişinin ölümüne neden oldukları iddiasıyla idam edildiklerini aktarıldı. 23 Haziran 2017 yılında tutuklanan Ramin Hüseyin Penahi’nin ise Komele Partisi’ne üye olduğu ve 20 Ocak 2018’de de “devlete karşı silahlı ayaklanma” suçlamasından suçlu bulunarak idama mahkûm edildiği bilgisi paylaşıldı.

Ahmedinejad’ın Yardımcılarına Hapis Şoku

Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın cumhurbaşkanlığı döneminde yardımcılığını yapan ve bir süredir tutuklu bulunan İsfendiyar Rahim Meşai üç ayrı nedenden dolayı 6,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ahmedinejad’ın diğer yardımcısı Ali Ekber Cevanfekr ise 4 yıl hapis cezası aldı.

İki Emniyet Görevlisi Hayatını Kaybetti

Hürmüzgan eyaletinin Minab şehrinde emniyet görevlileri ve silahlı uyuşturucu madde kaçakçıları arasında 8 Eylül Cumartesi günü çıkan çatışmada iki emniyet görevlisi hayatını kaybederken ikisi yaralandı.

Esnaf Kepenk İndirdi

İran’ın Kürt nüfusunun yoğun olduğu Batı Azerbaycan eyaletinde Mahabad, Bükan, Kirmanşah eyaletinde Pave, Sungur, Kürdistan eyaletinde Bane, Senendec ve Merivan gibi şehirlerde İran’ın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) faaliyet gösteren İran-Kürdistan Demokrat Partisine (İKDP) ait bir kampa 8 Eylül Cumartesi günü düzenlediği saldırıyı ve üç Kürt gencinin idam edilmesini protesto etmek amacıyla 12 Eylül Çarşamba günü esnaf kepenk indirdi.

Ruhani ABD’yi Eleştirdi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ABD’nin İran’ı hem yaptırımlarla baskı altında tutup hem de müzakere çağrısı yaptığını ve bunun kabul edilemeyeceğini belirtti. Ruhani ayrıca, ABD’nin İran halkını ekonomik kaygılar dolayısıyla sokağa çekme amacının hata olduğunu beyan etti. Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de ABD’nin müzakere çağrılarına yönelik bu ülkeyi güvenilir bulmadıklarını ifade etmişti. Benzer şekilde Devrim Rehberi Ali Hamenei de ABD ile müzakere etmenin bir anlamı olmayacağını beyan etmişti.

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi İran Saldırısını Kınadı

Kuzey Irak’taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi İran’ın Irak topraklarında bulunan İran Kürdistan Demokratik Partisi (İKDP) karargahına yaptığı örgüt mensubu 14 kişinin ölmesi ve yaklaşık 40 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan saldırıyı kınadı. İran kaynaklı Tabnak sitesinin verdiği haberde, Devrim Muhafızları Güçleri’nin Urmiye şehrine yakın bir üsten Irak’taki İKDP hedeflerine altı adet roket fırlatıldığı belirtilmişti. İKDP İran’a karşı saldırılarına üç yıl önce yeniden başlamıştı.

Devrim Muhafızları İKDP’ye Yapılan Saldırıların Sorumluluğunu Üstlendi

Devrim Muhafızları Ordusu yayınladığı bir bildiriyle 8 Eylül tarihinde Irak’ta bulunan İran Kürdistan Demokratik Partisi (İKDP) hedeflerine yapılan saldırıları üstlendi. Yayınlanan bildiride başarılı bir operasyon sonucunda, karargâh yeri, yöneticiler toplantısı ve eğitim alanlarının hedef alınmış olduğu belirtildi. Devrim Muhafızları Güçleri ayrıca aynı bildiride son aylarda bu örgütün güvenliği bozucu sabotaj eylemleri ve yıkıcı faaliyetler düzenlediğini ve Batı Azerbaycan ve Kürdistan eyaletlerinde, Kirmanşah şehrinde halkı huzur ve emniyetten yoksun bıraktığının altı çizildi. Bildiride yine bu örgütün Merivan ve Kamyaran sınır bölgelerinde birkaç hafta önce gerçekleştirilen operasyonlarda da ağır darbe aldığı da açıklandı.

Trump, John Kerry’nin İranlılar ile Buluşmasını İllegal Olarak Tanımladı

ABD Başkanı Donald Trump ülkesinin eski Dışişleri Bakanı John Kerry’nin nükleer anlaşma ile ilgili istişare yapmak üzere İranlı makamlar ile görüşme yapmasını illegal olarak tanımlayıp bu durumu şiddetle eleştirdi. Barack Obama döneminin Dışişleri Bakanlığı yapan ve nükleer anlaşmanın sonuca varmasında kilit rolü olan John Kerry son dönemde üç ya da dört kez İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile görüştü. Trump bu haberin ortaya çıkmasından sonra kendi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Johm Kerry inatçı İran rejimiyle illegal görüşmeler yapmıştır ve bu görüşmeler bizim çabalarımızı zayıflatmakla kalmayacak ABD halkının da zararına olacaktır” sözlerini dile getirdi. John Kerry ise Norveç, Almanya ve diğer ülkelerde İranlılar ile gerçekleştirdiği görüşmelerde “İranlıların uluslararası toplumun balistik füze programı ve Hizbullah’a yardımları ile ilgili endişeleri anlamaları gerektiğini ilettiğini ve İranlıların bu sorunların çözümü için hazır olduğunu ancak Donald Trump’ın farklı bir yol izlediğini” beyan etti. Kerry ayrıca “İranlılar ile görüşmelerinin ABD dış politikasını zayıflatmadığını” belirtti.

El-İbadi Basra’daki İran Konsolosluğu Saldırısını Kınadı

Irak Başbakanı Haydar El-İbadi Basra’da İran Konsolosluğu’na saldırılmasını kınayarak bu eylemin kabul edilemez olduğunu beyan etti. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi de olayı “vahşi bir saldırı” olarak nitelemişti. Basra ise temmuz ayından beri büyük çapta gösterilere sahne oluyor. Göstericiler devlet binaları ve İran konsolosluğunu geçtiğimiz günlerde hedef almıştı.

Laricani: İran 3000-4000 Civarında Santifrüje Sahip

İran Meclis Başkanı Ali Laricani İran’ın 3000-4000 arasında aktif santrifrüje sahip olduğunu söyleyerek bunun da dünya güçleri ile anlaşmaya vardıkları nükleer anlaşmada belirlenen limitin altında olduğunu belirtti. Laricani ayrıca santifrüj sayılarının nükleer anlaşmadan sonra düşürüldüğünü beyan etti. Laricani son olarak “Avrupalılar ABD nükleer anlaşmadan çekildikten sonra bizden bu olaya çabuk tepki vermemizi rica edip zaman istediler ve o zaman şu anda geçiyor” açıklamasında bulundu.

ABD İran’ı Uyardı

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada İran, Basra’da bulunan ABD Konsolosluğu ve Bağdat’taki ABD Elçiliği’ne yönelik saldırıları önlememekle suçlandı. Yapılan açıklamada “İran mali olarak desteklediği, eğittiği ve silah desteği verdiği Irak’taki vekillerinin saldırılarını engellemedi. ABD personelimiz ve temsilciliklerimizin herhangi bir zarar gördüğü bir olay ile karşı karşıya kalırsa bundan Tahran’ı sorumlu tutacaktır ve vatandaşlarını korumak için hızlı ve kararlı yanıt verecektir” vurgusu yapıldı. Geçen hafta ABD Elçiliği’nin de bulunduğu Yeşil Bölge’ye üç adet bomba atılmış ancak Irak ordusundan yapılan bilgilendirmeye göre herhangi kayıp ve hasar yaşanmamıştı.

Irak, Hindistan’ın Yeni Petrol Müşterisi

Hintli şirketleri petrol alımlarındaki düşüşü telafi etmek için Irak’tan petrol almaya başlamışken istatistiklere göre Irak, ağustos ayında Hindistan’ın en büyük petrol tedarikçisi oldu. Hindistan ağustos ayında İran’dan yaptığı petrol ithalatı bir önceki aya göre üçte bir oranında düşüşle yaklaşık 523 bin varil seviyesine ulaştı. Hintli rafinerilerin ağustos ayında Irak’ın Basra bölgesinden yaptığı petrol ithalatı günde bir milyon ve iki bin varil satın aldı ve bu oran geçen aya göre %46 artış gösterdi.

Güney Kore İran’dan Petrol Sevkiyatını Tamamen Durdurdu

Güney Kore, ABD’nin baskıları sonucunda İran’dan petrol sevkiyatını tamamen durdurdu. İran’dan temmuz ayında günde 194 bin varil petrol ithal eden Güney Koreli petrol şirketleri, ağustosta petrol sevkiyatını sıfıra indirdi.

İran’ın Petrol Dışı Ticaret Rakamları

İran’ın 21 Mart - 22 Ağustos 2018 aralığında Hindistan ile 2,18 milyar dolar petrol dışı emtia ticareti yaptığı ve geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık %11’lik bir düşüş yaşandığı görülmektedir. Ayrıca İran, 21 Mart - 22 Ağustos 2018 aralığında Afganistan ile 1.43 milyar dolarlık petrol dışı ticaret gerçekleştirdi ve geçen yılın aynı dönemine göre rakamlarda %31,75 artış kaydedildi. Afganistan, İran’a aynı dönemde 4,31 milyon dolar ihracat yapmıştır ve geçen yılın aynı dönemine kıyasla %54 oranında düşüş yaşanmıştır. İran aynı dönemde Irak’la 3,43 milyar dolar değerinde petrol dışı ticaret yaptı ve geçen yılın aynı dönemine kıyasla %28,2 artış kaydedildi.

Türkiye-İran-Rusya Yerel Para Birimleriyle Ticaret Yapma Konusunda Anlaştılar

İran Merkez Bankası Başkanı Abdülnasır Himmeti, Türkiye, Rusya ve İran’ın yerel para birimleriyle ticaret yapma konusunda mutabık kaldığını söyledi. Himmeti, 3 ülkenin de ticarette doların devre dışı bırakılması konusunda hemfikir olduğunu, Türkiye-Rusya-İran’ın kendi para birimleriyle ve belirlenen kur üzerinden işlem yapılacağını vurguladı.

İran’da Üç Kürt Mahkûmun İdam Edilmesine Yapılan İtiraz

8 Eylül Cumartesi günü Zanyar Moradi, Lokman Moradi ve Ramin Hüseyin Penahi adında üç Kürt siyasi mahkûmun idam edilmesi sonrası, kendisi de hapishanede bulunan Nesrin Sutude bir mektup kaleme aldı ve bu üç mahkûmun idamlarının 1367/1988 yılında siyaseten suçlu bulunan Kürt mahkûmların idamıyla aynı tarihe denk geldiğini ve İran yargı sisteminin yasal ve adil olmayan bir tavır içerisinde olduğunu dile getirdi. Nesrin Sutude, Kürt aktivistlerin idam kararını insan haklarına ve İran İslam Cumhuriyeti’nin yasalarına aykırı olduğunu savundu.

Zanyar Moradi ve Lokman Moradi İran’ın Kürdistan eyaletinin Merivan ilçesinde görevli olan Cuma imamının oğlunu öldürmekle yargılanmaktaydılar fakat söz konusu kişiler bu suçlamayı reddediyorlardı. Ramin Hüseyin Penahi ise 2017 Temmuz ayında İran’da İslami rejime muhalif faaliyetler yürüten ve rejim tarafından bir terör örgütü olarak kabul edilen Kürt siyasi oluşumu Komela Partisi’ne üyelikten suçlanmaktaydı ve Senendec Devrim Mahkemesi tarafından idama mahkûm edilmişti. Ramin Hüseyin Penahi’nin kardeşi Emced Hüseyin Penahi ise ağabeyi hakkında çıkan karara itiraz ederek mahkeme tarafından yeniden görüşülmesini istemişti. İdam edilen bu üç Kürt siyasi aktivist hakkında mektup kaleme alan Nesrin Sutude ise 13 Haziran’da tutuklanmış ve 5 yıl hapse mahkûm edilmişti. Nesrin Sutude’nin eşi Reza Handan da 4 Eylül’de tutuklanmış “milli güvenliğe karşı komplo ve gizli anlaşma”, “rejime karşı propaganda” ve “başörtüsünü takmamaya yönelik halkı teşvik” suçlamalarıyla Evin Mahkemesi 7. Şube’de yargılanmaktaydı ve hakkında 700 milyon tümen para cezasına karar verilmişti.

İran’da Çinli Turist Sayısında Azalma

2018 yılının mart, nisan, mayıs aylarında 15 bin 600’e yakın Çinli turist İran’a seyahat etti. Fakat bu sayının 2017 yılının mart, nisan, mayıs ayları ile karşılaştırılınca %8 daha az olduğu görülmektedir. Turizm Tanıtımı ve Piyasa Oluşturma Dairesi Asistanı Müslim Şocai, Çinlilerin bu yıl İran’a seyahatlerindeki azalmayı Çin turizm uzmanlarının açıklamaları ile ilişkilendirerek İran’ın dış ilişkilerinde yaşadığı sıkıntıların Çinli turizm uzmanlarını endişelendirdiğini belirtti. Şocai, Çinli turistlerin kitle iletişim araçları üzerinden İran hakkında çıkan olumsuz haberleri okuduklarını ve bu sebeple İran’a olan seyahatlerini ertelemek istediklerini söyledi. Şocai ayrıca İran turizm sektöründe izni alınmamış konaklama yerleri ve lisanssız çalışan turizm rehberlerinin halen süregelen bir problem teşkil ettiklerinden bahsetti ve bu tür problemlerin Çinli turistler için endişe konusu olmaya devam ettiğinden de söz etti. ABD ve Avrupa turizm sektöründe de bu tür sorunların mevcut olduğuna işaret eden Şocai, turizmin İran için önemli bir mesele olduğunu ve önlem alması gereken kurumun ise Kültürel Miras El Sanatları ve Turizm Kurumu olduğunu belirtti.

İran’da Okullarda 8 Bin Derslik Kapasite Artırımına Gidiliyor

Eğitim Bakanlığı Yardımcısı Mihrullah Rahşani Mihr, eylül ayı sonuna kadar okullarda 8 bin yeni derslik düzeyinde kapasite artırımına gidileceği haberini verdi ve bu düzeyde bir kapasite artırımının geçen yıla oranla 1,5 kat fazla olduğunu açıkladı. 12 Eylül Çarşamba günü Çeharmahal ve Bahtiyari eyaleti Borucen ilçesine yaptığı ziyaret sırasında açıklamalarda bulunan Rahşani Mihr, İran’ın 11 eyaletinin ortalama sınıf kapasitesinin altında bir sınıf sayısına sahip olduğunu ve bu eyaletlerde yeni dersliklerin günümüzün teknik imkanları göz önüne alınarak ihdas edileceğini belirtti. Bakan yardımcısı yeterli derslik kapasitesinden mahrum olan söz konusu eyaletler arasında Sistan ve Beluçistan, Çeharmahal ve Bahtiyari, Luristan, Gilan ve Tahran eyaletlerinin var olduğunu söyledi.

Rahşani Mihr, sınıf kapasitesi artırımının yanında İran’da okulların %3’ünün fiziki anlamda kötü şartlarda olduğunu ve bu yapıların bir an evvel yeniden yapımının elzem olduğunu belirtti. Rahşani Mihr’in ifadelerine göre fiziki bakımından en kötü okul binaları Tahran eyaletinde yer alıyor. Eyaletler arasında derslik kapasitesinin eşit bir şekilde dağılımı olmadığını ve aradaki farkın giderek attığına dikkat çeken Rahşani Mihr, 2003 yılından günümüze dek aradaki derslik sayılarındaki farkın kapatılması ve okul binalarının yeniden yapımı için 4 trilyon tümen kamu harcamasının yapıldığından bahsetti. Rahşani Mihr, bunun yanında aynı amaç için hükumetin 6. Kalkınma Programı kapsamında 3 milyar dolar harcadığını ifade etti.

İran’da 1187 Mahkûm Serbest Bırakıldı

Diyet Kurumu Müdürü Esedullah Culayi, 2018 yılında 1187 mahkûmun 1 trilyon 930 milyon riyal olan diyet borçlarının ödenerek serbest bırakıldığını ve ailelerine geri döndüğünü haberini paylaştı. Culayi ayrıca bu yıl işlenen suçlardan davacı olanların %43’ünün davacı olmaktan vaz geçerek şikayetlerini geri aldıklarını açıkladı.

Esedullah Culayi, hâlihazırda 13 bin 500 diyet borcu olan mahkûmun hapishanelerde yatmaya devam ettiklerini, bunların 294’ünün sürücü kusurlarından, 93’ünün işyeri hatalarından, 94’ünün kısas cezası gerektirmeyen fakat diyet ödenmesi yaptırımı uygulanan bazı öldürme suçlarından, 3766’sının mehir parasını ödememesinden ve geri kalan 9 bin 228 vakanın mali suçlar ve çeklerin ödenmemesi gibi suçlar nedeniyle hapiste bulunduklarını açıkladı. Culayi devamında bir önceki yıl 2500 nafaka ve mehir mahkûmunun serbest bırakıldığını buna rağmen halen 3766 mehir mahkûmunun hâlen hapiste olduğundan bahsederek hakimlerin aralarında artık mehir suçlarından dolayı kimseye hapis cezası verilmemesi gerektiği fikrini paylaştıklarını ve İslam hukuku alimleri ile merci-yi taklitlerin bu görüş doğrultusunda bir fetva yayımladıklarını söyledi.

Diyet Kurumu Müdürü, önemsiz suçlardan dolayı hapishanelerde yatan en fazla mahkûmun 1346 kişiyle Fars eyaletinde bulunduğunu, en azının ise 75 kişiyle Sistan ve Beluçistan eyaletinde bulunduğunu belirtti.

İran’ın Turizm Potansiyeli Tahran ve Tokyo Arasında İş Birliği için Bir Fırsat

İran İslam Cumhuriyeti Japonya Büyükelçisi Murtaza Rahmani Movahhid, İran’ın tarihi mekanlarını ve doğal güzelliklerine işaret ederek İran’ın turizm açısından sahip olduğu potansiyeli, Tahran ve Tokyo arasında iş birliğinin geliştirilmesi için bir fırsat olarak değerlendirdi. Murtaza Rahmani Movahhid, 13 Eylül Perşembe günü Japonya Milli Turizm Kurumu’nu ziyaretinde İran’ın turizm potansiyeli hakkında açıklamalarda bulundu. Japon turistler için İran’ın Orta Doğu’da ziyaret edilebilecek en güvenli ülke olduğunu söyleyen Büyükelçi Rahmani Movahhid, iki ülke arasında turizm alanında iş birliğinin geliştirilmesi için Japonya Milli Turizm Kurumu ile bilgi ve tecrübe alışverişinde bulunma arzusunda olduklarını ifade etti. Gelecek yıl İran ve Japonya arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 90. yıldönümünü kutlayacaklarını belirten Movahhid, bu kutlamanın iş birliğinin güçlendirilmesi için büyük bir adım olacağını da sözlerine ekledi. İran’da ilk Japonya Büyükelçiliği 1929 yılında açıldı ve iki ülke arasındaki ilişkiler bununla başlamış oldu.

İranlıların Ruh Sağlığı Üzerine İstatistikler

İran Sosyal Hizmetler Derneği Başkanı Seyit Hasan Musevi Çelek, adli tıp kurumu 2017 yılı istatistiklerine göre İran’da intihar oranlarının %5 arttığını söyledi.

2. Ulusal İntihar Önleme Konferansı’nda konuşan Seyit Hasan Musevi Çelek, Sağlık ve Tıp Eğitimi Bakanlığı’nın araştırmalarına göre İran halkının %23 ila %25’inde tıbbi müdahale gerektiren en az bir zihinsel bozukluk bulunduğunu açıkladı. Ayrıca 6 milyon İranlıya depresyon teşhisi konulduğunu belirtti. Çelek sözlerine şöyle devam etti: “İranlı öğrencilerin %75’inin üniversiteye girmeden önce ruh sağlığı bozuluyor, 2 milyon 850 bin İranlı uyuşturucu bağımlısı ve psikedelik hastası.”

Musevi Çelek, İran’ın uluslararası mutluluk sıralamasında 157 ülke arasında 109. sırada yer aldığını belirttikten sonra şunları dile getirdi: “Üniversite öğrencilerinin %27’sinin psikolojik sorunları var, %33’ü de hayatlarından memnun değil. İran’da halkın mutluluğu kurumsallaşmadığı sürece intihar vakalarında artış göreceğiz. Siyasi özgürlüğün arttığı zamanlarda intihar oranları düşmüştür. Anayasal çerçevede farklı görüşlere sahip kişilerin çalışmasına izin vermeliyiz. Aksi takdirde bu sosyal problemler ulusal güvenliğimizi tehdit edecek ve bu yaralanmaların dumanı herkesin gözüne kaçacak.

Madde Bağımlısı İşçilerin Vahim Durumu

İran Uyuşturucu ile Mücadele Kurumu Sözcüsü Perviz Efşar, bağımlılık tedavisi gören İranlı işçi sayısında artış yaşandığını ve işçilerin %24’ünün ruhsal bozuklukları olduğunu söyledi. Perviz Efşar, Sağlık Bakanlığının bu hastalara tedavi uygulayabileceğini fakat kimliği olmayan bağımlı hastalarda tedavi sürecinin zora girdiğini belirtti.

Konuya ilişkin olarak Sosyal Tıp Uzmanı Behzat Demari, 2014’te yüz yüze yapılan ankete katılan İranlıların %21’inin uyuşturucu kullandığına ve testlerinin de pozitif çıktığına dikkat çekerek şöyle devam etti: “Ruhsal bozukluk söz konusu olduğunda işçi sınıfından bazı İranlıların yaklaşık %34’ü psikolojik tedaviye ihtiyaç duymaktadır.” Madde bağımlısı İranlı işçilerin yaklaşık %60 ila %70’inin tedavi edilmediği ve bu konuda İran’da büyük bir boşluğun olduğunu belirten Demari, bağımlıların tedavi merkezlerine müracaat etmediklerini ve bu sorunu çözmenin başka bir yolunun olmadığını söyledi.

Sırbistan Üzerinden Avrupa’ya Göçlerde Artış

Bazı haber ajanslarında İranlıların Avrupa’ya giriş yapabilmek için Sırbistan’ı kullandığı belirtiliyor. Sarajevo Times’ın haberine göre İranlı vatandaşların turist vizesi ile önce Sırbistan’a giriş yaptığı ve daha sonra AB ülkelerine göç ettiği görülmektedir. Geçen yıl Sırbistan’a bu şekilde sadece 16 İranlı sığınmacının seyahat ettiği açıklanırken 2018 başından itibaren bu sayı 1647’ye yükseldi. Sırbistan üzerinden Avrupa ülkelerine yapılan bu göçlerdeki artışın sebebinin ise İran ve Sırbistan arasında imzalanan anlaşma gereğince 2 Eylül 2017 itibari ile İranlı vatandaşların Sırbistan’a seyahatlerinde vizeden muaf olmaları gösterilmektedir.

Meşhed’de 1 Milyon Kişi Gecekondularda Yaşıyor

Meşhed Şura Başkanı Muhammed Rıza Heydari, yapılan son araştırmalara göre Meşhed’de yaklaşık bir milyon kişinin gecekondu bölgelerinde yaşadığını ve yeni şehir planlamasına gecekondu bölgelerinin de eklendiğini söyledi. Heydari, makroekonomik ve sosyal değişkenlerin varoş nüfusu etkilediğini, kuraklık ve göç gibi faktörlerin de varoş nüfusun artmasına sebep olduğunu belirtti.