Haftalık Basın Özeti 9-15 Şubat 2020

Haftalık Basın Özeti 9-15 Şubat 2020
20-26 Behmen 1398
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

Cemal Örf: 7148 Kişi Meclis Seçimlerinde Rekabet Edecek

İran Seçim Kurulu Başkanı Cemal Örf yaptığı açıklamada, Anayasa Koruyucular Konseyi’nin iki aşamada toplam 7148 kişinin adaylığını onayladığını ve 7296 kişinin de adaylığını şartlara uygun olmadığından reddettiğini belirtti. Örf, 7148 kişinin İslami Şura Meclisi seçimlerine katılacağını ve bu yöndeki listelerin kaymakamlıklara gönderildiğini açıkladı.

İran Meclis Seçimlerinin yasal kampanya süresi 12-20 Şubat arasıdır.

Mahmud Vaizi: Maksimum Baskı Milletin İradesini Güçlendirmektedir

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Mahmud Vaizi, Tebriz’de yaptığı konuşmada Amerikan yönetimine hitaben “Bu halk dirençli bir halktır, maksimum baskılarla bir yere varamayacaksınız.” dedi. Ambargo uygulayanların baskılarla İran’da 3 ay içinde yönetim değişikliğini amaçladıklarını ifade eden Vaizi, İran’ın baskıları geride bıraktığını ve devlet ile milletin tüm alanlarda düşmanı yenilgiye uğratabilecek güçte olduğunu gösterdiğini belirtti.

Hacizade: ABD Ayn el-Esed Üssü’nde Askerlerinin Öldüğünü İtiraf Edecek

İran Devrim Muhafızları Hava-Uzay Komutanı Hacizade, Irak’taki Amerikan Ayn el-Esed Üssü’ne yapılan füzeli operasyona ilişkin açıklamalarda bulundu. Hacizade, “İran’ın sert misilleme eylemleri Amerikan güçleri bölgeden atılana kadar devam edecektir.” dedi. Hacizade, İran’ın Ayn el-Esed Üssü’ne karşı düzenlediği füze saldırısı sonucu ABD’nin imajının zedelendiğini belirterek “Şimdi Amerikan askerlerinin sadece bir beyin sarsıntısı yaşadığı iddia ediliyor. Amerikalılar saldırının başlangıcında farklı bir şey söyledi ve daha sonra değiştirdi. Son olarak 109 ABD askerinin beyin travması geçirdiği ileri sürüldü. Ancak Amerika, füze saldırısında askerlerinin öldüğünü kesinlikle itiraf edecek.” dedi.

Hamenei 565 Mahkûmu Affetti

Devrim Rehberi Hamenei, İslam Devrimi’nin 41. yıldönümü münasebetiyle askerî ve muhtelif sivil mahkemelerde yargılanan mahkûmlardan 565 kişinin af kapsamına alınıp serbest bırakılmaları veya cezalarının hafifletilmesiyle ilgili öneriyi kabul etti. Yargı Başkanı Reisi, İslam Devrimi’nin 41. yıldönümü nedeniyle Ayetullah Hamenei’ye yazdığı mektupta gerekli şartlara sahip 2315 mahkûmun cezalarının hafifletilmesi veya affedilmesini önermişti.

Pompeo İran’ı Balistik Füze Programını İlerletmekle Suçladı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo İran’ın başarısızlıkla sonuçlanan uydu fırlatma girişimi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Pompeo uydu fırlatma çalışmalarının İran’ın balistik misil programını geliştirme ile alakalı sürdürüldüğünü söyleyerek İran’a karşı baskıları artıracakları yönünde teyit verdi. Pompeo ayrıca İran’ın uzaya roket fırlatma teknolojisinin balistik füze fırlatma teknolojisi ile neredeyse aynı olduğunu vurguladı.

ABD Senatosu Trump’ın İran’a Savaş Açma Yetkisini Sınırladı

ABD Senatosu, Başkan Donald Trump’ın İran’a savaş açma yeterliliğini sınırlayan yasaya 13 Şubat Perşembe günü onay verdi. Geçtiğimiz ay ABD’nin Kasım Süleymani saldırısı ve İran’ın verdiği karşılıktan sonra oluşan durumun daha geniş bir bölgesel çatışmaya neden olabileceği kaygısıyla korkular oluşmuştu. Yasa kongreden 45 hayıra karşı 55 evet oyuyla geçti. Konuyla ilgili konuşan Virginia Senatörü Tim Kaine ve yasaya onay verenler kararın Trump ya da başkanlık ile ilgisinin bulunmadığını ancak kongrenin savaş açma yetkisini yeniden vurgulaması yönünden önem taşıdığının altını çizdi.

109 ABD’li Askere Beyin Hasarı Teşhisi Konuldu

Geçen ay İran’ın Irak’taki Ayn el-Esed ABD üssüne yaptığı sonrasında 109 askere beyin hasarı teşhisi konulduğunu açıklandı. ABD Savunma Bakanlığı’ndan gelen açıklamada 109 ABD’li askere saldırı sonrası hafif beyin hasarı teşhisinin konulduğunu onaylandı ve bu askerlerden 76’sının görevlerine döndüğü bildirildi. Bahsi geçen beyin hasarlarının baş ağrısı ve dönmesi, ışığa hassasiyet ve mide bulantısı olduğu ayrıca bildirildi.

İran’ın Otomobil İthalatçılar Birliği Faaliyetlerini Durduracak

İran Otomobil İthalatçılar Birliği Sekreteri Mehdi Dadfar, iki yıl öncesine kadar ülkede 680 şirketin otomobil ithalatında faaliyet gösterdiğini belirtti. Temel malların ithalatı yasaklandığından bu yana şirketlerin %99’u kapatılmış durumda. Şu an ülkede 9 otomobil ithalatçısı şirket faaliyet göstermektedir. Mehdi Dadfar, ülkenin koşulları ve durumuna göre İran’ın Otomobil İthalatçıları Birliği’nin yıl sonuna kadar kapatılacağını açıkladı.

İran-ABD Arasındaki Ticaret Hacmi Düştü

İstatistiklere göre İran ile ABD arasındaki ikili ticaret hacmi 2019 yılında bir önceki yıla göre %85 düşüş ile 74,5 milyon dolara gerilemiştir. Bu rakam 2018 yılında 496 milyon dolardı. ABD’nin İran’a yaptığı ihracatı %83 düşüş ile 73,1 milyon dolara gerilerken ithalatı ise %98 daralma ile 1,4 milyon dolar olarak gerçekleşti.

İran’ın Ekonomik Büyüme Oranı

İran İstatistik Merkezi, Mart-Aralık 2019 dönemindeki ekonomik büyüme oranını petrol ile %-7,6 ve petrol hariç sıfır olarak açıkladı. İstatistiklere göre dönem içerisinde durgunluk gösteren petrol ve doğal gaz sektörü %-37 oran ile en yüksek daralmayı tecrübe etmiştir. Aynı dönemde inşaat sektörü %6,9 büyüme ile en fazla büyümeyi gösterirken maden ve sanayi sektöründe %-16,6 ve hizmet sektöründe %-0,2 düşüş yaşanmıştır.

ABD, Irak’a Yaptırım Muafiyetini Uzattı

ABD, Irak’a İran’dan elektrik ve gaz ithal edebilmesi için 45 gün daha yaptırımlardan muafiyet verdi. ABD Dışişleri Bakanlığı 12 Şubat’ta, “Irak’ın İran’dan enerji ithalatıyla kısa vadeli enerji ihtiyaçlarını karşılamasını ve Irak’ın İran’a olan enerji bağımlılığını azaltmasına yönelik adımlar atması karşılığında koşullu muafiyet verilmiştir.” diye belirtti.
Irak, uzun yıllar süren savaş ve çatışmalar nedeniyle gaz ve elektrik ihtiyacının yaklaşık üçte birini İran’dan ithal etmektedir.

İtalyan Bankaları İranlıların Hesaplarını Kapatıyor

İtalyan bankaları ABD baskısı nedeniyle İranlıların hesaplarını kapatmakta veya kısıtlamalar getirmektedir. ABD’nin İran’a uyguladığı mali yaptırım kararları İtalya’ya da yansıdı. Ülkedeki bazı bankalar yaptırımları sebep göstererek İtalya’da yaşayan İran vatandaşlarının hesaplarına kısıtlamalar getirdi.