Traktör Taraftarının İran Kamuoyunda Yarattığı Tepkiler

Traktör Taraftarının İran Kamuoyunda Yarattığı Tepkiler
Yazı boyutunu buradan ayarlayabilirsiniz

İran’da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Tebriz'in Traktör takımı ile başkent Tahran'ın İstiklal takımı arasında 1 Kasım Cuma günü oynanan karşılaşmada Traktör taraftarlarının Türkiye lehine gösterileri, İran kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. 70 binden fazla Traktör seyircisinin stadyumda hazır bulunduğu karşılaşmada seyirciler bir yandan “Türkiye, Türkiye” tezahüratlarında bulunurken bir yandan da Türk bayrakları açarak Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyinde düzenlediği Barış Pınarı Harekâtı’na desteklerini belirtmek için asker selamı verdi. Ayrıca taraftarlar, maçtan iki hafta önce Instagram hesabından Türkiye ve Erdoğan'a hakaret içeren mesajlar paylaşan İstiklal takımının Kürt asıllı oyuncusu Vurya Gafuri'ye yönelik sloganlar attı.

Traktör taraftarının maç boyunca Türkiye'ye yönelik desteğini ortaya koyan gösterileri Türkiye basınında memnuniyetle karşılanırken İran kamuoyunun bazı kesimlerinde tepkilerin oluşmasına neden oldu. İran basınında yer verilen bu tepkilerden bazıları siyasi çevrelerden geldi. Milletvekili ve Meclis Kültür Komisyonu Üyesi Ali Mutahhari'nin, 4 Kasım günü yaptığı açıklamada maçta yaşananları millî birlikteliği ve ülke sınırları içerisindeki farklı etnik gruplar arasındaki barışı bozacak eylemler olarak nitelendirmesi ve Urumiye Milletvekili Nadir Kadıpur'un meclis genel oturumunda söz alarak karşılaşmada yaşananları kınadığını ve Traktör taraftarının bundan sonra maç sırasında Kürtleri ve Farsları aşağılayıcı tezahürat yapmamaları gerektiği çağrısında bulunması bu tepkilere birer örnektir.

Tepkilerini yansıtan diğer bir kesim ise İran futbol camiasıdır. İran'ın geçmişte dünya çapında bir üne sahip futbolcusu Ali Dayi, 3 Kasım günü Instagram'daki paylaşımında Traktör taraftarının eylemlerine tepki olarak "İranlı olmaktan gurur duyuyorum, ayrılıkçı tezahüratların stadyumlarda yankılanmasına izin vermeyelim" mesajını paylaştı. İran Futbol Federasyonu Etik Kurulu tarafından 3 Kasım günü yayımlanan bir bildiride ise Traktör-İstiklal karşılaşmasındaki olaylar İran'ın millî ve dinî bağlamda kırmızı çizgilerini aşan hadiseler olarak tanımlanarak bu tür olaylara kayıtsız kalınmayacağı, hadiselere karışanların tespit edilip gerekli cezai karşılığı alacakları dile getirildi.

İran İçişleri Bakanı Güvenlik Yardımcısı Huseyin Zulfikari artan tepkiler üzerine 3 Kasım günü bir basın açıklamasında bulunarak kamuoyuna Traktör taraftarları içerisinde gösterilerde aşırıya kaçan yedi kişinin tutuklandığını ve yargı, istihbarat ve güvenlik güçlerinin konuyu takip ettikleri bilgisini paylaştı. Zülfikari açıklamasında maçta Türk bayraklarının açılmasını millî güvenliğe tehdit unsuru olarak yorumlayarak bu eylemi gerçekleştirenlerin yasalarda tanımlanan cezaları alacakları konusunda kamuoyuna teminatta bulundu.

Tebriz kentinin Traktör takımına ait Yadigâr-i İmam Stadyumu,1  neredeyse her karşılaşmasında Türkiye'ye yönelik sevgi gösterilerinin sunulduğu bir mekân hâline gelmiştir. Ancak geçtiğimiz cuma günü oynanan müsabakada oluşan atmosfer diğer maçlardan farklıdır. Zira son dönemde Barış Pınarı Harekâtı’na yönelik sürdürülen kara propagandanın etkisiyle İran kamuoyunda ve bilhassa İran'ın Kürt kökenli vatandaşları arasında oluşan gergin ortam cuma günü gerçekleşen karşılaşma sırasında Türkiye lehine gösterilere karşı daha büyük bir tepkinin oluşmasına neden olmuştur. Tepkilerin büyüyerek etnik gruplar arasında bir çatışmaya dönüşmesi ihtimalinin yaşanmaması için gergin siyasi havanın yumuşatılması oldukça elzemdir. Bu konuda İran’da hükûmet, sivil toplum ve basın başta olmak üzere tüm taraflara itidalli olmak adına büyük bir sorumluluk düşmektedir.

 

 

Resmî adı Yadigâr-ı İmam olan stadyum halk arasında Sehend Stadyumu olarak bilinmektedir.