Haftalık Basın Özeti 9-15 Eylül 2017

Haftalık Basın Özeti 9-15 Eylül 2017
Haftalık Basın Özeti 9-15 Eylül 2017 (18-24 Şehriver 1396)
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

Aktivistlerden Hasan Ruhani’ye Mektup

İran'da en eski siyasi oluşumlardan olan ve devrim sürecinde ve sonrasında kısa dönem etkili siyasi gruplardan olan Milliyetçi-Müslüman Aktivistler Konseyine mensup bir grup aktivist Cumhurbaşkanı Ruhani’ye yazdıkları mektupta 2009 Yeşil Hareketi’nin ev hapsindeki liderlerinden Mehdi Kerrubi, Mir Hüseyin Musevi ve eşi Zehra Rahneverd’in cezalarının kaldırılması için bir an önce adım atılmasını istediler. Ev hapsi cezasının devam ettirilmesinin bağımsız hukukçulara göre anayasanın birçok ilkesinin ihlali olduğunu ve Milli Güvenlik Yüksek Konsey Başkanının (Hasan Ruhani) bu konseyin müdahalesi için gerekli yetkiye sahip olduğu vurgusu yapılan mektupta cumhurbaşkanından bu konuda acil adım atmasını istediler. Mehdi Kerrubi, Mir Hüseyin Musevi ve eşi Zehra Rahneverd 2011 yılında toplanan Milli Güvenlik Konseyi’nin kararıyla ev hapsi cezasına çarptırılmıştı.

Tahran Belediyesi Kalibaf’ın Anlaşmalarını İnceleyecek

Tahran’ın Yeni Belediye Başkanı Muhammed Necefî, kendisine yöneltilen “Yargı Sözcüsünün, Tahran Eski Belediye Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf ve Yargı’nın 34 anlaşmayı fesih ettiği yönündeki açıklamaları oldu, bu anlaşmalardan haberiniz var mı?” sorusuna “yargı sözcüsünün hangi anlaşmaları kastettiğini bilmiyorum, konudan haberim yok” şeklinde yanıt verdi. Necefi ayrıca, eski belediye başkanının son haftalarda yaptığı anlaşmaların ve ihalelerin inceleneceğini belirtti. Necefi açıklamalarının devamında ise Eski Belediye Başkanı Kalibaf’ın vekilinin tutuklandığından haberi olduğunu ancak nedeninin görevini kötüye kullanmak mı yoksa başka işlerinden dolayı mı olduğu konusunda bilgisinin olmadığını söyledi.

İçişleri Bakanına Yeni Yardımcı Atandı

İçişleri Bakanı Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Ali Asgar Ahmedi’nin istifası sonrası İçişleri Bakanı Rahmani Fazli’nin hükmüyle yaklaşık dört yıldır Doğu Azerbaycan Valiliği yapan İsmail Cabbarzade bu göreve getirildi. Reformist görüşe sahip olan Cabbarzade, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri alanında doktora derecesi almıştır. 1992 yılında Tebriz’in Azerşehr ve Üskü bölgesinden meclise giren Cabbarzade dördüncü, beşinci, altıncı ve yedinci dönemde milletvekilliği yaptı. Cabbarzade ayrıca Meclis Başkanlık Divanı üyeliği, Bütçe, Planlama ve Savunma Komisyonu, Meclis Araştırmaları Merkezi Bütçe ve Planlama Komitesi ve Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Ekonomik, Bütçe ve Planlama Komitesi üyeliğinde yer almıştır. Cabbarzade son olarak 2013 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Ruhani Hükümeti tarafından Doğu Azerbaycan’ın 12. valisi olarak atanmıştı.

İran’dan Myanmar’a Tepki

Devrim Rehberi Ali Hamenei Myanmar Arakan’da yaşanan soykırım karşısında uluslararası kuruluşlar ve insan hakları savunucularının sessiz kalmalarını kınadı. Hamenei, Myanmar’da yaşananların sadece dini bir çatışmaya indirgenmesini eleştirerek bu meselenin siyasi bir olay olduğunu vurguladı. Müslüman devletlerin Myanmar devletine siyasi ve ekonomik baskı yapmalarını isteyen Hamenei, bunun askeri bir girişim anlamına gelmediğinin altını çizdi. Meclis Başkanvekili Ali Mutahhari ise Hamenei’nin konuşmasından önce Müslüman ülkeler arasında ortak bir askeri gücün oluşturulmasını ve bu gücün Myanmar’da olduğu gibi Müslümanlara uygulanan zulümlere karşı müdahalede bulunmasını istemişti. Müslümanların neden NATO benzeri ortak askeri bir güçlerinin olmadığını soran Mutahhari, Myanmar’daki zulümlerin askeri bir güç olmadan durdurulamayacağını belirtti.

Başsavcıdan Mahkemelere Eleştiri

Kum’da konuşan Başsavcı Muhammed Cafer Muntazıri mahkemelerde hile, perde arakasında anlaşmalar ve bazı suçlular arasında ayrımcılık yapılmasının yargının karşı karşıya kaldığı sorunlar olduğunu söyledi. Muntazıri ayrıca mahkemelerde bazılarının adam kayırmaya çalışmasının ve tavsiyelerde bulunmasının ise yasaların uygulanmasını engellediğinin altını çizdi.

“Biz İslam’dan Çok Şiacılığa Önem Verdik”

İran Meclis Başkanvekili Ali Mutahhari ‘Biz ve Myanmar Müslümanları’ başlıklı köşe yazısında kendilerinin bu konuda Şiacılık düşüncesinde olduklarını ancak İslam’ın Sünniliği ve Şiayı kapsadığını söyledi. Türkiye itirafında da bulunan Mutahhari, Arakan konusunda Türkiye’nin İran’dan çok daha fazlasını yaptığını ve Türkiye’nin Bangladeş Hükümetine Myanmar’dan çıkarılan Müslümanları kabul etmesini ve ne kadar zararı varsa ödeyeceğini açıklamış olduğunu hatırlattı.

Yedi Eyaletin Valileri Değişti

13 Eylül Çarşamba günü toplanan Bakanlar Kurulu’nda alınan kararla Hürmüzgan, Kazvin, Luristan, Güney Horasan, Fars, Kohgiluye ve Boyer Ahmed ve Elburz eyaletlerinin valileri değişti. Yedi vali de Bakanlar Kurulu’ndan güvenoyu almayı başardı. Daha önce Kazvin Valisi olan Feridun Himmeti Hürmüzgan Valisi, 2013 yılından itibaren Kürdistan Eyaletinin valiliğini yapan Abdülmuhammed Zahidi Kazvin Valisi, daha önce Kohgiluye ve Boyer Ahmed ve Buşehr valililerinin Planlamadan Sorumlu Yardımcılığını yapan Musa Hadimi Luristan Valisi, 2015 yılında İçişleri Bakanı Rahmani Fazli’nin kararıyla Razavi Horasan valisinin Kaynak Geliştirme ve Ekonomi İşlerinden Sorumlu Yardımcılığına atanan Muhammed Mehdi Meruc el-Şeria, Güney Horasan Valisi, Buşehr eyaletinin valiliğini de yapmış olan İsmail Tebadar Fars Valisi, Petrol Bakanının başdanışmanlığını yapan Ali Muhammed Ahmedi Kohgiluye ve Boyer Ahmed Valisi, Gilan valisinin Mali Yönetim ve Planlama yardımcılığını yapmış olan Muhammed Ali Necefi ise Elbur eyaletinin yeni valisi oldu.

Hamallara Ateş Açan İki Memur Tutuklandı

İran'ın Kürdistan Eyaleti'ndeki Bâne ve Sakız bölgesinde 4 Eylül Pazartesi günü Bâne pazarı bölgesinde Bâne Sınır Alayının hamallara (sınır bölgelerinde iki ülke arasında mal taşıyanlar) açtığı ateş sonucu iki hamal öldürülmüş ve bölgede protesto gösterileri başlamıştı. Bâne Kaymakamı Muhammed Fellahi 10 Eylül Pazar günü düzenlediği basın toplantısında olayın ayrıntısının birkaç gün önce Bâne’ye gelen İçişleri Bakanlığının iki heyeti tarafından incelendiğini ve olayın gerçekliği aydınlatılana kadar iki memurun tutuklandığını bildirdi.

Askeri Okullarda ‘Vekalet Savaşı’ Müfredatı

İmam Hüseyin Devrim Muhafızları ve Subay Yetiştirme Üniversitesi Rektör Yardımcısı General Hamid Ebazeri verdiği bir röportajda geçtiğimiz yıllarda askeri okullardaki müfredatlarda vekalet savaşlarına yer verildiğini söyledi. Ebazeri, bu üniversitenin bazı komutanlarını ve eğitimcilerini gerçek savaşla tanışmaları amacıyla İran dışında yürütülen savaşlara gönderildiklerini ifade etti.

Milli Bankanın Eski Müdüründen Yolsuzluk

Tahran Başsavcısı Abbas Caferi Devlet Abadi 11 Eylül Pazartesi günü yaptığı açıklamada devlet bankalarından Milli Bankanın eski müdürlerinden olan Mahmud Rıza Haveri’nin gıyabi olarak yargılandığı yaklaşık 1 milyar dolar değerinde yolsuzluk dosyasının hükme bağlandığını ve Haveri’nin iki yıl hapse çarptırıldığını söyledi. Haveri’nin çifte vatandaşlığı bulunan Kanada’ya kaçmış olması devlet yönetiminde çifte vatandaşlığı bulunanlar hakkındaki şüphe ve tartışmaları yeniden gündeme getirdi.

“Ev Hapsi Kararına Hiç Kimse Karşı Çıkmadı”

Devrim Muhafızları İstihbarat Kurumu İkinci Başkanı General Hüseyin Necat 2009 Yeşil Hareketi liderlerinden Mehdi Kerrubi, Mir Hüseyin Musevi ve eşi Zehra Rahneverd hakkında 2011 yılında alınan ev hapsi kararına Milli Güvenlik Yüksek Konseyi’nden bir kişinin bile karşı çıkmadığını söyledi. Necat, o gün Milli Güvenlik Yüksek Konseyi’nde alınan karara dönemin Yargı mensupları, Dışişleri Bakanı, İçişleri Bakanı, Genelkurmay Başkanı ve o dönem MGYK’de Devrim Rehberi Ali Hamenei’nin temsilcisi olan Hasan Ruhani dahil hiç kimsenin itiraz etmediğini belirtti. Ev hapsi kararının Yargı Başkanının talebiyle alındığını hatırlatan Necat ayrıca alınan karara Hamenei’nin karışmadığını iddia etti.

Sayıştay’dan Astronomik Maaş Dosyaları Hakkında Açıklama

Meclis Sayıştay Komitesi Başkanı Muhammed Hodabahşi 13 Eylül Çarşamba günü yaptığı açıklamada astronomik maaşlarla ilgili 117 dosyadan 93’ünün kesin hükme bağlandığını bildirdi. Devlette görevli olan müdürlerden %4’ünün astronomik maaş almış olduğunu belirten Hodabahş, Sayıştay takibiyle 6 milyon doların hazineye iade edildiğini söyledi.

Ali Şemhani’den Kuzey Irak Referandumu Açıklaması

Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekteri Ali Şemhani verdiği bir röportajda Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin aldığı referandum kararının Irak’ın teröristlerden kurtarılmasının son aşamasına yaklaşıldığı mevcut şartlarda hiçbir yasal geçerliliğinin olmadığını söyledi. Şemhani,  Irak halkının mezhepsel ve etnik ayrışmadan kaynaklanan sorunlarının henüz çözülmediğini, bu tarz adımların yeni sorunlar meydana getirerek ülkenin dayanışma ve jeopolitik durumunu zayıflatacağını ve bölge dışı güçlerin bu durumu kötüye kullanarak bölgede siyasi ve iktisadi hakimiyet kuracağını vurguladı.

İran’dan ABD’nin Nükleer İddiasına Cevap

Amerikan medyasında son günlerde çıkan, İran’ın bazı askeri üslerinde nükleer çalışma yaptığı ve denetlenmesi gerektiği yönündeki haberlere Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekteri Ali Şemhani’den cevap geldi. İran’ın ülkenin hiçbir noktasında nükleer çalışma yürütmediğini belirten Şemhani, bu haberlerin Amerika’nın kendi yükümlülüklerini yerine getirmekten kaçan ABD medyasının bir şantajı olduğunu söyledi. Şemhani İran’ın hiçbir askeri üssünde nükleer faaliyet ve araştırma yapılmadığını vurguladı ve hiçbir şekilde denetlenemeyeceklerini belirtti.

Mercedes-Benz İran’da

İran Khodro (IKCO) ve Mercedes-Benz Daimler şirketleri Mercedes kamyonlarının tekrar İran şehirlerine dönmesini sağlayacak bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre iki şirket İran’da ticari araçların satışı ve satış sonrası hizmetlerine yönelik olarak ortak bir girişim kuracak. Beklentilere göre ilerleyen aylarda İran'da Actros kamyonları da dahil olmak üzere ağır araçların üretimi için ortak bir girişim kurmak üzere ikinci bir anlaşma imzalanacak.  Başlangıçta IKCO’nun üretim sürecine katılımı %20 seviyelerinde olacak iken şirketin zamanla üretime daha fazla katılacağı konusunda beklentiler bulunmakta. Anlaşmaya göre Actros'un mevcut nesli 2019'a kadar üretilecek ve yeni nesilin 2019'dan sonra en yeni Avrupa standartlarına göre üretilmesi sağlanacak. Bir sonraki aşamada ise İran'da yeni bir üretim hattı kurulacak.

Pazar Hakimiyeti Kaybediliyor Endişesi

Katar krizinin ardından İranlı yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre Katar pazarının Türkiye’ye kaptırılacağına yönelik endişeler artmış durumda.  Türkiye’nin bu atağı sadece Katar ile sınırlı değil. Türkiye’nin Ortadoğu ticaret pastasından giderek daha fazla pay almasından dolayı oluşan endişe  giderek daha yüksek sesle dillendirilmeye başlandı. İran’ın bölgede önemli bir ticari partneri olan Irak ile ilgili açıklama yapan İran Ticaret, Sanayi, Maden ve Ziraat Odası üyesi Mustafa Musavi, Irak’a yapılan ihracatta düşüşler yaşanmaya başladığını belirtti. Düşüşlerin sebepleri İran ürünlerinin kalitesiz ve yüksek fiyatlı olması ile paketleme sistemleri açısından yetersizlik olarak açıklayan Musavi, aynı zamanda diğer ülkelerin (Çin, Suriye ve Türkiye) ihracatçıları verdiği sübvansiyonların rekabet gücünü düşürmesinin de önemli bir etken olduğunun altını çizdi. Tahran Yumurta Üreticileri Birliği yönetim kurulu başkanı da fiyat rekabeti konusunun altını çizerek, Türkiye’nin Afganistan’a ihraç ettiği ürünlerin daha ucuz olması sebebiyle tercih edildiğini ve bu gidişle İran’ın 2018 Mart ayına kadar Afganistan’a yumurta ihracatının çok zor olduğunu açıkladı. İç piyasaya ilişkin aynı kaygıların güdüldüğü İran Tekstil İhracatçıları ve İmalatçıları Derneği üyesi tarafından yapılan açıklamalardan da anlaşılıyor. Zira iç piyasada Türk şirketlerinin ürünlerini İran'ın en iyi alışveriş merkezlerine kolaylıkla dağıtması ve yüksek oranlarda indirimler uygulanmasına değinen üye, bu faaliyetlerin müşterideki güven algısıyla birlikte yerli üreticileri de zedelediğini düşünüyor.

Komisyona Yeni Başkan

İran-Türkiye Karma Ekonomik Komisyonu’nda İran’da seçimlerin ardından kabinenin yeniden teşkil edilmesi nedeniyle değişim oldu. Geçen sene İran İletişim ve Bilişim Teknolojileri Bakanı Mahmoud Vaizi’nin başkanlığını yaptığı heyete bu sene Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Muhammed Şeriatmedari başkanlık yapacak. Gelecek ay Tahran’da düzenlenecek olan 26. İran-Türkiye Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı’na Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi başkanlığında katılacak olan Türk heyetin iki ülke arasındaki ticaret ve iş birliği konularında yoğun mesai harcaması bekleniyor. 

İranlılar En Çok Türkiye’ye Gidiyorlar

İran Turizm Planlama, Destekleme ve Geliştirme Başkanlığı Genel Müdürü Abdurreza Mohacari Nejad, 11.09.2017 tarihinde yayımlanan açıklamasında 21 Mart 2016 – 21 Mart 2017 tarihleri arasında 9.196.140 İranlının yurt dışına seyahat ettiğini ifade etti.

Abdurreza Mohacari Nejad, 2017 yılının Nisan-Ağustos döneminde 3.474.692 kişinin İran dışına seyahat ettiğini, 2016’da aynı dönemde yurt dışına çıkan İranlıların sayısının 2.875.203 kişi olduğunu, buna göre 2017’nin aynı döneminde yurt dışına çıkan İranlı turist sayısında %20,9’luk artış meydana geldiğini söyledi. Ayrıca aynı dönemde İranlı turistlerin sırasıyla en çok Türkiye, Irak, BAE, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Almanya ve Arabistan gibi ülkelere seyahat ettiğini belirtti.

İran’daki Afgan Tutukluların Afganistan’a Devri Başladı

İran'ın Karaj şehrindeki Kezel-Hesar Hapishanesi Müdürü Alireza Gerami 13.09.2017 Çarşamba günü gazetecilere yaptığı açıklamada 132 Afgan mahkûmun ilk olarak bu hapishaneden transferinin başladığını ifade etti. Alireza Gerami, iki ülke arasında tutukluların nakli konusunda imzalanan anlaşma çerçevesinde 132 tutuklunun Afganistan'a sınır noktaları üzerinden nakledileceklerini söyledi. Gerami, 90 mahkûmun Kezel-Hesar cezaevinden, diğerlerinin ise Tahran Büyük Cezaevinden geldiğini belirtti.

İran ve Çin Arasında Turizm Çalışmaları

İranlı bir turizm yetkilisi 14.09.2017 Perşembe günü yaptığı açıklamada, İran ile Çin arasındaki turist sayısının her iki ülkenin de önemli turizm kapasitelerine rağmen beklenenden az olduğunu açıkladı.

İran Kültürel Mirası, El Sanatları ve Turizm Kurumu Başkanı Ali-Asgar Mounesan’ın Çin Ulusal Turizm İdaresi Başkanı Li Jinzao ile Çin'de yaptığı görüşmede, Tahran ve Pekin'in turizm alanında ikili iş birliğinin geliştirilmesine yönelik pratik adımların atılması gerektiğini söyledi.

Mounesan, Çin'in güneybatısında yer alan 22. Dünya Turizm Örgütü Genel Kurulu'nun oturum aralarında yaptığı toplantıda İran’ın ve Çin'in zengin medeniyetlerinin iki ülke arasında turizmi geliştirmek için önemli bir fırsat olduğunu dile getirdi.

Çinli yetkili, Çin ile İran arasında turizm alanında daha fazla iş birliği yapılması için çağrıda bulundu.

İran ve Irak Arasında Eğitim Alanında Çalışmalar

İran'ın Irak temsilcisi Iraj Masjedi ve Irak Eğitim Bakanı Muhammed İkbal Ömer, iki ülkedeki eğitim gelişmelerini görüştü. 12.09.2017 Salı günü yapılan toplantıda, her iki taraf da ikili ilişkileri ilerletme konusunda olumlu görüşlerde bulundu.

Masjedi ve İkbal ayrıca iki ülkenin karşılıklı çıkarlarını ve sorunlarını gözden geçirmek için toplantı yaptılar ve bu konuda İran'ın eğitim alanındaki tecrübelerinden yararlanılmasının yollarını araştırdılar.

Ali Rehberi Antalya Konserlerinin Açılışına Katılacak

Tahran Senfoni Orkestrası Eski Şefi Ali Rehberi, Antalya Kültür Sanat Vakfının ve Antalya Devlet Senfoni Orkestrasının daveti üzerine 6 Ekim 2017’de, yeni sezon açılışında, Antalya Kültür Merkezi’nin Aspendos Salonu'nda dünyaca ünlü solistlerin eşliğinde konser vererek sanatseverlerle buluşacağını açıkladı.

İran’ın Sınır Eyaletlerinde Kızların %50’si Okula Gitmiyor

İran Eğitim-Öğretim Bakanlığı İlköğretim Yardımcısı Rıdvan Hekimzade, bazı kültürel sebepler ve çocuk yaşta evlilikler sebebiyle 13 milyona yakın ilköğretim öğrencisi bulunan İran’ın sınır eyaletlerinin çoğunda kız çocuklarının yaklaşık %50’sinin okullara gidemediğini söyledi.

Şiraz’da Ulusal Su Krizi Sempozyumu Düzenleniyor

18 Ekim 2017 tarihinde Şiraz şehrinde İran’daki su krizini, zararlarını ve suya bağlı suçları konu alan İran Ulusal Su Krizi Sempozyumu düzenlenecek.

Fars Bölgesi Su Kurumu, Fars Eyaleti Genel Savcılığı ve Sosyal İşler ve Suçları Önleme Kurumunun iş birliği ile düzenlenecek olan bu sempozyumda su havzalarındaki su suçları ve ihlalleri ve su hasarından dolayı meydana gelen olaylar, hidrolojik ve çevresel faktörler bilimsel olarak incelenecektir. Katılımcılar, sempozyuma 21 Eylül 2017 tarihine kadar makale gönderilebilecektir.

Tahran Dünyanın En Stresli 6. Şehri

Trafik, ulaşım, taşıma, yeşil alan, şehir halkının mali durumu, borç, fiziksel ve psikolojik sağlık, yıl boyunca şehirdeki güneşli saatler gibi kriterler göz önüne alınarak yapılan ölçümlere göre sırasıyla Stuttgart, Lüksemburg, Hannover, Bern, Münih, Bordo, Edinburgh, Sydney, Geras ve Hamburg dünyanın en az stresli şehirleri olarak gözükmektedir.

Aynı verilere göre sırasıyla Bağdat, Kabil, Lagos, Dakar, Kahire, Tahran, Dakka, Karaçi, Yeni Delhi ve Manila dünyanın en stresli şehirleridir.

Times Higher Education (THE)’e Göre İran’ın En İyi Üniversiteleri

İngiltere'de yüksek öğrenimle ilgili yayımlanan Times Higher Education (THE) dergisinin, 2017’de yayımlanan "Dünyanın En İyi Üniversiteleri" listesinde İran’dan 18 üniversite yer aldı. Bu üniversiteler sırasıyla şunlardır:

Sanati-yi Enuşirvani-yi Babol, Sanati-yi Emir Kebir, Elm ve Sanat, Sanati-yi Isfahan, Hace Nasuriddin Tusi, Sanati-yi Şerif, Tebriz, Tahran, Ulum-i Pezeşki-yi Tahran, Firdevsi-yi Meşhed, Gilan, Isfahan, Şehid Behişti, Şiraz, el-Zehra, Bircend, Yezd, Zencan.

Bu üniversitelerden ilk 14 tanesi 300-1000. sıralar arasında yer almaktadır. Son 4 üniversite ise 1000’den sonra sıralanmaktadır.

Tahran’da 40 Bin Fakir Lise Öğrencisi

Tahran Yardım Komitesi Müdürü Mohsen-i Veli’i, Tahran’da 40 bin yoksul lise öğrencisi ve 10 bin üniversite öğrencisinin olduğunu ve bu öğrencilere yardım komitesi tarafından maddi destek verildiğini belirtti.

Mohsen-i Veli’i, “Ayakkabı Kutusu” şöleninde yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Bu organizasyon 24 yıldır yapılmaktadır. Ayrıca Tahran Belediyesi Kültür Müdürlüğü ile ülkedeki fakir öğrencilere daha fazla dikkat çekmek amacıyla iki yıldır bu organizasyonu ortak düzenliyoruz.”

Veli’i, Tahran’daki 1 milyon 100 bin lise öğrencisinden 15 bin öğrencinin yardım komitesine kayıtlı olduğuna değinirken kurumun 25 binden fazla öğrenciye bakamayacağı halde kayıt için onlara yardımcı olunduğunu da belirtti. Açıkçası Tahran, 40 bin yoksul lise öğrencisi ve 10 bin fakir üniversite öğrencisi ile karşı karşıyadır.

İran'da 12. Uluslararası Sokak Tiyatrosu Festivali

Kürdistan eyaletine bağlı Merivan kentinde 9 Eylül 2017 Cumartesi günü başlayan festival 13 Eylül 2017 Çarşamba günü sona erdi. İmam Şâfi Caddesi Şano Parkında başlayan festivale Fransa, Brezilya, Ukrayna, Irak, İspanya ve Azerbaycan gibi ülkelerden de tiyatro grupları katıldı.

Zarif, Katar Büyükelçisi ile Görüştü

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Tahran’da Katar Büyükelçisi Ali Bin Ahmet Ali Elseliti ile görüştü. Yapılan görüşmede Zarif, “Komşularımız aleyhine yapılan her türlü baskı ve tehdide karşıyız” dedi. Yansıyan haberlere göre, görüşmede ikili ilişkiler ve bölgesel sorunlar ele alındı.

İran Heyeti Myanmar'a Gidecek

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, Myanmar’daki Müslümanlara yönelik şiddetin durdurulması çabası çerçevesinde İran’dan bir heyetin o ülkeye gideceğini açıkladı. İran’ın Tayland ve Myanmar Büyükelçileri de 13 Eylül’de Myanmar Dışişleri Bakan yardımcısı ile görüşmüştü.

Zarif-Putin Görüşmesi

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif gittiği Rusya’nın Soçi kentinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüştü. Görüşmede Zarif, İran ve Rusya’nın Amerika’ya karşı nükleer anlaşmanın korunması için birlikte hareket etmeleri gerektiğini söyledi. Ayrıca Rusya ve Türkiye’nin işbirliği ile bölgede bir çok çatışmayı önlediklerini ifade etti.

Zarif, Pakistanlı Mevkidaşıyla Görüştü

Tahran'ı ziyaret eden Pakistan Dışişleri Bakanı Hoca Muhammed Asıf, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'le 11 Eylül Pazartesi günü Tahran'da görüştü. Pakistan Dışişleri Bakanı İran'a yaptığı bir günlük ziyaret çerçevesinde Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Cumhurbaşkanı Ekonomik İlişkiler Yardımcısı Nehavendiyan ile de görüşmeler gerçekleştirdi.