Haftalık Basın Özeti 8-14 Temmuz 2017

Haftalık Basın Özeti 8-14 Temmuz 2017
Haftalık Basın Özeti 8-14 Temmuz 2017 (17-23 Tir 1396)
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

İran’dan Türkiye’ye Siber Saldırı

İranlı rejim muhalifi gazeteci Ruhullah Zam, Türkiye genelinde 31 Mart 2015 günü meydana gelen elektrik kesintisinin, İran tarafından düzenlenen bir siber saldırı olduğunu iddia etti. İddiaya göre İran 2015'te üç farklı siber saldırı gerçekleştirdi. Casusluk faaliyetlerine karşı Devrim Muhafızları Ordusunun güvenliğinden sorumlu olan İstihbarat Koruma Kurumu, istihbarat ve casusluk faaliyetlerini yürüten İstihbarat Kurumunun Türkiye’ye karşı yaptığı siber saldırılarıyla alakalı basına sızdırılan belgelerle ilgili 23 DMO askerini tutukladı. Amadnews’in yayımladığı habere göre belgelerin sızdırılmasından sonra sorumluların bulunması için baskı altında olan İstihbarat Kurumu başkanının bu konuda başarısız olmasından sonra İstihbarat Koruma Kurumu harekete geçmiş ve İstihbarat Kurumu personelleri dahil olmak üzere 23 devrim muhafızını tutuklamıştır. Amadnews’in 3 Temmuz’da sitesinde yayımladığı haberde İstihbarat Kurumu 2014-15 yılları arasında en az 3 kez Türkiye’nin hassas altyapılarına saldırı yaptığını ileri sürdü. Bu saldırıların en önemlilerinden biri 31 Mart 2015’te gerçekleşen ve elektrik kesintilerine neden olan olaydı. Habere göre bu saldırılar Yemen savaşı sırasında Türkiye’nin Arabistan’a destek vermesiyle birlikte gerçekleşmiştir.

Ticari İlişkilerde İlerleme

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin katılımıyla Ticaret Heyeti tarafından gerçekleştirilen İran ziyaretinin ardından yapılan görüşmeler iki ülke arasındaki tercihli ticaret anlaşmasının geliştirilmesi ve İran’da Türk Ticaret Merkezi açılması kararıyla neticelendirildi. Görüşmenin ardından açıklama yapan İran İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Mahmud Vaizi, iki ülke arasındaki tercihli ticaret anlaşmasının serbest ticaret anlaşmasına dönüşmesi yönünde çalışmalar yapıldığını ve iki tarafında bu konudaki isteği doğrultusunda daha büyük ilerlemeler kat edilebileceğini vurguladı. Zeybekçi ile ortak açıklama yapan İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Muhammed Rıza Nimetzade iki ülke arasındaki kültürel, sosyal ve siyasi ilişkiler açısından serbest ticarete doğru ilerlemenin gerekliliğinin ve iki ülke arasında artan ticaret hacminin altını çizdi. Zeybekçi ise hedeflenen 30 milyar dolarlık ticaret hacminin iş birliği sayesinde 50 milyar dolara bile ulaşabileceğini belirtti.

Türkiye, İran’ın En Büyük Gaz Müşterisi

İran Petrol Bakanlığı Ticaret ve Uluslararası İlişkiler Yardımcısı Emir Hüseyin Zemani Niya, 7 Temmuz 2017 Cuma günü IRNA’ya İran’ın gaz ihracatı konusunda açıklamalarda bulundu. Emir Hüseyin Zemani Niya, Avrupa ülkelerine gaz satabileceklerini ama önceliği Türkiye, Kuveyt, BAE, Gürcistan, Hindistan, Afganistan, Ermenistan, Irak gibi komşu ve bölge ülkelerine vermek istediklerini ve bu ülkelerin içinde Türkiye’nin İran gazının en büyük alıcısı olduğunu dile getirdi.

İran’da 18 Eyalette Su Krizi

İran’da sıcak mevsimin başlamasıyla tekrar su problemi kendisini gösterdi.

İran Meclis Ulusal Güvenlik Ve Dış Politikalar Komisyonu Su Güvenliği Komitesi Başkanı Muhammed Mehdi Burunmendi, İran’da 18 eyalette su probleminin yaşandığını, kuraklığın ve su sıkıntısının yanında su kaynaklarının iyi korunamadığını ve verimli yönetilemediğini, suların %92’sinin tarım alanlarında geleneksel sulama yöntemiyle tüketildiğini, birçok yerde, özellikle köylerde ve şehir merkezlerine uzak yerlerde şebeke suyunun bulunmadığını, hala tankerlerle su dağıtılmaya çalışıldığını ve bunlardan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Rıza Bekai Tutuklandı

Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın Danışmanı Ali Ekber Cevanfikr yaptığı açıklamada Ahmedinejad’ın yardımcısı Hamid Rıza Bekai’nin tutuklandığı yönündeki haberleri doğruladı. Daha önce 8 ay tutuklu kalan Bekai’nin şahsi kefaletle tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti. Bu süre zarfında Bekai, cumhurbaşkanlığı seçimlerine girmek için başvuru yapmış ancak başvurusu Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından reddedilmişti. Bekai’nin tutuksuz yargılanma kararı yaklaşık 13 milyon dolarlık nakit teminatına dönüştürülmüştü lakin Bekai bu parayı ödeyecek durumu olmadığını bildirince hakkında 9 Temmuz Pazar günü yeniden tutuklama kararı çıkarıldı. Ahmedinejad hükümetinden birçok görevde bulunmakla birlikte serbest ticaret bölgelerinden sorumlu yetkili olan Hamid Bekai’nin ilk tutuklanması 2013 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinden sonra oldu. Seçimden sonra Serbest Ticaret Bölgeleri Yüksek Konsey Sekreterliğine atanan Ekber Türkan’ın Bekai’nin bu alanda yolsuzluklar yaptığını ileri sürmesi ve hükümetin şikayetiyle gerçekleşmişti. Bekai’nin tutuklanmasına itiraz eden Ahmedinejad ise 11 Temmuz Salı günü resmi internet sayfasından yayımladığı mektupta tutuklamayı ‘yasa dışı’ ve ‘büyük zulüm’ olarak nitelendirdi. Tahran Başsavcılığı ise Bekai’nin tutuklanmasına ilişkin sosyal medyada çıkan yanlış haberlerden dolayı 13 Temmuz Perşembe günü yayımladığı bildiride Bekai’nin ekonomik suçlamalarla tutuklandığını açıkladı. Diğer yandan Ali Ekber Cevanfikr ise aynı gün (13 Temmuz) kendi Telegram hesabına Bekai’nin açlık grevine başladığını yazdı.

Yurt Dışı ve Ticaret Yasakları

İran Başsavcılığının yayımladığı 2016 raporunda 27.820 kişiye yurtdışına çıkış yasağı getirildiği ve 9.173 kişinin de ticaret yapmaktan men edildiği bildirildi. Bunun yanı sıra yayınlanan raporda başsavcılığın geçen sene 628 bin kişinin yurtdışına çıkış yasağını, bin 461 kişinin de işlem yapma yasağının kaldırıldığı bilgisi yer aldı. Ayrıca başsavcılık kararı ile 44 bin 772 kişinin banka hesapları dondurulmuş ve 15 bin 402 kişinin ise daha önce dondurulmuş banka hesabı yeniden kullanıma açılmıştır.

İran’dan Irak’a Silah Sevkiyatı

Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymanî, İran Savunma Bakanlığının Irak Ordusu için üç vardiya silah ürettiğini açıkladı. 10 Temmuz Pazartesi günü Irak’ta hayatını kaybeden İranlı askeri danışmanlardan Şaban Nasıri’yi anma töreninde konuşan Süleymanî, İran ve Irak’ın artık kan kardeşi olduğunu ve bazı Iraklıların, kendilerini Devrim Rehberi’nin askeri olarak gördüğünü ileri sürdü. İran’ın daha önce Irak halkından hiçbir yardımı esirgemeyeceğini söylediğini hatırlatan Süleymanî, bu nedenle İran Savunma Bakanlığının günde üç vardiya Irak için silah ürettiğini ve Irak’a gönderdiğini söyledi. Lübnan Hizbullah’ının Haşdi Şabi’ye aktardığı tecrübelere dikkat çeken Süleymanî, Ayetullah Sistani’nin önemli rolü olduğunu ve onun fetvası olmadan DEAŞ’a karşı Haşdi Şabi güçlerinin oluşamayacağını vurguladı. 11 Temmuz Çarşamba günü katıldığı Sağlık İnşası festivalinde konuşan Hasan Ruhani ise Süleymanî’nin konuşmasına göndermede bulunarak en zor ekonomik şartlarda Irak’a yardım ettiklerini, gönderilen silahların ve kendi topraklarından fırlatılan füzeleri yapanın hükümet ve Savunma Bakanlığı olduğunu hatırlattı.

Paralel Hükümet Tartışmaları Sürüyor

Devrim Muhafızları’nın Ekonomik Kuruluşu Hatem’ül Enbiya Karargâhı Sorumlusu Komutan Abdullah Abdullahî verdiği özel röportajda önemli açıklamalarda bulundu. DMO’nun yaptığı projelere değinen Abdullahî, karargâhla hükümet ilişkilerinde 200 binden fazla işsizi istihdam edebilmek için en fazla iletişim kuran kişi olduğunu söyledi. Abdullahî daha önce Ruhani ve komutanlar arasındaki ‘eli silahlı hükümet’ konusunu yeniden gündeme getirerek silahsız hükümetin ‘zelil’ bir hükümet olduğunu ifade etti.

Meclisteki Muhafazakâr Blok

Meclisteki muhafazakâr grup yeni kabinenin oluşmasında etkili olabilmek için özel bir grup oluşturdu. Muhafazakâr Fraksiyonu Sözcüsü Hüseyin Nakavi Hüseyni 12 Temmuz Perşembe günü meclis açık oturumundan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada yeni kabinenin oluşmasında etkili olabilmek için 15 kişilik bir grup oluşturduklarını açıkladı.

Kalibaf’a Peşkeş Suçlaması

Tahran Belediye Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf’ın Tahran Belediyesine bağlı uyuşturucu kullananları tedavi merkezini Devrim Muhafızlarına yakınlığı ile bilinen İmam Rıza Karargâhına vermesi tepkilere neden oldu. Belediye Meclis Üyesi Golam Rıza Ensari 23 Baharan tedavi merkezinin üç yıl veya daha fazla süreli olarak fiyatı belirsiz bir şekilde İmam Rıza Karargâhına verildiğini ileri sürdü. Daha önce bu anlaşmanın içeriğini belediyeye sorduklarını belirten Ensari, belediyenin bu soruyu cevapsız bıraktığını söyledi. Ensari ayrıca bu karargâhın Kalibaf’ın yakınlarının yetkisinde olduğunu iddia etti. Diğer belediye meclis üyesi Fatîme Danişver ise birkaç defa İmam Rıza Karargâhı yetkilileriyle görüşmek istediklerini ancak onların kendilerini açıkça göstermek istemediklerini belirtti. Danîşver son olarak bu karargâhın uyuşturucu kullananların tedavisi konusunda bir tecrübeye sahip olmadıklarını ifade etti. Görev süresi dolmak üzere olan Tahran Belediye Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf’ın bu tarz bir girişimde bulunması eleştirilere yol açtı.

Şiraz’da Helikopter Üssü Açıldı

Devrim Muhafızları Ordusu Kara Kuvvetleri Komutanı Muhammed Pakpûr, Şiraz’da Kara Kuvvetlerine ait helikopter üssü açıldığını bildirdi. Bu askeri üssün görevi İran’ın güney, güneybatı ve güneydoğusuna askeri helikopter desteği sağlamaktır.

Cihangiri Kürt Milletvekilleri ile Görüştü

Kürdistan vilayeti milletvekilleri 8 Temmuz Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ile siyasi, etnik ve mezhepsel sorunları görüştü. Bu görüşmede bölgenin kalkınması gerektiğini ve hükümetin de bunu istediğini vurgulayan Cihangiri, siyasal, etnik ve mezhepsel sorunların ülkenin kalkınması için bir engel oluşturmaması gerektiğini söyledi. Kürdistan vilayetinin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ruhani’ye yüksek oy çıkarmasına değinen Cihangiri, Ruhani’nin vilayete yaptığı ziyarette bölgenin kalkınmasıyla ilgili verdiği vaatleri yerine getireceklerini ifade etti.

Kasımi’den Kıbrıs Açıklaması

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, İran’ın Kıbrıs müzakerelerinin başlamasını desteklediğini belirterek, “İran’ın Kıbrıs ile ilgili tutumu başından beri ilkesel ve sabittir. Biz Kıbrıs’ın toprak bütünlüğünü destekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Zarif’ten Musul Açıklaması

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Musul’un kurtuluşundan dolayı Irak halkını tebrik etti. Zarif mesajında, “Musul’un kurtarılmasından dolayı Irak devleti ve milletini kutluyorum” dedi.

Mısır’daki Terör Olayına Kınama

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Mısır’ın Sina bölgesindeki terör olaylarını kınadı. Kasımi yaptığı açıklamada, dünyanın çeşitli bölgelerinde DEAŞ’ın yapabileceği terör eylemleri ile ilgili de uyarıda bulundu.

Zarif-Alevi Görüşmesi

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif Tahran’ı ziyaret eden Ummanlı mevkidaşı Yusuf bin Alevi ile 12 Temmuz Çarşamba günü ikili ilişkileri ve bölgesel gelişmeleri görüştü. Görüşmede iktisadi ilişkilerin siyasi ilişkilere paralel olarak geliştirilmesine vurgu yapıldı. Bakan Alevi Tahran temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Ruhani tarafından da kabul edildi.

Zarif New York’a Gitti

Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, BM üst düzey siyasi toplantısına katılmak üzere perşembe günü New York’a gitti. Haberi duyuran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Dışişleri Bakanı Zarif’in oturumun kulisinde bazı üst düzey yetkilileri ile görüşeceğini belirtti. Sözcü Kasımi, Dışişleri Bakanı Zarif’in ayrıca Amerika Dış İlişkiler Konseyi CFR’da da bir konuşma yapacağını kaydetti.

Faizler Yatırımı Engelliyor

İran’da Total ile yapılan doğalgaz anlaşmasına yönelik eleştirilerin ve yabancı finansman yerine yatırımlarda İran’ın öncü rolde bulunmasını söyleyenlerin artması, gözleri ülke içindeki yatırımların kaynağı olan bankacılık sistemine çevirdi. 5 milyar dolar değerindeki bu anlaşmanın ülke imkanlarıyla yapılması ancak mevcut bankaların finansmanı ile mümkün. Şu an geçerli faiz oranı ise resmi olarak %18 ancak bankalar arası rekabette bu oranın arttığı gözlemlenmekte. Hükümetin yüksek faiz oranlarını eleştirileri sık sık gündeme gelmekte ancak herhangi bir çalışma yapılmamakta. Enflasyonun yüzde on seviyelerinde olduğunu ve faiz oranlarının da bununla ilintili olarak daha düşük seviyelere çekilmesi gerektiğine değinen Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri, şimdiki durumun aksine faiz oranlarının kalkınmaya engel değil üretime destek olması gerektiğini vurgulamasına karşın yol haritası konusunda bir açıklama yapmadı. Açıklamalara değinen İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Muhammed Rıza Nimetzade ise hükümeti bu konuda eleştirdi. Nimetzade faiz oranlarının düşük olması gerektiğini ancak bunun zorlama ile olmayacağını ve hükümetin bankaları suçlamakla değil finansman kaynaklarını çeşitlendirmek ile görevle olduğunu hatırlattı. Bankacılık kesimi ise yüksek faiz oranlarının düşürülmesinin ancak hizmet ücretlerinin düşürülmesi ve döviz gelirlerinin artmasıyla olabileceğini düşünüyor. Ayrıca yaptırım döneminde uluslararası sistem dışına itilen bankaların gelirlerinde yaşadığı düşüşlerin henüz telafi edilemediğini belirten İran İhracatı Geliştirme Bankası CEO’su Ali Salehabadi, bu konjonktürde faizlerin düşmesinin mümkün olmadığı görüşünde.

Demiryolları İçin Önemli Anlaşma

İran Demiryolları, Kum ve Arak İran şehirleri arasında yüksek hızlı demiryolu yapılması için İran’da halihazırda pek çok demiryolu ihalesinden sorumlu İtalyan şirketi Ferrovie dello Stato (FS) ile 1,2 milyar € değerinde bir anlaşma imzaladı. Anlaşma hızlı tren yapımıyla birlikte geleneksel demiryolları için İran demiryollarına yardım sağlanması ve personel eğitimini de içermekte.

Tavuk Piyasası El Değiştirdi

İran Tavuk Eti Yetiştiricileri Birliği başkanı Muhammed Yusufi, İran’da civciv yetiştiriciliğindeki ve tavuk eti fiyatlarındaki artıştan ve tavuk etlerinin ticari olarak iyi ambalaj yapılmamasından dolayı İran’ın Irak ve Afganistan’daki tavuk eti piyasasını Türkiye’ye ve Brezilya’ya kaptırdığını açıkladı.

Petrol Bakanı: Sermayeye İhtiyaç Var

Petrol Bakanı Bijen Nâmdar Zengene 12 Temmuz Çarşamba günü meclis açık oturumunda yaptığı konuşmada Güney Pars gaz alanı projesinin 11. etabı için 200 milyar dolar sermayeye ihtiyaçları olduklarını söyledi. Bu kaynağın ülke içerisinden temin edilemeyeceğini belirten Zengene, %65-70 dış kaynağa ihtiyaçları olduğunu ifade etti. Bunun yanı sıra Petrol Bakanı Uluslararası İşlerden Sorumlu Yardımcısı Emir Hüseyin Zemani Niya ise petrol alanında 200 milyar dolar değerindeki yatırımlar için 27 yabancı şirket ile görüşmeler yürüttüklerini bildirdi.

Total Anlaşmasına İtirazlar Sürüyor

Total Şirketi’nin önderliğinde Çin Milli Petrol Şirketi, Petro Pars Şirketi ve İran Milli Petrol Şirketi arasındaki anlaşma 3 Temmuz 2017’de imzalandı. Yaklaşık 5 milyar dolar değerindeki 20 yıllık kontrata göre Total %50,1 hisseye sahipken; Çin Milli Petrol Şirketi %30 ve Petro Pars Şirketi %19,1 hisseye sahip olacak. Ancak ülke içerisinde Güney Pars doğal gaz alanı projesine tepkiler gelmeye devam ediyor. Devrim Muhafızları Ordusu Ekonomik Kuruluşu Hatem’ül-Enbiya Karargâhı komutanı General Abdullah Abdullahî bu projeyi kendilerine vermedikleri için Ruhani’ye kırıldıklarını söyledi. Petrol Bakanlığı ile ilişkilerinin iyi olmasına rağmen anlaşmadan haberleri olmadığını ileri süren Abdullahî, yapılan anlaşmanın ihale prosedürü yapılmadan imzalandığını iddia etti. Veli-yi Fakih’in Horasan-ı Rezevi temsilcisi ve Meşhed Cuma İmamı olan Ahmed Alamulhuda ise Total anlaşması yapılmışken gündemi değiştirmek için eşinin mezar taşı olup olmadığı tartışmasını ortaya atarak hedef şaşırttıklarını ancak anlaşmanın perde arkasında çıkarılan gaz ve petrolden İran’ın %25, Total’in ise %75 hisseye sahip olacağı iddiasında bulundu.

‘Bodyguard’ Viyana’da Ödül Aldı

İranlı ünlü yönetmen İbrahim Hatami Kia’nın yönettiği ‘Bodyguard’ adlı film Viyana Film Festivalinde üç dalda ödül aldı. Uluslararası Viyana Film Festivaline katılan film en iyi sanatsal tasarım ödülünün yanı sıra en iyi yönetmen ve en iyi yardımcı erkek aktör ödüllerini de kazandı. ‘Bodyguard’ ilk kez 34. Uluslararası Fecr Film Festivalinde seyircileri ile buluştu.

Uluslararası Uyuşturucu Bilim Kongresi

İran Refah Örgütü tedavi ve bağımlılığı önlenme yardımcısı Muhsin Ruşen Pejuh, İran Tıp Bilimleri Üniversitesi ve İran Refah Kurumu tarafından 13-15 Eylül 2017 tarihlerinde Tahran Razi Uluslararası Kongre Merkezinde “Uluslararası Uyuşturucu Bilim Kongresi” düzenleneceğini açıkladı. Yaklaşık 10 yıldır bu alanda bilimsel çalışmaların en büyüğünü teşkil eden bu kongre, geçen yıllarda da yapılmış ve uyuşturucunun kontrolü ve bağımlığın azaltılması konusunda yetkililerin, halkın ve uyuşturucu bağımlılarının dikkatini çekmişti.

2016 yılı Eylül ayında yapılan kongreye uzmanlardan, araştırmacılardan, sağlıkçılardan yaklaşık 2500 kişi katılmış, Amerika ve Avrupa’dan 11 konuşmacı davet edilmiş ve uluslararası iç ve dış teşkilatlarla, devlet kurumlarıyla ve sivil toplum örgütleriyle iş birliğinin artırılmasına çalışılmıştır.

Bu kongre, İran’da uyuşturucunun ve uyuşturucu bağlılığının zararlarını ve boyutlarını temel bilimler, klinik, toplum, hukuk ve benzeri alanlarda etkin bir şekilde ve bilimsel olarak duyurmayı amaçlamaktadır.

11. Dünya Zerdüştleri Kongresi

11. Dünya Zerdüştleri Kongresi 1-4 Haziran 2018 tarihlerinde Avusturalya’nın Perth şehrinde düzenlenecek ve 1 Ekim 2017 tarihinden itibaren kayıtlar başlayacak.

“Hep Birlikte Geleceğe” sloganıyla düzenlenecek kongrenin amacı, dünyadaki tüm Zerdüştleri bir araya toplamak ve küreselleşme adına onlar için aydınlık bir gelecek hazırlamak. Zerdüştler hakkındaki bilgiyi artırmak, dünyanın çeşitli ülkelerinde, özellikle de Türkmenistan, İran ve Azerbaycan ve benzeri ülkelerde yaşayan Zerdüştleri birbiriyle yakınlaştırmak ve tanıştırmak ve ortaya çıkan kültürel problemlerine çözüm yolları bulmak, bu kongrenin kazanımlarından olacaktır. Henüz katılımcılarının belirlenmediği bu kongreye Zerdüşt tiyatro sanatçısı Nesrin Hançerî’nin katılacağı bilinmektedir.

Kongreyle ilgili bilgilere ve gelişmelere kongrenin www.11wzcperth.com.au adresinden ulaşılabilecektir. Düzenlenme yeri Zerdüşt Uluslararası Çalışma Grubu (GWGZ) tarafından belirlenen Dünya Zerdüştler Kongresi, ilk kez 1960 yılında Tahran’da düzenlenmiş ve daha sonra Bombay, Houston, Londra, Vancouver (Kanada), Dubai, Singapur gibi şehirlerde düzenlemeye devam edilmiştir.

İrşat Bakanlığına Mektup

Meclis’te bir grup milletvekili tarafından Kültür ve İrşat Bakanlığına Yönetmenliğini Ali Ahmadzade, Yapımcılığını Amir Seyedzadeh, Senaryosunu Ali Ahmadzade ve Mani Baghbani’nin yazdığı 2014 yılı yapımı “Atomun Kalbinde” ve “Oksidan” filmlerinin İran sinemalarında vizyondan kaldırılması için mektup yazıldı. Vizyonda son günlerini geçiren bu iki film, Hristiyanlara hakaret ettiği gerekçesiyle İran’daki Ermeni ve Hristiyan toplumları tarafından eleştirildi. Bundan önce de İslam Tebliğ Örgütü bu iki filmi kendi sinemalarında gösterime sunmamıştı.

İran’da İlaç Sıkıntısı

İran Sağlık Bakanlığı İlaçları Kontrol Genel Müdürü Dr. Ekber Abdullahi Asl, 53 kalem ilacın ithalatında sorun yaşandığını, bu ilaçlardan ancak bir aylık stoklarının bulunduğunu, ayrıca 750 çeşit ilaçtan da ancak 3 ay yetecek stoklarının bulunmasından kaygı duyduklarını açıkladı. Ayrıca ilaçların çoğunun karaborsada bulunmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Uluslararası Karate Dostluk Kupası

Kirmanşah Karate Sporları İl Müdürü Nasır Muhammed Salih İRNA Haber Ajansına verdiği röportajda; 12 yabancı ve 31 İran takımının katıldığı Uluslararası Karate Dostluk Kupası müsabakalarının 12.07.2017 Çarşamba sabahı Kirmanşah’da başladığını belirtti. 700 erkek ve 600 bayan olmak üzere 1300 sporcunun katıldığı organizasyona İsviçre, Almanya, Pakistan, Irak, Afganistan, Ermenistan, İtalya, Sırbistan, Lübnan, Avusturya ve Azerbaycan ülkelerinden de yaklaşık 80 kişi bu müsabakalarda boy gösterecek.

Yabancı Babadan Çocuklara Vatandaşlık

İran Meclis Kültür Komisyonu sözcüsü yaptığı açıklamada, İranlı kadınların yabancı uyruklu erkekler ile evliliğinden doğan çocuklara İran vatandaşlığı verilmesi kanununun incelenip komisyon tarafından onaylandıktan sonra kararın nihai sonucu için halk tarafından oylamaya konması gerektiğini söyledi.

Genç Beyinlerin Göçü

Üstün zekalı orta öğretim ve lise öğrencilerinin çoğu İran’dan ayrılıyor.

Eğitim-Öğretim Bakanlığı İlköğretim Yardımcısı, beyin göçünün yalnızca yetişmiş insanlar arasında olmadığından, lise ve orta öğretim seviyesinde de birçok üstün zekalı gencin, özellikle de Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında başarı kazanmış öğrencilerin %62’nin İran’dan gitmesinden, bir süre sonra üstün zekalı ve yetenekli bir neslin ellerinden kaybolacağından yakınmaktadır.

Eğitim-Öğretim Bakanlığı İlköğretim Yardımcısı,1993-2007 yılları arasında 225 İranlı lise-orta öğretim öğrencisinin uluslararası olimpiyatlarda başarı gösterdiğini, bunlardan 140 öğrencinin Amerika ve Kanada gibi ülkelerin üniversitelerinde öğrenime başladıklarını ve bunun %62,2’ye tekabül ettiğini açıkladı.

Amerika’daki Uluslararası Eğitim Enstitüsü, 2015-2016 eğitim öğretim yılında Amerika’da öğrenim gören İranlı öğrencilerin sayısının 12.256 kişi olduğunu bildirmektedir. Bu sayı 2010-2011 eğitim öğretim yılında 5.626 kişiydi.

Sosyologlar, kalifiye elamanların ve üstün zekalı öğrencilerin İran’dan ayrılmasının beyin göçünden daha zararlı olduğunu ve üstün zekalı neslin göçü olarak adlandırılması gerektiğini ifade etmektedirler.